Joi,
25.07.2024
Parțial Noros
Acum
24°C

Antonescu: Le este frica de Johannis

Președintele PNL Crin Antonescu a declarat astăzi, într-o conferință de presă, că PSD își formează pas cu pas un guvern al alianței USD, precizând că pentru el este clar că social-democrații nu îl doresc pe primarul Klaus Johannis în poziția de vicepremier. ”PNL avea de la început propuneri legitime și propuneri agreate, om cu om, ca persoană, de către primul ministru. PNL nu cerea nimic în plus, față de ce a avut iniţial. În legătură cu această propunere au inventat tot felul de pretexte pentru a nu-l accepta pe domnul Johannis ca vicepremier”, a declarat Antonescu.
Liderul PNL a mai spus că nu înțelege de ce PSD-ului și lui Ponta le este frică de Klaus Johannis și că așteaptă totuși o decizie a premierului până luni, pentru a accepta formula de miniștri cerută de liberali.
”Mai e un lucru care rezultă clar din această criza: frica sau reținerea față de Klaus Johannis. Johannis este un om politic în carne și oase, cu opțiunile și reușitele lui, nu e o sperietoare pentru nimeni. Nu e nici premier din umbră, nici element al altei construcții politice. A câștigat un anumit prestigiu în comunitatea sa și în spațiul public românesc, un om pe care am reușit să-l aducem în PNL și să se implice acum într-un guvern la care ținem. E un om gata să lase primăria pentru a servi cetățenii și România în Guvern, nu cu alte ambiții la vedere sau ascunse. De ce domnul Ponta, de ce PSD, de ce aliații săi artificiali acceptă orice formulă, dar numai cea normală nu, nu știu. Dar asta ne arată că domnul Ponta are alte gânduri, că PSD, aliații lor, au alte gânduri. Dacă intențiile, programul, principiile cu care noi i-am chemat pe cetățeni la alegeri și referendum ar fi de actualitate, nu ar avea decât motive să se bucure că un om precum Johannis se alatură guvernului”, a mai spus Antonescu.
În urma întâlnirii dintre Ponta și Antonescu din această dimineață premierul a decis să preia el ca interimar portofoliul Finanțelor, în timp ce Constantin Niță a fost numit ministru interimar la Ministerul Economiei.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

18 comentarii

AM VRUT VICEPRIM SI VOI FI!!!

Acum 10 ani

Asa a rostit...ritos...agresiv...taios...cu uitatura fixa...sticloasa. Si-a asigurat in istorie rolul RIDICOL DE FOST VIITOR VICEPRIM! Inca UN MORT POLITIC. UITATI-l, nu merita. Un SAS MITIC!
Raspunde

puci

Acum 10 ani

si numai acum vezi s-au ai crezut ca astia de la psd te iubeste ,aduti aminte tata socru pina sa-l puna pe ginerica sef de partid cu cine a cochetat si mai era un pic sil vedeai in partidul tradatorilor ,unpr ; ,ba astia se vor singuri si vezi mai da afara din partid tot ce a fost aliat lui nastase 9 case ,se vede din avion ce prigoana primeste johannis de la mai toata mas media inseamna ca acolo e balamuc mare ,le este frica ca afla tot romanasu unde s-au dus bani ,acolo trebuia sa-ti dea de gindit cind au facut pierdut actul cu mega tunu bechtel ,teai infratit cu dracu acum vei avea de luptat nu va lasati la comunisti este ultima lor zvicnire ,acum iese serpi natiuni la suprafata cu cozile lor de topor ,antonescu presedente si johannis prim ministru jos comunismu
Raspunde

@ puci

Acum 10 ani

Bai muci, Iohannis a fost prieten la catarama cu Nastase, au si avut un protocol de colaborare in 2002, PSD - FDGR, adica Nastase 4 case cu Iohannis 7 case! Si mai pune mana pe o carte de limba romana cu ceva gramatica prin ea!
Raspunde

vasiladi

Acum 10 ani

mai bine fruntas la sat(sibiu)decit codas la oras(bucuresti)-proverb(nesasesc)
Raspunde

gogu

Acum 10 ani

Nu, de data asta s-a saturat cam multa lume, mai ales oamenii de afaceri dar si Frau Merkel cu cloaca politic- balcanica de pe dambovita. Eu sant convins ca comunistii/ psd ,dar si alte gunoaie secu-comuniste din alte partide nu vor mai putea face jocul asa de usor cum au facut-o pana acum. Johannis are sprijin din afara, mai ales din germania, si da, este o sperietoare pentru voiculescu si camarila lui, pentru ca nu il pot cumpara!!
Raspunde

unu\'

