Duminică,
04.12.2022
Ceata
Acum
2°C

Branko Gajic pleaca de la CSM Volei Sibiu

 

Venit la finalul sezonului trecut pentru a salva echipa de la retrogradare, sârbul Branko Gajic este decis să plece după ultimele cinci jocuri din actualul campionat. Situația echipei de volei a Clubului Sportiv Municipal din Sibiu nu este cu mult diferită față de cea din sezonul trecut. Însă, dacă anul trecut sibiencele s-au remarcat mai mult prin numărul mare de schimbări la nivelul băncii tehnice, fapt ce a dus inevitabil la o luptă pentru supraviețuire, acum, potrivit lui Gajic, nu s-au creat condițiile pentru a face performanță. 
 
Tehnicianul declara înainte de începerea ediției 2012/2013, pentru Turnul Sfatului, că obiectivul formației este clasarea în primele opt, nicidecum un nou play-out. „La începutul sezonul am zis că voiam să terminăm în primele opt, dar asta a fost atunci. Nu s-au rezolvat transferurile, nu s-a cumpărat un ridicător în plus și am folosit unul tânăr – acolo este diferența”, subliniază Branko Gajic, care este pe cale să plece de la cârma echipei. „Acesta nu este nivelul meu. Pentru un proiect serios îți trebuie și bani. Eu nu vreau să pun în CV-ul meu că am jucat play-out. Lumea nu știe cum stau lucrurile cu CSM-ul, cu voleiul și de ce nu există volei cum trebuie în oraș. Eu am calea mea și nu vreau să îmi pierd timpul și încă un sezon pentru nimic. Nu pot să am zilnic probleme legate de finanțe, de organizare, de calitate, de transferuri și să lucrez cu foarte multă energie și emoție. La sfârșitul campionatului, deși văd că ceea ce am făcut a fost bine, nu pot să realizez ceva special pentru că celelalte echipe investesc, progresează”.
 
„Avem volei în Sibiu?”
 
Primele cinci echipe – Constanța, Știința Bacău, Dinamo, Alba și CSM București -  se diferențează de restul plutonului nu doar prin valoare și buget, ci și prin tradiție și profesionalism. Contrastantă este situația echipei din Sibiu, care nu are nici măcar notorietate pe plan local. „Vorbim despre echipe serioase, toată lumea știe ce face în club. Aici e proastă organizare și trebuie o schimbare. Nu e treaba mea, dar dacă lumea vrea să facă ceva la volei... Pentru mine a fost surpriza că, mergând în oraș, lumea nu știa că există volei la Sibiu, în Divizia A1. <>, se întrebau”.
 
„Echipa noastră este peste calitatea pe care o are”
 
În ciuda locului zece din clasament, antrenorul Gajic spune că echipa pe care o antrenează și-a depășit demult condiția. „Echipa noastră este peste calitatea pe care o are. Acum, orice echipă ce joacă cu noi nu e sigură că bate 3-0. Ok, nu e bine, trebuie să câștigi tu, dar aceasta este situația!”, subliniază acesta. 
Sârbul face și o radiografie a voleiului sibian, iar aprecierile sale nu sunt deloc măgulitoare.  „Despre tehnică nu poți să vorbești. E dezastru la toate fetele! Să schimbi tehnica la un jucător de 23-24 de ani este foarte greu, iar dacă vrei să faci altceva din puncte de vedere tactic, fără tehnică, nu poți. Tehnica ține tot de calitatea jucătoarelor. Au fost, la fel, probleme cu accidentările, cu vizele. Două-trei jucătoare au plecat, au revenit, au plecat iarăși. În niciun meci echipa nu a jucat în formulă completă. Nu pot să zic nimic, fetele s-au descurcat foarte bine la antrenamente. Nu pot să zic că nu sunt serioase, ba dimpotrivă. Fiecare jucătoare a progresat, dar la jocuri, acestea sunt problemele”, mărturisește Branko Gajic, care face o analogie simplă pentru a înțelege exact cum stau lucrurile.  „E diferență dacă un vin costă 10 lei, iar altul 120. Se știe care e diferența, nu? De ce costă un jucător 30.000 de euro, iar altul 200 de euro? Este vorba despre produs și calitatea lui! Am șase jucătoare, iar când trebuie să fac vreo schimbare și văd ce am pe bancă... prea multe nu pot să schimb. Cea mai ieftină echipă din țară, aceasta este poza! Sunt un antrenor pentru un nivel mai înalt, fără discuție, dar am venit aici pentru că au promis că vor face ceva. Nu au făcut nimic! Părerea mea e că am avut o echipă mai bună anul trecut decât anul acesta!”, adaugă Gajic. 
Pentru o echipă care s-ar putea reorienta, calitatea slabă a voleibalistelor din oraș nu ar fi o problemă. Însă, clubul sibian exclude din start transferurile din alte zone, pentru că nu își permite. „Deocamdată nu știm cum stăm din punct de vedere financiar, bugetul nu a apărut încă. Ca să facem transferuri, avem nevoie de bani, ori bugetul nu ne permite să aducem jucătoare, pe care apoi trebuie să le plătești”, subliniază Viorel Cintean, președintele clubului.
 
