Vineri,
27.11.2020
Ceata
Acum
-5°C

Cargus pune Sibiul inaintea Bucurestiului sau a Timisoarei

25 Iunie 2013 22:03

Compania de curierat Cargus a inaugurat astăzi la Sibiu primul centru de expediere din noua rețea. Acesta funcționează la parterul Hotelului Ramada și a fost deschis oficial înaintea centrelor similare din București, Timișoara, Cluj-Napoca sau Constanța.

”Centru de expediere din Sibiu nu este întâmplător primul inaugurat. Din punct de vedere operațional și geografic Sibiul este foarte important pentru noi. Credem că Sibiul trăiește la nivelul potențialului său și așteptăm investiții foarte importante aici”, a declarat Anda Bucșan, customer service director la Cargus. Compania are 33 de angajați la Sibiu și peste 1500 la nivel național.

Pentru anul 2013 Cargus are în derulare investiții de aproximativ 4 milioane de euro. Anul trecut compania a avut o cifră de afaceri de 21 milioane de euro și a depășit pragul de 9 milioane de expedieri pe an, cu aproape 20 la sută mai mult decât în 2011.

Vizualizari: 750

Comentarii

24 comentarii

Un POSTAS

Acum 7 ani

Cinste lor ! Investesc si castiga !Dar la Posta Romana cine investeste ???
Raspunde

regiune

Acum 7 ani

si uite asa dovedim pe zi ce trece statutul de viitoare capitala regionala de drept nu umflata artificial SIBIUL MERITA DIN PLIN STATUTU VA FI UN LUCRU BENEFIC INTREGI REGIUNI TREZITIVA SINGURU COLAC DE SALVARE PENTRU TOATA REGIUNEA CENTRU 7
Raspunde

@2

Acum 7 ani

Dincolo de faptul ca , cunoasterea limbii romane e o necunoscuta pentru tine...faptul ca o asemenea stire te face sa ejaculezi local...e de necrezut.. Cat de prost poti fii... Nu era mai usor sa vezi cati angajati are Cargus in Brasov sau in Mures...sau sa vezi care sunt sediile principale pe siteul lor... Sau gandesti ca un adevarat sibian..putin si cu obsesii multe. Daca s ar face regionalizarea dupa Cargus...ar fi vai de capul Sibiului..noroc ca nu e asa... Si ca sa te convingi..uite ***www.cargus.ro/new/id-13_nid-64.vim
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Pai, rade ciob de oala sparta, brasovene, scrie de o suta de ori \"poti fi are un singuri i \" pentru ca e infinitivul.
Raspunde

@joseph

Acum 7 ani

vorba ta ...nu schimba subiectul..si nu te fa ca nu intelegi.. Apropo ...I ai explicat ciobanului tau cum si de ce I am dat siteul..sa vada si el cum e cu regionalizarea Cargus.. Tu chiar esti mandru de el? hahahaha
Raspunde

@3 si 5

Acum 7 ani

Hai invata sa scrii si apoi insira-ti frustrarile pe aici.
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Bun, hai acuma sa povestim la subiect. Sibiul, pentru orice companie de curierat este un punct strategic, din simplul motiv ca se afla in mijlocul tarii si toate distantele sunt aproximativ egale, pricepi brasovene, e doar matematica. Deci, aici e e un centru de expediere foarte important pentru ei. Asta a spus si directoarea de la Cargus, nimic mai mult, asa ca ce naiba te supara? Faptul ca la Brasov lucreaza mai multi? Multi, da\' prosti...
Raspunde

karla

Acum 7 ani

cioban? in jud bv cand trec vad mai multe oi ca in sb :) care-i ciobanul mai mare pana la urma?:))
Raspunde

@joseph

Acum 7 ani

Ia priveste harta de comunicatii… si deschide siteul lor unde sunt date punctele de expeditie recte logistice principale( locale)Acum daca vorbeam de DHL poate era o logica ca ei folosesc propia flota de avioane ..ma rog pentru curierat international dar ceva logica era. La cargus insa ....folosesc auto si cele doua depozite principale de expeditie sunt ,,,atentie Timisoara si Brasov ...acolo vin plicurile de la Sibiu ca sa inteleaga prostalaul tau pe care il aperi Era mai usor sa o intrebe pe reprezentanta ,reporterul.. Eu asa zic ..dar daca va face fericiti un asemenea articol e treaba voastra ..e ok!
Raspunde

sibiu vs brasov

Acum 7 ani

brasov -> brasoave; sibiu -> siboave. oricum , sibiul are mai multe oi virtuale.
Raspunde

@karla

Acum 7 ani

Daca ai dreptate si e asa e grav… Daca in Brasov sunt cele mai multe oi si in Sibiu cei mai multi ciobani..hmmm avem o problema
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Si a mai zis ceva directoarea, da\' n-ai fost atent: \"și așteptăm investiții foarte importante aici”<br>Hm, oare de unde-or stii???
Raspunde

@joseph

Acum 7 ani

Tu tot nu vrei sa auzi decat ce ti place.. Eu nu zic ca nu o sa fie investitii..poate da poate nu.. Eu nu zic ca nu si au luat un sediu nou si frumos..poate da poate nu ..nu stiu.. Dar acum ..si repet Joseph acum ..articolul e o minciuna.. Sediul din Brasov e cel mai mare dupa cel din Bucuresti ..si asta poti vedea pe siteul oficial Poate ea are dreptate si stie ceva ..sau poate are acordul unor asemenea declaratii a celor de la Cargus.. Uite dupa discutia cu tine , am sa vorbesc cu cei din conducere de la Cargus ..ca poate e noua politica a lor si vorba ta stiu ceva.. Ca la cum ii cunosc nu o sa fie deloc bucurosi de declaratiile respectivei decat daca au dat ei unda verde.. Ce zici? Merita sa incercam? Ca doar a vorbit asa sa se afle in treaba sa ii provoace orgasm local amicului tau ..sa stii ( cu doi de ii ..hihihi) ca are o mare problema..
Raspunde

Oameni buni

Acum 7 ani

PENTRU SIBIENI: faptul ca Brasovul are cateva avantaje in fata Sibiului e un lucru cert care nu trebuie sa-l negam si nici nu e nevoie pentru ca nu il face mai bun sau mai frumos. Are o populatie dubla deci si venituri mai mari colete mai multe, ciobani si oi mai multe, etc... Noi stim ca a ajuns astfel cu largul concurs al politicii de populare industriala comunista, dar ramane intre noi. PENTRU BRASOVENI: 1.Voi nu aveti siteuri pe care sa va varsati frustrarile? Sau va doare atat de tare ca vi se reneaga dreptul (inchipuit) de-a fi capitala de regiune? 2. Generalizand ca toti sibienii sunt analfabeti, inculti, ciobani, frustrati etc... va descalifica la fel de mult ca si comentariile unora dintre concetatenii mei, care intr-adevar sunt total pe din-afara.
Raspunde

un sibian

Acum 7 ani

@14 ai pus punctul pe i bravo...
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Nu e important deloc daca a spus cu acordul sau fara acordul conducerii, e important ca a spus-o. Si ca o stie de undeva.<br>Bun, trecand peste patriotismul asta local de doi bani, eu incerc, la modul cel mai obiectiv, sa vad ceea ce e important. Fara sa fiu politician, sau implicat in vreo invarteala la nivel inalt, vad ca se incearca ca aceasta regiune de centru sa fie un soi de vitrina a Romaniei. Nici nu conteaza cat de mare e Brasovul, cate tone de fier produce pe ora, cat de buni si frumosi sunt brasovenii...<br>Conteaza cat e de vitrina. Si nu prea e. Sibiul, in schimb, e pe val, supermediatizat, mereu in centrul atentiei, exemplu de coabitare multietnica si multiculturala. Si peste toate, avem un atu fantastic, un primar neamt care va deveni guvernator. Ce exemplu mai bun de apropiere de Germania si implicit de Europa vrei? Cum iti poti inchipui ca Nita sau Aristotel nustiucum ar putea fi o concurenta pentru Iohannis??? Iar Iohannis guvernator la Brasov este iarasi o utopie.<br>Eu as zice ca jocurile sunt facute.
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Si mai e o chestie pe care e imposibil sa n-o observi. Mai mereu, incepand cu regii straini ai Romaniei, Valea Prahovei si Brasovul au reprezentat un spatiu dedicat recreatiei si desfraului elitelor de la Bucuresti. Asta pare să fi fost si motivul investiţiilor in infrastructură, industrie, etc din anii de dinainte. Brasovul pare un oras acaparat si introvertit.<br> Sibiul in schimb, e un oras mult mai european, prietenos si deschis, salvat de la miticizare, tocmai de distanta mai mare faţă de satul cu miniştri.
Raspunde

Bucur Ciobanu jr.

Acum 7 ani

@joseph : Ce te mai alinti de parca n-ai sti ca elita aia provine din craiova, iasi, brasov, constanta, sibiu, cluj , zdrobeta turnu-severin, buzau, slobozia etc. Bucuresteni adevarati nu mai gasesti , cred ca au plecat cu totii.
Raspunde

alex

Acum 7 ani

daca voi comparati cargus brasov cu cel din sibiu aveti probleme grave cu capul . brasovul este dupa bucuresti cel mai mare centru de triere a coletelor
Raspunde

@17

Acum 7 ani

eu zic ca nu ..asta e parerea mea...adica nu sunt complet facute in favoarea Brasovului.. Cu parere de rau Sibiul e mult prea mic.. Chiar daca a fost mediatizat de fapt realitatea conteaza. Am si contraargumente..cu toata mediatizarea investitiile germane , austriece si elvetiene..vbesc de spatial german sunt la Brasov. Nu se poate ca tu sa nu observi inclusiv in ultima perioada sunt total venite spre Brasov ..ca un mic exemplu Draexlmaier inchide fabrica de la Satu Mare si o mareste pe cea de la Codlea..dar ma rog astea sunt amanunte.. Vitrina conteaza mult ai dreptate dar daca ai interiorul ponosit clientii se prind pana la urma..si crede ma unde sunt acum e plin de vitrine..dar clientii adevarati tot de la Takashimaya si Daimaru cumpara…magazine fara vitrine ..doar nume. Ce naiba e aia spatiu dedicate recreatiei si desfraului miticilor.. Asta e o atitudine de provincial , si nu cred ca gandesti chiar asa. Eu nu stiu daca ai fost in Brasov , uite de exemplu vin foarte des cu munca in Sibiu si sincer il simt ca un oras frumos , linistit, dar foarte provincial si ce e mai rau extreme de putin cosmopolit. Cu iohannis tu stii parerea mea asa ca fara suparare la chestia asta suntem cu opinii contrare. Asa cum am fost sigur ca austrada va trece pe la Comarnic( si acum banuiesc ca esti sigur si tu) asa sunt sigur ca Sibiul are zero sanse in profida zarvei locale..dar nu sunt sigur ca TG Mures nu are sanse politice
Raspunde

@19

Acum 7 ani

Alex imi pare rau e pe acelasi loc cu Timisoara care face trierea spre Ungaria...oricum Sibiul e o mica sectie ..si atat..dar repet daca pe ei ii face fericiti o asemenea ineptie scrisa ..e o chestie nevinovata @14 nimeni nu sustine ca toti sibienii sunt agramati..vezi Joseph ..patriot local..dar citit.. cat priveste pe @2 imi sustin punctual de vedere e un prostalau oricat l ati apara voi
Raspunde

mariana

Acum 7 ani

ma bucur ca exista concurenta si din acest punct de vedere...al ffirmelor de curierat 1
Raspunde

raluca

Acum 7 ani

@1 La Posta Romana imi plac imprimantele, sunt fermecata. Acum nu stiu daca intr-adevar conteaza care sediu e mai mare, unde sunt mai multi angajati, daca-s la Ramada sau nu, important e sa-si faca treaba, la preturi acceptabile, nu?:)
Raspunde