Joi,
29.07.2021
Partial Noros
Acum
31°C

ACTUALIZARE: Accident grav CU SANIA, la Arena Platos

ACTUALIZARE 3: Elicopterul SMURD nu a putut ateriza la Arena Platoș, din cauza terenului accidentat. Cei doi tineri care s-au dat cu sania pe pârtia B1 (pârtie aflată în partea din spate a complexului) nu au putut fi coborâți nici de salvamontiști. S-a apelat la o soluție de "avarie": cei doi tineri au fost preluaţi de pe pârtie şi transportaţi cu ratracul, până la bază, unde se afla ambulanţa SMURD.

Tânăra de 21 de ani este în stare gravă. Aceasta are multimple traumatisme, inclusiv un traumatism cranio-facial grav, pentru care s-a şi solicitat intervenţia elicopterului SMURD. Acesta a aterizat, în cele din urmă, pe Aeroportul Internaţional din Sibiu, unde urmează să se facă joncţiunea cu ambulanţa SMURD. Femeia este sedată şi intubată şi va fi transportată, cel mai probabil, la Târgu Mureş.

Tânărul de 25 de ani a fost preluat de medicii de la Unitatea de Primiri Urgenţe din Sibiu.

Cei doi turişti sunt din Aiud şi se dădeau cu sania pe pârtia de schi, într-o zonă interzisă, pe sub instalaţia de teleschi. Aceştia nu au mai putut controla sania şi au intrat într-un stâlp al instalaţiei.

ACTUALIZARE 2: "Pacientul pentru care s-a cerut intervenţia elicopterului SMURD este o tânără de 21 de ani cu traumatism facial. Ea este conştientă, iar medicii de urgenţă care vor sosi cu elicopterul vor decide unde va fi transportată. Celălalt rănit e un bărbat de 25 de ani cu posibile fracturi la membrele inferioare. Aceasta va fi transportat cel mai probabil la Spitalul Județean Sibiu", a declarat ofiterul cu relații publice al ISU, lt. Bianca Sabău.

 

ACTUALIZARE: Din primele informaţii, cei doi răniţi s-au dat cu sania pe una din pârtiile de schi şi au intrat într-un stâlp.

 

Două persoane sunt rănite în urma unui accident pe pârtia de schi de la Arena Platoş. Un elicopter SMURD este aşteptat în zonă pentru a prelua răniţii. Vom reveni cu amănunte. 

Comentarii

21 comentarii

alzara

Acum 7 ani

Sarmanul meu sen. Iliesiu sustine cu seninatate ca \"Paltinisul e prima statiune montana a tarii \".Jalnic laudator! Es modus in rebus ...
Raspunde

Monkey

Acum 7 ani

Na...sa fie sanatosi si fara prea mari batai de cap. Daca se dadeau cu saniuta pe trasa de la skilift....pacat ca auzim astfel de vesti.
Raspunde

...

Acum 7 ani

ce stalp nesimtit...nu a vazut ca vin astia cu sania sa se fereasca?!
Raspunde

ioi

Acum 7 ani

se dadeau cumva cu spatele ?sau au tinut ochi inchisi ? cum dracu nu au vazut stalpu? de ce nu au franat ?
Raspunde

Vai de elicopteru\' ala...

Acum 7 ani

CUM ? NU SE GASESTE UN LOC DE ATERIZATE PENTRU UN ELICOPTER ÎN TOT PALTINISUL ALA ? VAI DE CAPUL LOR CU PILOTI CU TOT !
Raspunde

Bloa

Acum 7 ani

***atelierulpriceput.cabanova.com like
Raspunde

5. Vai de elicopteru\' ala... (IP 31.38.182.151)

Acum 7 ani

te-as pune pe tine \"chilot\" sa aterizezi pe vant...dar norocul nostru e ca nu esti, sper sa n-ai nici carnet de sofer meseriasule
Raspunde

Care vânt, badita ?

Acum 7 ani

\"Elicopterul SMURD nu a putut ateriza la Arena Platoș, din cauza terenului accidentat.\"
Raspunde

@1

Acum 7 ani

Orice statiune care se respecta ...are de la bun inceput un loc special unde elicopterele pot sa aterizeze in situqtii de urgenta...AMENAJATE... In mult hulita Poiana Brasov este stadionul... Acum Poiana Brasov e statiune de schi ...si nu trei soproane si un derdelus ....asa e vina lor ca s au dus la Paltinis..adica prin zone neautorizate..
Raspunde

Alex

Acum 7 ani

Ranitii sa se recupereze cat mai repede, dar ce este alarmant ca nu se poate ateriza cu elicopterul in ditamai Paltinisul, dupa ce am vazut acum cateva luni ca se schimbau balizale de la stalpii de inalta tensiune cu elicopterul, RIDICOL la maxim!!!
Raspunde

de la fata locului

Acum 7 ani

1. Era frumos ca articolul sa fie semnat, sa stim si noi cine debiteaza prostii. 2. Elicopterul nu a putut ateriza din cauza vantului puternic, cu rafale ce depaseau 70 km/h, nu din cauza terenului. 3. Salvamontistii se aflau la datorie, au intervenit in doua minute de la accident! Ei au acordat primul ajutor, iar datorita gravitatii leziunilor, au lasat medicii SMURD sa decida care e cea mai sigura modalitate de transport. Echipa SMURD a ajuns la locul accidentului cu ratracul, iar dupa incercarea nereusita de aterizare a elicopterului, au decis ca e mai rapid si mai sigur ca accidentatii sa fie transportati pe ratrac, impreuna cu toata echipa medicala care ii monitoriza permanent si le administra medicamente. Singura modalitate de transport la indemina salvamontistilor este cu targa Akja, pe zapada, cite un accidentat o data, fara posibilitatea de a monitoriza indeaproape pacientul pe timpul transportului. 4. Din pacate, cei doi au coborit cu sania pe partia de ski, care e interzisa accesului cu sania, ba mai mult, pe sub linia de teleski, unde e interzis accesul chiar si cu skiurile pe sensul de coborare.
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

din păcate domişoara are faţa distrusă.... are nevoie de un transplant urgent de faţă, donatorii de faţă îs bine veniţi .
Raspunde

de la fata locului

Acum 7 ani

Pentru comentatorii nr 9 si 10: vorbiti/scrieti in totala necunostinta!
Raspunde

Monkey

Acum 7 ani

1. Un elicopter privat poate ateriza oricand la Arena Platos (e loc). 2. Elicopterul SMURD era autorizat sa aterizez si pe sosea daca trebuie. 3. Si daca venea elicopterul tot langa salvare ateriza, nu mergea pe partie sa ridice victimele, cum cred unii. 4. Ieri nu au fost conditii de zbor. Simplu ca buna ziua (ce poti sa faci?) Cat despre heliportul din Poiana (statiune care aparent se respecta). La ce e bun un heliport in varful partiei ? La evacuare medicala ? In niciun caz. Daca cineva se v-a accidenta vreodata in Poiana, o sa o faca dupa ce pleaca de sus. Caz in care Salvamontistii o sa mearga si o sa il coboare cu achia spre baza partiei. Nu o sa ia nimeni ranitul de la mijlocul partiei sa il urce inapoi in varf, ca acolo vine elicopterul. E pacat de cei doi, dar si-au facut-o cu mana lor. Inconstienta si riscurile unei partii de ski nu fac casa buna.
Raspunde

@14

Acum 7 ani

Ranitul e dus la baza partiei...nu la un aeroport aflat la 35 km ... Sibiul nu are nici spital nici statiune de ski....nici proceduri clare pentru asemenea evenimente... Greseala este a copiilor alora..care cred prea mult in sintagmele...Paltinis statiune de interes national..cea mai veche si cea mai tare statiune de ski din Romania..si acum platesc.
Raspunde

un sibian

Acum 7 ani

peste tot partiile autorizate sunt obligate sa \"imbrace \"stalpii de pe partie cu un material special, tip burete, tocmai pentru cazuri din acestea. Baietii de la Platos au zis \"las ca merge si asa \", iar autoritatile se fac ca nu au vazut acest astect. Practic administratorul partiei este de vina pt ca nu a respectat aceasta obligatie.
Raspunde

SIBIAN

Acum 7 ani

14 ARE DEREPTAE E CORET CE SPUNE D0aOR COMPLETEZ Pt toti cei ce comenteaza deciazia pilotului si alte aireli de genul.In Platinis se poate ateriza ori unde este loc de atrerizat pt elicopter-totul este sa fie conditii .vizibilitate ,vint prielnic ...etc .In conditiile date la ora accdidentului . era vint puternic ..deci nu erau conditii de atrerizare ..Darca erau fiti sigur ca ateriza pe drumul din fata pirtiilor daca nu era loc in parcare .Bun, daca uni dintre voi isi amitesc in primavara anului trecut a fost un accident pe Valar unde o tinara soferita a tracut prin parapet si s-a oprit la vreo 200 de metri daca nu mai bine in prapastie .Ghiciti cine a dus-o la spital ?.Acelasi elicopter SMURD care nu a putut sa aterzizeze la Platos ,care a aterizat pe Valar ,dar nu era vint .Asa ca presupun ca se vorbeste in necunostinta de cauza.Pacat ,inaite interesati-va si pe urma vorbim.Cit despre victime ...dor ei pot sa spuna ce a fost in capul lor de au ajuns in asemenea stiuatie tragica..Sa nu comparam Poiana cu Pltinisul.Da poate va place mai multa mizerie decit e acum in staiune ..mai putina liniste ..Da poiana e animata ..dar de bucurestenii care vin si fac ceea ce face un bucurestean pe unde merge ..adcica gunoi si nesimtire .Dect sa vedem si in Palti asemesea specimenee mai bien asa cu linistea de acum .Oricum cine vien aci vine pt liniste si nu pt agitatie cum e pe Valea Prahovei sau in Poiana BV .Nesimitit sint si aci ..ca sa nu se inteleraga ca doar cei din bucalea ar fi .
Raspunde

Adrian

Acum 7 ani

Stalpii de la Platos sunt imbracati! Mi se pare aiurea sa dam vina pe Smurd sau pe administratorii partiei cand singurii vinovati sunt persoanele care se dadeau pe acolo. Imi pare rau pentru ei, dar unii oameni sunt foarte inconstienti. Recuperare grabnica!
Raspunde

@piloti din forum

Acum 7 ani

este interzisa decolarea cu vant din fata mai mare de 15-20 m/si transversal 10 m/s. ieri in paltinis erau rafale de 75 km/h conform meteo. putea fi si in otopeni ca tot nu venea elicopterul. dunca a aterizat la baza partiei si nu e pilot profesionist. dar conditii atm standard...
Raspunde

Florin

Acum 7 ani

Romanii le stiu pe toate...se trateaza singuri, repara tot, fac tot si de toate...de asta suntem cu 100 de ani in urma celorlalte tari. Brasoveni, am un sfat: Luati-va jucariile si carati-va pe site-urile din orasul vostru.
Raspunde