Aveau câmpuri întregi cultivate, iar ulițele erau pline de căruțe care ridicau colbul din drum. Dimineața și seara, cirezile de vaci și bivoli scoteau copiii în fața caselor. În 20 de ani, însă, satul Nucet, la doar 20 de kilometri de Sibiu, aproape că a dispărut, odată cu tinerii care l-au părăsit. Satul mai are o sută de locuitori și o singură vacă. Este imaginea unei Românii rurale care moare, puțin câte puțin.
Soții Lungu au venit în Nucet de la Ploiești, acum aproape 20 de ani. Satul era plin de oameni gospodari, însă acum, nimic nu mai amintește de zilele de atunci.
„Erau 110 vaci în ciurdă, cu bivolițe cu tot. Și, încet-încet, oamenii au dispărut și au dispărut și animalele”, spune Marilena Lungu.
Florina, vaca soților Lungu, este singura care mai este acum în sat. Din când în când, se oprește la cele patru-cinci porți unde, până acum doi ani, încă mai exista câte o vacă și le strigă pe suratele sale, din drum. “Mai strigă vecinii la noi: doamna Lungu, iar a venit vaca dumitale să o strige pe a noastră. Le simte dorul, sărăcuța”, spune stăpâna Florinei.
În Nucet nu există niciun magazin de la care oamenii să se poată aproviziona, așa că Florina este singura sursă de lapte a locuitorilor din sat. „Dă în jur de 20 de litri pe zi. Îl mai închegăm, mai dăm și la oamenii din sat, de aici, care nu mai au vaci, că nu mai e decât asta aici. Sunt vreo nouă oameni care iau lapte de la noi”, spune soțul Marilenei, Ioan Lungu.
Tinerii au plecat din Nucet unul câte unul, iar cei rămași, acum în vârstă, și-au vândut animalele, cărora nu le mai pot avea de grijă. „Tanti Maria Ciolăti, pur și simplu, când a vândut-o, a vândut-o cu mare regret. Când s-a întors acasă, zice: Cum să stau fără vacă? Cum să stau fără vacă? Așa se tânguia”, își amintește doamna Lungu.
Doar două familii mai sunt în sat. Restul, bătrâni singuri, cărora le-au murit soții, iar copiii le-au plecat, cei mai mulți departe de țară. Tanti Maria are 79 de ani și abia dacă mai poate ține o grădină cu zarzavat. “ Aveam două bivole, am avut două vaci, am avut doi cai... Toate le-am avut... Am avut 200 de oi. Am ținut și 25 de porci deodată. Nimic nu mai am acum... Uite, le-am făcut nişte tăiţei la copiii ăştia, că vin din străinătate, da’ nu le trebuie. Zic că au ei de toate, vin şi cu mâncare, cu tot”, spune tanti, cu lacrimi în colţul ochilor.
Satul Nucet se află la 20 de kilometri de Sibiu. Toți locuitorii săi stabili sunt trecuți de 60 de ani.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Ultimele comentarii
Acum 10 minute
Sebastian Petrumihai Dendrologea ( pensionar, 50 de ani, senator )
Acum 13 minute
Mangalitza Intotero_Trifoi
Acum 14 minute
Asdfasdf
Acum 18 minute
Asdfasdf
Acum 21 minute
Un român