Joi,
09.10.2025
Innorat
Acum
13°C

Sibiul și-a cumpărat utilaj de transplantat arbori. „Vor fi transplantați și copaci crescuți în pepiniera orașului”

Sibiul și-a cumpărat utilaj de transplantat arbori. „Vor fi transplantați și copaci crescuți în pepiniera orașului”
Administrația Sibiului a cumpărat un utilaj de transplantat copaci pentru a aduce în oraș arbori de dimensiuni mai mari. Sursa foto: tehronmachines.ro

300.000 de lei este suma pe care administrația municipiului Sibiu a achitat-o pentru achiziția unui utilaj de transplantat arbori. În toamna acestui an urmează să fie folosit pentru prima dată.

După ce a închiriat în mai multe rânduri utilaje de transplantat copaci, pentru a le folosi înaintea demarării unor lucrări de modernizare a străzilor din oraș, administrația locală a achiziționat, prin intermediul serviciului public Managementul integrat pentru ecosisteme urbane, un astfel de echipament. 299.999 de lei, cu tot cu TVA, este suma plătită societății Tehron Machines SRL, din București, care a livrat deja echipamentul. Conform contractului dat publicității de Primăria Sibiu, echipamentul are o garanție de 12 luni.

Pentru a putea fi utilizat, echipamentul va trebui conectat la un buldoexcavator, a cărui achiziție este în curs de derulare. Ulterior, este programată perioada de instructaj a personalului, astfel încât de la finalul toamnei acestui an să poată fi folosit.

Utilajul achiziționat de administrația locală urmează să fie atașat unui buldoexcavator. Sursa foto: tehronmachines.ro

Reprezentanții administrației locale arată că – pe lângă mutarea unor copaci pentru a face loc eventualelor lucrări de modernizare a rețelei stradale – echipamentul va fi folosit și pentru a transplata în diferite locuri din oraș copaci crescuți în pepiniera administrației locale. „Acest echipament va putea transplanta copaci care au dimensiunea de până la aproximativ 12 centimetri, copaci care sunt crescuți în pepiniera municipiului Sibiu. Echipamentul are niște sape de mari dimensiuni, cu ajutorul căruia arborii sunt ridicați cu totul. Din situațiile de până acum, rata de succes este mare”, arată Marius Lunca, directorul serviciului public Managementul integrat pentru ecosisteme urbane, din cadrul Primăriei Sibiu, pentru cititorii Turnul Sfatului.

În Sibiu, primii copaci au fost transplantați în 2011. Sursa foto: arhiva TS

Sibiul a folosit pentru prima dată un astfel de echipament în primăvara anului 2021, când 80 de copaci de pe Calea Dumbrăvii, înainte ca aceasta să devină șantier. Copacii au fost mutați în Cimitirul Municipal și pe strada Maramureșului cu ajutorul unui echipament închiriat de la administrația Bucureștiului. La finele anului 2023, 11 tei de pe strada Semaforului au fost mutați pe strada Ștefan cel Mare, iar în primăvara anului trecut, alți patru tei și un mesteacăn au fost mutați de pe strada Marburg pe o arteră din apropiere, strada Lisabona.

Citește și VIDEO Cum au ajuns zeci de copaci de pe Dumbrăvii în cimitir și pe strada Maramureșului. ”Din păcate, nu avem cultura transplantării”

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

8 comentarii

Gigi

Acum 1 lună

La modul cum gandeste primaria utilajul va fi "intens " utilizat ! Să nu-i mutati la ...Paltinis...Bine ca ati renuntat la "consultatiile " AJPM ...că toti ( copacii ) erau ... " bolnavi " si se transmite ...locuitorilor !? PE CAND UN UTILAJ DE TRANSPLANTAT BETOANE SI BLOCURI APROBATE DE ... "arhitectii sefi " ?...
Raspunde

DB

Acum 1 lună

"va putea transplanta copaci care au dimensiunea de până la aproximativ 12 centimetri". Înălţime? Adâncime? Diametru? Să fim profesionişti...!
Raspunde

Q

Acum 1 lună

(Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului jignitor)

Raspunde

Sibienii respira doar praf si noxe !

Acum 1 lună

ca si cand in Sibiu am avea copaci. Exceptand parcul Sub Arini, sibienii respira zilnic noxe si praf, zi de zi! primaria face statistici ale zonelor verzi incluzand padurea dumbrava, muzeul si ZOO (zone inaccesibile sau cu taxa), ca si cand praful si noxele din turnisor sau alte cartiere fara urma de spatii verzi nu sunt inghitite de sibieni, si ei ar respira aerul din Dumbrava. Cei de la mediu sunt in cardasie cu primaria - ei masurand calitatea aerului la periferie - str. Deventer si la gardul terenului Romatsa de pe Oituz- impadurit- ce are vreo 2 hectare si nu emite nici un fir de praf sau noxa.
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Spagarii primariei sunt experti la dat cu praf in ochii si-n plamanii oamenilor si copiilor.
Raspunde

Pastor Marginas

Acum 1 lună

Mi-ai luat vorba din gura...ce arbori sa transplanteze? Acum, cand rar mai vezi cate un batz de copacel pe ici colo, si ala pe jumatate uscat? Asta daca ar fi fost de folosit poate acum vreo 5-6-7 ani de cand a inceput Cora Auora "modernizarea sistematizata" a cartierelor (a se citi taierea copacilor si distrugerea putinelor spatii verzi care mai erau si atunci). Si ce pepiniera de copaci are orasul asta? Sa ne-o arate si noua cineva, sa vedem cam cati copaci se cresc acolo pentru a fi implantati :-) Pepiniera de vele poate!
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Tot degeaba daca nu transplanteaza pe mormanele de betoane ale spagarilor primariei.
Raspunde

MOSU

Acum 1 lună

Care- i suma cheltuita de primaria pt. lucrarile de schimbare canalizare, apa in zona Flaro ? (ajutor pt. dezvoltator privat...). In poluatul Terezian locuitorii asteptau demolarea construcţilor existente, pe terenul eliberat urmand să se ridice un ansamblu educaţional format din licee , grădiniță, școală, cămin, sala de sport și un teren de sport exterior, precum și un bazin de inot scolar etc. ( dispensare medicale ,zone verzi pt. odihna si relaxare...). Ce suma platesc liceele, scolile, gradinitele bisericilor pt. spatiul inchiriat ? ( dupa reconditionare ...si pt. cat timp ??)-sunt banii sibienilor ! AURORA recomanda sa se faca scoala in grajdurile maria tereza (se va reabilita ) ?!... Sute de masini (vor aparea desi acum traficul se desfasoara greu !!!...) vor "bloca " zona (viaductul ),gaze, noxe, zgomot ,temperatura...sanatate curata ! Dar ce conteaza din birou totul este permis ! ( sunt multe care ne "scutesc gandirea "...ajutati-ne prin ...LIPSA -va intelegem că atata puteti...intreaga ECHIPA !!! ) TRANSPLANTATI -VĂ !
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus