Joi,
29.09.2022
Cer Senin
Acum
21°C

Ariton: Trebuie deblocat proiectul autostrazii Sibiu - Pitesti. Un tunel ar putea fi o solutie

 

Senatorul PDL, Ion Ariton a susținut marți, în cadrul unei conferințe de presă, că proiectul autostrăzii Sibiu - Pitești, ca parte a culoarului IV Pan European, trebuie să realizeze. Ariton a explicat că în perioada în care a fost prefect a avut întâlniri cu un sibian care a venit cu propunerea construcției unui tunel ce ar urma să facă legătura între localitățile Turnu Roșu și Curtea de Argeș. ”Acest tunel, dacă ar putea fi realizat ar scurta distanța dintre Sibiu și București cu vreo 80 de kilometri. Cred că ar fi o soluție viabilă, dacă vorbim de tehnologiile existente în Europa în acest domeniu în anul 2012. Și parlamentarii ar putea merge cu un microbuz până la București, atât cei ai puterii, cât și cei ai opoziției, măcar ar exista un dialog”, a spus Ariton.
Ministerul Transporturilor a estimat finalizarea segmentului Sibiu-Pitești în anul 2020, urmând să fie construit cu finanțare din fonduri europene, alocate în cadrul programului operațional 2014-2020.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

24 comentarii

Bla Bla

Acum 9 ani

Domnule Ariton, bateti campii. De la Turnu Rosu la Curtea de Arges e cale lunga. Ti se pare ca Muntii Fagaras sunt intre Italia si Franta?
Raspunde

Optimistul

Acum 9 ani

Tunelul, considerat cel mai lung din lume, strabate adancurile Muntilor Alpi si a fost finalizat sub raportul galeriilor, dar va fi deschis publicului in 2017. Gotthard, tunelul rutier din Alpii Elvetieni, va avea o lungime de 57 de kilometri si va asigura o legatura facila intre Europa de Nord si cea de Sud, informeaza Discovery. Calatorii vor putea circula din orasul italian Milano spre orasul elvetian Zurich in mai putin de 3 ore, fata de 4 ore in prezent. Proiectul, in valoare de 7 miliarde de euro, incearca sa rezolve ingrijorarile privitoare la poluarea mediului muntilor Alpi. Dupa 15 ani de foraje, cele 2 tuneluri opuse (cu diametrul de 10 metri) s-au unit la 2.000 de metri adancime. Cei 2.500 de muncitori care au participat la realizarea sapaturilor au trait clipe foarte dificile, iar opt si-au pierdut viata. de la Turnu Rosu la Curtea de Arges, in linie dreapta sunt cca. 62 km.....dupa parerea lui Ariton cam in cat timp s-ar realiza tunelul asta?
Raspunde

radu

Acum 9 ani

ce bine ca domnul ariton nu a fost la guvernare 4 ani si nici nu e parlamentare de ceva vreme ca daca ar fi fost ar fi vorbit si ar fi facut ceva pentru sibiu ca pentru el stim ca a facut multe lasa-ne , ia-o si pe turcana si mergeti linistiti la monaco , stiti locu bine de tot
Raspunde

@1,2,3.

Acum 9 ani

Cei care mai cunosc si muntii Fagarasului stiu ca pentru a-i strabate cu un tunel nu trebuie un tunel mai lung de 20km.PERFECT REALIZABIL. Desi initial costurile ar fi mai mari,intretinerea ulterioara,distanta mult mai mica,etc.,ar putea constitui criterii importante in alegerea acestei solutii constructive.Inmultiti cam 45km,bistanta cu care s-ar scurta drumul,cu cat costa 1km de autostrada in regim montan si aveti peste jumatate de miliard de euro.E bine...
Raspunde

pcr

Acum 9 ani

lasa tunelurile ca ai alte chestii importante (benzinari, basculante etc) Deviza de pe afis e foarte buna: tace si face PENTRU EL
Raspunde

sb

Acum 9 ani

aritoane nici cultura generala in domeniul geografiei nu ai. ai lipsit de la orele de geografie. ce tampenii poti debita. ai vazut prea multe filme SF. totusi vad ca stii sa scrii si sa citesti dar de vorbit stii sa vorbesti?
Raspunde

STEFAN Lucian

Acum 9 ani

Incredibil, tace, tace, tace, si cand zice in sfarsit ceva - mai bine tacea !!!!!
Raspunde

hermanescu

Acum 9 ani

Bai voi ăstia de la 5 si 6,daca aveti o parere spuneti-o civilizat.Sau nu va lasa cei care va plătesc ? Despre autostradă ...este importanta pentru noi si trebuie luptat cu orice mijloacele sa se realizeze. Un tunel? De ce nu,mai ales la tehnica actuala si la multiplele avantaje ulterioare legate daca vreti si de consumul mai mic al celor care călătoresc .Oricum,este primul politician care se gândeste la acest lucru...Succes !
Raspunde

