Joi,
04.03.2021
Cer Senin
Acum
8°C

Zodia Balanta

În fiecare an, timp de zece zile, cititorul de presă, consumatorul de cultură, trecătorul de pe Bălcescu, sibianul plecat departe și bucureșteanul consumator de Facebook își aleg câte o tabără. Special pentru Festivalul Internațional de Teatru. E deja o bătălie clasică, ce are loc an de an și până acum fără vreun rezultat. Ca multe alte povești pur românești, e un fel de apă de ploaie.

Tabăra unu, rebelii. Cei care văd în festival o risipă de bani. Sau, cum le place lor să spună, o scurgere de bani. Nu-i poți convinge nicicum că n-au dreptate. Nu apreciază absolut nimic din ceea ce se întâmplă la Sibiu în aceste 10 zile. Cei mai mulți dintre ei probabil n-au văzut vreodată interiorul unei săli de teatru, dar știu ei. Circ. E un alt cuvânt pe care îl preferă și utilizează destul de constant.

Tabăra doi, adoratorii. Sunt total opuși principalei tabere pe exact aceleași subiecte. Niciodată bugetul FITS nu e suficient de mare. Se situează cu superioritate în punctul în care „oamenii din țara asta nu înțeleg ce e cultura”. Poți să le prezinți orice spectacol și îi vor aduce elogii incomensurabile. Îi jignești personal cu cuvântul circ.
Între cele două fronturi ne aflăm noi, majoritatea. Care ne bucurăm din tot sufletul pentru aceste zece zile. Care ne bucurăm și pentru o omidă uriașă și pentru un nou Faust. Chiar dacă nu credem neapărat că își au locul pe același program. Ne bucurăm de ele fără să le judecăm, ci doar ca să le trăim.
Și să vă mai spun ce-am mai observat. Căutam cazare pentru niște amici din București pentru primul weekend de festival. Am sunat toate pensiunile ascunse din oraș pe care le știam, nimic, nici măcar un loc. Singura cameră am găsit-o la Corona însă avea trei pre-rezervări care așteptau confirmarea. Am luat la telefon Rășinariul, Sibielul. Nimic. Ieri s-a încheiat festivalul. Azi, jumătate din proprietarii de terase în centrul Sibiului pleacă în concediu în Bahamas. Chelnerii și ospătarii fac coadă la exchange-uri să schimbe euro, dolarii și lirele primite bacșiș. A făcut cineva vreodată socoteala banilor pe care Festivalul îi aduce în Sibiu? Să vedem cam care ar fi balanța...

Vizualizari: 492

Bogdan Brylynski

de Bogdan Brylynski

Editor
Telefon:
0722 227 297

Comentarii

16 comentarii

@brylynski

Acum 6 ani

bai, tu esti nascut in zodia porcule ?
Raspunde

observator

Acum 6 ani

Deci daca nu esti proprietar de tersa pe centru sau macar chelner (ospatar este aceeasi profesie, fiind un termen sinonim!) inseamna ca esti fraier, nu? Aia-s bani care intra in buzunarele celor pomeniti nu in ale sbienilor, la modul general! Si lasati abureala cu taxele platite de astia la buget fiindca majoritatea sunt evazionisti!
Raspunde

...

Acum 6 ani

as aprecia festivalul asta daca ar avea esenta, nu vad nimic \"cultural\" in circul prezent in astea 10 zile pe centrul sibiului..piesele de teatru inclusiv faust de care aminteai le-am mai vazut si m-am saturat de ele (faust \"ruleaza\" de o gramada de ani la sibiu)..in rest spectacole de 2 lei cu tot felul de ciudatenii, oamenii vin gura casca nu neaparat sa vada ceva calitativ iar in ceea ce priveste raportul investitii venit cred ca sunt maruntisuri ce aduna sibiul dupa un astfel de eveniment fata de ce bani se spala..
Raspunde

alin

Acum 6 ani

Sunt foarte putini cei care castiga din acest festival FITS, sunt mult mai multi cei care platesc ptr acest festival. Teatru nu inseamna concerte in Piata Mare, concerte de muzica sau circ stradal. Teatru ar trebui sa fie doar teatru si nu parada majoretelor sau alte kitch-uri! Nu cred ca la tot acest festival se vand mai mult de 10.000 de bilete (cred ca am exagerat oricum) iar de acolo pina la 620.000 de persoane (cum \"estimeaza\" nea Chiriac) cred ca este diferenta mare. Cred ca singurii care vand peste 20.000 de bilete intr-un sezon de baschet sunt cei de la CSU Sibiu... Cati bani primesc ei de la primarie si cat primeste nea Chiriac???
Raspunde

