Sâmbătă,
28.01.2023
Ceata
Acum
-1°C

Primaria Sibiu: am terminat de modernizat cartierul Vasile Aaron

Vasile Aaron este primul cartier din oraș pentru care Primăria anunță finalizarea lucrărilor de reabilitare și modernizare. Cei de la Primărie vorbesc de rețele de apă și canal, de străzi și trotuare, de iluminat și de spații de parcare. Încă se mai montează locurile de joacă. În total, lucrările de investiții din ultimul an și jumătate au însumat cheltuieli totale de mai bine de 32 de milioane de lei, precizează reprezentanții Primăriei Sibiu.
Rețeaua de apă a fost pe o lungime de 4,5 km, cea de canalizare fiind modernizată în urmă cu șapte ani. Potrivit calculelor Primăriei, asfaltul de pe nouă străzi (Onceşti, Valea Frumoasei, Şureanu, Oaşa, Negoveanu, Ştefleşti, Şoimului și Muncel) a fost reabilitat, la intersecția Negoveanu cu Semaforului fiind creat și un sens giratoriu. Pentru fluidizarea circulației pe șapte dintre străzile acestui cartier a fost introdusă sau menținută circulația în regim de sens unic. Este vorba de străzile Şureanu, Electricienilor, Şoimului, Iezer, Ştefleşti, Negoveanu şi Muncel.
”Au fost realizate şi reconfigurate parcări  în suprafaţă de peste 21.000 de metri pătraţi. În întreg cartierul au fost create aproximativ 3.000 de locuri de parcare. Majoritatea dintre acestea sunt amenajate în parcări zonale: între străzile Iezer şi Ştefan cel Mare - aproximativ 500 de locuri, între strada Iezer şi Şureanu – aproximativ 100 de locuri, în zona bazei hipice între strazile Şureanu şi Electricienilor – aproximativ 250 de locuri, între Şoimului şi Milea – aproximativ 80 de locuri, între Onceşti şi Valea Frumoasei – aproximativ 350 de locuri, pe strada Oaşa – aproximativ 150 de locuri, între Negoveanu, Şureanu, Oaşa şi Semaforului – aproximativ 400 de locuri, între Semaforului, Negoveanu şi Muncel – aproximativ 150 de locuri). O parte dintre acestea au fost trasate pe aliniamentele stradale, fiind amenajate şi locuri de parcare cu dale înierbate pe străzile Iezer şi Negoveanu”, se arată în comunicatul remis Turnului Sfatului de către Primăria Sibiu.

Mai sunt stâlpi care trebuie să dispară

Primăria Sibiu amintește că în cadrul proiectului de modernizare a cartierului a fost reparat și modernizat și sistemului de iluminat public. ”Au fost utilizaţi 40 de stâlpi de beton, 200 de stâlpi metalici şi peste 13 km de cablu, reţeaua de iluminat fiind astfel îmbunătăţită. SC Electrica va face demersurile în următoarea perioadă să demonteze vechii stâlpi care au susţinut reţeaua de iluminat, aceştia fiind proprietatea companiei de electricitate”, arată sursa citată.
Pe strada Oașa se lucrează în prezent la amplasarea unor echipamente pentru mișcare în aer liber, după ce tot în această zonă, dar și pe strada Oncești și în zona bazei hipice au fost amenajate locuri de joacă.
”Lucrările menționate mai sus sunt completate de cele de reparație a viaductului care uneşte cartierul Vasile Aaron de cartierele Lazaret, Guşteriţa şi Broscărie, astfel că legătura cu celelalte cartiere va fi din această toamnă mult îmbunătăţită. Pe un sens al viaductului lucrările la structură s-au finalizat deja”, se mai arată în comunicatul Primăriei Sibiu.

