25.07.2024
Parțial Noros
24°C

Multescu, dupa Chiajna – Medias 0-1: pierdeam astazi, intram in hora!

Antrenorul Gazului Metan, Gheorghe Mulțescu, a recunoscut, la finalul jocului câștigat la limită, scor 1-0, în deplasare, cu Concordia Chiajna, din etapa a 25-a a Ligii I, că cele trei puncte îl fac să răsufle ușurat. Medieșenii au ajuns pe 10, cu 31 de puncte, la șapte lungimi de ultimul loc retrogradabil.

„Acum răsuflu ușurat. La pauză eram cu pulsul și cu tensiunea... În loc să închidem jocul la 2-0, a trebuit să suferim toată repriza a doua”, a declarat acesta imediat după meci.

„Am tremurat înainte de joc!”

Gigi Mulțescu a mărturisit și faptul că înaintea întâlnirii din Ilfov a avut emoții foarte mari. Acesta a dezvăluit și cum a pregătit partida. „Sunt trei puncte mari, am jucat la rezultat de data aceasta. Am lăsat spectacolul pe planul doi. E mai greu să faci spectacol pe un teren mai mic, cu o echipă combativă, agresivă, care nu te lasă să joci. Dar, noi am închis foarte bine și am profitat de spațiile libere lăsate de ei. Puteam să închidem jocul la pauză sau în repriza a doua, numai că ratările continuă să ne facă probleme. Acum, nemulțumitului i se ia darul! Pierdeam astăzi, ce se întâmpla? Intram în horă, ei ne egalau la puncte și așa mai departe. Am tremurat înainte de joc, am fost circumspect și am pregătit meciul puțin diferit de ceea ce-mi place mie să joc, adică ofensiv, combinativ”, a mai spus Mulțescu, la Dolce Sport.

Mediașul s-a impus, luni seara, grație unui penalty transformat, în minutul șase, de Azdren Llullaku.