Miercuri,
30.11.2022
Ceata
Acum
-3°C

Cat de bine se mananca la Super Mamma pe Balcescu?

Nimeni nu m-a crezut când am spus că n-am mâncat niciodată la Super Mamma. Nu pentru că aș fi mofturos sau pentru că aș avea ceva împotriva mâncării fast-food, ci pentru că nu m-a atras cu nimic. Însă după ce am încercat săptămâna trecută noul local de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu m-aș mai duce.

Prima impresie a fost una bună. Spațiul este foarte luminos și aerisit, ceva între cantină și restaurant. Super Mamma seamănă mai mult cu Mc Donalds sau KFC decât cu un fast-food de cartier. Și lucrul cel mai important, nu miroase aproape deloc a mâncare și ulei prăjit, dar asta ține probabil de faptul că spațiul este recent deschis.

Mi-am comandat o ciorbă de burtă, cu chifteluțe în sos roșu și piure de cartofi, plus o salată de castraveți murați. Comesenii au încercat și pieptul de pui la grătar, legumele fierte și friptura de proc la tavă. Ideea este că oferta de mâncăruri gătite este destul de bogată iar prețurile cât se poate de rezonabile. Dar laudele se cam opresc aici. Ciorba de burtă nu mă așteptam să fie ca la Kontiki și n-a fost, însă nici nu m-a impresionat cu ceva. Fadă i-aș zice. Chifteluțele în sos au fost ceva mai bune pe de altă parte, total opusul castraveților murați care au fost aproape imposibil de mâncat. Foarte, foarte sărați. Adevărul este că nimeni nu s-a ridicat de la masă impresionat în vreun fel de ceea ce a servit, dar nici flămând. Și la fel de adevărat este faptul că am mâncat trei persoane pe saturate cu puțin sub 50 de lei. Obositori mi s-au părut angajații din spatele tejghelei. Unul te întreabă de felul întâi, altul de felul doi, altcineva îți aduce salata… ei nu-s rău intenționați dar este un talmeș-balmeș total. Și de-a dreptul enervantă este o domnișoară care are obiceiul să strige la colegi. Tot timpul. ”O ciorbăăăăă…”. ”O salatăăă deee….”.

Realitatea este că dacă mă lovește foamea și sunt prin zonă mă mai duc la Super Mamma. E un loc ieftin în care să-ți potolești foamea și care arată decent. Și cel mai important, este un loc viu în comparație cu fosta agenție de voiaj a CFR care ocupa spațiul înainte cu tristețe.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

53 comentarii

hans

Acum 9 ani

SuperMama de pe Balcescu o sa fie pentru mine locul unde trebuia sa fie un Pizza Hut.
Raspunde

ciorbar

Acum 9 ani

incearca ciorba de perisoare, ca la aia n-ai cu ce face comparatie ... la 6 lei, lingi o zama calda si buna. ;)
Raspunde

x

Acum 9 ani

mestere, pt mine un mcdonalds sau kfc sau orice altceva. faptul ca acolo s a facut un fast food in loc de ceva civilizat imi confirma faptul ca in sibiu consumatorul este cel de genul supermama. chiar si proprietarul afacerii putea face ceva mai elegant sub un alt nume, dar de ce cand merge si asa?
Raspunde

Taratorule

Acum 9 ani

Am comandat si cand sa platesc mi s-a spus ca nu merge platit cu cardul. Un rahat.
Raspunde

cetatean al urbei

Acum 9 ani

Jenant ca intr-un asemenea spatiu din buricul targului sa accepti o \"shaormerie\" putin mai diferita. Exact de miros de carnati si fasole aveam nevoie pe corso...
Raspunde

