Joi,
29.09.2022
Partial Noros
Acum
19°C

Demiterea de la Aeroport. Cindrea: management defectuos, probleme cu 20 de mil. de lei. Sava: "sunt umilit"

Printr-un proiect de hotărâre introdus pe ordinea suplimentară a ședinței CJ Sibiu de azi, Augustin Sava, directorul general al Regiei Autonome Aeroportul Internațional Sibiu, a fost revocat din această funcție. Până luni el va trebui să predea gestiunea directorul de operațiuni al Aeroportului, Gheorghe Velicu, cel numit director general interimar, până la organizarea unui concurs pentru această funcție.

Președintele CJ Sibiu, Ioan Cindrea, spune că decizia de revocare a lui Sava a fost făcută azi deoarece ”acum a fost momentul”. ”Domnul Sava cumula, contrar legii, de multă vreme, funcția de președinte al Consiliului de Administrație și cea de director general. La care se adaugă o sumă de motive de management defectuos. Nu aș vrea să detaliez aceste motive”, a declarat Cindrea după ședința CJ Sibiu. La insistențele presei, Cindrea a făcut referire și la un mai vechi raport al Curții de Conturi, raport care se pare că imputa cheltuirea în afara legii a unei sume de aproximativ 20 de milioane de lei, pentru decontarea unor umpluturi de pământ pentru prelungirea pistei Aeroportului. ”Există și un raport al Curții de conturi care relevă probleme financiare de circa 20 de milioane de lei, care nu au fost contestate de fosta conducere. Trebuiau contestate aceste imputări. Management defectuos, sunt multe motive pentru această revocare, dar în primul rând gestiunea financiară”, a mai spus Cindrea. În viitoarea organizare a Aeroportului, calitatea de președinte al CA și funcția de director general vor fi separate, spune Cindrea.

Augustin Sava dă în judecată CJ Sibiu

Deja fostul director general al Aeroportului, Augustin Sava, se declară ”de-a dreptul bulversat pentru modul în care s-a procedat” și susține că va ataca în instanță decizia Consiliului Județean Sibiu. ”Pentru felul în care a apărut, pe sub mână, pe sub masă, fără să știm nimic. Chiar eu, direct interesat,  nu știam ce am de făcut. Mi se conturează foarte bine multe lucruri, practic se dorește un țap ispășitor pentru ceea ce se întâmplă în Aeroport. Ei bine, eu nu voi sta, cum nu am stat niciodată, liniștit”, motivează Sava.
El susține că a aflat despre proiectul de revocare din funcție cu câteva ore înainte de ședința CJ Sibiu. ”Aseară, cineva mi-a dat un telefon să îmi spună că «s-ar putea să fie pe ordinea suplimentară ceva, este bine să mergi să vezi». Pentru că nu am fost invitat la ședință, deși la punctul 22 era vorba de o licitație ce privește Aeroportul. Altădată eram invitat. Mai mult, am primit un telefon prin care eram invitat la ora 17.00, la întâlnirea cu domnul prim-ministru. După care aceeași persoană m-a sunat să îmi spună că nu mai trebuie, că a greșit că m-a chemat și nu mai trebuie să vin. S-a hotărât demiterea mea cu mult timp înainte de ședința Consiliului Județean”, mai adaugă Sava.

Acuzațiile lui Sava: despre Dicu, despre Suditu

Director general al Aeroportului timp de aproape 13 ani (a fost numit prin concurs în 2001), Augustin Sava promite acum un serial despre ce s-a întâmplat în cadrul acestei instituții, despre ”interese și relații”.
”Se vorbește de o incompatibilitate a mea când este perfect compatibil tot, dar nu s-a vorbit de o incompatibilitate a fostului vicepreședinte Gheorghe Dicu, pe când firma lui Safa, a anvelopat clădirile. Stau și eu și râd. Dar aceste lucruri le-am aflat pe parcurs, nicidecum atunci când s-au făcut (...). Mă întreb, când a fost numit domnul Suditu, nu știau de Ordonanța 109? Ce a făcut aparatul de specialitate din CJ? Înaintea domnului Suditu a fost numită o doamnă ministru. Tot așa, ce a făcut aparatul de specialitate, nu știa chiar nimic. Acum este domnul Aldea, tot așa, numit, dar nu a contat Ordonanța 109”, a mai spus Sava. El susține că, până acum, conducerile CJ Sibiu i-au interzis să vorbească public despre astfel de lucruri.