Concluzie

Acum 6 ani

Permiteti-mi sa fac eu o concluzionare: 1) Pt. tine n-are rost, oricum n-ai intelege 2) Nu stii cum functioneaza economia de piata. Crezi ca aia isi pun banii sub saltea? Se duc sa-si cumpere si ei lucruri, servicii, etc si asa poate ajung si la tine banii pana la urma; asta daca muncesti si tu ceva... 3) Te deranjeaza pe tine ca gura-casca nu e neaparat cunoscator si vine doar sa vada ceva interesant, sau poate numai pentru artificii? Hai sa ne bucuram de simplul fapt ca vine... 4) O estimare cost/venit poate n-ar strica, dar nu cred ca e usor de facut. Mai ales ca au fost multi turisti care, pe langa cazare, au beneficiat si de multe alte servicii. Pe langa asta, tu ca fan csu, ar trebui sa sti ca nu primaria trebuie sa fie sponsorul sportului. Acesta este o afacere (aproape 100% privata) si trebuie tratata ca atare. Acum nu va suparati pe mine; doar mi-am dat si eu cu presupusul.
Raspunde

Evazionisti

Acum 6 ani

Ii vezi pe astia de la terase cum dau fuga sa cumpere, o punga dde cafea de la Billa si o vinde turistilor cu 5 lei ceasca, intrebare ,intrebatoare...cata cafea iese dintr-o punga si cat se duce la stat? Si asta este cea mai simpla evaziune
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

6, Bravo, băi, eliot ness, doar n-ai vrea să crească aia arbori de cafea pe terase? Ce dacă iau de la Billa, aia e cafea accizată si tva-izată.
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Mai e o categorie, ăia care orice se întamplă în oraşul asta, strigă \"Jos Iohannis\". Noroc că-s puţini.
Raspunde

Vlad Emanuel

Acum 6 ani

Anul asta am vazut cam jumatate din spectacolele din spatiile interioare. Majoritatea nu sunt capodopere ci spectacole obisnuite. Unele sunt chiar mai putin decat un spectacol de teatru(De exemplu Orhidee in care actorii au vreo 10 replici intr-un spectacol de 2 ore pe o scena goala ; ). La un buget de 8 milioane de euro ma asteptam sa vad macar 20 de spectacole de nivelul Faustului, nu majoritatea niste spectacole mediocre(desi au fost cateva care mi-au placut: Cel mai frumos roman din lume, Freak Show, Intoarcerea acasa, Piatra, contra Iubirii). Din pacate daca e sa pariez, as paria pe faptul ca multi bani ajung in buzunarul unor oameni din Sibiu.
Raspunde

Vlad Emanuel

Acum 6 ani

Ma refeream la faptul ca din cele 8 milioane de euro cateva ajung in mod direct in buzunarul unora
Raspunde

Sinapsa

Acum 6 ani

* Jumatate din terasele de pe centru sunt detinute de-un tip, Roman. El pleacă în vacanţă. @Vlad Emanuel: Faust a fost votat cea mai buna piesa din Europa, intr-unul din anii trecuti. Japonezii l-au invitat la ei si i-au construit un teatru 4 the ocasion. Dragi sibieni, luati-va voi cu vietile voastre dolce far niente si abandonati ocazionala ocazie pozitiva (fits) in goana voastra dupa ceva de barfit...
Raspunde

bragos dako

Acum 6 ani

mai este o categore : cei carora nu le pasa de FITS, si poate ca au o meserie. Adica care nu au timp/dorinta sa piarda vremea la \"culturalizarea\" de pe centru. Tu din asta traiesti, capusezi FITS, TIFF si Festivalul de prost gust cu carnati expirati, insa operatiunile pierdevara pe corso nu-s eterne. Fa o postliceala ceva, iti va fi utila in viitor.
Raspunde

calin

Acum 6 ani

Privind cazarile ai dreptate, mai ales ca majoritatea locurilor de cazare sunt ocupate de FITS prin contract pentru trupele care vin. Cat priveste terasele si banii realitatea din teren e alta. Daca ai intreba patronii de terase si chelnerii ai vedea ca vanzarile nu au crescut f mult iar bacsisurile au fost slabute. La fel iti pot spune si vanzatorii de suveniruri. Devine deja o traditie sa vezi in timpul FITS la terasele din centru straini care isi iau cate o bere la halba apoi merg la Billa si scot din sacosa de sub masa doze de bere cu 1 leu si reumplu halba cand nu se uita chelnerii...
Raspunde

colombo

Acum 6 ani

Pe unii un singur lucru ii preocupa,de fapt si politica asta care s-a dus vizavi de Sibiu si anume cum sa fure banii sibienilor si controlul lor,asta ii intereseaza pe ei sa ramina cit mai putini bani la Sibiu si cum sa impledice, saboteze si submineze vizibilitatea si succesul Sibiului pe plan international,Bai loaze retrograde,asa a-ti facut si cu ocazia CCE 2007--intrati in sali in gasti mafiote .va imprastiat in toata sala si incepeati sa huiduiti si sa fluierati toti, napirci ordinare,aveati impresia ca nu va vede nimeni si nu intelege ceea ce faceti voi.
Raspunde

eu birlinsky

Acum 6 ani

sunt poetul de curte al personajului numit Chiriac, care a tot mai reuseste sa acopere rahatul cu un discurs mincinos ca si cel care a condus epoca de aur in Romania, eu poetul de curte, neavind alta alternativa mai mareata, oricum nu am muschi pt jurnalism adevarat, sunt poetul de curte a lui unii si altii, care ma platesc, ma incarca cu aura puterii, asa cum au fost si Paunescu si Vadim. Noi, poetii de curte totdeauna gasim scuze, ne imbracam in argumentele fabricate de marele conducator: allah, allah, cazari pline in oras, allah, allah distractie in oras!!! Si la un moment dat, repetind ca pe o mantra, deja ma si identific cu ele. Chiar cred, ca e asa: adica chiar asta e scopul, sa ocupam cazarile pe bani publici!!! Se justifica tot cea ce fac si dreg dictatorii, si eu insumi. Eu Birlinsky am luat hotarirea sa fiu eu unul dintre prim voci ale corului care preaslaveste infractiunea performative numita FITS. Fiind justitia pe rol in ultima vreme, si actioneaza retroactiv, vreau sa mai spun, ca voi fii poet de curte doar pina justitia vine cu alte date si atunci o sa fui si eu jurnalist adevarat, si o sa mai spun, ca totusi a fost din cale afara cea ce s-a petrecut cu milioanele de euro din BANII PUBLIC, fara justificare, pentru ce de fapt? Sa distram poporul cu dragoni? si sa cazam pretenii lui Chiriac la hoteluri? Asta da, in Dubai, unde banii curg de nu conteaza. DAR AICI curg banii publici aiurea in timp ce este saracie, disfuncionalitate crunta din cauza subfinantarii in institutii publice locale, unde petrec CETATENII SIBIULUI timpul in mod real: la spitale, scoli, gradinite? nu exista o retea de crese, sali de sport, pariait zugravesc clasele aunual din cauza lipsei de fonduri?????? Asta sunt EU BIRLINSKY , cel viteaz si in plina de responsabilitatea rolului meu de opiniator cu verbul si platforma de comunicare la mina. Un barbat cu coloana vertebrala, un profesionist.
Raspunde

posedatu

Acum 6 ani

Au trecut doua saptamani fara niciun alt articol al imblanitului deontolog. O fi ocupat cu tiff-ul, au nevoie si aia de capuse.
Raspunde