@@@@

Acum 9 ani

Dar ce-ați vrea mă rog să se facă aici?o parfumerie DOUGLAS,un stand CARTIER sau GUCCI unde să bată vântul și să nu cumpere nimeni nimic?las mai bine așa ,să pape sibienii flămânzi și să se facă cât o zi de post..ha ha ha.Dacă eram la Milano sau Londra mergeau locațiile prezentate mai înainte dar așa ,după un concert și-o adunătură de circari e binevenită o zamă de burtă și-o chiftea!
Raspunde

www

Acum 9 ani

Din pacate, 6 are dreptate. Asa stau lucrurile in prezent. Si chiar pe Corso unui oras unde inca acum 50 de ani cei care treceau pe acolo purtau manusi la propriu (cu toate ca se instaurase deja regimul de democratie populara).
Raspunde

mda

Acum 9 ani

Cel de la nr. 6 a descris perfect mentalitatea, stilul de viata, cultura si \"rafinamentul\" sibienilor.
Raspunde

@8mda

Acum 9 ani

poate n-ai văzut că în postare e și o mare doză de ironie,umor și pamflet,atunci un sfat por toi,cumpără-ți niște ochelari(gucci dacă se poate)și poate ai să înțelegi pe urmă ”rafinatule”!!în rest...have a nice day!
Raspunde

@erată

Acum 9 ani

Pour era corect....viteza bat-o vina!
Raspunde

Hop si eu

Acum 9 ani

Subscriu in totalitate trendului comentarilor anterioare. Atat se poate in Sibiu. Pacat ca proprietarul Big Mama, in aroganta specifica noua sibienilor, nu a binevoit sa cumpere o franciza Mc Donalds, KFC, Pizza Hut si a ales sa perpetueze acelasi gen de \"shaormetie putin mai diferita\" cum bine spunea cineva.
Raspunde

mda @ IP 92.82.70.81

Acum 9 ani

Ce ironie? Chiar ai fost realis si ai descris perfect modul de viata sibian: cu spectacole gratis pe centru ( circ si kitsch cultural), dupa care bere si o chiftea la tersa, un ragait de satisfactie, un pisat in curtile oamenilor de pe Balcescu si vira acasa, ca am mai fost o zi culti! :)))))))))
Raspunde

@12

Acum 9 ani

Atunci îmi fac eu mea culpa ,am crezut că ți-am greșit cu ceva și mă critici,oricum postarea ta de la 12 e mai tare,mai realistă și mai hazlie decât toate până acum pe subiectul ăsta..bravo!
Raspunde

hop si eu

Acum 9 ani

sa mai deschis unul pe langa naf naf cica bundetot din auzite n-am incercat personal se spune ca mancarea este net superioara fata de super mama....
Raspunde

@14

Acum 9 ani

Nu este adevarat, doar modul de impachetare al shaormei este diferit. Adica iti pune intr-o caserola la pachet si prin caldura, pune o folie peste ea si nu-ti sparge masina cu mirosuri! In rest... Super Mamma este peste acest local.
Raspunde

pt 15

Acum 9 ani

mancarea ma nea caisa nu junk food shaorma, dar daca iei shaorma la pachet ce poate sa-ti ceara omul
Raspunde

radu

Acum 9 ani

Pacat ca nu fac si mititei.
Raspunde

XXX

Acum 9 ani

Haos in bucatarie la super mama
Raspunde

vasi

Acum 9 ani

de la big mama de pe ratiu la super mama de pe balcescu e un pas inainte!(pacaat de traditionala agentie cfr care facea parte din peisajul sibian)
Raspunde

ana rosu

Acum 9 ani

uneori imi este rusine sa spun ca sint sibiana, imi amintesc de adevaratii sibieni(acum 30) de ani, oameni civilizati, politicosi, manierati...iar acum,cititi comentariile ... si va jenati
Raspunde

Ijt6dqNCBksa

Acum 8 ani

*This web site is really a walk-through for all of the info you watned about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.
Raspunde

mihai

Acum 8 ani

incredibil !!!!!!!!! sunt mai dezorganizati ca nici odata !!!!!! mancarea este naspa rau de tot (fara gust ), e clar ca nu au o minte limpede in bucatarie ca sa-i conduca !!!!!!! nu mai merg acolo nici odata !!!!!!!!!
Raspunde

