Marţi,
29.11.2022
Cer Senin
Acum
-2°C

Asa incepe: de sambata, strada Goga se deschide cu sens unic. Argesului la fel. Urmeaza Cisnadiei si Dumbravii

Unul dintre cele mai ample proiecte de modificare a regimului de circulație din Sibiu va fi implementat începând de sâmbăta aceasta. Strada Octavian Goga va fi redeschisă oficial după câțiva ani de lucrări, iar circulația se va desfășura în sens unic dinspre stadion către Argeșului. Tot în sens unic se va circula tot de sâmbătă și pe strada Argeșului, dinspre intersecția cu străzile Avrig și Goga înspre Calea Dumbrăvii.
”Începând de sâmbătă, 9 noiembrie pe strada Octavian Goga se va circula în sens unic, dinspre strada Dimitrie Anghel spre strada Argeşului. Pe tronsonul dintre strada Dimitrie Anghel şi strada Nicolaus Olahus se va circula în ambele sensuri pentru a permite ieşirea din parcarea Sălii Transilvania în ambele sensuri. Din aceeaşi dată, pe strada Argeşului se va circula în sens unic dinspre strada Octavian Goga spre Calea Dumbrăvii. Şi pe Aleea Călăreţilor se va institui sensul unic în acest sfârşit de săptămână, dinspre strada Panait Cerna spre strada Argeşului.  Pe strada Goethe sensul unic a fost deja instituit, dinspre strada Bahluiului spre strada Alexandru Vlahuţă. Şi pe strada Alexandru Vlahuţă a fost deja implementat sensul unic, dinspre Calea Dumbrăvii spre strada Octavian Goga”, se arată într-un comunicat al Primăriei Sibiu.

Urmează Cisnădiei și Calea Dumbrăvii

Modificarea sensurilor de circulație în zonă este una mult mai amplă și include și străzile Calea Cisnădiei și Calea Dumbrăvii. Aici, regimul de circulație va fi modificat tot în săptămânile următoare, dar pe rând. ”Mai întâi Calea Cisnădiei va fi deschisă circulației în regim unic. Și după vreo săptămână, după ce se obișnuiește lumea și cu Cisnădiei sens unic, vom face schimbarea pe Calea Dumbrăvii, care este cea mai importată schimbare din acest pachet”, spune primarul Klaus Johannis.

Foto: Google Earth și Primăria Sibiu

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

36 comentarii

Sibian

Acum 9 ani

Mi se pare aiurea sa faca Calea Dumbravii cu un singur sens. Asta inseamna ca Dumbravii si Cisnadiei o sa aiba acelasi flux de circulatie. Si nu prea le poti compara in materie de marime, din moment ce Dumbravii are doua benzi late, parcari pe ambele parti, trotuar lat si de abia apoi sunt casele... Cisnadiei, prin comparatie, e ingusta. Strada va fi ingrozitoare pentru oamenii care locuiesc acolo.
Raspunde

sf

Acum 9 ani

Haideti sa fim putin mai deschisi la minte si sa acceptam faptul ca studiul este chiar bine gandit. Noua ne este inca frica de nou, dar in timp vom vedea efectul pozitiv al proiectului propus.
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

fara cuvinte...
Raspunde

@sf

Acum 9 ani

oare \'turu\' lu\' Germanis miroase a kinder cu surprize de-l pupati toti asa?
Raspunde

ulos

Acum 9 ani

adica eu nu as fi deschis la mine ca la ore de varf cu toate ca exista centura nu se mai poate circula in oras? Sau 2sf esti inchis la minte si nu vezi cozile din oras? Stai sa vina iarna. Cu semafoare dimineata faceam 20 de min cel mult. Acum faci si 40 min pana intr-un loc la orele de varf. Sa fim seriosi ... Unele sensuri giratorii sunt perfect fara sens. Ce zici de sensul giratoriu de la capatul bd victoriri unde e unitatea militara? NICI UN SENS NU AVEA.6
Raspunde

goga

Acum 9 ani

prost gindit, sa vedeti accidente la iesirea din goga cu argesului, acolo ca sa iesi trebuie sa te uiti la oglinda de peste drum cum ea dimineata e inghetata nu se vede nimic si atunci ce faci daca vine unul mai tare?
Raspunde

@6

Acum 9 ani

si eu am crezut la fel, dar nu mai trebuie daca e sens unic si dinspre Poplacii spre Dumbravii
Raspunde

sibianu

Acum 9 ani

e **** domnilor :))
Raspunde

klaus

Acum 9 ani

sasu care nu-i prost,apai nui sas......fara comentarii
Raspunde

x

Acum 9 ani

goga, pe argesului nu vor mai veni masini dinspre calea dumbravii, deci oglinda nu v a mai fi folositoare. si giratoriul de la victoriei este foarte folositor, la ore de varf stateai sa iesi din victoriei de te plictiseai. Eu yic ca la numarul de masini singura varianta de a mai putea circula sunt aceste sensuri unice. F bine. Bravo
Raspunde

karla

Acum 9 ani

argesului(defapt avrig) portiunea ce traverseaza parcul e dublu sens? daca vin din c.dumbravii si vreau sa merg spre strand pe unde o iau? intre parc si c.dumbravii e sens unic...pe bahluiului? bahluiului nu va fi sens unic? parca are giratoriu pe dumbravii cu siretului. O NEBUNIE TOTALA ! johannis e ca ceausescu...toate bune se sepsi pana o ia razna. tare imi e ca o sa aive mici proteste de azi inainte in fata casei pe balea, nu in grosser ring ! p\'asta nu-l mai votez
Raspunde

karla

Acum 9 ani

spre strand : dumbravii-vlauta-goga-avrig . hai ca-mi \'\'place\'\' :))
Raspunde

mentalistul

Acum 9 ani

face asta sensuri unice si giratoare in functie de cum ii se scoala lui dimineata..... asta daca ii se mai scoala, fustratul. Nu te mai alege nimeni sasule.
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Băi, nu sunteți în stare să va concentrați să citiți un articol cap coadă. Nici titlul nu-l puteți rumega. Cred că și la vot mergeți și votați toate trăznăile.
Raspunde

ulos

Acum 9 ani

Stiati ca inainte de sensurile giratorii s-a investit in Sibiu masiv, din banii nostri in semafoare inteligente cu bucle inductive in astfalt? S-a scos tot, iar banii s-au aruncat pe apa sambetei. Johannis pentru mine nu mai reprezinti nimic. Astept alegerile sa ii dau in mufa la altul cu stampila.
Raspunde

.

Acum 9 ani

nu-i mai opreste nimeni ??? bataie de joc !!!!!!!
Raspunde

@2

Acum 9 ani

CARE STUDIU? SA-L VEDEM SI NOI CEI CARE TREBUIE SA-LREALIZAM. PE MINE UNUL NU M-A INTREBAT NIMENI SI LOCUIESC PE O STRADA INCLUSA IN \"STUDIU\"
Raspunde

Rodica

Acum 9 ani

In afara de faptul ca noi sibienii ne vom incurca ca dracu cand vom circula prin Sibiu, cei veniti din afara se vor cruci. Orice strain care mergea spre Paltinis stia ca merge pe Calea Dumbravii si se intoarce pe ea. Acum trebuie sa invete macar inca doua strazi sau chiar trei in plus ,ca sa ajunga unde le este destinatia. Apoi in loc sa faci cativa km. dintr-un loc in altul vei face macar dublu, ca trebuie sa te invarti pe strazi pana unde doresti sa ajungi. Si cu sensurile giratorii ,mai ales la DN1 pentru cate o directie sunt bune,,dar daca vii din directie opusa stai mult mai mult ca atunci cand erau semafoare.Vom trai si vom vedea.Poate dupa acest experiment se va mai trezi cineva si va mai schimba ceva sa fie si pentru cetatenii sibieni .
Raspunde

pt fraeri

Acum 9 ani

pt toti papagalii din sibiu care nu au vazut si orase europene...fluidizarea se face cu strazi sens unic in primul rand..si se castiga si locuri de parcare
Raspunde

Cluj-Napoca, Brasov..

Acum 9 ani

Daca mergeti in Cluj sau Brasov o sa vedeti ca nu este deloc rau cu sensuri unice... sunt 5 benzi pe sens in unele locuri. Trebuie o schimbare si la Sibiu.
Raspunde

vasi

Acum 9 ani

dnilor de la ziar faceti-ne o schita cu sensurile unice sa pricepem mai bine
Raspunde

cosmin

Acum 9 ani

Circulati ba si cu bicicletele,de ce sunteti asa de incuitati si nu acceptati schimbarile!
Raspunde

dudu

Acum 9 ani

bai circotasilor nu este mai bine de cindrea ca nu face nimic ,johannis daca face il tot luati la tocat ,acuma s-a sti ca il apreciez pe cindrea ca nu se implica la nimic baiat destept de ce s-al injure lumea
Raspunde

relu

Acum 9 ani

tu karla ce nume de sasoaica tiai tras ,orcum pe votul tau nu conteaza ,johannis ,tu faci parte din aia 5 -6 la suta de combinati fosti comunisti olteni si circotasi sibiului ,schimbati numele in leana lui pirtap ca de acolo te tragi
Raspunde

me

Acum 9 ani

si eu am zis la inceput ca sensurile giratorii sunt tampenii. Dar timupul a demonstrat contrariul. E coada dinspre turnisor (metro) dar nu mai e ce a fost, de faceai si 2 ore pana in strand. Cand vi de pe coposul pe milea nu mai e coada cum era odata pana la sala thalia. Ce coada a ramas e milea cu calea dumbravii. acolo tot e problema
Raspunde

La postat inainte... mars!

Acum 9 ani

Postacilor propagandisti hitleristi din primarie li s-a dat ordin sa contraatace scuipand facale in stanga si in dreapte. Insa si ei sunt cam dezorientati, se balbaie, se contrazic si nu le iese nimic. Acum e bun Brasovul si Clujul... pana si tatal lor Joseph abia reuseste sa scoata un partz... La asemenea idiotenie fara margini e cam greu sa aduci argumente de vreun fel... fie ele si din cele mai penibile, asa cum le sta postacilor in fire.
Raspunde

@26

Acum 9 ani

Foarte bun comm-ul tău,trebuia să-i pună un pic la punct cineva pe pupincuriștii ăștia penibili și în necunoștință de cauză,postează și ei să se afle-n treabă,ei neștiind de fapt pe ce lume trăiesc,referitor la săracu joseph ...ce să mai posteze și el printre atâtea comm-uri idioate și fără sens??
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Postaci, achtung! <br>Alinierea, atenţia la mine! <br> De azi înainte vă ordon să nu mai folosiţi cuvintele Cluj sau Braşov decât în contexte negative! <br> Verstehen Sie???
Raspunde

postacii

Acum 9 ani

Heil, unsere Führer!!!
Raspunde

io, ala de la 26

Acum 9 ani

Sa stii , 27 ca totusi Joseph imi e cumva simpatic ... Nu stiu cum dar imi e ;-) O zi faina tuturor
Raspunde

@28,29

Acum 9 ani

halt die klappe du grosse arsch,du bist kein fuhrer postacule,hast du verstanden?cu cântec,înainte marș...spre primărie!
Raspunde

@31.

