Marţi,
15.06.2021
Parțial Noros
Acum
19°C

Functionara din Primarie: ”am 20 de ani de activitate si mi-e rusine sa va spun cat castig”

”Mulți colegi s-au retras din sindicat pentru că nu își mai pot permite să plătească acea contribuție de unu la sută, adică undeva la zece lei. Nu ne mai putem plăti ratele. Este inacceptabil ca în companiile de stat angajații să aibă salarii și prime de mii de euro și nouă să ni se spună că nu mai sunt bani. Chiar suntem într-o situație disperată”, a povestit, miercuri, una din funcționarele angajate în Primăria Sibiu de 20 de ani și căreia ”îi este rușine” să își declare veniturile. Laolaltă cu alți membri de sindicat și cu sprijinul Cartelului Alfa, funcționarii din Sibiu se pregătesc să picheteze sediul Guvernului pentru a cere, printre altele, plata orelor suplimentare, majorarea salariilor și acordarea voucherelor de vacanță.
”Am pierdut cam 50% din veniturile noastre de dinainte de 2010. După 30 de ani de vechime se câștigă 1.270 de lei pe lună. Iar exemple de salarii de 600 și 700 de lei, lunar, sunt o mulțime. Angajații au ajuns într-o stare dezastruoasă”, au declarat și liderii de sindicat de la Sibiu.

”Am fost prea cuminți”

Reprezentanții sindicali ai funcționarilor din primăriile din Sibiu, Mediaș, Agnita și Dumbrăveni speră ca reprezentanții Executivului să respecte promisiunile făcute înainte de alegeri, altfel s-ar putea ajunge și la greve. Măsuri de protest sindical care nu au fost aplicate până acum. ”Potrivit legii, funcționarii publici care doresc să protesteze prin grevă trebuie să își suspende raporturile de muncă pe perioada acestor proteste. Și mulți se feresc să participe la greve deoarece se tem că nu vor mai fi reîncadrați mai apoi”, a declarat miercuri, la Sibiu, Sofia Dragoș (foto centru), vicepreședinta Federației Naționale a Sindicatelor din Administrație. ”Am fost prea cuminți”, a completat un alt lider de sindicat,
”Atragem atenţia că o foarte mare parte dintre salariaţii din administraţia publică locală au ajuns în pragul disperării, nemaiputând suporta cheltuielile sociale, datorită veniturilor foarte mici, sub 1000 lei/lună. Principala noastră revendicare este aplicarea  integrală a Legii 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice începând cu anul 2015, modificarea valorii de referinţă de la 600 lei la nivelul salariului minim pe economie de 900 lei şi aplicarea coeficienţilor de ierarhizare corespunzători claselor de salarizare prevăzuţi în anexele la legii anterior amintită”, a mai declarat Sofia Dragoș.

Protestele sindicale sunt programate să înceapă în luna septembrie.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

39 comentarii

loop

Acum 6 ani

dar unul nu ar iesi in strada sa protesteze, sa fie om, sa nu se mai umileasca, sa isi arate siesi ca e inca om si are demnitate. ii e frica ca il da afara sefu si pierde jegul de bani care ii sunt aruncati in scarba sa isi taraie zilele mizerabile, comentand nemultumit pe la colturi. totul rodul unei educatii de sute de ani ca e bine sa suporti si sa nu comentezi sperand la mai bine, un bine care nu va mai veni niciodata pentru ca TU esti cea mai mare piedica in calea lui. si iti educi si copii in acelasi spirit necombativ . imi e sila de plangaciosi. iesit dracu si urlati si spuneti ce nu merge , blocati activitatile sa se vada ca sunteti importanti.
Raspunde

nik

Acum 6 ani

multumim lui boc si base ca au adus tara in sapa de lemn
Raspunde

$

Acum 6 ani

Cati angajati avea Primaria Sibiu in 1989? Cati are acum?
Raspunde

nik

Acum 6 ani

in 89 nu aveau atatea sarcini. bugetari nu sunt multi restul sunt putini
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

Pentru 1. loop (IP 82.137.11.116):____-PROTEST?___ Ca functionar/Beamter (la fel e in Germania cu protestul) NU AI DREPTUL SA FACI GREVA, sa PROTESTEZI, sa divulgi SECRETE de SERVICIU (fie si sa dai in vileag porcariile sefilor sau ministerului)...ZBORI, uneori se lasa cu PROCES...Sigur ca-i este frica de DATUL AFARA...din ce traieste cu familia, eventual copii, din ce-si plateste MÂINE chiria, din ce medicamentele, mancarea, APA de BAUT? E usor sa fii AFARA din SITUATIE si sa privesti dispretuitor la FUNCTIONARI, dar cât ii criticati, viata lor nu e deloc pe roz..Stiti ca la Muzeul Bruckenthal sunt angajati cu (atunci, 2012: 400 LEI) acum 500 LEI? Si TREBUIE SA SUPRAVIETUIASCA... Mai ai si datorii la banca, te ia naiba...
Raspunde