Raluka

Acum 8 ani

ar trebui sa isi schimbe numele in Super Naspa nu Super Mama!!!!!!!!!!!!!!!!!! mancarea sub orice critica mai ales orezul acela este ca o balega si sosul ala de ciuperci este ca o voma !!! am incercat ieri mazarea naspa rau , carnea nu mai am cuvinte !!!!! doamne ce mirosuri sunt pe acolo!!!!! vai de capul lor , nici macar nu zambest cand le comanzi mancarea aia de ras.
Raspunde

cristian

Acum 8 ani

am mancat si eu ieri acolo , ai dreptate Raluka este sub orice critica mancarea acolo , ciorba era acra si mirosea cam dubios , am cerut sa vorbesc cu cineva dintre manageri dar nu au vrut sa stea de vorba cu noi ( am fost o masa de 6 pers) , poate sa speriat :), oricum acolo nu mai merg in viitorul apropiat !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

vasi

Acum 8 ani

huuuuuuuuuuu
Raspunde

@ cristian

Acum 8 ani

Ciorba e acra LOL Poate vroiai o supa L O L. Comentariile sunt pe masura ziarului....
Raspunde

christian

Acum 8 ani

never go and eat there !!!!!!!!
Raspunde

christian

Acum 8 ani

vreau sa mananc bine in Sibiu , am fost indrumat spre Super Mama am fost am mancat, 2 zile nu mam simtit bine , stie cineva unde se mananca bine in Sibiu????? are cumva super mama asta un site ??? sa imi las si eu parerea mea acolo , ca sa nu mai pateasca si altii ce am patit eu !!!!! mancarea lasa de dorit , de ce au deschis locatie pe centrul Sibiului daca nu au meseriasi in bucatarie !!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

Steven

Acum 8 ani

the food is terrible ( whitout taste )!!!! in the service area is a total chaos , they don`t even smile whene they take your order ,I think that in the kitchen are working only amateurs , I do not recomand this place to anyone .
Raspunde

no name

Acum 8 ani

rusine !!!!!!!!!!!! respektati bai clientii , nu va mai bateti joc de ei !!!!!! nu mai faceti pireu din fulgi , dati gust mancarii , si nu in ultimul rand ZAMBITI !!!!!!!!!!
Raspunde

mihai

Acum 8 ani

mai oameni buni , ma refer la cei de la Super Mama , nu mai vindeti apa calda in loc de cafea !!!!!!!!!!!!!! nu e correct !!!!!!! cea mai slaba cafea din lume e clar ca o lungiti !!!!!!!! hatiilor !!!!!!!!
Raspunde

criss

Acum 8 ani

am mancat astazi la super mama (super naspa) de pe ratiu o ciorba de pui si un bighamburger si o cafea , ciorba bunicica (nu cum ere inainte),hamburgerul din carne de vita zici ca era cauciuc si mai era si de culoare neagra ( urata ca aspect )iar de cafea nu mai am cuvinte apa chioara doar ca este calda !!!!!!! sa va fie rusine !!!
Raspunde

petre

Acum 8 ani

nu stiu ce se intampla la acest lant de fast-food , e din ce in ce mai rau !!!!!!!!!!!!! mancarea nu are gust , cei care lucreaza fata in fata cu clientii nu zambest deloc ( tot timpul sunt suparati ) su cafeaua e dezastru ( pe Ratiu ) , astazi am luat masa acolo cu cativa colegi de la facultate si am constatat ca ciorbele nu aveau gust deloc iar carnea este foarte condimentata !!!!!!!!! despre cafea nu mai are rost sa mai comentam ( sub orice critica si mai costa si 3,5 lei ) Rusine !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

