01.12.2022
Partial Noros
4°C

Baschet: Gaz Metan s-a calificat in semifinale

Gaz Metan Mediaş a învins sâmbătă, 20 aprilie, pe teren propriu, formația SCM U Craiova, scor 86-75 (46-43), în cea de-a treia partidă din cele cinci ale sferturilor de finală și, astfel, a devenit prima semifinalistă a Ligii Naţionale de baschet masculin. Pe sferturi: 20-22, 26-21, 16-13, 24-19.

În primele două meciuri, medieșenii s-au impus cu 78-64 şi 90-87, iar odată cu victoria de astăzi au dus scorul la 3-0. În urma deciziilor Comisiei de Disciplină a FR Baschet, Gaz Metan Mediaş nu l-a avut în teren pe Zoran Krstanovici, iar oaspeţii pe Rade Dzambic şi Travis Bureau, căruia li s-a alăturat accidentatul Ionuţ Drăguşin.

Mladenovic, double-double

Pentru gazde, Alexandar Mladenovic a înscris 18 puncte și a recuperate 10 mingi. Lilov, cu 16 puncte, și Shiloh și Dundjerski, cu câte 13, au contribuit decisiv la victoria Gazului.  De partea cealaltă, Seals Cortez cu 21 de puncte, a fost principalul marcator al oltenilor.

Semifinale se vor juca în sistemul „cel mai bun din cinci meciuri", în 1-2, 8-9 şi, respectiv, 12 mai.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.