@@@@

Acum 6 ani

Pai s-o ajute cumva sasul sef iohannus pe aceasta sarmana functionara cu ceva marafeti,eventual sa-i divulge secretul sau prin care a agonisit 6 case(din meditatii):))))))))
Raspunde

pt.6

Acum 6 ani

La asta lucrează intens Gâdea et.comp, stai linştit(ă).
Raspunde

@2

Acum 6 ani

pai de 3 ani e Puie Monta, de ce va nu da sapa de fier? Bou\' baltii.
Raspunde

strumf

Acum 6 ani

Pute, pute, da-i caldut.
Raspunde

&&&

Acum 6 ani

20 ani au fost prea mult . As spune ca trebuie toti schimbati si actualizati . O persoana se poate schimba de caracter si mentalitate pana la 42 de ani ,dupa devin robotii rutinei fara idei , pasiune si scop . Ar fi bine pt ei sa se reprofileze inainte sa fie prea tarziu .
Raspunde

@6

Acum 6 ani

Nu sasul o condus tara de 25 de ani .voi a-ti condus-o, si lasa-l pe Johannis in pace cu foklorul si minciunile voastre, ca dupa el se vede ceva, dupa voi dezastru. Nu stiu cum mai aveti tupeu sa mai aratati spre Johannis care o creat peste 40 000 de mii de locuri de munca in timp ce voi le reduceti si dati oamenii afara si tara-i varza.
Raspunde

@11

Acum 6 ani

Primaria nu-i a idolului tau sas sifonar,analfabetule?nu mai debita tampenii matinale si mars la munca bai sluga fara creier!
Raspunde

@12

Acum 6 ani

Sifonar esti tu comunistule la banii publici si la manipularea tulumacilor
Raspunde

lol

Acum 6 ani

Am mai spus ca dobitocul asta e fiul analfabetului si face propaganda hitlerista in tandem cu ta-su ala prost, nu? Iata si dovada, amandoi folosesc cuvantul \"tulumaci\", desi ei sunt doi TOLOMACI!
Raspunde

pol

Acum 6 ani

Nu fac nici o propaganda la nimeni,m-am saturat sa fiu mintit de o viata de niste comunisti cu interese ca tine si sa traim tot in saracie din cauza voastra,iar cu tulumacii,am imprumutat cuvintul si-l scriu intetionat asa, zevzec dobitoc.
Raspunde

@14

Acum 6 ani

Ce scoala ai absolvit ca pari extrem de redus,cred ca nu stefan gheorghiu.
Raspunde

un sibian

Acum 6 ani

angajatii primariei au salarii mari dupa cat muncesc...de cate ori mergi la primarie se incepe cu nu se poate...sa nu mai vorbim ca cel putin jumatate din interactiunea cetateanului cu primaria se poate face pe internet si macr 20% din angajatii din primarie trimisi acasa!
Raspunde

lol

Acum 6 ani

Mai \"tulumacule\", am avut mai multe vacante decat anii tai de scoala in mod sigur! De unde v-au racolat fedeghereii ca sa le faceti propaganda, de la scoala ajutatoare? Asta-i o tampenie propagata de tine si taica-tau analfabetul, cine nu-i cu Iohannus... atunci automat nu-i sibian, dar e comunist, securist, oltean, \"mitic\", moldovean, \"iasovean\", extraterestru... Imbecili mai sunteti, amandoi... si cu Ioseph trei!
Raspunde

pol

Acum 6 ani

Nu se vede deloc,aveti un mod de gindire a functionalitatii lucrurilor extrem de redus si prost,ori esti produsul unor chioscuri de diplome de stim noi unde,care se bat cu caramida in piept ca sunt cei mai cei.
Raspunde

lol

Acum 6 ani

Se vede \"scoala\" ta... Inainte si dupa conjunctia \"ori\" - cand tine loc de \"sau\" - nu se pune virgula. Ai inteles, \"tulumacule\"? Sa-i spui si lui taica-tau, ca el scrie groaznic in limba romana.
Raspunde

pol

Acum 6 ani

Bai prostane, nu in asa ceva sta crearea unui stat dezvoltat, esti de o prostie extrema, viata asa functioneaza cum iti scrie omul ala desi pare anacronic,dar unu ca tine si gasca ta sunt prea redusi ca sa intelega mecanismele.auzi la el virgula si conjunctia, ba dute la cresa cu asemenea nimicuri.
Raspunde

