Sâmbătă,
31.07.2021
Partial Noros
18°C

HC Sibiu, revansa dulce cu maramuresenii: 28:23. Matei Damian: “Ne-am revansat fata de suporteri"

Handbaliştii de la Handbal Club Sibiu au confirmat forma bună din debutul sezonului Diviziei A, câştigând şi partida, din Sala “Transilvania”, ȋmpotriva Academiei de Handbal Minaur Baia Mare, scor 28-23.
Sibienii şi-au luat revanşa, după ce, ȋn sezonul trecut, maramureşenii le-au administrat două ȋnfrângeri, atât ȋn partida tur cât şi ȋn retur. Trupa condusă de către Matei Damian a arătat din nou un joc solid pe toată durata partidei, ceea ce le dă mari speranţe de a fi una dintre pretendentele clasării pe podium, la finalul sezonului. Gabriel Sofronici a făcut un meci de zile mari, la ȋnceputul celei de-a doua reprize a ȋnchis poarta timp de 10 minute, maramureşenii nereuşind să-l ȋnvingă ȋn acest interval de timp.

Cei mai activi jucători ai HC Sibiu au fost Bogdan Rău, Cosmin Demian, Dorin Purcărea şi Radu David, care s-au remarcat prin recuperări şi goluri marcate. Dacă prima repriza a fost una mai echilibrată, terminându-se cu scorul de 15-11 ȋn favoarea sibienilor. Cel de-al doilea act a fost dominat categoric de handbaliştii HC Sibiu, care au reuşit să se distanţeze chiar şi la 10 puncte diferenţă, ȋnsă relaxarea apărută pe final le-a dat şansa celor de la Baia Mare să reducă din ecart. Astfel că partida s-a ȋncheiat cu scorul de 28-23, ȋn ciuda revenirii maramureşenilor. Rezultat care propulsează echipa antrenată de către Matei Damian pe locul al doilea ȋn seria B a Diviziei A.

“Nu am avut un meci uşor. Am ȋntâlnit o echipă tânără, disciplinată, arţâgoasă, care s-a luptat până la capăt. Ne-am revanşat faţă de noi şi suporteri, după ce anul trecut am pierdut ambele partide. E bine că e victorie, a doua consecutivă, ȋnsă jocul nostru are ȋncă multe de pus la punct. Apar destul de multe fluctuaţii. Avem ȋn continuare multe nesincronizări, ratări din situaţii clare, lucruri care trebuie reglementate, dacă dorim să creştem ȋn exprimarea ȋn teren şi implicit ȋn randament”, a declarat antrenorul HC Sibiu, Matei Damian, pentru Turnul Sfatului.

Pentru sibieni urmează partida din deplasare, ȋn compania formaţiei AHC Potaissa Turda II, care se va disputa pe 27 septembrie, 2014.