4rkJ8TQWC

Acum 8 ani

What is an arm or a leg worth? What is the price of chronic back pain? These are questions that QuotesChimp, insurance adjusters, and juries have grappled with every working day for years in states that have fault laws.
Raspunde

mihai

Acum 8 ani

sunteti de mandra minune !!!!!!! acuma v-ati molipsit si voi ( dumbravii) dupa penarii aia de pe ratiu cu cafeaua ????????? acume se vinde si aici apa calda in loc de cafea ???????? sa va fie RUSINE !!!!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

catalin

Acum 8 ani

ai dreptate , si eu am consumat o cafea astazi la SM , nu are nici un gust e doar apa colorata si calda !!!!!!!! niste nesimtiti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

david

Acum 8 ani

sa va fie rusine AMATORIILOR !!!!!!!!!!!! mancare de 2 lei ce vindeti voi acolo , de ce nu iasa nimeni din conducerea voastra de ras sa vorbeasca cu clientii care au ceva de obiectat despre mancare !!!!!! va e rusine cumva de cea ce vindeti????????
Raspunde

Alin

Acum 8 ani

Salutare tuturor....Omu si-a deschis fast-food sa faca bani :) Nu sa piarda ! Iti dai seama ca daca foloseste doar produse de calitate da faliment. Parerea mea e ca sunt prea scumpe ptr calitatea lor. Si ziceati de oamenii de dupa tijghea ..pai la cat se invart toata ziua acolo pe un salariu de nimik crezi ca le mai arde de zambit? Puneti-va in locu lor . Daca vreau sa mananc fastfood mai bine merg la KFC sau Mec fiindca ei au anumite standarde !
Raspunde

adevaru

Acum 8 ani

ba sabotorilor, da rinza pe dinafara de invidie,tot ce se face in Sibiu denigrati si scuipati,napirci ordinare,si eu am baut cafea si o fost foarte buna-luati I.P. la cei care comenteaza negativ sa vedeti de unde sint,plus ca sint si serpi care saboteaza din interior.Sa mergeti voi in iasov sa mincati rahat si produse sub orice critica.
Raspunde

Român din Cetate

Acum 8 ani

@adevaru...Bãi I.P. Mai umblã şi tu prin ţarisoara asta! Mai ieşi prin lume...
Raspunde

ip

Acum 8 ani

un com din timisoara,un com din bucuresti de pe garlei,ala cu ip78.114.149.128-are 6 postari sub nume diferite si e din onesti-vaslui..si altii .etc...-astia-s cu comentariile negative;da rinza afara din voi frustrati gaunosi
Raspunde

@40

Acum 8 ani

am iesit mereu ba gulie s-am ajuns in evu mediu la voi,tristete si disperare
Raspunde

@@40

Acum 8 ani

Daca si un fast food vi se pare o mare realizare...normal ca la nivelul vostru de inteligenta o sa votati in continuare pe Johan si seraiul de babe FDRG
Raspunde

@39

Acum 8 ani

Hai mqi da-o naiba...si acum ai ce ai cu Brasovul? Ce are mai talambe Brasovul cu prapaditul vostru de fastfood...vreinsanmanaci mananci ..nu vrei mergi mai incol I si manci sus la Golden Tulip mai scump si mai bine...dar ce pusca mea are Brasovul cu asta.... Ia mai Xanaxul mai mergi la medic sa-ti mareasca doza..mai baga deconcentratele si cu gara...poate iti face idolul un cinema un aquapark ...orice doar sa te mai racoresti un pic
Raspunde

@43

Acum 8 ani

ba napirca nivelul tau de inteligenta e la nivelul mahalalei de unde te tragi si unde locuiesti.Daca nivelul comentariilor tale numesti inteligenta pe mine ma scapa pipi.Taci prostane din gura si nu te mai da inteligent ca esti zero barat,manelist gunoier
Raspunde

@45

Acum 8 ani

oopa sa trezit toata satra
Raspunde

@44

Acum 8 ani

oopa sa trezit toata satra
Raspunde

@44

Acum 8 ani

E clar ..nu se mai gaseste Xanax in farmqcii in Sighii... Hai sa te mai enervez...gata ieri s-a decis...Directia Regionala Silvica va fii la ...ooops ...oare unde ...oare de ce.. Asa ca acum ai dreptul doua zile sa o bagi aia cu deconcentratele...dupa care mucles taranoi ...vi si dai raportul la Capitala asa cum au fost obisnuiti si parintii tai...hihihihi
Raspunde

david

Acum 8 ani

sa va fie Rusine celor care fac reclama acestui lant de ``rahat food ``!!!!!!!!!!! mancare naspa rau si cafea sub orice critica !!!!!!!!!!!! si ince ceva pt toti gaozarii care comenteaza aiurea sunt din SIBIU !!!!!!!!
Raspunde