tata

Acum 6 ani

bai catastrofa nationala tu esti un fost nomenclaturist si in permanenta abonat la bani publici ,pai husane nu mai imprumuta cuvintele altora redusule ,tu faci parte din categoria COPY -PASTE ,VEZI DE EL PLAGIATORE ,ba voi ati ramas cu sechele comuniste ,va angajati toate rudele la bani publici de zici ca este masioa voastra ,ba analfabetule cu multe diplome ,cred ca singurile carti pe care leai citit sunt ,prostia la romanii ,capra cu trei iezi volumul 1 si 2 ,ba bibloteca ta estetixisita de diplome fara acoperire in practica ,ba sclavule eu nu sunt in slujba nimanui ,dar vad realitateape care tu din functia de fostsecretar de partid cu prpopagandain cartier nu o ai ,ai o ura personala si o frustrare pe ascensiunea lui johannis ,ba il cere tara acolo la butoane ca ati facut jaj public in 25 de ani ati nenorocit tara ,ba uitate la emisiunea pe dgi 24 ,aia cu autostrazile ,si vezi sifonarule intereseazate unde s-au dus bani de la centura sibiului ,proiect 32 de km ,executat 17 km ,acolo nu la firfirici ,la balsoi furaciune de la amarasteni ,tu crezi ca daca te lauzi ca sti s-a scri esti vreo somitate esti un 0 barat bai dupa viitorele alegeri vei fi un simplu pieton ,bai GALACTICULE in prostologie
Raspunde

lol

Acum 6 ani

\"Dute\" se scrie cu cratima: du-te! Elev Bula ai nota trei, \"dute\" acasa la boul ala batran si analfabet care te-a conceput in vitro dupa masturbare. Nu discutam despre strategii nationale, ci despre agramatismul tau infiorator. Insa se poate sa fie si asta o cauza a stagnarii societatii, fiindca prea multi dobitoci nescolarizati isi dau cu parerea si unii dintre ei ajung chiar primari sau parlamentari.
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Da\' pe mine di ce mă faci imbecil? Ai? Poate-ți trag o regentă la ortoepie, până îți intră în cap ce-i un anacolut. Asta ca să nu te mai dai erudit.
Raspunde

eol

Acum 6 ani

lolule alcoolistule,iar ai baut,agramatismul ala functioneaza in viata reala,in schimb al tau e vax
Raspunde

lol

Acum 6 ani

Hopa, a aparut si batranul analfabet (\'tata\") ca sa-si sutina odrasla, dar este imposibil sa citesti mai mult de un rand din rahaturile pe care le debiteaza, aceleasi prostii permanent. Nu putea sa lipseasca nici Joseph, seful celor doi imbecili. Alcoolist este unul care produce sau vinde alcool, nu cel care-l consuma fara limite, ala fiind alcoolic. Da, ai ghicit, marca Hermannshit Vodka este a mea.
Raspunde

www

Acum 6 ani

Pentru &&& : ce vorbesti ?
Raspunde

Marmota

Acum 6 ani

LOL.... nu va mai ajung banii dragi bugetari? După ce ca ați frecat buha zeci de anii pe spatele populației cu salarii nesimțite, la ce serviciu de \"calitate\" oferiți în cele 4-5 ore de program de munca de handicapați? Simplu... demisia!! Toată gloata de invalizii nesimțiți ce sunteți... mergeți naibii la săpat șanțuri, și asa stai degeaba câte 5-6 cimpanzei la un birou și dați câte o foaie din mana în mana….. Dar pana ne aliniem și noi la secolul asta, sa înlocuim 20-30 de invalizi bugetari din primarii cu un banal calculator și un sistem online sau măcar cu o maimuță dresată să ii înlocuiască… adică stea degeaba și măcar să zâmbească (atenție!!! Acest lucru este posibil în cazul maimuțelor…. al bugetarilor nu)… mai trec 50 ani !!!
Raspunde

pt marmota

Acum 6 ani

suge acadeaua
Raspunde

@29

Acum 6 ani

Si tu inveleste-o in staniol dupa ce a supt-o!!!
Raspunde

Corect Marmota

Acum 6 ani

Articole la comanda si compatimiri de 2 lei pentru bietii bugetari! Sunt 20 de ani de cand nu mai poti prinde un post de bugetar fara sa dai spaga , de cand concursul nu e concurs si se intra doar pe pile si relatii la \"bugetari\" , daca era asa de rau de ce credeti ca e asa concurenta ????? Ar trbui sa va fie rusine sa va plangeti ca aveti program de gravide si va miscati ca melcul in vreme ce va permiteti si sa ne dispretuiti din spatele unui birou! Celor care le tin partea astora care isi plang de mila , va doresc sa trebuiasca sa inmatriculati o masina , sau sa o radiati de la primarie , sa vedeti ce se intampla!! Poate de partea asta a sticlei , dupa ce va face o handicapata sa platiti toate datoriile neamurilor si vecinilor ca sa va dea o hartie , dupa ce va plimba in 5 locuri si isi bate joc de o zi din viata voastra, poate asa o sa vedeti ce vedem si noi .... OAMENII ASTIA NU ISI MERITA SALARIILE!! Angajati un om competent in locul a 5 maimute si o sa mai aveti si birouri ramase goale de inchiriat , si angajat cu salariul peste 1000 de euro!
Raspunde