Sava se plânge. Că nu a fost lăsat să lucreze

Demiterea lui Augustin Sava vine și după ce, la repetate reduceri de tarife pe Aeroport și acordarea unor ajutoare de stat, de la Sibiu nu au fost deschise noi rute aeriene. ”Dacă aceste negocieri au fost un eșec, vă rog să priviți cine a purtat aceste negocieri. Oamenii sunt revoltați, cu toții, întrucât munca noastră nu poate să ajungă la un succes. De exemplu, astăzi trebuiau să fie o echipă la Budapesta, dar nu ni s-a permis de către Consiliul Județean. Pentru ca eu să mă deplasez în țară, la Autoritatea Aeronautică, la Ministerul Transporturilor și la alte activități, trebuia să cer permisiunea domnului președinte. În ultimul timp nu am primit-o. Eu am fost lipsit de autoritate în Aeroport, practic nu am putut să îmi desfășor mandatul și nu înțeleg pentru ce m-a demis, întrucât criteriile de performanță sunt îndeplinite. Dacă este o problemă personală, o să vorbesc cu domnul președinte”, a mai spus Sava, înaintea unei întâlniri cu Ioan Cindrea, după ședința în care a fost revocat din funcție.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

67 comentarii

sibian,

Acum 9 ani

In sfarsit.....greu a mai fost sa se decapiteze dinozaurul.
Raspunde

Pedeapsă

Acum 9 ani

Asta a fost pedeapsa pentru nereuşita cu companiile low-cost.
Raspunde

Victor

Acum 9 ani

De cand era in functie respectivul domn?
Raspunde

K.Samuel

Acum 9 ani

In sfarsit! Acum sa fie numit cineva competent, pe baza de concurs si varsta!
Raspunde

eu singur

Acum 9 ani

da da da live............ca vreau eu.... si multa bere rece!!!
Raspunde

Rambo

Acum 9 ani

La urmatoarele alegeri, il votez pe Cindrea cu 10 maini pentru decizia asta! Bravo! In sfarsit, am scapat de incompetentul si autosuficientul Sava!!! Uai, deci ma-nbat azi, pe cuvant!!! Sa aduca un manager competent care sa caute contracte pentru noi curse de la Sibiu! Nu cum facea Sava: astepta el sa vina companiile la el! Nu, nu asa. La Tg. Mures, directorul s-a dus el la Wizz si la RyanAir sa ii convinga sa opereze de pe Mures. Bravo consilierilor judeteni! In sfarsit, dupa atata amar de vreme, au facut un lucru bun!
Raspunde

raven

Acum 9 ani

***www.youtube.com/watch?v=ZGWcvJELOt4
Raspunde

unu\'

Acum 9 ani

Sunt ingrijorat doar de duhoarea care se va raspindi prin Sibiu in cazul in care dl.Sava isi va pune in practica amenintarile.Va dati seama de efectele acestui \'\'amestec\'\':canicula si rahat?
Raspunde

13 !!!

Acum 9 ani

de 13 ani in functie si nu te-au lasat sa-ti faci treaba nene sava ??? acum ai gura sa invnuiesti pe altii ca esti tu incompetent ! cand a plecat trenul cu low-cost la tg mures, pe cine dam vina ?!?! tu ce faceai atunci ? nu-l agreez pe Cindrea, dar pentru decizia asta are o bila alba....chiar daca a venit tarziu decizia, e mai bine acum decat niciodata !!! sa speram la mai bine pentru noi, cetatenii, viitori pasageri, nu criteriile de performanta a lui sava, care-s doar pentru el.
Raspunde

1

Acum 9 ani

***www.ziaruldeiasi.ro/regional/vaslui/o-bunicuta-din-vaslui-face-afaceri-de-miliarde~ni6osp
Raspunde

2

Acum 9 ani

***www.listafirme.ro/baumann-airport-technik-srl-27071771/
Raspunde

BunAsa

Acum 9 ani

Am scapat doar de UN element nociv. Mai sunt destule interese ascunse si in Consiliul Judetean. Pana ce aeroportul nu va avea un management privat strain, nu vom vedea mari ralizari.
Raspunde