Foto: Google Earth

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

22 comentarii

https://www.youtube.com/watch?v=s60l6eVFinc

Acum 8 ani

strada semaforului din sibiu. Maine voi face un filmulet cu tot cartierul de la cap la coada. Numai de bine, sa speram ca asa vor arata toate cartierele din Sibiu.
Raspunde

@1

Acum 8 ani

Fa un filmulet in care sa se vada marcajele,iluminatul (cel nou) si cosurile de gunoi de pe str. Sureanu, iluminatul din Parcul Vasile Aaron si calitatea exceptionala a carosabilului de pe str. Vasile Aaron. :)
Raspunde

Jimmy din Broscarie

Acum 8 ani

Si ce naiba trebuie atata tam-tam dupa terminarea lucrarilor?parca suntem pe vremea impuscatului cu aceste laude proprii penibile si gretoase ale primariei,s-au finalizat lucrarile de modernizare...foarte bine,mai incet insa cu lauda de sine,ceva parandaraturi si sifonari au fost si pe aici?asta nu mai spune nimeni!
Raspunde

jony din lazaret

Acum 8 ani

felicictari ,johannis ,ba va arata ca s-a nu mai comentati ,va tras un cartier de nici in cele mai frumoase vise nu va inchipuiati ,acolo vati adunat multi din prazburgia si cum aveti o frustrare permanenta de si multi stati de ce vreme in sibiu tot nu va disparut ura impotriva a tot ce se face in sibiu ,ba mai mult dupa ce va inchis singura sursa alde ponta [olchimu ]vati adus toate neamurile de la vale ,.s-au nu vedeti ca s-a umplut parcarile cu masini de la vale ,foarte bine aratale ca la astia daca nu le areti nu vad ,ca 40 de ani au inotat prin glod si mizerie ,invatati ca la ei la iarmarocuri si bilciurile lor
Raspunde

un sibian

Acum 8 ani

asa? si strada Rampa Stefan Cel Mare, str Rampei, sau cum drecu se numeste petecu ala de asfalt care duce pe sub viaductul de la Broscarie spre palatele tziganilor si mai departe spre Selimbar cand se mai asfalteaza? sau macar sa intre cu un buldozer sa niveleze drumul ala? Sunt sute de masini care trec zilnic pe acolo pt ca este o alternativa la Vasile Milea-DN1, dar iti este frica sa treci pe acolo ca ramai infipt in peisajul ca de pe Marte!! pai macar sa arunce niste resturi de asfalt si prin craterele alea de acolo, ca sunt multi sibieni si selimbareni care s-ar bucura sa foloseasca drumul ala. Sau ala nu mai tine de Vasile Aaron? sau pe acolo nu trece nimeni din primarie? Ce mi se pare interesant, ce tine de Selimbar se mai niveleaza o data la cateva luni, dar ce tine de Sibiu, niciodata!! O mizerie ordinara!!!
Raspunde

kratos

Acum 8 ani

lucratura in stil romanesc, da\' decat deloc...
Raspunde

adiarc

Acum 8 ani

niciodata nu sunteti multumiti....uitati-va la filmari de acum 10 ani..diferenta e majora....si la cum au conceput comunisti acel cartier , atat se putea face maxim...nu este spatiu de mai mult
Raspunde

Bataie de joc

Acum 8 ani

Ați terminat V Aaron? Și stâlpii rămași în carosabil? Bătaie de joc pe banii noștrii?
Raspunde

@adiarc

Acum 8 ani

Scoala 24 (actual Regele Ferdinand) are o curte foarte mare plina de balarii, nici sala de sport nu se amenajeaza nici locuri de parcare... . In spatele blocurilor de pe Semaforului colt cu Sureanu exista o zona \"verde\" intre bloc si biserica care este pustie... se putea amenaja o parcare frumoasa fara sa se distruga cine stie ce ecosistem... . Dar unde nu exista vointa degeaba. S-au mai spalat niste bani pe niste lucrari de mantuiala pentru modernizarea unui cartier care nu are nici macar cosuri de gunoi, asta in 2014. :)
Raspunde

unu\'