Optimistul

Acum 9 ani

bună încercare hermanescu, dar vezi ca IP-ul te tradeaza...e tot ăla de la 4.
Raspunde

sb

Acum 9 ani

suntem 9 postaci mai sus: 7 contra si 1 pro. :))))))))) e bine aritoane. :))) asa nu faci pragul electoral. sau vrei sa intri de pe locul 3? :))))))
Raspunde

Optimistul

Acum 9 ani

eu n-am fost si nu sunt contra, am pus doar problema timpului, as fi putut sa pun si pb. banilor....dar daca elvetienii au avut nevoie de 15 ani (plus 3,5 până în 2017) noi chiar şi ptr. 20 km avem nevoie de cel putin 20 ani...
Raspunde

siby

Acum 9 ani

De ce sa nu vina Oprescu mai bine si sa faca autostrada suspendata ca oricum are deja experienta? Bai fratilor tare ne-am mai tampit daca apar in ziar astfel de aberatii politicianiste! de fapt si daca politicienii trag un mic \'fasss\" ziarele il descriu ca pe o vijelie!
Raspunde

@optimistul

Acum 9 ani

Spre deosebire de tine,care probabil esti rauvoitor si dezinformat,eu am exprimat un gand dezbatut in comunitatea sibiana preocupata de cativa ani de aceasta problema. Dar nu-i problema,cei care te platesc pentru astfel de interventii,probabil au si facut-o asa ca tot inainte.Un sfat,mai documenteaxa-te cu tunelul St.Gotthard pentru ca vorbesti de tunelul de cale ferata,pentru cel rutier va avea loc un referendum in 2015 si daca va trece se va construi intre 2020-2027.Hai,pune mana pe carte!In ceea ce priveste IP-ul nu ma ascund ca nu am de ce,la prima interventie am raspuns doar unor lefegii de-ai tai.Pentru alte lamuriri si informatii iti stau la dispozitie,stimabile.
Raspunde

STEFAN Lucian @(IP 188.24.220.192)Hermanescu etc

Acum 9 ani

Daca nu te ascunzi, posteaza te rog cu numle tau, poate ar trebui sa stim si noi cine esti - avand in vedere ce detalii exacte poti oferi si luand in calcul buna ta pregatire ! Avand in vedere ca esti un om de bine, cred ca ar trebui sa postezi cu numele tau.
Raspunde

airton

Acum 9 ani

taci...... spune tu ce ai costruit pana acum ,iti spun eu nimic ai avut noroc cu grunca ca te-a tinut la peco eu te-as fidat afara profesional nu reprezinti nimic in schimb tiai umplut buzunarele
Raspunde

@STEFAN Lucian sau cum te-o CHEMA

Acum 9 ani

Securist mic sau mare ce-ai mai vrea sa afli ?Deschide GOOGLE si o sa vezi.Nu vezi ca sunteti luati la mişto ? Si ai grijă ca in graba mare mai dai si rateuri la limba româna.(numele corect) Mi-aminteşti de cacealmaua de la Revolutie cu oamenii tai de bine, caraghiosule !
Raspunde

Lui STEFAN Lucian IP 188.27.140.152

Acum 9 ani

Ma numesc STEFAN Luciana si sunt din Sibiu,str.Stefan cel Mare nr.1.Detaliile le-am luat de la fata locului(tunelul St. Gotthard,firma de geodezie la care am lucrat si Wikipedia-the free encyclopedia).Avand in vedere expresia-om de bine-tare mi-e teama ca prin decembrie 1989 ai avut ceva sarcini speciale ca esti tare curios insa mai putin studios.Ghici cine esti?
Raspunde

STEFAN Lucian ( pe bune )

Acum 9 ani

HAHAHAHAHA Mai oameni buni - eu aveam 6 ani la revolutie - Nu sunteti normali! Ma intreb ce povesti auziti voi pe la sediile Ard de reactionati asa atunci cand cineva va roaga sa postati cu numele propriu ! Povesti despre securisti de doi bani chiori si machitori evident !!!!
Raspunde

un vot

Acum 9 ani

indiferent ce ia ariton si cei care il cred, vreau si eu ! cred ca e super marfa...
Raspunde

STEFAN Lucian @19

Acum 9 ani

Tare - preat tare - cel mai tare !
Raspunde

Andrei

Acum 9 ani

De la bun început, ARD nu a fost decât o Alianță a Rușinii, în spatele căreia PDL a vrut să se ascundă, cu scopul de a-i păcăli din nou pe români să-i voteze. Guvernarea lor incompetentă, disprețuitoare și coruptă va fi aspru sancționată la urne pe 9 decembrie. În afară de a-i ataca pe liderii USL și de a propune teme ridicole și diversiuni, ARD nu are idei, soluții, cum nu a avut niciodată, propune aceiași oameni corupți și contestați și îl folosește ca principal purtător de cuvânt pe Traian Băsescu.
Raspunde

mosu

Acum 9 ani

ca sa ajungi mai repede in locul natal poti pleca deacuma pe jos sa nu pierzi timp pana la finalizarea tunelului si sa nu-i uiti pe stirbet si turcan
Raspunde

Melee

Acum 9 ani

Puteti prezenta o alternativa viabila, stimabililor?
Raspunde