Cinci meciuri și apoi play-out!
 
Pentru fete urmează cinci meciuri de foc – Craiova (acasă), Lugoj (acasă), Constanța (acasă), Tg. Mureș (acasă), Dinamo București (deplasare) -  care au mai mult rolul de a pregăti echipa pentru play-out. Există șanse ipotetice la un nesperat loc nouă, care, pentru că Volei Argeș Pitești s-a retras din campionat, este unul care permite salvarea de la retrogradare. Însă, pe acea poziție se află CSM Lugoj, formație care are 15 puncte, cu nouă mai multe ca CSM Sibiu. Altfel, în vederea play-out-ului, pentru sibience și locul 10 este important, pentru că astfel vor putea juca prima manșă pe teren propriu. 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

9 comentarii

curios

Acum 9 ani

cam cati bani ar trebui ca sa faci o echipa ca sa ai sanse mari sa intri in play off?
Raspunde

me

Acum 9 ani

nu cred ca ai nevoie de sume fantastic de mari pentru un lot redus cum este cel de volei. sau baschet. sau handbal. daca ar exista si putina bunavointa........
Raspunde

oficial

Acum 9 ani

aprox 500 000 euro
Raspunde

sibian

Acum 9 ani

Traiasca sensurile giratorii...Johanis,fa si tu ceva pt. SPORT.Fotbalul...mort,handbalul mort, voleiul mort,baschetul in coma...chiar nu-ti este rusine?
Raspunde

acelasi curios

Acum 9 ani

@ oficial...daca ai dreptate suma nu mi se pare exagerat de mare .....is curios ce suma aloca primaria respectiv consiliul judetean pt baschet volei si handbal....aici am inclus doar sporturile de echipa
Raspunde

unu\'

Acum 9 ani

Sibiane(#4),nu platesc impozite si capete de bara ca sa se dea banii pe fotbalisti in loc sa mi se asfalteze strada(asfaltare nu REasfaltare).Cred ca bagatela aia de 500.000 de euro(citat din \'\'oficial\'\') ar trebui sa acopere asfaltarea unei strazi de 200m.Dupa ce avem 100% strazi si alei modernizate,scoli ireprosabile,spitale OK putem vorbi si de bani alocati lui Keul sau altcuiva pentru bambilici.Sa nu uitam ca am fost Capitala Culturala Europeana,ne mindrim cu asta,dar, la 5 ani de la marele eveniment(si la al patrulea mandat al lui Iohannis) avem strazi de pamintHai sa intram in Play-Off la nivel de trai bu sa raminem la Of(ce misto ar fi daca mi-ar asfalta strada anul asta!).Zilele trecute,un \'\'resemnat\'\' scria ca accepta sa-si rupa masina in gropi pentru ca stie ca ,odata tot se vor repara!Probabil are masina de servici sau de la AutoBavaria!
Raspunde

io

Acum 9 ani

atata timp cit avem acest primar sportul pe plan local va fi nul.inainte cu sensurile giratorii.
Raspunde

Pt. unu

Acum 9 ani

Prietene si eu am strada gaurita,dar copilulmeu se antreneaza prin ballti si noroaie.Nu am spus sa se investeasca neaparat in echipele mari dar uita-te si tu si vezi cati copii obezi sunt in jurul tau.Daca ai avea copii ai vorbii altfel.se pot accesa fonduri europene pt. constructia de baze sportive ,dar se pare ca primarul gandeste ca si tine cu c...l.
Raspunde

pt sport

Acum 9 ani

tot ce pot sa zic este ca nu avem nimik pre plan sportiv in sibiu si ca nici la grupele de juniori nu e nimik...intr-adevar avem cultura dar atat...ceva pt sport se va fc doar in momentul cand primaria si consiliul local o sa sprijine sportul si nu toat lumea o sa fure...asa cum se fc acum...
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus