Joi,
29.07.2021
27°C

Gaz Metan a trecut de BCM U Pitesti. Mediesenii intalnesc Timisoara in semifinale

Gaz Metan Mediaș s-a calificat în Final Four-ul Cupei României, ediția 2012-2013, după ce sâmbătă seara a trecut, pe teren propriu, de BCM U Pitești, scor 87-68.

Medieșenii s-au impus pe teren propriu la o diferență de 19 puncte, după ce în prima manșă a sferturilor, la Pitești, au pierdut cu 68-74.

Jocul de la Mediaș a fost la discreția baschetbaliștilor antrenați de Marcel Țenter, aceștia câștigând trei din cele patru sferturi. „Gaziștii” s-au impus în primele două (28-16, 19-17), au pierdut sfertul trei (19-23) și l-au câștigat pe cel de-al patrulea categoric (21-12).

Kyle Shiloh și Ivan Lilov au debutat în fața fanilor

Cei doi jucători au ajuns la Mediaș în perioada de iarnă și au evoluat în partida cu piteștenii. În plus, bulgarul Lilov a fost principalul marcator al medieșenilor, cu cele 20 de puncte înscrise în jocul de Cupă. Pe lângă Lilov, alți remarcați din tabăra Gazului au fost Nicoară, cu 16 puncte și 5 recuperări și Ivan Ivanovic, cu 13 puncte și 5 pase decisive.

În semifinale, Gazul va întâlni BC Timișoara, echipă care a eliminat-o vineri seara pe CSU Atlassib Sibiu.