Acum 8 ani

Daca lucrarile sunt facute ca pe Cioran,unde pickamerele bat de zor,n-as fi asa incintat de realizarile \'\'unicului\'\'si prea-votatului Gheorghe.Ca tot veni vorba de administratie:ce fandosit(ori bazat) a solicitat si i s-a aprobat,mutarea trecerii de pietoni de pe Banatului,la intersectia cu Dealului?Sau,altfel spus:daca asta-i varianta buna,cine a \'\'conceput-o\'\' pe precedenta?Si cit a costat tarasenia,asta in cazul in care PNL sau Gheorghe(PF) nu cofinanteaza bugetul Consiliului Local?
Raspunde

Dana

Acum 8 ani

iliminat ??? unde?? s-au montat doar stalpii!!! becuri lipsa:))) in V.Aaron pe Negoveanu, Steflesti, Oncesti..etc. suntem ca in cimitir...dar si acela e mai luminat...
Raspunde

locatar centru

Acum 8 ani

Nici la noi nu merge becul si desi am anuntat, nu vin sa-l schimbe. Altadata veneau in 2 zile. Nu mai are Iohannis bani nici de becuri!!! de aia vrea sa plece la Bucuresti. Sa-si ascunda dezastrul finciar lasat de Festivaluri si afaceri
Raspunde

xyz

Acum 8 ani

Degeaba s-au facut marcaje de interzicere a stationarii inaintea trecerilor de pietoni, daca masinile sunt tot acolo oprite. Comunitarii se iau de cei mici, dar nu au destule oua sa atraga macar atentia celor care opresc ca marlanii. A se vedea de exemplu, iesirea de pe Electricienilor in Semaforului ***goo.gl/maps/v3pRS , intersectia V.Aron cu Zamfiresc ***goo.gl/maps/gpYPD
Raspunde

kratos

Acum 8 ani

inregistrati-va pe site-ul primariei si faceti sesizari online...am fost uimit de promptitudinea raspunsului, din pacate nu si a rezolvarii
Raspunde

D

Acum 8 ani

Spatiile verzi raman tot in grija asociatiilor care nu fac nimic ?
Raspunde

M.C

Acum 8 ani

As vrea sa stiu daca in cartierul TURNISOR se vor amenaja locuri de joaca ptr copiii ca la acest lucru stam foarte prost si strazile dintre blocuri sunt praf
Raspunde

asd

Acum 8 ani

***brasovromania.net/2014/08/video-brasov-ia-aici-lectii-de-condus-sensul-giratoriu-de-pe-calea-bucuresti-la-viteza-foarte-mare/
Raspunde

Vali

Acum 8 ani

In Vasile Aaron pe strada Oasa in spatele blocului nr.2 exista o parcare neluminata din luna aprilie.Sau pus si stilpi noi ,exista si cei vechi dar nu avem lumina.Cine rezolva aceasta problema?Am sunat si la Primarie si la Electrica de ne-am saturat.Cine ne rezolva aceasta problema ?
Raspunde

Vali

Acum 8 ani

In Vasile Aaron pe strada Oasa in spatele blocului nr.2 exista o parcare neluminata din luna aprilie.Sau pus si stilpi noi ,exista si cei vechi dar nu avem lumina.Cine rezolva aceasta problema?Am sunat si la Primarie si la Electrica de ne-am saturat.Cine ne rezolva aceasta problema ?
Raspunde

Vali

Acum 8 ani

Locuiesc pe str.Oasa ,Bloc.Nr.2.Avem o parcare in spatele blocului,care nu este luminata de peste 4 luni.Este adevarat sau pus stilpi noi ,exista si cei vechi,dar nu avem lumina.Ne-am saturat sunind la Serviciul tehnic al Primariei,care ne-a spus ca se va rezolva situatia.Acelasi lucru ne-a promis si Electrica,dar am ramas doar cu promisiuni si tot pe intuneric.Cine ne poate rezolva aceasta problema? Domnul Primar Stie sau trebuie sa il informam noi?
Raspunde

Vali,

Acum 8 ani

numa Chuck Norris te poate rezolva. Si numa ziua, ca noaptea zici ca-i intuneric si nu vede nici dansul, c-o-mbatranit si el, saracu.
Raspunde