Acum 9 ani

Halt die Klappe, Du großer Arsch, Du bist kein Führer..... Daca tot vrei sa scrii intr-o limba pe care n-o cunosti.
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 9 ani

Are dreptate ala care sustine ca vina tuturor ineptiilor experimentate pe noi o poarta cosangvinitatea sasilor...
Raspunde

radu

Acum 9 ani

eu zic sa faca o strada suspendata deasupra parcului
Raspunde

Coca Adrian

Acum 9 ani

O prostie mai mare nu se poate si o nesimtire mare sa cheltui bani publici pe semne de circulatie ca sa faci sensuri Unice ABERANTE FARA NICI UN ROST !!!!! FRATILOR revenitiva din NEBUNIE !!!! DE ZECI de ani se circula fara probleme pe Argesului sii Calea Dumbravi , mai ales acum ca avem varianta ocolitoare si traficul greu nu mai trece pe Argesului ! OPRITI NEBUNIA !!! NU SUNTEM UN JOC PE CALCULATOR !!! OPRITI NEBUNI CARE SE CRED DICTATORII, SI CARE ISI PERMIT SA SE JOACE CU MII DE OAMENI , CHELTUIND SI DIN BANII PUBLICI !!! RUSINE SA-TI FIE KLAUS JOHANIS CA APROBI ACESTE PROIECTE ABERANTE CARE NU AU NICI UN ROST IN AFARA DE ACELA CA UNII ISI TRAG NISTE BANI FRUMOSI SI LE TREBUE JUSTIFICARE PT ASTA !!! DAR ASTA SE FACE IN PRIMUL RAND PE SPATELE TUTUR LOCATARILOR CARE LOCUIESC IN ACEA ZONA (ARGESULUI - CALEA DUMBRAVII ) --- SI MAI CASTIGA CINEVA LA TOATA NEBUNIA ASTA - TAXIMETRISTI , pt ca toate cursele si trasele sunt deodata mult mai lungi !!! RUSINE - RUSINE - RUSINE ,RUSINE SA VA FIE CA VA PERMITE-TI SA VA BATE-TI JOC DE NOI !!!!!!!! SI CE E CEL MAI TRIST CA NIMENI NU VA FACE NIMIC , IAR NOI LOCATARI ZONEI O SA FACEM KILOMETRI IN PLUS IN FIECARE LUNA CA SA PLECAM SI CA SA VENIM ACASA - PE BANI NOSTRI BINENTELES !!!!!
Raspunde

Klaus Iohannis

Acum 9 ani

Domnule primar in materie de circulatie pe strazile sibiene ati dat-o in bara destul de rau, mai ales pe Calea Dumbravii ca sa nu zic de atatea strazi cu sens unic fara nici o logica, doar cu logica unor sasi (stiti bine la ce ma refer) si cu multe interese personale si de grup. Nu era mai usor sa redimesionati latimea strazii sau sa amenajati parcari suplimentare si sa mutati trotuarul latreral cativa metrii (aveati spatiu arhisuficient) pe Calea Dumbravii decat sa o faceti cu sens unic sa consumam benzina fara rost. Domnilor sasi din primaria sibiu si domnilor \"politiceni\" coalizati pentru interesele personale si de grup din Consiliul Judetean Sibiu faceti inapoi strazile daca mai vreti sa ajungeti la conducerea Hermannstadt-ului, pentru ca sibienii in afara de zona centrala care o amenajati destul de frumos din banii nostrii faceti numai tampenii cu sensurile unice si nu numai! Ne spuneti si noua d-le Johannis ce rost au urmatoarele strazi (portiunile de strada) cu sens unic: Calea Dumbravii, Andrei Saguna, Calea Cisnadiei, B-dul Victoriei, Argesului, Gheorghe Dima?! Va rog sa faceti si strada Balea pe unde locuiti in sens unic! Si cand ma gandesc ca eu si majoritatea sibienilor am votat pe cel mai luminat primar, in prezent vicepresedinte PNL! D-le Klaus Iohannis mai aveti timp de primarie sau forumul cu atatea minti neluminate ne conduc fara logica?!
Raspunde