Marţi,
27.07.2021
22°C

Gaz Metan castiga la Craiova, in primul meci din play-off

Medieșenii, care se luptă cu SCM U Craiova pentru un loc în semifinale, , s-au impus, în deplasare, în prima partidă a play-off-ului. Gazul a câștigat, duminică seara, cu 78-64. Pe sferturi: 16-17, 21-14, 18-21, 23-12.

Una din cele mai echilibrate întâlniri din play-off s-a consumat, duminică seara, pe terenul formației SCM Universitatea Craiova. Dacă la pauză Mediașul lui Marcel Țenter conducea cu 37-31, craiovenii au dat semen de revenire prin cele trei puncte recuperate la finalul sfertului trei(21-18). Înainte cu zece minute de final, scorul era 55-52. Însă, medieșenii, câștigători ai Cupei României în acest sezon, au rămas concentrați și în ultimul act, fundașii Gazului blocând aproape orice tentativă de a puncta a adversarului.

Meciul s-a înceiat 78-64 pentru Gaz Metan Mediaș, care face un pas important pentru a accede în faza următoare, dat fiind că, cel mai probabil, soarta duelului cu Craiova va fi decisă pe teren propriu, în Mediaș.

Remarcați:

Craiova: Dzambic – 21 de puncte, 2 recuperări și 2 assist-uri; Seals Cortez – 13 puncte, 3 recuperări; Drăgușin – 6 puncte, 7 recuperări.

Mediaș: Ivanovic – 22 de puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive; Mitchell – 14 puncte, 6 recuperări și 2 assist-uri; Krstanovic și Dundjerski – 10 puncte.

Meciul 2 al play-off-ului are loc luni, 15 aprilie, cu începere de la ora 17.30, la Craiova.