Miercuri,
23.06.2021
Cer Senin
Acum
24°C

Parlamentarii de Brasov se revolta: Dragnea nu avea dreptul sa se pronunte!

După ce vicepremierul Liviu Dragnea a declarat că în opinia sa ”de cetățean”, Sibiul ar trebui să fie capitală în Regiunea Transilvania Centrală, din care mai fac parte județele Brașov, Alba, Mureș, Harghita și Covasna, parlamentarii de Brașov au condamnat la inuson declarația liderului social-democrat. 
Deputatul PSD Ion Ochi a susţinut că „proiectul privind regionalizarea este în lucru, iar Sibiul este o variantă avansată de Guvern. Dar nu cred că judeţul vecin are puterea economică şi o infrastructură atât de avansate ca Braşovul. Judeţul nostru este, de departe, îndreptăţit să devină capitală regională. Avem o economie consolidată, suntem un real «motor economic», sistemele de sănătate şi educaţie sunt bine puse la punct, aspecte care la Sibiu nu se regăsesc în acest moment”, a declarat politicianul citat de ziarul brașovean Transilvania Expres.  
Deputatul PC Ion Diniţă a declarat la rândul său că „Braşovul este de drept favorit pentru a fi desemnat ca şi capitală regională, având în vedere potenţialul economic actual, infrastructura, precum şi perspectivele”. Deputatul liberal Mihai Donţu a declarat ziariștilor brașoveni că „alături de colegii mei de Parlament, atât din Braşov, cât şi din ţară, voi susţine luarea deciziei ca Braşovul să fie desemnat capitală regională. Eforturile făcute în ultimii ani pentru dezvoltarea judeţului, precum şi realizările justifică o asemenea decizie”. 
Deputatul PDL Gheorghe Ialomiţianu (foto), fostul ministru al Finanțelor, a ţinut să precizeze faptul că vicepremierul Liviu Dragnea „nu avea dreptul să facă acest tip de comentarii, nici ca simplu cetăţean, nici în calitate de oficial al Guvernului atâta vreme cât răspunde unui şantaj politic. «Preluarea» în PNL a primarului Sibiului, Klaus Johannis, a fost condiţionată de acordarea statutului de capitală regională a oraşului pe care îl conduce. Sibiul nu este nici o forţă economică, nici nu excelează în dezvoltarea infrastructurii şi nu cred că se poate compara sub nici o formă cu Braşovul. Eu sper ca parlamentarii de Braşov să îşi unească forţele şi să determine Guvernul să ia o decizie corectă şi nu una care, ulterior, să se dovedească a fi falimentară pentru regiunea din care facem parte”, a mai spus Ialomiţianu, citat de Transilvania Expres.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

97 comentarii

eu

Acum 8 ani

cel putin la faza cu infrastructura am ras copios. :))) intradevar,pe hartie,Brasovul sta bine...n-o sa aive nici macar pista la aeroport finalizata cand noi vom merge in occident pe autostrada Sibiu-Arad.Dragi Brasoveni,aveti o plantatie de morcovi la dos,ca o sa pierdeti titlul de capitala regionala!O sa muriti cand o sa intrati in Sibiu si pe placuta de la intrarea in oras veti vedea SIBIU-CAPITALA REGIUNII CENTRU!
Raspunde

Tamaian, Cazan, Turcan, Axente, Ariton, etc...

Acum 8 ani

Cand s-a pronuntat Dragnea prima data si a nominalizat Brasovul parca nu se mai antepronuntase. Asteptam sa se trezeasca si \"alesii\" nostri din astenia de primavara si sa inceapa sa faca lobby... Ai lor (brasovenii) o fac, o fac prost dar macar o fac
Raspunde

@eu

Acum 8 ani

Dragul meu nu cred ca tu ca un sibian vajnic poti vorbi de morcovi si dos.?. Uite noi nu o sa punem placutza cu Brasov Capitala Regiunii....fiindca deja acum cand veniti la Brasov obligati de deconcetratele de aici singuri realizati ca ati venit de la sat la oras. Din nefericire nici dosul pus la bataie de vajnicul vostru Primar nu o sa foloseasca..si atunci o sa ii spunem vorba romanului....a fost si f...t si cu banii luati..Stai putin am uitat ca lui ii place..asa ca eu am gresit Eu spun, doar asa pentru tine ca sa intelegi usor.. O sa fie Sibiul Capitala Regionala cand o face Johannis copii...si asta cred ca nu va fii prea curand...Prietenii stiu de ce!
Raspunde

eu

Acum 8 ani

In primul rand nu sunt sibian,sunt din Bistrita si spre marea ta uimire am stat si in Brasov o vreme,in Racadau...Nu zic,orasul e curat,frumos si dezvoltat dar de cand cu regionalizarea am constat ca brasovenii sunt foarte cu nasul pe sus si ironici.Faptul ca Brasovul e putin mai mare si ca moldovenii din oras sunt mai multi decat oltenii din Sibiu,nu sunt motive pentru a fi capitala.Cum ziceam,sunt stabilit in Sibiu si sunt foarte multumit si mandru de asta.Iti mai zic ceva:Nu as da Sibiul pe Brasov niciodata!si nu sunt singurul,crede-ma
Raspunde

sibiu = capitala

Acum 8 ani

aici sunt regele cioaba si imparatul aurelian, deci aici e capitala internationala a tuturor tziganilor
Raspunde

@eu

Acum 8 ani

meri in pu|a
Raspunde

@6

Acum 8 ani

cum ziceam...tipic brasovean...
Raspunde

brrrrrrrrrrrrrr

Acum 8 ani

nui tipic brasovean...e tipic iasovean....moldovean coclit si retardat
Raspunde

@eu

Acum 8 ani

Eu n am zis ca esti sau ca nu esti sibian. Ziceam de chestia cu dosul care e o caracteristica minunata a Primarului vostru..fara ca sa il critic . In definitiv ce-i pasa lumii imprejur , de o face normal sau o face n c..r! Brasovul e aproape triplu cat Sibiul asa ca toata discutia asta e fara sens. Articolul e foarte tendentios ..eu iti spun ca nimeni de aici nu isi bate capul regionalizarea si unde se va pune capitala. Faptul ca e mult mai mare si dezvoltat sunt motive suficiente ca sa fie Capitala asa ca discutia chiar e fara sens ..e doar o chestie pentru politicieni. Diferenta e ca presa de aici e mai preocupata de noua fabrica a lui Drexelmaier...care tocmai a ales Brasovul..in dauna Satu Mare si lumea se intreba de ce? Cred ca domnul Ganz e mai in masura sa va dea raspunsul...si sunt sigur ca el il stie. Mie imi pare bine ca te simti mandru ca esti sibian ..dupa cum as vrea ca orice moldovean asimilat in Brasov sa fie mandru ca e brasovean.. Cat pentru @8..moldovean ,moldovean dar stie romaneste ..tu mai invata un pic!..NU-I ASA
Raspunde

FNV

Acum 8 ani

Personal nu m-ar deranja sa fie Brasovul capitala de regiune. Atat stiu ca, in cazul in care (totusi prin minune) ajungem capitala reg. le vom da o lovitura grea sub centura brasovenilor! Vor fierbe ca racii, si Doamne ce-mi va placea ! :))
Raspunde

@10

Acum 8 ani

Stai linistit ...nu va fi asa ..si oricum iti repet nimeni de aici nu comenteaza cu atat patos subiectul care vad ca face istorie in presa din Sibiu.. Asadar nu vom fierbe ca racii...ci vom fierbe racii..la Taverna Racilor..un restaurant foarte la moda in special pentru bucurestenii ce vin in Brasov
Raspunde

ptr.hahalere

Acum 8 ani

Stati linistiti.Brasovul nu va mai fi niciodata capitala peste Sibiu,iar deconcentratele ni le vom aduce inapoi cind n-o sa va mai dam nici un ban,ba o sa va mai luam si la bani marunti de citi bani ati furat legalizat prin legi strimbe de aicea si o sa tragem la raspundere pe toti vinzatorii iresponsabili care au dat deconcentratele de aici.SIBIU FREEDOM.
Raspunde

Simon Bolivar

Acum 8 ani

La voi nu comenteza nimeni cu patos ca noi nu v-am furat si v-am subjugat de zeci de ani asa cum ati facut voi cu sibienii,da acum vi sa infundat,mamelucilor.
Raspunde

resedinta se va stabili prin

Acum 8 ani

concurs de injuraturi intre cetatenii a 2 orase care se pretind crema tarii dupa principiul : sasii mei sunt mai buni devat sasii tai!
Raspunde

Neutru

Acum 8 ani

Totusi orasul moldovenilor ce vor sa conduca Siebenbürgen e la poalele TAMPEI ..;) .Ar fi umilitor rau pentru noi sa fim condusi de astfel de oameni .Daca orasul lor e plin de emigranti din Moldova ca. 100000 (inclusiv presedinte CJ, primar si toti plaiesii ce isi dau cu parerea in articolul mentionat ) , acesta nu este un criteriu de a deveni capitala regionala. Ganditi-va ca acesti vasnici plaiesi ne vor conduce si pe noi si pe cei din Alba si pe unguri ... cat ne vor fura si ce scrupule vor avea in relatia cu cei din regiune .Am mai trait asta parca in regiunea brasov... cand ne-au dus de rapa !
Raspunde

gigi

Acum 8 ani

mai ialomitene ai fost cel mai slab ministru de finante care la avut tara in ultimi 150 de ani tu ai grija ca te cauta cit de curind DNA tu si cu boc veti fi urmariti penal pentru deturnare de fonduri ai confundat visteria statului cu bugetu iasovului vezi aia cu patinoaru si tie mai husane de ne tot faci sat ce mari orase ai vizitat ai vrea tu s-a arate orasele [satele de unde provi] s-a arate ca SIBIUL mai tarane in toata lumea civilizata capitalele sunt legate de infrastuctura de pozitia geografica potentialu turistic husane vino s-a vezi cum misuna turisti occidentali cu miile prin viitoarea voastra capitala regionala SIBIU si spre deosebire de voi turisti care viziteaza si se cazeaza la SIBIU lasa euroi la voi turism de sfirsit de saptamina cu sanvisu in gentuta si dacaii prinde noaptea cazarea in padurile din juru iasovului casa buna cu ursii asa ca mai laso frustatule cu satele ca macane da invidia din voi pe dinafara sprijiniti si de cirtitile care sunt in interioru judetului dar cit de curind vor fi depistati si inca o propunere pentru primaria SIBIU pus in centru s-a vada toata lumea un tablou al rusini cu toti detractori SIBIULUI care de a lungu timpului prin pozitia care au avuto au adus deservici SIBIULUI pozele si inscriptia SCUIPATI AICI
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Brasovul inseamna trecut, Sibiul inseamna viitor. Din cauza asta va fi Sibiul capitala regionala, daca va fi.
Raspunde

electron

Acum 8 ani

Pana una-alta Sibiul a pierdut Hidroelectrica, nu s-au mobilizat !
Raspunde

Sibian

Acum 8 ani

Sunt sibian dar ca sa fiu realist si corect , brasov merita sa fie capitala regiunii din toate punctele de vedere. Intradevar nu au un aeroport momentan dar nu stau toate intr-un aeroport. Am fost de curand in brasov si arata f bine. Drumurile sunt f bune, nu vezi santuri , gropi si altele sapate si neastupate, curatenie , imobilele de pe centru sunt toate reconditionate si culmea ei nu au probleme cu cei de la eon ptr strazile sparte. Nu mai vb de poiana brasov care arata fantastic. Sunt cu multe peste noi daca e sa le vd si sa gandim realist. Plus ca la ei retelele sunt bagate in pamant de mult. Sunt unele lucruri care se observa numai la prima vedere. In sibiu se lucreaza haotic si parerea mea e ca s-au inceput pe prea multe santiere si nu se mai termina. Ex strada octavian goga mi se pare strigator la cer sa aiba termen de executie 2 ani, plus strazi noi facute care acum se sparg. Tot sibiul e spart , nu mai vb ce e printre blocuri ex cartier valea aurie si vasile aron.E f bune ca se lucreaza sa nu intelegeti gresit dar trebuie si lucrat bine . In concluzie consider ca brasovul e altceva. Apropo nu ati vrea sa vedeti cati straini erau in centrul brasovului, referitot la faza ca la noi sunt multi turisti straini. Sunt sibian, sunt mandru de asta nu m-as muta din sb dar pe corectitudine si pe fapte consider ca brasovul merita capitala. Bineinteles daca e sa gandesc din punct de vedere economic ar fi mai bine sa fie capitala sibiul.
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

@ 109.166.132.59, esti pe dracu sibian.
Raspunde

@joseph

Acum 8 ani

Daca viitorul inseamna fundul lui Johannis..ai dreptate... Daca viitorul inseamna dezvoltare economica si sociala nu. Tu nu vezi cati agramatI gen @16 posteaza pe forum la voi. Basca sunt genul de oameni care cred ca in viata lor nu au fost altundeva... Pai ca sa compari numarul de turisti straini din cele doua orase,inseamna ca esti ori prost ori chior.Eu nu am pretentia sa poata sa citeasca statistici..la clasificarea scolilor din Sibiu faptul ca nu poate sa citeasca nu e vina lui. Dar macar putea sa puna deoparte 10 sa ia un bilet de autobuz (ca inteleg ca trenuri nu aveti acolo) si sa se manance un Kurtocz pe pietonala din Brasov ( si cu kurtocz..ul e ok in general astia fara bani stau pe langa si il primesc asa de pofta) Spun asta fiindca banuiesc ca @16 e un caz social si la voi in comuna si traieste din ajutor social. Mai tii minte cand ai zis ca daca Carpatii sunt trecuti pe la Comarnic...inainte de TURNU Rosu...imi faci cinste.. Tragedia e ca vor fi trecuti la Comarnic si asta cu autostrada finantata de banii nemtilor si austriecilor... Eu zic ca politicienii vostrii , dupa cum arata statisticile economice acum sa nu se bazeze pe viitorul Sibiului ci sa forteze ultima carte cu fundul Primarului....desi hai sa fim cinstiti nici ala nu e ce a mai fost
Raspunde

@21...si altii

Acum 8 ani

Sigur @19 nu e sibian, desi Joseph pentru voi bine ar fi sa fie.. Dupa cum sigur @16 e sibian...si cam asta e viitorul. PS , Ai gasit postari de nivelul lui 16 pe forumurile din Brasov... Eu astept sa-mi cer scuze si o sa strig impreuna cu tine...SIBIU FREEDOM..
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

In primul rand, vostri are un singur i. Dar sa nu ne legam de amanunte.<br>Hai sa-ti explic de ce cred eu in viitorul Sibiului. Oras persecutat de autoritatile maghiare inca de pe vremea imperiului, deoarece aici traiau mai multi sasi decat unguri, si iti dau un singur exemplu, cel al cailor ferate care au deviate, retine, de la cursul natural inspre Regat, pe Valea Oltului, prin Brasov, deoarece acolo era ungurimea, Sibiul a fost marginalizat si de comunisti, cam pe acelasi motiv. Nu s-a investit aproape nimic in acest oras, pe motiv ca era, culmea, mult prea dezvoltat, fata de restul tarii, iar comunistii aveau fixu\' cu nivelarea si uniformizarea teritoriilor si al civilizatiei.<br>Din acest motiv, s-a investit puternic in Brasov, in special in industria grea si chimica, mizandu-se pe forta de munca ieftina si fara mari pretentii din Moldova si din zona, Sibiul continuandu-si traditia in industria usoara. Binenteles ca aceasta politica a fost dezastruoasa pentru Brasov, toata industria aceea nebuna a reusit sa polueze dramatic o zona care ar fi trebuit exploatata in regim turistic. <br>Dupa 90, realitatea a inceput sa iasa la suprafata, industria Brasovului si-a aratat adevarata valoare, adica s-a dovedit a fi un balast neproductiv si a fost subventionata ani multi de la bugetul statului, ajungandu-se in situatia hilara ca zeci de mii de muncitori brasoveni sa fie platiti din buzunarul sibienilor si altor cetateni de aiurea. <br>In schimb, Sibiul a fost pe un trend de crestere constanta, care continua si acum, relatiile stranse cu Luxemburg si Germania fiind motiv de mandrie pentru noi, sibienii, dovada clara ca suntem alaturi, si mai ales suntem luati in seama de cele mai puternice forte din Europa. <br>Pe de alta parte, vad ca din tot ce scrii razbate o ura personala pentru primarul Iohannis, ceea ce e nasol pentru ca iti intuneca mintea si nu mai judeci logic.
Raspunde

1921etc

Acum 8 ani

ca idee centru brasovului e un sfert din centrul sibiului de aia ti sau parut ca sunt foarte multi turisti straini, apoi poiana intotdeuna a fost si va fi o zona schiabila pentru bucuresteni este singurul loc din europoa unde-si pot etala in acelasi timp bmw -ul blonda si echipamentul nou nout luat din decathlon. schiorii mai incercati aleg alte zone din tara de care tu probabil nici nu ai auzit. apoi economic ... nu stiu ce sa zic daca vac trei firme volane si au 5 call centeruri nu insemana valoare ci... e ca si cum eu as veni la tine sa-mi spal masina ca sa nu fac mizerie si-ti platesc apa curentul samd. iar restu nu va mi agitati cu iohanis... ca doar el a fost invitat in germania in parlament, la el a venit prim ministrul german deci... asa si cladirile din centrul istoric al brasovului sunt reabilitate cu consultatni de la primaria din sibiu 2013. la noi de bine de rau cladirea consiliuli nu sta sa se prabuseasca . iar hidroelectria nu a fost p[ierduta intitdeuna la sibiu a fost un sediu secundar si tinea de bazinul oltului ....
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Si inca o chestie. Nu prea ma intereseaza care oras va fi capitala regionala. Eu as vrea doar ca acest trend ascendent pe care se afla orasul meu sa continue, asta e tot ce conteaza.
Raspunde

@joseph

Acum 8 ani

Nu am nimic cu Johannis si cu orientarea lui sexuala. Acum am sa ti raspund punctual..eu am vazut ca tu vezi de unde postez.. Cred ca vei fi de acord ca un om care azi iti raspunde din Kosovo , maine Sofia, apoi Belgrad, Munich..si uite saptamana viitoare Tokyo..ceva ceva intelege din viata asta..chiar daca @16 il considera moldovean imputit. Economic acum Brasovul sta mult mai bine decat Sibiul..sunt sigur ca vezi si stii din statistici lucrul asta. Nu vorbesc despre turism si servicii Aacolo , desi vad ca e un leitmotiv in Sibiu..cifrele sunt dezastroase pentru voi..asta e un domeniu la care chiar ma pricep.. Vorbim acum doar de productia industriala...Tu imi spui ca Dactual Brasovul sta mai bine dar Sibiul e viitorul..eu nu te contrazic ..dar te rog sa faci o analiza stricta a trendului din 2008..ai sa fi uimit..Brasovul a avut pe ultimi 2008 2013..cel mai mare din tara..Sibiul e pe locul 32 .... Cel mai usor e sa te uiti la exporturi unde erati campioni.. Eu nu incerc sa te conving, dar daca poti uita te la datele statistice. Ai dreptate in ceea ce priveste industria grea si subventionarea ei...dar a trecut demult si acum ai avantajul imens a unei forte de munca ieftina si industrializata. Uite prostu de Primar din Bv a bagat banii in doua scoli profesionale in limba germana..si luni la Merkel s au vazut rezultatele. Sasul de Johannis ii da bani lui Chiriac..fiecare cu gandirea lui..dar iti spun ca realitatea bate intotdeauna iluzia de pe scena. Istoric asa e cum zici tu ..de la inceput Sibiul a fost dezavantajat fiindca nu a acceptat in oras sau in jur comunitati maghiare si romanesti...dar a fost o chestie de obtiune..si asta e ..trebuia sa o faca in 1425. Logistic tu mi ai spus odata ca lucrezi cu transportatori...de aceea te mai intreb ..pe unde crezi ca o sa se treaca logistic Carpatii (uite zilele viitoare o sa auzi un nume Feldioara) Asa ca , desi eu zic ca e un fas chestia cu regionalizarea si Capitala..ca doar nu raman fara slujbe astia din Sibiu sau Brasov....trebuie sa vedem realitatea cum este.. Comentariul ala cu turisti straini multi si culti la Sibiu e de groaza zau.. Asta e cel mai usor lucru de observat ..si clientii mei il observa(eu le spun ca in Sibiu sunt mult mai multe muzee si de aia strada este apatica).. dar noi stim ca nu e asa. Vorbesc strict in zona de product
Raspunde

adevarul

Acum 8 ani

Bravo @16.Ai descoperit cirtitele si te ataca din toate partile sa te determine sa nu mai scri.
Raspunde

xx

Acum 8 ani

Ma amuza sa vad cum fiecare parte aduce argumente de genul \" infrastructura mai buna\", \" sistem de invatamant bine pus la punct\" etc. Ce nu se intelege este ca singurul criteriu de evaluare este capacitatea administrativa. Va las pe voi sa judecati cine este mai capabil administrativ dintre cele 2 orase.
Raspunde

@26

Acum 8 ani

Omule, tu ori n-ai mai fost de multa vreme prin Brasov, ori traiesti din amintiri. Brasovul e varza, cladirile din centru stau sa cada, doar cateva sunt renovate si sunt renovate prost, centrul e mic si inghesuit, nu aveti autostrada si nici aeroport, deci ma intreb ce intelegeti voi prin infrastructura. Sa compari din punct de vedere turistic Brasovul cu Sibiul este o jignire, Sibiul este singurul oras din Romania care emana o atmosfera de oras turistic in sensul european al cuvantului. Iar legat de industrie, eu cred ca Sibiul sta mai bine, s-a terminat cu perioada comunista cand Brasovul era un colos industrial (desi nici Sibiul nu statea rau), din punct de vedere cultural nici nu are rost sa facem comparatii, iar istoric nici macar pe locul 2 nu sunteti in Ardeal pentru ca Brasovul nu a reprezentat nimic in istorie, a fost un orasel la granita de est.
Raspunde

regiunea

Acum 8 ani

Va dau eu solutia prin formarea a doua regiuni distincte.Sibienii adevarati nu mai concep sub nici o forma regiunea cu capitala Brasov avind in vedere raul care ni l-a produs Brasovul in decursul timpului inclusiv acum cind banii sibienilor merg acolo datorita unor venetici iresponsabili aflati la conducere in diferite perioade ale timpului si care au instrainat aproape toate deconcentratele si incearca mirsav sa ne vinda prin maniere de culise si sa ne convinga ca vezi Domne capitala e stabilita si trebue sa ne resemnam.AM SUPORTAT UMILINTA DESTULA. STOP.
Raspunde

@28

Acum 8 ani

Ai o remarca foarte buna. Problema e ca Dragnea formal are o capacitate de administrare foarte buna si judetul condus e subdezvoltat si atunci cum sa o apreciem ..capacitatea administrativa... Eu as zice asa ...sedii , logistica si comunicatii, forta de munca si capacitate de pregatire. Avand in vedere ca avem in regiune cam 32 % populatie maghiara..cred ca in discutie raman Tg Mures si Brasov.. Oricum ceea ce tu spui are ceva logica @29 Asa e a fost un orasel de granitza din Ardeal ai dreptate dar intotdeauna..si iti accentuez intotdeauna de 2 ori mai mare decat Sibiul...pentru simplul fapt ca Sibiul nu a mai contat comercial din 1425 pana in prezent. Cat priveste turistii..cat de frumos sau nu este centrul Brasovului e o chestie subiectiva.. Insa omule anul trecut in Sibiu au fost 387 000 de nopti de cazare pe cand in Brasov au fost 1100 000...crezi ca exista comparatie. Brasovul e orasul unde turistii navelor de croaziera sunt cazati ..asta inseamna cam 500 de americani pe luna cate 3 nopti..la Sibiu nici macar nu merg ..viziteazao zi Sighisoara. Pana si articolul ala de voi cu spaniolii care prefera Sibiul e trucat..circuitul firmei respective are 2 nopti in Bv si nici una in Sibiu... Voua chiar va place asa sa traiti in iluzii.?..
Raspunde

desteptarea

Acum 8 ani

TREZITI-VA SI DESTEPTATI-VA SIBIU SI SIBIENI DIN PUMNII SI LOVITURILE NEMERITATE PE CARE LE-ATI INCASAT IN TOT DECURSUL ISTORIEI ZBUCIUMATE PE CARE ATI TRAIT-O. .A SOSIT VREMEA VOASTRA. INVATATI SA CONDUCETI ASA CUM MERITATI.
Raspunde

ARDELEANUL

Acum 8 ani

Regiunea Stalin apartine trecutului trist .SIBIUL a fost si RAMANE Capitala Ardealului.Sibiul ramane mica VIENA !!!
Raspunde

@joseph

Acum 8 ani

TREZITI-VA SI DESTEPTATI-VA SIBIU SI SIBIENI DIN PUMNII SI LOVITURILE NEMERITATE PE CARE LE-ATI INCASAT IN TOT DECURSUL ISTORIEI ZBUCIUMATE PE CARE ATI TRAIT-O. .A SOSIT VREMEA VOASTRA. INVATATI SA CONDUCETI ASA CUM MERITATI. (11:02:47) Joseph pai daca asta e viitorul...e trist si pentru tine dar si pentru mine
Raspunde

un sibian

Acum 8 ani

poate sa fie brasovul capitala dar nu in regiune cu sibiul....orasul nostru a suferit destul de pe urma raionului stalin...de ce nu avem linie electrificata pe calea ferata sau o gara comparabila cu cea din brasov?poate ne lamuresc cei din brasov unde de altfel se si afla regionala...
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Ai dreptate, e nasol, a uitat caps lock-ul apasat.
Raspunde

@36

Acum 8 ani

hihihi subtil impaci si capra si varza... Totusi eu zic ca nu e de ras.. Uite de ce vorbeam acum o ora ...a aparut acum 5 minute ***www.ziare.com/locuri-de-munca/oferte-angajari/o-companie-germana-vrea-sa-angajeze-1-000-de-romani-in-acest-an-afla-ofertele-curente-1240567
Raspunde

pt.188.27.58.52

Acum 8 ani

cine vine ma ? Drexelmeier?E vai de capul tau da` nu te lasi.De Draexlmaier ai auzit sau in viziunea ta o fi si ala un homosexual in dauna .....Satu Mare(cred ca orasului Satu Mare era mai corect).Dar tu mana inainte pe liniile de troleu de sub Poarta Scheii.Bafta!
Raspunde

eu

Acum 8 ani

Mor cand aud afirmatii de genu:”Brasovul e triplu cat Sibiul”.Sunteti nebuni la cap fratilor...pacat ca nu pot sa atasez aici imaginile din satelit de pe Google Maps,sa vedeti cu ochiul liber ca Brasovul e doar cu o idee mai mare decat Sibiul.Adica Clujul e dublu cat Sibiul dar Brasovul e triplu....mai taie din ele da-le dreacu....
Raspunde

@31

Acum 8 ani

Daca zici ca \"intotdeauna a fost mai mare decat Sibiul\" inseamna ca habar nu ai. Pana la 1800 Sibiul a fost cel mai mare oras din Ardeal! La 1800 Sibiul avea 15000 locuitori la care se adaugau alti 2000 de militari (Sibiul fiind sediul garnizoanei Transilvaniei si capitala provinciei), Clujul avea 10000 locuitori, iar Brasovul putin peste 11000. Echilibrul s-a rupt la inceputul sec. XIX (dupa ce Clujul a devenit capitala pentru scurt timp), iar BRasovul a depasit Sibiul doar la mij. sec. XIX. Cu cat mergem in timp inainte de 1800, diferenta dintre Sibiu si Brasov este tot mai mare, in evul mediu Brasovul nici macare jumatate din Sibiu nu era. Nu mai tot includeti orasele din jur in Brasov, pentru ca nu aveti nicio treaba nici cu Rasnov, nici cu Zarnesti sau Codlea. Deci nu mai falsificati istoria, puneti mana pe carte si documentati-va. Iar despre turisti, nu se raporteaza totul la nopti de cazare, ci la cei care se opresc si viziteaza orasul. Nu confunda pe cei care se duc la ski iarna cu turistii obisnuiti. La Sibiu nu vine lumea nici la ski, nici sa faca plaja, ci vine doar sa viziteze orasul si obiectivele din el. Ma refer in primul rand la muzee, adica exact ce voi nu prea aveti
Raspunde

@34

Acum 8 ani

E trist in ce mocirla a-ti bagat voi tara,iresponsabililor si ce politici ticaloase ati dus vizavi de judetul asta.Faceti un recesamint sa vedeti citi sibieni si-au luat lumea in cap din cauza politicilor ticaloase duse impotriva judetului asta.Tupeul si nesimtirea la voi sint strigatoare la cer.Tot voi ziceti ca e trist,Hotul striga hotul.
Raspunde

@40

Acum 8 ani

daca asa va invata pe voi istoria e ok... Eu nu am spus ca , Clujul sau Oradea sau Timisoara erau mai mici..dar repet..si am sate las un timp sa studiezi..( apoi am sa ti dau bibliografia ca sa te lamuresti) ..Brasovul Incepand din sec xv a fost mai mare decat Sibiul..Ca sa te linistesti el mai mare oras din Transilvania a fost intotdeauna Clujul...Orase mari erau Oradea , Alba Iulia..iar in Banat in special dupa !700 a fost Timisoara. Nu spun ca asta e un lucru de care trebuie sa se tina seama acum ..nici de departe..dar ar trebui sa invatati istoria asa cum e si nu cum visati voi..si atunci ar exista o baza de comunicare.. Ce se intelege din formularea ca ...: In turism nu se raporteaza numarul de nopti sau cel de turisti! Turistul care merge la schi e mai putin turist decat cel care viziteaza orasul.. Daca nu ar fi trist ..ar fi chiar interesant un studiu... pentru postarile de aici, si ce e trist este aspectul general adica toti credeti lucrurile astea Asa ca , ca sa inchei eu sper ca e o opinie personala a ta..care esti asa mai putin pregatit...ca sa nu zic un pic stupid.. Ar fi chiar interesant sa vedem cati dintre sibieni cred ca : Turistii din Brasov vin doar la ski ..si sunt mult mai prosti decat cei care viziteaza orasul Sibiu..asa ca statistic ar trebui sa ii cuantificam cum 1 la 3,. Sau americanii si germanii care vin pe croaziera pe Dunare ..dorm trei nopti in Brasov ..dar cand pleaca spre Sibiu inched ochii si ii deschid doar la Avrig.. Ba e clar...sigur e cum zicea ala..Xanax Xanax. Scuze dar asta rezulta din comentariul tau
Raspunde

@38

Acum 8 ani

***www.ziare.com/locuri-de-munca/oferte-angajari/o-companie-germana-vrea-sa-angajeze-1-000-de-romani-in-acest-an-afla-ofertele-curente-1240567 Man nu man astea sunt rezultatele politicii sasului tau homofil( repet din partea mea e ok sa o faca cum vrea el) Cat priveste cel care a zis ca e de trei ori mai mare ala greseste ..am spus ca Brasovul e mai mare..Sibiu Are 137 .000 de locuitori si Brasovul 237 00 deci mai mare nu de trei ori mai mare.. Sacele , rasnov Codlea sau Zarnesti chiar daca sunt legate cu Brasovul sunt orase separate administrative..asa ca te rog nu rastalmaci
Raspunde

@42

Acum 8 ani

Tu nu intelegi ca ne umpli capetele cu nuci de cocos? Oradea in Transilvania? Ia o pauza......poate iti revii.Te asteptam !
Raspunde

GO WEST

Acum 8 ani

moare ospatarul Constantin Nita. cu iasovul lui cu tot. roata se invarte.
Raspunde

@44

Acum 8 ani

10 aprilie 1557...hai mars sluga de***de sas si studiaza data asta pe internet..apoi mai mars la scoala ..ca mai ai de invatat... Ca la cat sunteti de prosti acolo in catunul vosstru nu cred ca e cazul sa va pomenesc de revolta Unitariana..asta e no chance .. da bai ai drepatate Sibiul a fost si va fi cel mai mare oras din jurul orasului Sibiu.. vorba aluia ..Si multi si prosti..si o groaza de pidosnici
Raspunde

Free Sibiu

Acum 8 ani

O singura nelamurire am. Daca pe brasoveni nu ii intereseaza subiectul capitalei regionale (asa cum pretind prin comentarii aici) cum se face ca intra atat de multi pe siteurile ziarelor sibiene si fac propaganda?
Raspunde

@46

Acum 8 ani

Se vede cita scoala si educatie ai dupa vocabularul de maidanez pe care-l folosesti.La tine prostia duduie din plin, sau confunzi gura multa si prosta cu desteptaciunea,manelistule.
Raspunde

IOI

Acum 8 ani

Parlamentarii de Sibiu (sigur avem asa ceva ???) DORM in aeroportul din Iasov...(adica cica se revolta !!!)
Raspunde

@42

Acum 8 ani

sincer am crezut ca am cu cine discuta dar esti varza. Cred ca esti aceiasi persoana care cu ceva vreme in urma sustinea sus si tare ca Saguna s-a nascut catolic. Auzi, ca in sec. XV Brasovul era mai mare decat Sibiul. Pune hartile celor doua cetati, poti sa pui si pe cea a Clujului langa Brasov si tot nu ajung la marimea Sibiului. Poti sa compari cu oricare alt oras, caci doar Viena era mai mare. Iar despre turisti, eu n-am zis ca cei care merg la ski nu se numesc turisti, asa cum nici cei care merg la mare nu sunt altceva. Dar nu confunda turismul cultural, adica turismul adevarat, cu pasiunea pentru sport. Cei care merg la ski chiar asta fac in marea lor majoritate: se duc in Poiana sa faca sport, nu sa viziteze Brasovul.
Raspunde

eu

Acum 8 ani

ANUNT IMPORTANT PENTRU BRASOVENI!NU MAI TREBUIE SA MERGETI IN BUCURESTI SA ZBURATI SI VOI IN OCCIDENT!O PUTETI FACE SI DIN CAPITALA REGIONALA-SIBIU: ***turnulsfatului.ro/20977/aeroportul-sibiu-a-lansat-licitatii-pentru-noi-rute:-spania-italia-franta-si-germania.html
Raspunde

un sibian

Acum 8 ani

accept ca si capitala oricare oras exceptand irasovul....in rest numai bine la toti....
Raspunde

pt.188.27.58.52

Acum 8 ani

Intelectualule de Tampa, ai folosit prezentul cand ai pomenit Oradea nu o tot da la intors ma duci in 1557, iar cand te intreb ceva raspunde la subiect \"DREXELMEIER\", ai priceput?Si nu uita de Poarta Scheii ....
Raspunde

@50

Acum 8 ani

Am mai auzit chestia cu Viena..cred ca e o chestier locala ..tine de Xanax.. Oricum te mai lasa sa te relaxezi si apoi iti spun unde sa cauti ca sa te dumiresti..si atunci sper sa ma lasi in pace. Doamne fereste ce de Xanax ..auzi cica numai Viena era mai mare decat Sibiul...ca Buda ..Bratislava .si Praga erau niste commune. Saguna e nascut intr o familie de catolici ..este convertit...iti place sau asta e..de fapt e chiar de lauda ce a facut..dar cum tu habar n ai de nimic ti e greu sa accepti asa ceva..chestie de taran de Sibiu. Asa e ..e plin de turisti culturali la Sighi..aia prosti viziteaza alte locuri asa ca stai tu linistit Putini dar culti asta e mottoul turismului sibian. @52 Asa ma bucur dupa 7 ani vom zbura toti brasovenii de pe Aeroportul Sibiu ..abia astept.. Xanax mult mai mult Xanax
Raspunde

@53

Acum 8 ani

Te dezamagesc nu sunt intellectual.. Acum m am intors dupa o tura pe la Poarta Schei.. Vad ca totusi ai citit ceva cu 1557..ceea ce e un inceput.. mai incolo cand o sa vii cu treburi din provincie la Capitala Regiunii iti promit ca nu te uit si te invat si continuarea istorie Principatului Transilvaniei ca sa nu mai gresesti ca nu I frumos...Noapte buna
Raspunde

pt.55

Acum 8 ani

Te-ai intors in Triaj? Si daca eronat ai fost confundat cu un intelectual, dupa jargon esti si aurolac .....stii erau unii pe vremuri in cartierul mentionat.Cred ca acum ai ajuns la varsta la care poti sa scrii(cifrele cam bat).
Raspunde

@56

Acum 8 ani

Am trecut de Triaj, aurolaci nu mai sunt...s-au repatriat cu totii acasa , in Gusteritza, cica au auzit ca Sibiu a devenit prima localitate cu Xaxax la liber, si atunci tzup cu totii sa l ajute pe Cioaba sa se bata cu frantujii....cica e o coada la rand la noul pod aerian spre Paris...acum dupa ce rezolva Cindrea Intelectualul de serviciu licitatia la Aeroport....
Raspunde

pt.57

Acum 8 ani

Xaxax ? Acum il iei pe Cindrea la puricat ? Vezi tu de Aristotel cracanel, iar de aeroport nu mai pomeniti ca nu aveti unde.Vrei sa decoleze la Ghimbav si sa aterizeze la Dumbravita fortat?Cauta in istorie precedentul creat de masinaria asamblata la Ghimbav(sau intreaba pe cei care au trait pe acele vremuri).Adio...
Raspunde

@58

Acum 8 ani

Asta e diferenta intre noi bre.. Eu il critic si pe Cancescu pentru prostia de aeroport unde baga banii nostrii (! Spre diferenta de Sibiu unde a bagat tara bani)..si unde traficul va fi inexistent ( la fel ca si la Sibiu) oricate licitatii va face. Macar noi putem zbura de pe un aeroport decent aflat la 120 km pe cand voi toti bagati bani in buzunarul lui Carabulea. Dar asta e diferenta intre un oras de sclavi obisnuiti sa cante ode la fundul Sasului Suprem..si unul de oameni care au dreptul sa si exprime liber orice opinie.. Probabil ca v a intrat in reflex din timpurile cand Nicusor va regula nevestele , si voI erati foarte mandrilici. Dar sclavul nu va putea intelege niciodata asa ceva ..si va fi fericit in gaura lui.
Raspunde

@40

Acum 8 ani

În primele patru luni din acest an, Braşovul a primit vizita a 236.257 de turişti, cu 17,4% mai mult decât în perioada similară a anului trecut, când în unităţile de cazare turistică din judeţ se cazaseră 201.239 de persoane. În perioada analizată, numărul turiştilor români a urcat cu 16%, de la 180.680 la 209.531 de persoane, în timp ce numărul vizitatorilor străini a crescut cu 30%, de la 20.559 la 26.726 de persoane. Interesant este că unul din doi turişti care a vizitat Regiunea Centru în perioada ianuarie – aprilie 2013 s-a cazat în hotelurile şi pensiunile braşovene. În Regiunea Centru au fost înregistraţi în perioada amintită 481.155 de turişti. Braşovul, cu cei 236.257 de turişti, se află pe primul loc, având aproape de trei ori mai mulţi vizitatori decât Sibiul, cu care se „luptă” pentru titlul de capitală regională, care a raportat doar 82.521 de turişti, clasându-se pe locul trei în cadrul regiunii. Sibiul este devansat de judeţul Mureş, care a „anunţat” 97.638 de turişti, şi este urmat, la distanţă mare, de Harghita (25.318 turişti), Alba (22.885 de vizitatori) şi Covasna (16.536 de persoane cazate în unităţile sale turistice). CASETĂ Ţările de provenienţă ale turiştilor străini în primele patru luni din 2013 Ţară 2013 2012 Germania 3.454 3.333 Moldova 3.349 2.220 Israel 1.906 1.428 Italia 1.824 1.368 Franţa 1.699 1.428 SUA 1.071 830 Marea Britanie 1.061 822 Ucraina 1.022 300 Spania 972 804 Polonia 801 701 uite ultimele date statistice pe primele 4 luni referitor la numar de turisti .. Acum eu nu ma bazez ca tu ai stii sa citesti ...insa poate mai sunt unii in Sibiu care pot sa citeasca comentariul tau de ieri si sa l compare cu datele livrate azi de INS...desi ma cam indoiesc.. Asa ca o concluzie Sibiul are de 3 ori mai putini turisti decat Brasovul ..iar Brasovul are turisti straini cat o treime din numarul total de turisti din Sibiu .. Daca esti cuminte iti dau maine numarul de turisti straini inregistrati in Sibiu pe primele 4 luni Dar promite mi ca nu o sa suferi , ca nu merita zau.. In rest vad ca e mare tevatura ca aveti tren direct spre mare ...face 14 ore..( nu 12 cum scrie in articol ca sa mai atenueze ) Ca sa vezi cum merg lucrurile ...14 ore pana la mare clar ca, cei de acolo nu se mai pot baza pe turistii din Sibiu ..si oricum vad ca deja s a gasit Solutia. Ion (IP 83.50.81.157) Daca reusesc sa puna cursa de avion pe Barcelona si low cost... o sa le rugineasca trenul Daca Cindrea reuseste sa deschida cursa low cost spre Barcelona..eu promit ca o sa ti cer scuze...dar te rog sa nu speri prea mult , ca sa nu suferi..
Raspunde

pt.60

Acum 8 ani

Vezi sa nu iti plezneasca vreo vena de atata documentare.Ia gaseste si o explicatie la scaderea preturilor apartamentelor in Brasov.Hai ca poti!
Raspunde

@61

Acum 8 ani

Bai , dar voi chiar nu aveti proesori de economie acolo.. Ia mai uita te la articol cat e mp in Brasov si cat e in Sibiu dupa scaderea de preturi .. Cu exceptia Clujului a scazut acum in toata tara ..numai prostii din Sibiu habar nu au si nu inteleg nmk din piata si cum e ciclicitatea pietei in vara iarana cu student ( a stai ca in Sibiu sunt doar cativa si voi nu prea stiti) Hai zi mi mai desteptule cat e mp in Sibiu fatade Brasov? Aud..?
Raspunde

@61

Acum 8 ani

Vad ca nu prea stii.. Sa ti spun eu ...incepe cu 7..
Raspunde

cipi

Acum 8 ani

eu va dau o solutie nu va mai certati ca prostii eu sunt de parerea ca atat sibiul cat si brasovul sunt cu mult ca dezvoltare si turism fata de alte orase din tara si va mai spun ca aceasta vrajeala cu capitala ragionala e o gluma proasta trebuie sa intelegeti ca la mijloc sunt multi bani pe care o sa-i fure acesti ministri semianalfabeti si hoti din punctul meu de vedere sibiul e mai cunoscut in europa decat bv un cetatean din germania primul lucru pe care- l spune este hermannstadt sibiu nici macar bucuresti daramite brasov sibiul ar merita statutul de capitala regionala si prin faptul ca e mai aproape de nadlac brasovul a fost candva un mare centru industrial dar acum e varza si mai e si plin de sarme fomiste din moldova asa ca brasoveni ciocu mic tot sibiul este number one hai pa si sa auzim de bine
Raspunde

@64

Acum 8 ani

Bai sibian ..raios..eu incerc sa fiu logic ..ceea ce e greu avand in vedere numarul de analfabeti cu care comunic pe acest forum. Singura explicatie pe care o am este ca voi nu iesiti din groapa voastra numita Sibiu.. Lui @40 I am pus la dispozitie raportul INS de ieri...concluzia Sibiul are de 3 ( trei) ori ..mai putini turisti in general si de 2 ( doua ) ori mai putini turisti straini.. Economia e excelenta dat exporta , si importa mai putin , are PIB /loc in cifra incepand cu 7..plateste impozite impreuna cu Muresul cat Brasovul..asta in coditiile in care Romgaz si Transgaz produc 43 % din PIB Sibiului. Un mp in Sibiu costa 718 euro ..iar in statisticile imobiliare Sibiul nu nu apare fiind un oras sub 150 000.. E un oras mic si dragut ..cu ceva carente educationale da, dar cam atat. Sa crezi ca e o Viena in miniatura sau ca strainii cunosc Sibiul mai mult decat Capitala tarii ..asta deja tine deja de o anumita patologie. Uite asa ca sa fiu profet ..Cindrea a scos la licitatii liniile spre Londra , Barcelona , Roma si Dortmund...se platesc ajutoare de 3 milioane euro anual..sa imi scrii cate din ele se realizeaza anul asta....his pas si sa auzim numai de bine.
Raspunde

cipi

Acum 8 ani

bai 64 ESTI RETARDAT RAU nu mai vorbi despre statistici ca pute locul sub tine de prost ce esti faci brasovul de rusine asa ca nu mai scrie tampenii handicap uman ce esti fick dich in mund du arschloch du penner und halt die klappe du voll idiot by by by
Raspunde

@66

Acum 8 ani

Gang an diue metter mutz..asa ca sa trec pe saseasca ..nu pe hoch deutch... Ca sa vezi cat de prost esti ..un moment nu te ai gandit ca asa fi putut face Honterus... Dar asa ca sa vezi ca totusi sunt patriot roman..si tin si la fundul tau...iti dau adresa lui Johanis si poate faceti copii...tampitzei dar e ok ii facem slugi in Brasov..hahahaha
Raspunde

cipi

Acum 8 ani

ba dar bouuu te-a mai facut mata aia traseista ce patriot esti tu mai accident genetic si las-o balta cu saseasca ta penibila da-ti doua capuri in gura si marrrrs la somn du behinderte mistgeburt kannst du mich einmal blasen do trottel ciocu mic muiiiiistulEEE
Raspunde

@cipi

Acum 8 ani

Kleine mund , kleine schwang... Dar lasa ca ca te rezolva Johannis...nu te enerva ca faci ataca cerebral..si ramane Primaru fara gaoaza..Cat priveste faptul ca o ai mica ..e o caracteristica a voastra ...sigur maica ta nu a fost pasarica lui Nicusor , ca stiu ca acolo la voi va cam place ca Sefii sa v o traga la neveste ..in fata sau in spate depinde de sefi... Asta asa ca sa inteleaga si lumea din jur ce vorbim ..in rest sa fii sanatos tu si sa ai grija sa nu cumva sa ieie un HIV pidosnic
Raspunde

@ cipi

Acum 8 ani

Esti pe jumatate german si pe jumatate roman? Da, e o combinatie optima: vrei sa faci totul perfect, dar lasi pe maine...
Raspunde

cipi

Acum 8 ani

bai retardatule ce dracu -ll tot bagi in schema pe johannis pe mine nu ma intereseaza de johannis esti gay cumva boooule afla ca daca as putea le-as lua gitu la toti poponarii jegosi ca tine dute dreaku la psihiatru ca e grav cu tine si mai da-ti inca 2 capace la ureche poate iti revii jeguuuuleeee halts maul du voll depp
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

Pentru cei cu IP-urile 188.24.156.155 si 188.27.58.52, voi chiar atat de prosti puteti fi sa faceti asemenea atacuri murdare la persoane? Voi aveti habar cati ani de puscarie puteti primi daca cineva isi prinde mintea cu voi si depune plangere? Si un copil va poate depista cine sunteti
Raspunde

robert

Acum 8 ani

de cand tii tu evidenta la ip-uri esti cumva de pe la sri sau de la procuratura mai bine vezi-ti de treaba ta nu te mai baga in seama gratuit si eu am relatii peste tot dar pt aia nu ma dau mare hai pa si grija mare ce postezi .... nu se stie niciodata de unde sare iepurele
Raspunde

***

Acum 8 ani

***
Raspunde

@72

Acum 8 ani

Bai Sibian ..alte argumente nu ai....sau ai ceva de a face cu breasla ...in cazul asta primul cu care ar trebuisa discuti e amicul tau cipi homofob convins..pana atunci ...stai linistit ca eu nu te dau in gat..iubeste cum vrei si pe cine vrei
Raspunde

@77

Acum 8 ani

Desi ma mai gandesc ..poate iau comentariul tau ca o amenintare pe criteriu politic... Sper ca IP tau sa nu aiba vreo legatura cu o institutie a Statului ca atunci chiar e nasol de acea institutie..hihihihi
Raspunde

pt.76

Acum 8 ani

Tu scri in ..viitor?
Raspunde

robert

Acum 8 ani

ce amenintare pe criteriu politic esti un mare dobitoc sunt un cetatean simplu care cotizez lunar bani pt ca voi alesii poporului sa traiti un lux ce nu l-ati visat inainte de 89 nu mai debita tampenii ca atunci chiar ma superi losere si vezi ca mie nu mi-e frica numai de d-zeu asa ca ciocu mic stai in formatie si va fi bine pt tine daca nu schimbam macazu vezi ca am facut armata la securitate la interventie rapida ceau pa pa
Raspunde

@78

Acum 8 ani

Bai handi ..hai ca n ai inteles nmk..e clar esti nevinovat..
Raspunde

robert

Acum 8 ani

de cand dai tu calificative bai 78 ***uleee de cand spui tu cine-i vinovat si cine nu vrei sa ma interesez de unde ai dat mail-ul asta imediat se rezolva dar pe urma va fi jale pt tine sugaciule stai pe curu tau ca-i mai bine daca nu ......puscarie va scrie pe fata ta de loser
Raspunde

@ robert

Acum 8 ani

Mai trageti sufletul ca te sufoci! Vezi ca, in scris, exista virgule.
Raspunde

@80

Acum 8 ani

Asa e ..esti nevinovat...! Vinovat e medicul tau de familie care nu a anuntat psihiatrul..
Raspunde

gelu

Acum 8 ani

bai 8o to o sa sugi poooola toata viata ta de bouuuuu nu mai comenta aiurea caci esti de o prostie rara mucles ***uleeeee sa- ti dau clanta jegule
Raspunde

@ gelu

Acum 8 ani

Ba imbecilule, pai la 80 esti tot tu! Daca te faci covrig , ca un caine, poate reusesti sa ti-o sugi, idiotule!
Raspunde

alin

Acum 8 ani

bai asta de la 84 taci in motrtiiii-i matiii sau vrei sa te pissss in currr prin gura fraiere daca mai comentezi mult te dau la cainii mei caci am 4 de lupta ciocu mic retardatuleeee
Raspunde

@83 alias robert alias gelu

Acum 8 ani

Bai tu esti contorsionist ...ti o sugi singur?..iti place asa de mult..postezi sub nume diferite de pe acelasi IP si ti o sugi singur? Cat de mare poate fii prostia in orasul ala..sa ti injuri propria postare. am crezut ca Xanax ajunge ...dar nu cred Hahahahaha
Raspunde

@alin

Acum 8 ani

Bai eu sunt curios voi chiar toti sunteti asa in orasul ala ..nu e nimeni sa I spuna ca se injura singur de pe acelasi IP.. Salvati Sibiul orasul oamenilor frustrate pe propia lor identitate.... Ce de prosti s au adunat !
Raspunde

raducu

Acum 8 ani

tu de la 87 pune mana si invata gramatica si lb romana dupa aceea comenteaza nu ti-e sila de tine ca te-a facut mama ta prea idiot hai marrrsssss ca faci umbra degeaba
Raspunde

hi, hi

Acum 8 ani

Cat de imbecil trebuie sa fii ca sa postezi cu nume diferite de pe acelasi IP 92.84.2.98 si sa crezi ca lumea nu se prinde ca-i aceeasi persoana? Boul baltii vrea sa dea impresia ca nu-i un singur pacient de la psihiatrie, ci tot spitalul nr. 3!
Raspunde

@89

Acum 8 ani

gata ..retractez...nu toti sunteti asa..., totusi chiar nu puteti sa I explicate ca vedem IP ul si sa nu si mai schimbe numele... Eu nu cred ca el face vreo legatura intre Ip ul meu si oras ..asa ca , scuzati ma va rog , desi cred ca e periculos sa il intalnesti pe strada
Raspunde

jimmy

Acum 8 ani

bai hi hi tu sugiiiii***la tot spitalu nr 3 iti dau la muuuiie si tie si lu mata aia ***si handicapata ciocu mic losere sau vreisa-ti rezerv un loc la cimitiru din dumbrava hai siktir ***uleeeee nu mai deschide gura ca esti prafffff bouleeeeeee
Raspunde

vin diesel

Acum 8 ani

bai asta de la 90 ce pericol sunt pe strada bouleeeee din cate imi dau seama si curvaaa de nevastata te bate de te rupe la orice ora din zi si noapte asa ca lasa vrajeala ***uleeee get lost losere
Raspunde

un om de rind

Acum 8 ani

brasovul poate fi eventual centru turistic pentru bucuresteni, dar si pentru restul tarii...dar de aici pina la centru regional mai e cale lunga...la sibiu e acum industrie la greu, turism la greu, evenimente culturaler la greu...ia vezi citi cetateni straini au auzit de sibiu sau l-au si vizitat si citi au auzit de brasov. brasovul e si dupa alba. eu zic ca ordinea e sibiu, alba, brasov. cit despre faptul ca parlamentarii de Sibiu nu fac lobi pentru Sibiu, asta nu e adevarat. fac lobi la greu si cu greutate. daca cei din brasov ies chiar ei personal si se lauda...asta pentru ca nimeni altcineva nu ar face-o si trebuie sa iese singuri pe cind ai nostri fac prin voci mult mai argumentate. e ca si cind ai iesi in stada si ai striga>> vai de nevasta frumoasa si desteapta am!!!! nu e mai bine sa iese cel ce stie sa faca evaluari, si e expert in materie si sa ii dea calificativul de excelent. asa si cu parlamentari de Sibiu, EI FAC SIBIUL SA FIE CAPITALA REGIONALA SI EVALUAREA UITE CA VINE DE LA MULTE VOCI ACREDITATE.
Raspunde

@93

Acum 8 ani

Gandesti ca un om de bun simt..un om de rand.. Iti pui intrebari si aia e foarte bine.. Uite ai si raspunsuri: La intrebarea cati turisti straini stiu de Sibiu si cati de Brasov nu pot sa ti dau un raspuns. Insa la numarul turistilor straini care au innoptat in cele doua orase..INSEE iti da raspunsul Brasov 268 543 turisti 28713 straini Sibiu 82 123 turisti 7124 straini Deci comparatia cu nevasta e foarte buna...poate tu o iubesti , se potriveste perfect cu tine , aveti copii impreuna..dar nu e cea mai frumoasa. Cinste tie ca o apreciezi ..dar nu o trimite la un concurs de MISSca o sa fii dezamagit
Raspunde

dan

Acum 8 ani

sibieni sunteti niste jeguri
Raspunde

robert

Acum 8 ani

io am facut armata la securitate la interventie rapida asa ca stiu ca toti sibienii is jeguri hai ceau pa pa
Raspunde

hopa

Acum 8 ani

De aia scrieti aici,ca sintem jeguri.Eu va zic altceva,scrieti de invidie.De eram jeguri nu interveneati.
Raspunde