Luni,
26.09.2022
Parțial Noros
Acum
11°C

Spectacole pe toate gusturile, zeci de actori din toata tara si inviorare in Piata Mare la Festivalul "25 de ore de teatru non-stop"

Festivalul „25 de ore de teatru non-stop” a adus la Sibiu, în noaptea de sâmbătă, 30 martie teatru pe toate gusturile, iar cele opt locații în care s-au desfășurat reprezentațiile s-au dovedit neîncăpătoare pentru publicul sibian.

Festivalul a debutat la sala Thalia cu comedia „Emigreișăn Drim”, a Teatrului de Artă București. Aceasta a fost prima ediție a maratonului teatral în care startul la spectacole nu a fost dat de un mare actor al scenei românești, dar potrivit lui Bogdan Sărătean, organizatorul festivalului ”am vrut să încercăm ceva nou în a III-a ediție așa că am adus acest spectcol extraordinar, în locul unui actor consacrat și sperăm să placă publicului”. Iar publicul a umplut sala și a aplaudat minute în șir la sfârșitul piesei, semn că i-a plăcut.

Al doilea spectacol al serii a avut loc în Oldies Pub, care de asemenea s-a dovedit aproape neîncăpător pentru cei prezenți. „Ruleta rusească” cu Ovidiu Niculescu şi Trupa Veche s-a dovedit un succes, iar cei prezenți nu conteneau să aplaude spectacolul tragi-comic după poemul „Norul cu pantaloni” de Vladimir Maiakovsky. La finalul spectacolului, la care a asistat și Florin Piersic Jr, un alt invitat în cadrul maratonului, actorul Ovidiu Niculescu a recitat o poezie despre Sibiu, pe care a mărturisit că a scris-o ”din dragoste pentru acest oraș minunat, în care mi-am petrecut șase luni după ce am terminat Institutul de Teatru și a rămas pentru totdeauna în inima mea ca un loc special”.

Noaptea a continuat cu alte piese, printre care „Dragonul de aur” la CAVAS, „Acasă” în Kulturcafe SIGI, „Colibri” tot la CAVAS, în Atrium „Zorba”, apoi „Omul-Pernă” la CAVAS, „Comedy-Show” în Kulturcafe SIGI, după care spectacorii au revent în Atrium pentru spectacolul „Căldură? Mare?” după texte de I. L. Caragiale.

Seria spectacolelor a fost întreruptă de la 06:30 pentru vizionarea filmului „S-a furat o bombă” (in memoriam Iurie Darie), urmată de workshop de înviorare spirituală, în cadrul căruia au recitata poezii Radu Vancu și Gabriel Bota.

Tradiția înviorării din Piața Mare a contiuat și anul acesta, iar peste 200 de voluntari, actori și elevi, au mers în Piața Mare alături de actorul Florin Coșuleț și îmbrăcați în pijamale au făcut exerciții de înviorare și s-au spălat pe dinți.

Evenimentele au fost reluată de la ora 12:00 la Humanitas, unde actorul Marcel Iureş le-a dat întâlnire sibienilor la conferința „Tinerii şi teatrul independent”.

Seria spectacolelor continuă până duminică, 31 martie, iar Gala de închidere marcată prin spectacolul „Absolut” al Teatrului Act, în care joacă Marcel Iureș, se va desfășura de la ora 19:00. Maratonul nu se încheie după gala oficială, ci continuă cu spectacole tot restul serii și chiar cu realuarea celui mai bun spectacol luni seara, în Atrium Cafe.

PROGRAMUL CONTINUĂ:

13:30 CAVAS - „Doar sunt” Proiect de teatru comunitar. Un spectacol cu adolescenți din Centrul de Plasament din Sibiu. Proiect coordonat de Bianca Babeș. Durată: 40'. Intrare liberă

14:00 Humanitas - „25 de ore din viața unui elisabetan adevărat” Conferinţă susţinută de prof. univ. dr. Dan Vasiliu. Cel mai bine titrat expert în Shakespeare din spaţiul academic românesc va susţine o conferinţă interactivă. Acces liber

15:00 CAVAS - „Omul-Pernă” de Martin McDonagh. Distribuție: Rareş Andrici, Cosmin Dominte, George Lepădatu, Tudor Andronic. Regie: Florin Grigoraş. Durată: 2h 10'

15:30 Atrium - „Amalia respiră adânc” după un text de Alina Nelega. Un one woman show cu Andrada Grosu. Durată: 1h 10'

16:00 Biblioteca Astra, Sala festivă - „Un teatru fără graniţe” workshop intercultural cu cei mai tineri actori. Acces liber

17:00 Biblioteca Astra, Sala festivă - „Turnul Respiră” / „Der Turm Atmet” un spectacol poetico-muzical bilingv (româno-german). Distribuție: Emil Cătălin Neghină, Natalie Sigg. Durată: 50'. Intrare liberă

19:00 Teatrul Gong - Gala de închidere. „Absolut” un spectacol al Teatrului Act cu Marcel Iureș în regia lui Alexandru Dabija. Durată: 1h 30'

19:30 CAVAS - „Romeo și Julieta” de William Shakespeare. Traducere: Anca Tomuş. Dramaturgie și regie: Bogdan Sărătean. Distribuție: Anton Balint, Paul Bondane, Claudiu Fălămaș, Andrada Grosu, Alexandru Malaicu, Iulia Popa, Andrada Poplăcean, Tudor Răileanu, Călin Roajdă, Mihaela Șandru, Alexandra Șerban (spectacol selecţionat pentru Shakespeare Festival, Essen, Germania, aprilie 2013). Durată: 2h

21:00 Oldies Pub - „Pam-Pam” un one man show având la bază pamfletele lui Constantin Tănase. Cu: George Constantinescu. Durată: 50'

22:00 Oldies Pub - LIPICIOŞII prezintă „Despre vise şi alte amăgiri” Un performance pseudo-teatral cu muzică live compusă de Claudiu Fălămaş şi MC Matli. Distribuție: Claudiu Fălămaș, Dan Țilea, Andrada Grosu, Bogdan Sărătean. Durată: 1h 30'

23:30 Oldies Pub - I am the After-party Cu MC Matli și DJ Pitch

Luni, 01 aprilie 2013 BIS

LUNI, 01 aprilie 2013, în prelungirea maratonului se va juca cel mai aplaudat spectacol din cadrul festivalului. Locaţie – Atrium Cafe. Ora - 21.00

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Dorina Nitu

de Dorina Nitu

Social
Telefon:
0742 381 305

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus