Marţi,
24.05.2022
Acum
0°C

ACTUALIZARE - VIDEO: Scandalagiii, cercetati in libertate

ACTUALIZARE 16 iulie - Cei doi tineri care au făcut scandal ieri în Unitatea de Primiri Urgențe de la Sibiu au fost prezentați astăzi instanței, cu propunerea de arestare preventivă. Judecătorii nu au considerat, însă, că cei doi reprezintă un pericol social și au decis cercetarea acestora în stare de libertate. Ei vor fi în continuare anchetați penal, pentru ultraj contra bunelor moravuri.

Știrea inițială:

Doi tineri din Sibiu au făcut scandal în Unitatea de Primiri Urgenţe, supăraţi din cauză că nu sunt consultaţi suficient de rapid de către medici. Tinerii s-au luat, iniţial, la bătaie pe strada Siretului, după care au fost transportaţi cu o ambulanţă, la Urgenţe. Sibienii au continuat scandalul şi pe secţie, unde au început să arunce cu scaune în direcţia personalului medical.

„Tineri în stare de ebrietate care nu au niciun pic de bun simţ faţă de personalul instituţiei care nu face decât să îi ajute pe sibieni. Au venit, au dat cu scaunele, au dat cu pumnii în pereţi, au fost probleme şi pe SMURD, abia au ajuns cu ei până la Urgenţă”, a declarat șeful UPU, Constantin Roșca.

Medicii au fost cei care au chemat Poliţia în ajutor. Pentru că scandalagiii nu sufereau de răni grave, nu au mai fost internaţi în spital, ci transportaţi la secţia de poliţie. Cei doi tineri au 21, respectiv 25 de ani și sunt cunoscuți de poliţişti, care au mai intervenit şi în trecut pentru aplanarea unor conflicte în care erau implicaţi tinerii. Potrivit anchetatorilor, aceştia erau sub puternica influenţă a băuturilor alcoolice şi nu au putut preciza de ce s-au luat la bătaie, pe stradă.

Poliţiştii îi cercetează acum pentru ultraj contra bunelor moravuri şi vor emite pe numele lor mandate de reţinere pentru 24 de ore.

Iată imaginile de pe camerele de supraveghere:

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 540

Comentarii

48 comentarii

unu\'

Acum 8 ani

Si,conform obiceiului local(nu la ploatul de sus in jos ma refer),vor pleca linistiti,pansati si treji acasa!Oricum,la urmatorul raport al Politiei,va ma aparea un \'\'conflict aplanat\'\',lucru bun in perspectiva preconizatei legi a salarizarii,cea cu cota fixa si cota variabilo-performanta!Categoric,suntem pe drumul cel bun!
Raspunde

nemuriciul

Acum 8 ani

moarte ciorilor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

Florin

Acum 8 ani

Sunt curios cum va solutiona politia acest caz...si apropo unde sunt gardienii platiti sa faca ordine in spital? Au disparut subit? De ce mai sunt pusi acolo?
Raspunde

rata (gasca)

Acum 8 ani

no bag ***ca si pe rata lo luat...pe cine mai batem acum?
Raspunde

marin baldovin

Acum 8 ani

DAR IN SEARA DE 23 SEPTEMBRIE 2011 ORA 20 00 PINA LA ORA 02 00 24 SEPTEMBRIE 2011 , CIND AM FOST CU FETITA SI M-AU PLIMBAT PRIN SPITAL 6 ORE A FUNCTIONA CAMERELE DE VADERII . AM STAT LA URGENTA CU FRACTURA DE COLOANA VERTEBRALA T-12 SI DE BAZIN CU O FETITA DE 11 ANISORI SI NU I-AU FACUT NIMIC 7 ZILE . AM SCRIS IN PLINGEREA PENALA CA IN JURUL ORELOR 21 30 , ASISTENTELE SI DOCTORI DE SERVICI AU PRIMIT TELEFON SPUNIND CA TREBUIE SA PLECE LA O URGENTA SI AM STAT INCA 4 ORE DEGEABA .. FETITA TREMURA SI O DUREA CAPUL , CEAFA RAU , NU SIMTEA PICIORELE , IAR EI NU IAU DAT NICI UN ALGOCALMIN . A FACUT RMN DIN NOU SI 7 LUNI LA ASCUNS . MEDICII DIN SMURD SI MILITAR BUCURESTI MI-AU SPUS ATUNCI CA ESTE GRAV SI SINT RASPUNZATORI DE CEA CE FAC . >> DOAMNA PROCUROR ROMAN << , AM PROCESUL 247 /P/ 2012 SIBIU SI SA JUDECAT , RESPINGEREA LA COMISIE DE MEDICI LEGISTI CRIMINALISTI , DINDU-MI SI AMENDA PENALA , CA AM INDRAZNIT SA CHEM PE CRIMINALUL , TILHARUL VALCEA ALBERTTO ROBERTO DIN MEDIAS , MASA BARMANITA LA BARUL DE LINGA POLITIA MEDIAS . NU A FOST ADUS NICI PINA ACUM IN FATA JUSTITIEI . IAR ACUM POLITIA SCRIE CA FILMELE , RADIOGRAFIILE SI RMN SINT LA DOCTOR MEDICO - LEGIST SIBIU IN PASTRARE , DISPARIND DE LA DOSARE . DOSARUL SE VA NUMI < PATRICIANUL SI SCLAVA SECOLULUI- 21- MEDIAS .> nu axista crima perfecta . multumesc turnul sfatului , ave-ti actele din 8 dec . 2012 ora 22 00. In actele medicale scrie clar doctora BOCA ca a fost de servici si a primit telefonic cazul si nu a facut nimic 7 zile . Politistul Herghelian giani jicea mereau ca rezolva si cerceteaza , inca 8 luni si a fost si in misiune in Franta , intre 26 noiembrie 2011 si 30 ianuarie 2012 , ne stie si interpolul , plus internetul din 26 septembrie 2011 din Anglia . Va iesi o carte inaintea procesului . Asa sa va ajute dumnezeu . Marin Baldovin tel . 021 667 59 46 .
Raspunde

vâlcean

Acum 8 ani

sibieni obişnuiţi, cu educaţie ardelenească
Raspunde

valcean2

Acum 8 ani

@6 ai foarte mare dreptate. imi bag ceva in orasul asta de rahat
Raspunde

Sibian

Acum 8 ani

6 si 7 daca ardeleni nu au educatie,daca sibiul este de rahat de ce mai stati in el ma?de ce va-ti mutat din oltenia in ardeal?
Raspunde

horsti

Acum 8 ani

e f adevarat acesti 2 smecheri retardati n-au nici o scuza pt ce au facut la urgenta dar de aici pana la baga tot sibiul in aceeasi oala e cale lunga cat despre valcenii 6 si 7 sa se duca dreaku la ei in oltenia sa faca foame ca doar nu i-am adus noi cu forta la SIBIU
Raspunde

Praz

Acum 8 ani

Tigani cocalari. Nu scrie nicaieri ca erau sibieni sau erau migrati de pe plantatiile de praz. Dupa cum se comporta, imi vine sa cred ca a 2-a varianta e mai apropiata de adevar. Pentru valcenii 6 si 7: marsh inapoi la sapat pepeni rosii si praz daca nu va place aici; nu vedeti ca nu avem nici un produs vegetal autohton? Asta pentru ca voi in loc ce sa munciti pamantul, veniti in Ardeal sa va faceti \"domni\" :)
Raspunde

sebes-alba

Acum 8 ani

ce e mah ? sunteti ardeleni ? voi mah ratatilor ? ardeleni sunt de la medias i sus,de la fagaras incolo si de la sebes mai departe. is sibiu avem de-a face cu CIBANIA ! ciobani puturosi si jegosi. unde mai pui ca sunteti si prosti gramada. da\' e bine ca aveti aere de vedete. civilizatie,auzi :))))) muriti dreaq ba ciobanilor imputiti.rasilor !!
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

@sebes-alba, cred că tu te-ai culcat în personalul de Piatra Olt, ai adormit la Sebeş şi te-ai trezit la Slatina, şi când ai facut ochi, hop şi tu cu comentariile, pe stomacul gol.
Raspunde

sebes-alba

Acum 8 ani

sa mori tu ?! :))))))
Raspunde

horsti

Acum 8 ani

bai viteazule de la sebes-alba lasa abureala tu nu vezi ca-ti curg bale din gura de atata prostie si pune mana pe carte tolomacule pt ca faci rasa umanoida de ras ma mir ca postezi pe net ,stiam ca acolo la voi marlanilor nu s-a inventat curentu electric asa ca fa un pic de liniste fomistule
Raspunde

bleah

Acum 8 ani

Ce a ajuns si orasul asta, tiganii fac legea cu pumnul si sasii il jefuiesc financiar! Ba, romani mai sunt prin oras sau doar ca scalvi sunt buni?
Raspunde

sebes-alba

Acum 8 ani

pai vezi ca esti prost facut gramada ? folosesti epitete cam \"inalte\" pentru valoarea ta de cioban jegos,nu crezi ?! daca vrei sa-mi demonstrezi ceva atunci taci. daca nu va faceau sasii orasul ala, inca traiati prin grote si pasteati mioarele,papagalule :)) ba,sti ce-i nasol la tine ? ca esti atat de subtire intelectual incat incepi sa mirosi a branza puturoasa.crede-ma e greu sa ma cobor la nivelul tau :))) sau s-a deschis sezonu\' la dume si tu vrei sa fi pe post de prost ?! aaa ?? stai dreaq in banca ta.si bucura-te ca si locul 2 se premiaza ! sictir,limbricule !!! :)))))))
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

sebes-alba. Corect, dacă nu erau saşii şi ungurii prin Ardeal, eram şi noi ca toţi românii de pretutindeni. <br>Aşa, suntem români ardeleni chestie de care suntem mândri. <br> Si-acum, analiza pe text: verbul pasteati l-ai folosit cum nu se poate mai prost, a paste = A se hrăni rupând cu gura iarbă, plante etc. se intelege că ne-am fi hrănit cu mioare (ceea ce şi facem) dar tu voiai să zici de fapt, pastoreaţi. <br> Şi acum, tema pentru acasă, conjugi verbul a şti şi a fi, de-o sută de ori până îţti intră in reflex. Românule!
Raspunde

bleah

Acum 8 ani

Mai, Joesph Goebbels, mandru poate esti tu, ca alogen conducator. Nu-i vad pe romani asa fericiti si ocosi ca tot slugi au ramas dupa sute de ani de dominatie germano-ungara. De fapt poate ai dreptate, fiindca mai este si varianta: \"prostul daca nu-i fudul, nu-i prost destul\"!
Raspunde

Nedumerire

Acum 8 ani

gramatical vorbind, e in regula sa folosim expresia \"tineretul sebesesc\"?
Raspunde

horsti

Acum 8 ani

sebes-alba esti dus rau frustratule de cand nu ti-a mai dat ma-ta papica vezi ca o sa mori prima data de prea multa prostie si pe urma de inanitie adica foame pe intelesul tau de cercopitec hai mars in padure la consatenii tai si ciocu mic
Raspunde

Altu\'

Acum 8 ani

bai \"bleah\", cum sa-i vezi daca nu iesi din casa?
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Nedumerire, în mod normal nu e corect, pentru că un substantiv singular nu poate face o acţiune colectivă, dar în cazul de faţă primeşti o dispensă!
Raspunde

sebes-alba

Acum 8 ani

@joseph (nume mandru ardelenesc) reciteste pe silabe si calm,ardeleneste,ultima fraza pe care ti-a dedicat-o \"bleah\"la commentul 18. sper sa pricepi ceva ! HEILL PA, ciobane !!
Raspunde

sebes-alba

Acum 8 ani

@bleah trebuie sa ne mai miram ca din cauza \"istetimii\" fara margini a romanilor de dincolo de munti,isi permit sa ne calce in picioare ungurii ? aia au fost sefi peste ei si din pacate sunt si acuma. saracii nu realizeaza ca sclavi au fost sute de ani si din pacate sunt in continuare. prefera e sa arunce cu pietre in frati si sa suga cariciul (mandrii nevoie mare) la unguri sau sasi. deh ... mentalitate de sclav :))))
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

sebes-alba, (nume ciudat pentru un slătinean). Am citit pe silabe si calm. Acuma citeşte şi tu si o să vezi că proverbul respectiv nu se referă la ăia fuduli ci la ăia proşti. Adică proştii sunt fuduli, de acord, da\' aia nu înseamna nicidecum că fudulii sunt toţi proşti. Capisci?
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

sebes alba, e doar o chestie de gust, voi aţi stat capră la turci şi ruşi, noi la austro-ungari. În condiţiile în care oricum trebuie stat capră, parcă ultimii sunt mai decenţi, nu-i aşa?
Raspunde

sebes-alba

Acum 8 ani

te inseli amarnic,ciobane. noi nu le-am invatat turcilor limba.nu le-am adoptat religia. si nu i-am tolerat niciodata desi au fost realmente niste salbatici. dar ... multi dintre ardeleni le-au adoptat limba (ungurilor) uitand-o pe-a stramosilor lor,au trecut la religia lor .se rusineaza in fata strainilor cand vine vorba sa-si declare originea etnica. aici mai e chestie de \"gusturi\" ? nu,ciobane, e chestie de demnitate. retine DEMNITATE. ps la revedere ! minte multa si ... sanatate !!
Raspunde

!?

Acum 8 ani

Bai, voi, astia!! Era vorba de doua animale care au terorizat personalul de la Urgente, nu de mandriile voastre stupide, ca io-s mai tare ca tine, ca m-am nascut mai in sud sau mai in nord cu 60 km! Toti cei care locuiesc in Jud Sibiu ajung la Urgentele alea de unde medicii fug de sila de a lucra pe un salariu de mizerie si de frica de a mai fi si batut de o sleahta de cocalari. Ne-o facem cu mana noastra si ne meritam soarta de mizerie...
Raspunde

@ sebes-alba (slatineanul)

Acum 8 ani

\"Demnitatea nu este o atitudine agresiva, de tiranie a eului propriu.\" Dimitrie Gusti
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Eh, acuma vezi unde sta fudulia? La voi, ma, si fuduli si rupti in cur...<br> Le-am ]nvăţat limba ca să putem coopera, să putem învăţa meşteşuguri si ne-am schimbat religia pentru ca asta a voastră e proastă şi hoaţă peste măsura, mă, de-aia!
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

!?, du-te, băi, de-aici cu animalele tale! Ăia-s nişte beţivi ordinari, se întâmplă oriunde aşa, nu numai la urgenţă...
Raspunde

@31

Acum 8 ani

Joseph , Joseph ..aveam alte pretentii de la tine... Da le naibii de animale ..ca oameni nu ii poti numi..uite ca sa nu va certati ..spunem ca erau din Brasov si gata totul.. Totusi uite un lucru bun din cearta voastra... Gibonul cu nume hors ..sibian etc ..a invatat de mine cuvantul cercopitec si il si foloseste
Raspunde

@joseph

Acum 8 ani

Joseph chiar beau berea cu tine ..sunt in Dubrovnik ..in Romania se va organiza o etapa de Cupa Mondiala de sarituri cu schiurile...uite ma asta sa ne bucure pe toti nu animalele de la urgenta care puteau fi filmate si in Alba si in Brasov si in Mures..la fel de uasor
Raspunde

33 Nea vecine,

Acum 8 ani

chiar si in concediu porti grija Sibiului? Boala grea asta... Nu mai bine mergi matale la o bere in Troubadour Jazz sau Buza Cafe?
Raspunde

@vecine

Acum 8 ani

Sanatate si spor le ce faci.. Nu sunt in concediu ...sunt la munca ..uite vezi ca folosesc Vodafone.ca sunt chitros ..hihi.. Dar o sa beau berea cu drag mai ales ca o sa fie gratis platita de Joseph la Tzatza Dulce..ca I cea mai buna.. Am vazut ca se aprinde si am vrut sa il mai inveselesc
Raspunde

Draga vecine,

Acum 8 ani

Asta e pretext cu berea unchiesului Joseph... Stiam eu ca defapt, in interiorul tau, iubesti Sibiul si ii vrei doar binele. Spor la treaba si tie...
Raspunde

@36

Acum 8 ani

Mersi ..sigur ca il iubesc ca e frumos..chiar daca ma injura cateodata unii cercopiteci.. Gata acum la munca ca incepe balciul aici
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Iote, măi, la ei ce se pupă... până la urmă trebe să rezerv o masă intreagă!
Raspunde

horsti

Acum 8 ani

mai asta cu ip.213.233.88.31 vezi ca esti prost ca noaptea nu te mai lauda ca tu ai descoperit cuvantul CERCOPITEC uita-te la ora postarii handicap uman ce esti eu am postat la 10.32 iar tu la 10. 38 asa ca ciocu mic losere nu te mai da rotund in colturi pt ca esti prea boou pt secolu asta stai jos pt azi ai 2 , cu indulgenta
Raspunde

k

Acum 8 ani

Alo justitia ?!
Raspunde

rosu

Acum 8 ani

Nu-i pre clara imaginea, da io creca-s austiecii aia de-or venit cu afaceri. Dupa ce-or baut rachiele de intampinare, li s-o facut rau. S-apoi futu-i si dregu-i ca cine i-o-mbatat. Crunt.
Raspunde

@sebes-alba (IP 79.116.9.181)

Acum 8 ani

bai labis, exista o ordine de idei: voi trogloditii din alba sau de unde mama dracului sunteti aveti o grija care ar trebui sa fie prioritara si anume : INVATA-TI IN P.LA ME SA CONDUCETI CA SUNTETI PAMANT. VA RASTURNATI PE DRUM DREPT, CRETINI CE SUNTETI :))
Raspunde

Radu

Acum 8 ani

sebes-alba daca tu esti atat de civilizat si de inteligent.. nu ai altceva mai bun de facut decat sa stai pe net si sa aberezi ? „smecheri” de astia sunt peste tot in romania..cu care Sibiul nu se mandreste deloc, dar daca tu bagi in aceasi oala un oras intreg atunci nu pot sa-ti spun decat ca tu confirmi fraza asta : „ frustrarea este cel mai mare obstacol al omenirii ”!
Raspunde

unu\'

Acum 8 ani

Dând sa coboare si ultima treapta a modulului lunar, Neil Armstrong vede imprimate-n praful selenar niste urme ciudate. De opinci, parca. Ingandurat, se departeaza nitel de modul si da sa se apropie de un crater. Din crater apare un tip neverosimil în context: cu palariuta mica si neagra si cu chimir. Creatura intinde hotarat mana catre Armstrong: - Servus, io mi-s Ion! Astronautul, siderat, il intreaba: - Si de unde esti tu? - Apa\'i din Sibiu. - Si cu ce ai venit aici?!, continua americanul. Mno... Cu branza...
Raspunde

ana

Acum 8 ani

Terminati cu dialogul intre voi. Ati spus odata ceea ce ati spus, v-ati aratat tot ceea ce stiti si gata !! Trist este ca s-a dispus judecarea in stare de libertate. Acesti 2 tineri nu dau doi bani pe judecatorul care a dat aceasta solutie. Din prost si corupt nu-l scoate pentru ca stie el de ce. Daca cei 2 ar intra in cabinetul judecatorului ;i l-ar plesni, ori numai sa-i arunce cafeaua, dosarele, i-ar placea ? Si vorbim ca nu avem corupti in justitia noastra ?!!
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Na, Ană, ai inhibat comentatorii!
Raspunde

XxX

Acum 8 ani

Ana de ce nu iti vezi de treaba ta, k, daca pune mana pe tine te rogi de ei sa te omoara sa nu te mai chinui nu mai fi tare si comenta ce nu este de comentat !
Raspunde