3

Acum 9 ani

***www.ziaruldemures.ro/pagini/detalii-stire/browse/1/articol/runcan-babuta-si-degivrorul.html
Raspunde

4

Acum 9 ani

***www.bzi.ro/iata-cum-se-fura-la-o-institutie-importanta-din-iasi-336488
Raspunde

5

Acum 9 ani

***www.vrn.ro/doua-fantome-incaseaza-milioane-de-euro-de-la-consiliul-judetean-iasi
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Sunteţi şi aţi fost toţi o cloacă de hoţi, mincinoşi şi incompetenţi. Abia astept să începi a da pe goarnă tot ce ştii. Mi-am cumpărat deja floricele şi sicola. <br> Dacă eram în Japonia, sigur îţi făceai seppuku, fiindcă suntem în România, însă, doar o să te victimizezi. De fapt, tu le dai complicilor tăi semnalul că dacă te dau în gât cu ăia 20 de milioane, sifonezi şi tu ce ştii.
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

109.99.174.254 E sport naţional asta cu înfiinţarea de firme pe numele unor persoane fictive.
Raspunde

yozef

Acum 9 ani

bai sava vei deveni un erou dai in git s-a stie tot sibianu ce matrapalzicuri faceti intre voi asta care tea demis spunea odata cind era mai mic si nul baga nimeni inseama ca ce trebuie aeroport la sibiu pentru 5 -6 plimbareti ,si acum se da cocos si justitiar ,licitatile continua bai ala de teai propus s-a te imbeti va inbatati infamilie
Raspunde

Nenea Iancu

Acum 9 ani

Tardiv...Sibiul se pare ca a pierdut lupta cu Brasovul, asa ca in curand in regiune vor opera probabil 3-4 aeroporturi....flux intens pe low-cost la Sibiu nu va fi prea curand orice ar face CJ-ul. Vedeti si declaratiile primarului KJ si oricum, Sava nu a fost de capul lui...a avut si peste si sub....deci ar trebui o mini curatenie in aparatul de conducere al aeroportului caci pun pariu ca sunt destui cei ce au prins mucegai pe cour de atata stat pe scaun. Ahh...si concursul pentru postul de manager va fi pe bune??? Caci se pare ca vor fi 2 master-chef-i :))
Raspunde

Nenea iancu

Acum 9 ani

Pentru #16 si #18....Subscriu si ma bag si eu cu bere si seminte :)))
Raspunde

pacat de sibiu

Acum 9 ani

Sibiul a pierdut cam tot. Finantele sunt la Brasov, Hidroelectrica la Sebes, Curtea de apel la Alba Iulia etc. Management defectuos la Sibiu. Asa ca dupa demisia asta ar fi utila sibienilor o demisie de onoare a politicienilor de Sibiu in frunte cu Cindrea. Asa, in al 12-lea ceas.
Raspunde

Paul

Acum 9 ani

Acum isi pune Cindrea omul lui in fruntea aeroportului si doamne ajuta. Asta da schimbare. Habar nu au cei ce au votat usl ce ii asteapta.
Raspunde

agamita

Acum 9 ani

totul este pe criterii politice, de la cel mai mare ciolan, pana la cel mai mic oscior!!! restul, lingeti-va pe buze...
Raspunde

bubu

Acum 9 ani

de 13 ani a terorizat oameni din aeroportul international sibiu ,a taiat salari,a inbolnavit pe baza de stres pe majoritatea,pe doamne le facea troaca de porci si acum 13 ani avea un apartament si o dacia, vede ti ce apare numai pe declaratia de avere
Raspunde

callas

Acum 9 ani

20 de milioane de lei pentru \"umplutura de pamant\"??? Daca e adevarat, sa spuna cine le-a platit si cine le-a incasat !
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

in sfarsit am scapat de cel mai performant manager .dute sava si nu te mai intoarce....
Raspunde

Sibian

Acum 9 ani

Eu unul ma bukur!Trebuia o schimbare.Cum in Tg Mures, Cj se poate si noi tot slabi tot slabi.Trebuia sa se intample asa.Sa aduca un director mai responsansabil!Si sa avem si noi zboruri low-cost!Sa se repare pista.
Raspunde

na comedie!

Acum 9 ani

Zboara puiule, zboara!
Raspunde

x

Acum 9 ani

Ca intotdeauna ... adevarul e undeva la mijloc și poate ca nici Sava nu e chiar atat de vinovat. Din pacate ducem lipsa de oameni profesionisti care sa poarte niste negocieri cu succes, ducem lipsa de integritate intrucat exista numeroase interese ca sa NU se opereze mai multe zboruri de la Sibiu. Mai mult, este cunoscut faptul ca si cei de la Wizz Air cer anumite subventii/ comisioane ilegale si pe care cei de la Sibiu nu au vrut sa le ofere. Atata timp cat exista oameni fara scrupule la Targu-Mures, low-costurile vor merge acolo. Cei de aici ar trebui sa se axeze mai mult pe companiile de linie si sa convinga Tarom, Lufthansa, Germanwings, Carpatair sau alte companii mai serioase sa deschida curse de aici.
Raspunde

un alt sibian

Acum 9 ani

normal ca cei de la Wizz sa ceara, cand au venit prima data la sibiu sava cerea de la ei ... spaga ...vreo 200 de mii ... de euroi...
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

acum ca am scapat de acest pensionar senil avem nevoie de un manager adevarat care sa faca un aeroport performant...
Raspunde

YR-...

Acum 9 ani

În sfârșit, a fost dificil, dar parazitul și hoț de Sava a luat un șut în fund , poate să nu fie suficient de puternic ? Bravissimo CJ .
Raspunde

axinte

Acum 9 ani

am capu mare , am capu mare, si acum mi l-a spart Cindrea.. Sava s-a dus , dute imprastiindu-te. Nu o s-a i fie dor la nimeni de tine. Lasa-ne , lasa-neeeeeeeeeeee
Raspunde

iuliu

Acum 9 ani

luati la purecat licitatiile facute de Sava , un mic ex. (reamenajarea Aerogari vechi versus refacerea casei de pe Paltinu )
Raspunde

Thorin

Acum 9 ani

Mda, acum o sa numeasca Cindrea un mega profesionist. :D NOT. Curse low cost? Ciuciu. Angajati care fac si ture de noapte decat sa angajeze pe cineva, salarii la fel ca acum 2 ani. M**e Sava!
Raspunde

Thorin

Acum 9 ani

Mda, acum o sa numeasca Cindrea un mega profesionist. :D NOT. Curse low cost? Ciuciu. Angajati care fac si ture de noapte decat sa angajeze pe cineva, salarii la fel ca acum 2 ani. M**e Sava!
Raspunde

Timisoara

Acum 9 ani

Pe cand o semenea decizie DE DEMITERE si la TIMISOARA??? Sau nu mai poate fi degresat de toate alifiile cu care este uns??? dl.IDOLU
Raspunde

sibianca

Acum 9 ani

eusine cindrea o sa l pui dir aeroport pe besoiu nu? un somer de 10 ani , un jucator de pocker , si un afon in aviatie ..... bravo tie cindrea pe langa ca ai pus-o pe nevastata unde ai puso pe un icult la drumuri si posuri acum ai facut o si pe asta cu aeroportul , chiar asa flamanzi sunteti ? bravo besoiu in df ai si tu un servici imi e scarba de voi rusine sa va fie , dibieni votati sasii la loc ca astia ne fura si pe noi .........
Raspunde

sibiu

Acum 9 ani

bravo sibianca besoiu e o rusine a sibiului un batran frustrat tinut de unchiul si taticul la 60 ani inca sta cu mami .........si el stie de ce nu are o relatie ..........rusine intradevar
Raspunde

eu

Acum 9 ani

cindrea ..........esti un magar cu tot ce faci stop ca ajunge .........
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

alo besoiu manager ? saracutul de el ala nu a avut servici de mult ........... bine ca iau data adtia de lucru .....va fi expert in aviatie ........si inca ceva sava nu a furat fara stirea consiliului treziti va odata
Raspunde

@ sibianca

Acum 9 ani

esti beata, cucoana sau numa\' proasta si analfabeta? e groaznic in ce hal ai scris!
Raspunde

@38@39@40

Acum 9 ani

sper ca nu vorbesti singur din nastere ca vad ca de pe acelasi ip si centrezi si dai cu capu ,sper sa-ti revii sau ai stat prea mult la soare ha ha ha,in rest criticile tale par ok
Raspunde

gelu

Acum 9 ani

Asa sa fie? Nu mai intereseaza pe nimeni performanta? Schimbarea domnilor bucuria nebunilor. Apropo... dl Sava a adus aeroportul in noul mileniu. Masurile luate de el, (pe vremea in care mai putea lua masuri) au adus bugetul aeroportului pe plus, dar nu-i poti multumi pe toti...
Raspunde

faza zilei

Acum 9 ani

De la 38 la 41, cele mai tari postari din ultimul timp. rad cu lacrimi. lacrimi de bucurie sau de tristete inca nu stiu. sa fie chiar sava cel care a postat?
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Gelu, vrem explicaţii detailate, nu ne lăsa aşa în ceaţă, cu ce l-a dus in noul mileniu, cu maşina timpului? Şi de când nu mai poate să ia masuri? Cine le lua în locul lui, spune-ne tot, ce naiba!
Raspunde

josi

Acum 9 ani

Care e diferenta intre 38 si 41? Un schimb de sex in 5 minute? Bravo!
Raspunde

hazu\'

Acum 9 ani

E de apreciat ca macar multiplele personalitati se inteleg bine intre ele. Cum ar fi fost sa se contrazica?
Raspunde

@hazu

Acum 9 ani

ar fi fost cu adevarat tare,bine ca se-mpaca cu sine insusi .....asta e... caldura mare monser
Raspunde

AEROPORTUL PRAF

Acum 9 ani

Tarziu, prea tarziu. Aeroportul a pierdut tot cand a spus nu celor de la Ryanair si de la Wizzair. Acum este prea tarziu. Vor fi numai curse pentru marfa si, poate, cei de la Carpatair vor lua niste bani (dar biletele lor nu se vor ieftini din contra). Mare pacat, mare prostie: un aeroport minunat care nu va fi de folos nici pentru cartofii.
Raspunde

51

Acum 9 ani

buna decizia!
Raspunde

Magda-Sibiu- Schengen

Acum 9 ani

Cindrea nu-i cu nici 1 mm mai bun decit Sava !
Raspunde

Cindrea

Acum 9 ani

are dreptate gelu.de ce nu cititi si articolele in care de licitatile pentru noile curse s-a ocupat banciu nu sava cel car r fi trebuit si stie meserie in aviatie,nu a fost lasat ca sa i se poata aduce acuzatile care i se aduc.are si sava si bune si rele dar era omul potrivit stia meserie sa vedem ce neam isi va mai pune cindrea la conducere care habar nu are de aviatie,asta a fost de ochi lumi ca maram de acea nu vin alte compani ,nici peste un an nu o sa vina nimeni,daca nu e pus un om care stie ce inseamna aviatie,amlucrat si eu peaeroport da am plecat din motive financiare nu din cauza lu sava ,sunt de acord ca este un om cam dur cate o data,dar nu era decat cu cei care nu isi vedeau de treaba,sunt multe persoane acolocare eau bani degeaba dar si nu fac nimic finca nu cunosc meserie dar nu poate sa ii dea afara sa aduca alti mai competenti finca trebuia sa ii angajeze ca venea ordin de la judet
Raspunde

xx

Acum 9 ani

buna sunt unom de afaceri din sibiu am avut si eu conflicte cu Sava e cam dificil cate o data sa stai de vorba cu el ,dar intamplarea face ca la un prieten sa fie si el si la un pahar de vorba m-am dat seama ca nu e chiar asa cum am stiut eu .Sava stie meserie in management ne-a dat niste idei de management foarte bune deci parerea mea ca om de afaceri cindrea ai facut o mare prostie ca l-ai demis.asta ai facuto de gura lumi dar o sa vezi tu mai incolo ca nu o sa ai nici o reusita cu aeroportul,fiinca nu o sa gasesti un om potrivit pe acest post,niciacum nu sunt prieten cu Sava dar stie meserie,ar fi trebuit sa ii dati un termen sa zicem de 2 ani de acum in colo si apoi sa vedeti ce se intampla nu cum ati facut acuma ati pus pe elti sa se ocupe de aeroport iar pe directorul aeroportului nu lati lasat sa spuna ce are de spus,de ce nu lati lasat pe el sa se ocupe de treaba asta si apoi sa il trageti la raspundere nu de ce au facut alti,si eu in firma am avut un om bun dar am plecat urechea la ce spun alti si lam dat afara dupa un timp am vazut ca nu era asa si mi-a trebuit mult timp sa il pot aduce inapoi daracum nu mai fac asa ceva sa ascult ce spun alti ci ma iau dupa performanta,asa ar fi trebiut sa faci si tu Cindrea,o sa neintalnim noi la un sprit si o sa vezi ca am avut dreptate.dupa parerea mea ar trebiu sa il repui in functie si sa ii spui ca are un termen de un an sau doi sa dezvolte aeroportul si dai mana libera sa isi ea oameni competenti si dupa aceea tragi linie si vezi ce a realizat,dar nu mai pune pe alti care habar nu au de aviatie.acum lumea se bucura dar daca nu vin curse pe sibiu si dupa ce ai facut schimbarea asta o sa pierzi tu nu Sava,cel mai bine te sfatuiesc sa stai de vorba cu Sava si sa va puneti de acord cu ce e de facut,ca sa demonstrezi ca nuecapabil sa conduca aeroportul punete fata in fata cu el la o televiziune si satti de vorba si in fata publicului,va doresc succes
Raspunde

@ 54 (sau 53)

Acum 9 ani

Patroane, inteleg ca ai lucrat in aeroport, cel putin asta se intelege din comentariul \"antevorbitorului\" tau, care avand acelasi IP ca tine, trag concluzia ca esti tot tu. Daca este adevarat si ai lucrat in aeroport inseamna ca sti despre ce este vorba acolo si mai sti cum isi trateaza domnu\' Sava angajatii. Mai putin, desigur, pe cei care vin angajati cu ordin din judet, asa cum te-ai exprimat. Faptul ca a inghitit angajarile tuturor beizadelelor nu il face decat complice, nicidecum o victima. Doi la mana, ai dreptate cand spui ca nu el a fost principalul responsabil pentru esecul licitatiilor de luna aceasta. Asta pentru ca dupa esecurile tratativelor din trecut Cindrea nu l-a mai lasat sa de capul lui sa isi demonstreze calitatiile \"manageriale\". Mai usor asadar cu sentimentalismele astea pro-sava ca nu e cazul. Cifrele vorbesc de la sine iar adevarul este ca lumea nu inceput cu Sava si nici nu se va termina cu el.
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Ce circ jenant. 2 ani îţi mai trebuie până la pensie?
Raspunde

acelasi

Acum 9 ani

Am pierdut 30 de minute din viata cat am stat si am citit toate comentariile si am ajuns la o concluzie trista: sunteti praf la gramatica, praf si pulbere, de la cei ce semneaza articolele pana la voi, cei ce comentati. Sibiu, fosta capitala culturala europeana...fosta...:(
Raspunde

nik

Acum 9 ani

sper ca toti care vorbiti frumos de individul asta, sa va vina sef la serviciu unde lucrati si sa va dea sanctiuni cand are el chef.. de fapt el punea pe adjunct sa sanctionez...si sa va dea afara pe nedrept si atunci sa va aud ca mai vorbiti... am lucrat acolo si stiu ce vorbesc... o bataie de joc mai mare nu am trait... dumnezeu i sus si io dat si lui la fel , sa vada cum i sa ti se faca o nedreptate...
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

nik, te afli in mijlocul unei contradicţii, dacă Dumnezeu i-a dat să vadă cum e să i se facă o nedreptate, rezultă ca acest individ nu merita să fie demis, fiind un bun manager, chiar şi atunci când îl punea pe adjunct să vă de-a afară, zici tu, pe nedrept, dar fiindcă era un bun manager, înseamnă că era pe drept. <br> Pe de altă parte, Dumnezeu nu ar pedepsi pe cineva pe nedrept, asta dacă credem că Dumnezeu pedepseşte, ceea ce, după părerea mea este exclus, pentru că dacă ar pedepsi ar face un lucru rău, si nu ar mai merita sa-l numim Dumnezeu,de-aici rezultă că totusi Sava se face vinovat.
Raspunde

nik

Acum 9 ani

joseph, cum putea sa afle , fara sa fie demis. am o intrebare un bun manager , poate sa isi bata joc de angajati ?
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

nik, dacă-i bun manager nu poate să-şi bată joc de angajaţi, pentru că dacă ar face-o ar fi un prost manager şi atunci ăsta ar fi un motiv suficient să fie demis. <br>Pe de altă parte, dacă interesele firmei o cer, poate să facă şi măgăria asta, dar în cazul ăsta devine un bun manager. E clar?
Raspunde

nik

Acum 9 ani

pai , interese erau doar satisfacerea poftei personale de a-si arata puterea fata de ceilalti angajati..nu putea avea legatura cu managementul ...ce interese poate sa aiba o firma...acum ma bucur ca i un simplu pensionar...si aici il doar cel mai mult...
Raspunde

pacat

Acum 9 ani

....pacat ca nu incercam sa ne dezvoltam firesc ca o tara civilizata. Oare si in UE si in NA se procedeaza la fel: iesi in gura presei si spui ca directorul aeroportului este \"demis pentru management defectuos???\" Oare la noi in tara nu se fac evaluari trimestriale a competentei? Cum poti ca dupa 13 ani sa spui ca managementul e defectuos. A fost performant 12 ani si in ultimul a fost defectous si gata taiam ramura, sau cum se spune pe dincolo\" this is a coaching opportunity to improve?\"Sincer, parerea mea personala e ca aceasta masura a fost pe baza pur politica, fara sa catologhez ce fel de manager a fost domnul Sava pentru ca nu am lucrat la aeroport. Sint multe alte forme de a concedia angajatii, iar aceasta nu a fost deloc profesionala(parerea mea). Nu-I tin apararea domnului Sava ca nu cunosc toate subiectele, dar il cunosc personal si pot afirma ca are calitatile manageriale pe baza discutiilor avute de a conduce nu doar aeroportul din Sibiu ci oricare aeroport din lume si credeti-ma am stat de vorba si cu alti directori de aeroport. Lumea inteleapta intelege ca pentru a supravietui pe acest post care s-a cistigat prin concurs si competente iti trebuie un stil autoritar care de altfel impune respect fata de cei care isi fac treaba si repulsie fata de cei care freaca menta. Nu vreau sa polemizez cu nimeni deoarece lumea nu sta nici in Sava si nici Cindrea sau oricare dintre noi. Un singur lucru am uitat noi romanii si acela e sa fim uniti si sa dezvoltam tara asta frumoasa care ne-a fost harazita de Dumnezeu.
Raspunde

nela

Acum 9 ani

ai dreptate pacat cea ce spui eu am lucrat pe aeroport dar numa dat Sava afara am plecat din motive financiare,dar cat am lucrat eu acolo nimeni nu a fost sanctionat pe nedrept doar cei care au calcat pe bec ,mai ales cei care trag mata de coada si vin la munca doar ca sa spuna ca au servici,mai am prieteni care mai lucreaza acolo si mi-au spus ca deja cum a fost demis Sava au si inceput sa isi faca uni de cap chiar sa consume si alcool in timpul serviciului.Cum spune pacat ca nu sta lumea in Sava dar era bun in meseria asta dar sunt foarte curios sa vad pe cine pune Cindrea la conducere sa vedem cat de bun manager si are habar de aviatie.Sava a fost destituit finca nu a mai vrut sa faca treburile murdare ale partidului.Suntem mai rau ca in comunisn se schimba guvernul se schimba si directori si apoi vrem sa mearga bine in tara asta,no sa vedem niciodata treaba asta pana nu se pune omul potrivit la locul potrivit,nu neamurile si cunostintele.
Raspunde

nela gusti

Acum 9 ani

ti-ai luat id de fata?.....ca ip-ul a ramas acelasi.......sau te pregatesti ptr rahova......tocmai ce iese la iveala dosarul cu fondurile europene care le-ai luat ptr aeroclub ATENTIE pentru lucrari de agricultura.....cand o sa ti se scoata toate dosarele nici toata gasca de la sadu n-o sa ti le poata cara
Raspunde

Forta Civica Sibiu

Acum 9 ani

in sfarsit ne-am facut auziti !!!!
Raspunde