Acum 10 ani

Poza e fabuloasa:Ciobanii din Marginime vor sa se fotografieze cu Cazan,noroc cu Crin care-i pune la punct.Intre timp,Klaus vegheaza... PS: Partea cu \'\'e un om gata sa lase Primaria\'\'(majuscula imi apartine) m-a lasat fara aer.(Leonidas era mic copchil,plus ca era doar un grec masliniu si puturos,nu ditamai arianul)Asa spirit de sacrificiu, mai rar!Gogule,esti un adevarat Gogu!Sunt mindru de tine!
Raspunde

ghiolbanis

Acum 10 ani

Scribalailor, azi a avut stapanul vostru Klaus proces cu ANI la Alba Iulia pentru conflict de interese si voi nu scrieti nimic? Nu va mai obositi, s-a dat termen in luna martie.
Raspunde

@7

Acum 10 ani

Si daca pierde procesul cu ANI ce poate pati sasul?nu va mai fi primar,il vor baga la zdup vreo 3-4 ani(n-ar fi rau)?apropos,cat timp se face de ras in ultimul hal pe la bucale,cine ia deciziile majore in primaria Sibiu,femeia de serviciu sau cine draq?e o harababura generala peste tot in clasa politica de la noi,toata ziulia numai cearta,bataie de joc si iar cearta asta vesnica a usl-istilor pt ciolan,dar de soarta omului de rand cine isi mai face griji?***ui in gurita de politicieni jegosi si hoti.
Raspunde

unu\'

Acum 10 ani

Draga Crin,uitasem sa-ti pun o intrebare:cum dreacu(sper ca-i varianta necenzurabila)se face ca marii liberali ai tarii,ai judetelor sau ai muncipiilor(citat dintr-un clasic)sunt bugetari?Cum (vezi mai sus) nu reusiti sa numiti in Guvern decit puscariabili?
Raspunde

lom

Acum 10 ani

pe crin vroiam sa il votez insa are mai nou acelasi discurs cu leprele astea basiste. baiete crin, eu voi vota candidatul PSD desi sunt un simpatizant PNL. plus ca pari un pic ca ai avea ceva probleme la mansarda. 10 ani cu un diliman au fost de ajuns. sper sa vina un om normal la cap macar in aparenta.
Raspunde

nit

Acum 10 ani

Da! ar trebui sa le fie frica de Johannis. De ce? Ar fi bine sa se site cum Johannis a stiut sa faca Biserica evanghelica proprietara multor scoli, gradinite si licee din Sibiu. Ponta ar trbui sa stie ca si la Sibiu marii profesionsti in politica sunt de fapt PENALISTII nu PENELISTII .
Raspunde

pentru lom

Acum 10 ani

tu nu esti liberal esti doar un psdist mascat.
Raspunde

sb

Acum 10 ani

PROPUN PE CINDREA PRIMAR AL SIBIULUI!!!! ESTE MULT MAI BUN DECAT TOTI DE PANA ACUM!!!!
Raspunde

joseph

Acum 10 ani

13,Sigur e bun? Io am auzit că nu își bea lapticu\' dimineața!
Raspunde

sb

Acum 10 ani

14, ... asta-i buna, hehe!
Raspunde

nume

Acum 10 ani

bai puci s-a ma pupi intntre*** acolo unde nu ajunge soarele .ba va sperie tare frustratilor ,ba s-a gatat cu jaful in bani publici ,s-au nu vedeti cum se premiaza intre ei ati mai auzit ,prime de scobitori ,de agrafe de chilotei transparenti ,si in final iasa de vreo 35 000 de euroi prima ,ba ala cu ani vezi de seful tau cu dna aia cu angajartu lui nevastasa ,ba asta este o gaselnita comunista s-a scape de johannis ,ba ce a facut johannis este un lucru normal ca nu ai vrut s-a semneze problemele primariei ,boc de la cluj ,sunt convins ca din toata inscenarea asta johannis nu a avut nici un avantaj material ,ba trezitiva ca vati pus cu dracu ,vati pus toata europa in cap si mai ales pe aia cu decizile ,vedeti numai fabricati pretexte de al indeparta din viata publica pe johannis ca nu dureaza mult si va puneti poporu in cap secu -comunistilor ,ba daca il vrei pe johannis la pucarie prntru un lucru normal adica o semnatura pe un act care ii da dreptu ce faci cu mari tepari care au devalizat tara ,petrom ,bechtel ,sidex ,etc +plus cele 20 de miliarde imprumutate de euroi in 2009 ,ba sunteti comici vestiti ai ecranului ,si tie ba trompeta lui cindrea ,asta mai trebuie la sibiu dupa dezastru condurat s-a vina taifunul asta de te plateste s-ai faci reclama
Raspunde

Lu

Acum 10 ani

@12: Si eu sunt convins ca Cindrea ar fi cel mai bun primar! Abia astept si prima masura: piata de branzeturi in fata Teatrului National Radu Stanca, platoul Salii Transilvania fiind deja ocupat.
Raspunde

sb

Acum 10 ani

17, ... si asta-i buna, hehe!
Raspunde