Marmota

Acum 6 ani

@29 .... am atins cumva un adevar? Hai suge-o pe gratis nu o mai suge dupa tejgheaua primariei pe bani publici
Raspunde

siby

Acum 6 ani

Problema nu este la nivelul de jos al functionarilor ci la nivelul conducerii. Nu este normal ca o petitie sa fie rezolvata in 30 de zile cand majoritatea petitiilor care nu necesita multa munca de documentare se pot rezolva in 4-5 zile...indsa in 2-3 zile abia ajung de la registratura pe biroul sefilor care mai gandesc 2-3 zile pana dau o rezolutie si distribuie mai departe compartimentului de resort...care trebuie sa faca munca de informare si intr-un final se redacteaza raspunsul care trece din nou pe la sefi iar daca nu este corect formulat (gramatical si dupa formatul standard al institutiei) se intoarce la cel care l-a redactat spre corectare...si uite asa trec cele 30 de zile! In cele mai multe tari din vest majoritatea petitiilor se rezolva in 3-4 zile si nu veti crede dar nu sunt mai mult de 3-4 functionari la biroul de relatii...iar in birourile de specialitate maxim cate 2-3 amgajati...poate daca munca ar fi mai eficienta si ar ramane in posturi doar cei care muncesc cele 8 ore atunci acesti ar putea fi retribuiti cu cel putin dublul salariului. Insa atata timp cat ei trebuie sa faca si munca celor care au intrat in institutie cu pile si spagi, este normal ca sa nu aiba suficient timp ptr. problemele specifice biroului! da reducerile salariale au fost chiar mari (intre 35% si 60% daca ne referim la sporurile salariale si drepturile speciale) insa cine nu este multumit nu este obligat sa ramana...din pacate nu sunt asa multe optiuni nici in alte servicii!
Raspunde

@lol,@Marmota

Acum 6 ani

Subscriu comentariilor voastre pertinente,la obiect dar care ,se pare,au deranjat grav sleahta celor doi puppenklausi analfabeti aflati in subordinea propagandistului sef-joseph atotstiutorul,penibilul de joseph crede ca e superior daca baga din DEX cateva cuvinte mai sofisticate iar despre ceilalti doi retarzi agramati ti se face sila cand le vezi comm-urile demne de un Guiness Book al prostiei si analfabetismului.
Raspunde

@34

Acum 6 ani

shleata comunista pupincurista
Raspunde

@marmota

Acum 6 ani

va invitat cineva sa lucrati la primarie? mergeti la privat ca acolo e de voi, la 45 de ani sunteti drumul oaselor.
Raspunde

nemilosu

Acum 6 ani

Acte prin posta.. .Dati afara jumate din ei si restul sa aiba salarii decente. La certificate fiscale, din doua tipe e totdeauna doar una, cealalta e pa...Pentru orice chestie tre sa te umilesti si sa stai la coada ca fraieru\'. Apoi, cei din primarie nu au doar salarii. Mai au prime, locuinte de serviciu luat prin anii 90 sau locuinte sociale etc. Nu mai vorbesc de pile si contraservicii, nu mai vorbesc ca sotii sau sotiile sunt in alta parte, tot la stat (prefectura, politie, registru etc) Sigur ca nu toti, dar vreo 70% tot sunt in situatia asta.
Raspunde

Marmota

Acum 6 ani

@36 .... nu ai nici in sens si nici o logica prietenas.... de unde ai scos ideea ca as lucra la primarie?.... dar dupa IP esti din Bucuresti.... asta ar explica multe!!
Raspunde

ilie surubarie

Acum 6 ani

Lasa tanti, ca program si trai ca la primarie mai rar gasesti. Plictiseala organizata. Te invit in mediu privat, competitiv, sa vezi cum iti dai transferul inapoi in maximum 2 luni. E ca si cand ai juca fotbal pentru echipa de amatori Vointa care nu au destui jucatori de un meci si te-ai transfera la Barcelona, pe un salariu de 100 de ori mai mare si freci si baca de rezerve. Dupa 2 luni de antrenamente te intorci vedeta la Vointa, cu coada intre picioare.
Raspunde