Miercuri,
10.09.2025
Cer Senin
Acum
21°C

Astazi, la ora 20, incepe votul. In Noua Zeelanda

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează că, datorită diferenţelor de fus orar, votul începe în afara ţării, la secţia de votare din Noua Zeelandă/Auckland, în cursul serii de sâmbătă, la ora 20,00, ora României (ora 7,00, ora locală), şi se termină la secţiile de votare de pe coasta de Vest a SUA şi Canada (Vancouver) în cursul dimineţii de luni, ora 7,00, ora României (ora 21,00, ora locală), informează Agerpres. "MAE a luat toate măsurile organizatorice necesare pentru buna desfăşurare a procesului de votare în străinătate la alegerile pentru preşedintele României, în conformitate cu atribuţiile ce-i revin prin lege. Cetăţenii români cu drept de vot, din străinătate, sunt aşteptaţi la urne, la secţiile de votare comunicate anterior şi indicate pe site-ul MAE, link: http://www.mae.ro/harta-sectii-2014. Reamintim că intervalul orar în care se poate vota este acelaşi ca în România. Specificul votului în străinătate este că datorită diferenţelor de fus orar votul începe în afara ţării la secţia de votare din Noua Zeelandă/Auckland, în cursul acestei seri, ora 20.00, ora României (ora 7.00, ora locală) şi se termină la secţiile de votare de pe coasta de Vest a SUA (Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, Sacramento, Portland) şi Canada (Vancouver), în cursul dimineţii de luni, 3 noiembrie, ora 7.00 ora României (ora 21.00, ora locală)", informează MAE într-un comunicat de presă.Potrivit sursei citate, în vederea unei informări corecte şi operative cu privire la procedura electorală, Ministerul Afacerilor Externe a creat pe site-urile instituţiei, ale misiunilor diplomatice şi ale oficiilor consulare, de la mijlocul lunii septembrie, o secţiune special dedicată alegerilor pentru preşedintele României în anul 2014. 
Toate detaliile privind procedura de vot sunt disponibile accesând "Ghidul alegătorului român din străinătate", material realizat de MAE în colaborare cu AEP, disponibil şi el în cadrul aceleaşi secţiuni. 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

8 comentarii

Ion

Acum 10 ani

Ultimile analize reale arata: Johannis 50% Ponta 27% Tariceanu 14% etc....
Raspunde

ha ha

Acum 10 ani

se vede k romanii sunt neam de ieniceri dupa ,,ahmed,, din poza...alegeti pe ponta sa mearga bine la furat...de altceva nu s instare vlahii
Raspunde

gogu

Acum 10 ani

Dragi sibieni, noaptea e sfetnic bun! Ganditi-va bine cui dati votul!!!
Raspunde

sb

Acum 10 ani

exitpol jOhannis 47,ponta 15,....tariceanu 10..pt sibiu
Raspunde

alzara

Acum 10 ani

Mare hahalerã acest Rares Bogdan . Un escroc cu aere de cult. Rar asa slugoi. Inca o rusine a ziaristilor. Pare sa -l aprecieze pe Iohannis si -i canta in struna cuplului Elena Traian -PÂMP. Aria fraudarii a devenit refren din 2004!
Raspunde

joseph

Acum 10 ani

alzara, se numește joc la două capete. bogdan ăla e mână cu care se șterge la fund cozmin gușă care este mâna cu care se șterge la fund boc, iar cu toți acești trei clujeni se șterg la fund, pe rând, elena udrea și băsescu. Că doar nu degeaba le-a făcut rost Băsescu de televiziune ălora. Aseară Vântu băteaaaa, tralalala....
Raspunde

@6

Acum 10 ani

Buey da dastept mai esti tu postacule ,pune-ti papion si marsh la sectie sa-l votezi pe ponta:)))))
Raspunde

vasiladi

Acum 10 ani

ce cauta afise promo electorale in ziar cind legea zice altceva? ieri,azi................ pentru comentarii pe forum nicio problema ,fiecare are dreptul la opinie!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus