Duminică,
27.11.2022
Partial Noros
Acum
2°C

Noua sibieni dusi la audieri de DIICOT intr-un nou dosar care vizeaza benzinarii

Nouă persoane din Sibiu, printre care cei doi asociați ai Euroil SRL, Dumitru Domnariu (foto) și Adrian Nicoară, și fiul benzinarului care deține Ana Oil, Dumitru Ghișe, au fost duși la audieri în această dimineață, într-un dosar instrumentat de DIICOT, au declarat surse oficiale pentru Turnul Sfatului. În paralel cu perchezițiile din Sibiu, procurorii au descins și la Timișoara, în cadrul cercetărilor derulate în același dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu estimat la 34 de milioane de lei. Benzinarii sibieni, alături de persoane din Timișoara și din Capitală sunt suspectați de constituire de grup organizat, evaziune fiscală, fals şi uz de fals, potrivit unui comunicat de presă emis de Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism.

Potrivit DIICOT, în perioada 2012 - 2014, reprezentanţii legali ai 11 societăţi comerciale au constituit un grup infracţional organizat, "în scopul de a genera facturi purtătoare de TVA deductibilă pentru produse energetice şi, implicit, cheltuieli care să diminueze masa impozabilă, sustrăgându-se astfel de la plata în întregime a obligaţiilor fiscale datorate, precum şi documente necesare creării unei provenienţe aparent licite a mărfurilor/serviciilor introduse în circuitul comercial de către societăţile în cauză".

18 mandate de aducere

În total, procurorii DIICOT au emis 18 mandate de aducere pe numele unor persoane suspectate de implicare în activitatea infracțională.
”Din materialul probatoriu administrat în cauză rezultă suspiciunea rezonabilă că în perioada 2012 – 2014 reprezentanții legali ai 11 societăți comerciale au constituit un grup infracţional organizat în scopul de a genera facturi purtătoare de TVA deductibilă pentru produse energetice şi, implicit, cheltuieli care să diminueze masa impozabilă, sustrăgându-se astfel de la plata în întregime a obligaţiilor fiscale datorate, precum şi documente necesare creării unei provenienţe aparent licite a mărfurilor/serviciilor introduse în circuitul comercial de către societăţile în cauză”, se arată în comunicatul DIICOT.

Sumele de bani rezultate din activitatea ilicită  au fost transferate la mai multe societăţi comerciale naţionale şi internaţionale inactive, în scopul disimulării adevăratei provenienţe. Prin activitatea infracțională derulată, membrii grupului infracţional organizat au cauzat un prejudiciu total bugetului consolidat al statului în sumă de 34.044.503 de lei”, comunicat DIICOT

Procurorii mai arată în comunicatul emis că suportul de specialitate în acest dosar a fost asigurat de Serviciul Român de Informații, iar la percheziții au participat și polițiști din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Sibiu și din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Timiș.

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

42 comentarii

Sibianul

Acum 8 ani

Auzi hal de exprimare la dl Traian Deleanu !? \"\"Dumitru Domnariu (Euroil SRL) a fost ridicat\"\" de unde a fost ridicat ? din pat de pe scaun ?!?! :) :)
Raspunde

deontologul

Acum 8 ani

Pt. sibianul - vezi-ti mai de vite si nu te mai baga la oi cand ploua .... In articolul de mai sus este importanta informatia bruta nu pretentiile de talente scriitoricesti ... Sau vei fi fan Turcescu ....
Raspunde

informatia cizelata

Acum 8 ani

Astia-s tepuirorii care au amanetat si vindut petromu sau pe aia nu-i vede diicot ca-s prea mari
Raspunde

politia

Acum 8 ani

ar trebui sa-i luati si pe capii politiei din Sibiu care-i acopereau si favorizau: Tarnu si Fagadar (stie el Traian Deleanu despre ce e vorba)
Raspunde

Ponta, nu mai aresta sibieni cinstiti!

Acum 8 ani

Acesti oameni pe care ii hartuiesc procurorii fac parte din inalta societate a urbei, au dat de mancare catorva mii de concetateni pe care i-au angajat in benzinariile lor. Nu va e rusine sa va purtati asa cu ei? Este absolut ridicol ceea ce faceti acestor binefacatori ai Sibiului nostru iubit! Huooo!
Raspunde

anonim

Acum 8 ani

dreptate ai capi politiei ar trebui tarnu este pericol public in sibiu si ana oil si carabulea mafia sibiului as mai da nume dar traian deleanu ar trebui sa faca cercetari in primul rand la aceste nume de mai sus in special primul nume ca acolo in sediul acela e putregaiul in sibiu
Raspunde

diversiune

Acum 8 ani

Dihonia pe Sibiu cu ajurorul cozilor de topor interne, in tara liber la fraude.Ba vreau o informatie, cit sa furat de la bancorex, citi bani mi s-o tras sa se acopere frauda,citi is arestati? Asta-i putin la cite intrebari mai am la marile jafuri din tara de ex cei 600 de miliarde date primariei brasov, cluj, becthel, centura Sibiu, petrom, deconcentrate si atitea altele de care nu se pomeneste nimic. Liniste totala subt implicati ai nostrii toarasi care vor la cascaval in continuare, nu unde le e locul, ati venit sa arestati oameni cinstiti din Sibiu, marii tunari isi aroga drept de control si baga oameni harnici si cinsiti la puscarie ,ba sibieni nu mai stati cu miinile in sin, nu vedeti ca ticalosii astia mafioti au ce au cu sibienii si Sibiul de ani si ani de zile, cauta nod in papura la fiecare si ei o demolat tara cu tunurile pe care le-o tras.
Raspunde

doby mick

Acum 8 ani

tarnu o ardea des pe la ghise pe la golden si in alte locuri
Raspunde

anonim

Acum 8 ani

si inca o mai arde tineti minte dupa revolutie cum se dadeau permisele de conducere la sibiu cine vroia toate gradele sau vroia permis de conducere si avea marci sau euro tarnu era disponibil 24 din 24
Raspunde

@5

Acum 8 ani

Logica falsa: Nu Ponta aresteaza (s-ar putea sa-i vina si lui randul) ci DIICOT ( care nu e in subordinea primului ministru). Cat despre binefacatori, cred ca si-au facut in primul rand lor bine. Daca sunt absolut cinstiti pot sta linistit. Sau nu?
Raspunde

finante

Acum 8 ani

Euroil are declarat pe acte (bilant 2013) un numar de 133 angajati iar Anaoil 8 angajati. Este adevarat ca dau de lucru ( a se intelege in mod corect ) la mii de cetateni angajati in DNA, Politie, finante vama, justitie, avocati, consilieri .....
Raspunde

@11

Acum 8 ani

Si tu cati angajati ai?
Raspunde

jurnal

Acum 8 ani

Mustata cu prietenii lui scriu despre dv dl tarnu. Sunt cuvintele ai expresiile lui. Verifucati ip si o sa constatati asta.
Raspunde

jurnal

Acum 8 ani

Le este frica de dvs. Nu doar lui dar si altora din jurul dvs.aveti mare grija la pahontu si ceranu. Dar nu numai.
Raspunde

sibiana

Acum 8 ani

Am mai scrs-o dar repet! E greu sa fi onest într-o țară coruptă!!!
Raspunde

Gogaie

Acum 8 ani

A venit politiaaa, si mi-o luat toataaa marfaaaaa..........
Raspunde

Gramatica

Acum 8 ani

Constat ca analfabetismul e la el acasa la aceste comentarii. In rest, ce sa zic, Justitia Romana sa isi faca datoria.
Raspunde

Pompa

Acum 8 ani

Am luat benzina in apa de la pompa Ana OIL Calea Cisnadiei si mi sa ars pompa !
Raspunde

aa

Acum 8 ani

aa
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

pe Borghina cand il verificati,bugetar saracul tocmai si a mai luat unBMW ,doar el are TVA de recuperat
Raspunde

marius

Acum 8 ani

statul sa recupereze paguba...iar ciobani sa mearga la oi.....
Raspunde

corect

Acum 8 ani

După cum se vede, este sens unic pe strada aia cu bucluc, către DNA.Să fie vreun semn?Mai sunt ceva riverani de seamă.Vezi un articol similar, apărut azi.Şi nu guvernul actual are merite cum se insinuează, se sapă demult.
Raspunde

hop

Acum 8 ani

dar pe ariton nu-l salta?
Raspunde

cetateanul turmentat

Acum 8 ani

alo ...DNA,la firma dpc de pe strada Autogarii cind ajungeti? sa vedeti acolo furt din bani publici......verificati-l putin pe dir.general si pe aghiotantul sau BANCIU ..... (23:04:20)
Raspunde

cetateanul turmentat

Acum 8 ani

am uitat ,verificati si contractele pe care le are DPC-ul cu firma ANA OIL .
Raspunde

From DNA with love!

Acum 8 ani

Dar de ariton ,marta ,blejnar,codruta k si basescu ,care sunt protectorii acestor benzinari ciobani hoti, cand se va ocupa DNA-ul?
Raspunde

rasplata

Acum 8 ani

Cind se ocupa dna de bancile furate [bancorex,banca religiilor,credit bank],becthel, miliardele luate cu imprumut de la banca mondiala pe care le platim neam de neamu nostru si nu se regasesc niciunde, cele 600 de miliarde date din bani publici primariei, brasov,celei de la cluj asisderea cu investitii de miliarde in stadioane,sali de sport, centuri de diamante, aeroport etc, din bani furati de la altii,safi. fni, deconcentratele furate de la Sibiu si date la altii, miliardari de carton din alte zone din gazul furat de la Sibiu, furtul fabricilor sibiene care functioneaza la altii. furturile la buget an de an a Sibiului. DNA unde esti. Despre ce vorbim aici bai ticalosilor de ani si ani de zile veniti sa furati, controlati si sabotati Sibiul si sibienii sa le cautati nod in papura ticalosi;or si banditilor.Va plingeri ca va iau apele si patiti numai nenorociri.Cineva acolo sus face dreptate va da BUNUL DUMNEZEU exact ceea ce faceti sibienilor, nenorocitilor.
Raspunde

anti frauda

Acum 8 ani

ba corupti striga corupti ,ba tara ata este un cancer tot ce se intimla ,este ca majoritatea care au condus tara si-au facut legi dupa interse ,de ce credeti ca nu s-a aprobat legea aia cu raspunderea manageriala si ministeriala ,acum tara asta acea alt drum ,ba legile sunt facute nu pentru ala care fura un bou ,sunt pentru ala care fura o piine ca nu are ce minca ,as face si eu 8 luni de pirnaie si s-a ramin numai cu 5 la suta din acerile lui voculescu ,ghita ,nastase si alti fosti securisti si abonati la contracte cu statu si licitati dubioase de terenuri ,fabrici ,magazine etc ,bai cele mai mari tepe s-au tras in guvernarea nastase ,de si pina si nelu cotocelu s-a speriat de amplorea tepelor trase de colegi de partid si lea spus ba mai opritiva ca voi sunteti de stinga ,ba astia de vau condus 25 de ani au pus de cumetri precum familile mafiote ba la bobor la videm idea ca ne certam dupa modelu coabitari basescu -ponta si 4 ani furam noi si 4 ani furati voi ,ba cineca din interior sibiului este sifonu lui ponta ca prea se intimpla numai la sibiu de vreo 2 ani ,ba cu rele cu bune acesti oameni de afaceri din sibiu au creat citeva mii de locuri de munca ,ba deacord cu hoti si evazionisti la puscarie ,dar veniti si faceti locuri de munca corecte .dupa dezastru economic facut de toasi d partid oameni trebuie sa-si intretina familile ,ca nu toti au norocu s0a conduca tarta si sefi de instituti si sa-si angajezeze toate rubedenile ba astept alea 11 000 de noi lcuri de munca ca s-a nu mai fim obligati s-a lucram la corupti si evazionisti astia cu rele cu bune da la citeva zeci de mii de lucru ,ba oameni de afaceri din sibiu nu mai coctruiti mega cladiri si hoteluri ca deranjaza la mitici la vale ,astia de prazburgia crede ca saracia le vine de la oeri din marginimea sibiului si nu din prostia care ii domina ,bai gugustuci de la vale astia de ii faceti ciobani muncesc sa0si faca prosperitate nu sta toata ziua la bodega satului si injura la chiaburi din ardeal ,la munca si nu tot timpu la miloaga ca va tinut destul ardeleni timp de 70 de ani ,vorba lui bricusi oltean de al vostru ,am plecat vam lasat prosti si saraci ,mam intors si vam gasit si mai prosti si mai sartaci
Raspunde

camy

Acum 8 ani

Voinea narcis tre\' verificat in legatura cu DPC, Tarnu este intangibil :)
Raspunde

asda

Acum 8 ani

Si astai sunt cinstiti ??? sunt sigur ca nu si ar trebui sa ne bucuram ca i-au luat, asta daca nu facem parte din \"turma \" lor de hoti si ciobani parveniti.
Raspunde

alzara

Acum 8 ani

Un spital judetean modern (nu pavilionar) ramane un vis pt fosta capitala culturala. Acum ca si Clujul renunta la clinicile pavilionare (totusi dotate..) suntrm singura resedinta de judet fara spital nou .
Raspunde

Ioana

Acum 8 ani

Cele mai sigure locuri de munca ! Oferta extrem de serioasa ! Asiguram din start contract legal ! Deja s-au facut primele plati ! Multi oameni s-au convins ,e randul dvs acum ! Nu este MLM ! Nu este joc piramidal ! Castigurile sunt garantate ! Cautam operatori online care vor sa castige cel putin 300 dolari lunar ,cu o munca usoara de 3 ore pe zi ! Pentru a va oferi detalii trimiteti textul INFO LA ADRESA DE EMAIL ioanadana_toma@yahoo.com ,multumesc .
Raspunde

xxl

Acum 8 ani

ar trebui scoase toate taxele 1 an!!
Raspunde

horatiu

Acum 8 ani

CAMY daca sti ceva concret de voinea narcis, hai sa ne schimbam informatiile pt ca am parghii sa fac dreptate si sunt direct interesat.Sincer
Raspunde

dreptatea

Acum 8 ani

Ar trebui loati toti cei care au actiuni la aceste firme nu doar 5-6 persoane
Raspunde

36

Acum 8 ani

La multi ani Nicoara, Ghise, Domnariu!!
Raspunde

ANTI M.ILIARDARI SI HOTI

Acum 8 ani

VERIFICATIL SI PE STANGU BARBATUL LUI ASA ZISA CANTAREATA GABRIELA NISTOR O SA VA CRUCITI CE O SA AFLATI DE EL CE MANEVRE A FACUT LA D.P.C SI DE CE A FOST DAT AFARA CE MANEVRE FACEA SI MERGETI PE VASILE ARON SI VEDETI CE CASA SI A FACUT CU MATERIALE FURATE DE LA D.P.C
Raspunde

puterea

Acum 8 ani

Ce ar fi daca toti comentatorii astia anonimi, sa le o suga la toți cei despre care scriu. Ar fi mișto sa i vezi cu gura plina si cu degetutele pe taste.
Raspunde

@29

Acum 8 ani

Corect! da oare nu si pe Tiberiu Iulian Ivancea care a ”licitat” teren--uri in Sibiu la pret de second hand ? Are cumva afaceri ”sub acoperire” in Selimbăr?
Raspunde

Ptr. DIICOT, DNA

Acum 8 ani

Da, pe acoperitul lui Carabulea, pe CIPRIAN FAUR acest fac totum nu il cautati ? Nu se intreaba nimeni cum acest individ a luat terenurile oamenilor din Cartisoara, cum primeste contracte si cum ajunge numai la banii publici!!!????
Raspunde

MARIA

Acum 8 ani

Si totusi pe domnul TIBERIU TANT , care are 12 case si hotelul Premier in urma DPC-ului nu aveti de gand sa-l controlati? De unde a avut bani din salariul de bugetar sa cumpere in 2 ani 12 case si hotel? Intrebati furnizorii si o sa va spuna ca erau obligati sa-i dea 10 % din suma ce o incasau de la DPC ca sa primeasca banii mai repede. Si urmariti pe internet ca isi cauta chiriasi pentru casele din DPC. Daca nu, intrebati-o pe Mioara Munteanu, ca ea e colega lui de suferinta in ultimii 8 ani si va poate spune mai multe, adica absolut tot ce doriti despre aceasta persoana, cu certificat de handicapat pe merit.
Raspunde

florin

Acum 8 ani

Mai fraierilor nu mai scrieti prostii ca daca se trezeste vreo unul din cei despre care scrieti sa va faca vreo plangere penala n aveti pe unde scoate camasa. ATENTIE MARE LA NOUL COD PENAL SI LA NOUL COD CIVIL.
Raspunde