Măsura introducerii accizei de carburanți putea fi evitată, consideră primarul Klaus Johannis, deși inițiativa ei aparține liberalilor. Johannis susține că în varianta PNL, măsura era însoțită de un proiect legislativ în care banii rezultați de aici aveau o destinație clară: construcția de autostrăzi. "Eu cred că ar fi putut fi evitată. Discuţia a pornit de la un program pe care l-a prezentat PNL, care a propus introducerea unui cuantum suplimentar în acciză, dar cu destinaţie clară şi precisă: autostrăzi. Treaba cu autostrăzile nu ştiu în ce măsură mai este de actualitate, dar văd că treaba cu acciza a fost preluată şi, cu siguranţă, va duce la creşterea multor preţuri în lanţ", a declarat Johannis.
În lispa unui act prin care destinația banilor poate fi îndrepată într-un capitol bugetar, primarul susține că nu se poate vorbi de o destinație concretă a fondurilor. "Sunt doar discuţii la televizor. Mulţi nu ştiu cum să gestioneze un buget. Nimeni nu poate spune unde se duc, fiindcă tot ce se colectează ajunge în buget, care este partea de colectare, şi tot ce se cheltuie este pe cu totul alt capitol. Nu există o corelare între un venit şi o cheltuială decât dacă se stabileşte această corelare prin lege specială or, aşa ceva nu s-a făcut şi se pare că nu s-a dorit, de accea, nu vă poate spune nimeni şi nu poate să dea nimeni răspuns la treaba asta", a mai spus prim-vicepreședintele PNL.
Majorarea accizei pentru carburanţi, de 7 eurocenţi pe litru, a intrat marţi în vigoare, având ca efect creşterea cu 0,41 lei/litru a preţului la benzina cu plumb şi fără plumb, motorină şi petrolul folosit drept combustibil pentru motor (kerosen), potrivit estimărilor Ministerului Finanţelor. Potrivit calculelor anunţate anterior, acciza pe carburanţi va aduce la buget circa 2,5 miliarde lei.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
@Barosanu
Acum 2 ore
@AndreiM fascistul de serviciu
Acum 2 ore
Periscop
Acum 2 ore
Emil
Acum 2 ore
Emil