03.12.2022
Ceata
1°C

Sa vina Clujul!

CSU Sibiu a învins sâmbătă seară Steaua București în ultima etapă a Ligii Naționale de Baschet Masculin și intră în play-off de pe poziția a patra. Sibienii vor întâlni pe U Mobitelco Cluj (locul 5 în clasament). Primul meci din play-off se va desfășura în 25 aprilie, cel de-al doilea urmând să aibă loc pe 26 aprilie. Meciurile 3 și 4 se vor juca în 2 și 3 mai, urmând ca jocul decisiv să se desfășoare în 7 mai.
În meciul din această seară, sibienii s-au impus cu ceva emoții, după ce la pauză s-a intrat cu un scor strâns, 35-38 pentru bucureșteni. Sibienii s-au salvat așa cum ne-au obișnuit în multe partide din acest campionat cu sfertul trei. CSU a reușit în debutul sfertului trei o ”cursă” de 11 puncte care s-a păstrat până la finalul meciului. De la 52-54, sibienii au marcat 11 puncte consecutiv, prin Calotă, Ceskovic și Bojovic, până la 63-55, diferență pe care steliștii nu au mai putut-o recupera. În sfertul patru sibienii au continuat jocul bun până la 78-61, moment în care au făcut un meci de conservare a rezultatului. Scor final: 88-72 (20-18; 15-20; 28-17; 25-17).
Cei mai buni marcatori ai sibienilor au fost Bojovic (25 puncte), Ceskovic (21), și Johnson (13), iar de la bucureșteni Stănescu (16), Mangano (15) și Durasovic (13).

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.