@david

Acum 8 ani

Auzi tu esti platit de concurenta ca sa arunci cu noroi?Se vede ca nu stii ce vorbesti. La super mamma mancarea e super buna, si o sa exemplific cu ceea ce mananc eu de obicei acolo: shaorma, meniu cu shaorma, kebap la farfurie, piuree de spanac. Pacat ca nu au mici, dar asta e, nimeni nu e perfect. Da, e adevarat, prefer locatia de pe calea dumbravii, acolo mi se par mai gustoase...sa fie reteta sau nu stiu..Uite, ca sa fac si eu contra reclama, am mancat la bun de tot o shaorma, mi-a venit sa vomit, avea gust de morcovi!!(bleah). Unde se mai mananca bine e la dabo doner, acolo mancarea e delicioasa dar nu au shaorma ci doar kebap la sandvis sau la farfurie.
Raspunde

tony

Acum 7 ani

Am ajuns Sibiu..turisti..din Dobrogea..hai sa servim o ciorbita calda la Super Mama pe str. N BALCESCU...ne-am oprit la cea de pui cu taitei stiind ca aici in Ardeal se gateste bestial..SOOOOCCCC!!!! CARE SUPA???CARE TAITEI???CARE PUI??? pur si simplu o zeama calda,cu fidea, trei cubulete de morcovi obositi, unul de telina si nici o urma de carne de pui, adica pur si simplu supa instant la plic cu un gust ordinar de chimicale!!!!!!!!!RUSINEEE!!!VENITI LA NOI SA VEDETI CE INSEAMNA SUPA DE PUI CU TAITE FACUTA IN DOBROGEAI!!!!!Am cerut unui sefulet sa-mi explice de ce se numeste supa de PUI cu taitei si SOC !!!!! EXPLICATIE DE SEF: se fierb tacamurile de pui dupa care se arunca oasele si pielita si apoi se pun morcovi si telina, asta insemnand ca trebuia sa gasesc macar un fir de carne de pui sau macar sa miroasa a pui.L-am invitat sa vada ca pe retetar la galantar e trecut tacamul de pui dar tipul e prea greu de cap sa priceapa iar in incercarea lui obosita de a ma convinge mai mult m-a enervat intrucat ma mintea incontinuu.I-!!!!!!!!am cerut condica de sugestii si reclamatii si SOC!!!!! Tipul apare cu un caiet tip agenda care atunci cand al deschid nu e numerotat sau inseriat semn ca nu stie pe ce lume traieste dar la capitolul tupeu e PREMIANT...RUSINE VOUA AR TREBUI SA VA NUMITI SUPER TEAPA!!!!!!!!!!!!!!! RUSINEEEEEEEEEEEEEE!
Raspunde

john

Acum 6 ani

tristilor, nici mie nu-mi place mancarea de acolo, dar la preturile alea nu ai ce sa comentezi. Mananci 2 persoane cu 30 de lei. Hai mergeti la un restaurant si o sa vedeti ca fara 100 de lei nu scapati. Si daca era pe gratis tot aveati ceva improtriva. Asa e romanul mereu are ceva de comentat. Nu mai intrati in local si gata.
Raspunde

John

Acum 6 ani

Am fost la locatia de pe Balcescu.Am mancat o ciorba de legume,buna,un kebab la farfurie care era cam fad si lasagna asa si asa.Am vazut ca nu duc lipsa de clienti.Plata cu cardul s-a facut fara probleme.Pentru o masa la repezeala cand ti-e foame si nu stii unde sa te duci merge.
Raspunde