Joi,
06.05.2021
Cer Senin
Acum
14°C

Lunea orbilor. Trei accidente pe trecerea de pietoni

Trei femei, un bărbat și o fetiță au fost accidentați în această seară pe trecerile de pietoni din județ. În numai câteva ore, s-au produs două accidente în Sibiu și altul în Mediaș. În toate cazurile, victimele se aflau pe trecerea de pietoni și au fost lovite cu mașina de șoferii care fie nu au văzut nimic, fie au circulat prea repede.
Primul accident, și cel mai grav s-a produs pe trecerea de pietoni de la magazinul Ambient, de pe Șoseaua Alba Iulia. Un tată și fetița lui au fost duși în stare foarte gravă la Spitalul Clinic Județean, după ce un șofer de 29 de ani din Sadu i-a lovit în plin. 
Un alt accident s-a produl în această seară pe Calea Dumbravii, în dreptul CEC. O tânără de 23 de ani a fost lovită pe trecerea de pietoni și a fost dusă la spital. Femeia era conștientă la venirea echipajului de urgență. Șoferul, un bărbat de 53 de ani circula spre Piața Unirii. 
În Mediaș, două femei au fost lovite tot pe trecerea de pietoni pe Șoseaua Sibiului. Victimele erau conștiente la venirea echipajului de urgență.
 
Foto: Arhivă

Comentarii

23 comentarii

random

Acum 6 ani

De cand pana cand exista Piata Unirii in Sibiu? Documentati-va inainte de a scrie un articol.
Raspunde

MB

Acum 6 ani

Piata Unirii e zona limitata de Magazinul Dumbrava, Ramada si Hotel Continental (fost Bulevard). Acum \"pune mana\" si cere-ti scuze... :)
Raspunde

aaa

Acum 6 ani

La cum se lanseaza uni pietoni pe trecere nu e de mirare ce se intimpla.De vina este si Politia rutiera ca nu ii sanctioneaza pe soferii care parcheaza inaintea sau chiar pe trecerea de pietoni .
Raspunde

sofer

Acum 6 ani

Rog militia sa lanseze o campanie cu sloganul ,, CUM SA TRAVERSAM CORECT PE TRECEREA DE PIETONI\" ( caci la preventie sunt foarte buni ) . Si la pietoni se pot aplica avertismente si sanctiuni, sa stea dupa copaci si dupa cladiri si sa sara in fata lor (pietonilor) sa ii sanctioneze.
Raspunde

Adiarc

Acum 6 ani

Unor pietoni se pare ca nu le pasa de viața lor , din moment ce nu se asigura deloc....ca doar au prioritate.......prioritate spre viața de apoi
Raspunde

somer

Acum 6 ani

bai daca este trecere de pietoni respecta nu vorbi la celular si dai peste oameni ,cine va dat carnetu ,s-au nu te uiti pe stipi care indica trecere de pietoni ,circulatia preventiva ,s-au voi sunteti zmei soselelor ,fa dicolo asa ,s-a vezi cum devi pieton ,dar la noi asa este haos si indisciplina ,ca tot este democratie originara
Raspunde

nicu

Acum 6 ani

din pacate o parte din vina e strict a pietonilor. circula ca vacile cu telefonul in mana fara sa se asigure fac curba la 90 de pe trotuar pe carosabil pe loc au casti in urechi ca poate ai 50 si le dai un clacson de avertizare ca sa aibe sansa sa se salveze. 90% din timp mi frica sa pleznesc pe unu la trecere sau direct pe strada ca mai sunt mosi care abai merg da ei trec peste 4 benzi intre 2 benzi ca lor asa li sa nazarit. imi pare rau ca au fost accidentati dar ar trebui si ei sa fie atenti. eu cand traversez nu pun piciorul pe carosabil daca vad ca e neatent soferul ...
Raspunde

Pieton

Acum 6 ani

si eu era sa lovesc ieri o doamna pe trecere. nu vorbeam la telefon, nu aveam viteza, poate eram abatut dupa servici. in fata la biserica de pe maramuresului, am franat brusc cand am vazut-o pe zana zanelor ca de pe trotuar intra direct pe trecere fara sa intoarca capul...am vrut sa dechid geamul si sa-i urez sa moara cu dreptate in mana...cu greu m-am abtinut...
Raspunde

BSK

Acum 6 ani

Obigatia la trecerea de pietoni o au ambi participanti , atat pietonul cat si soferul , mai ales in conditiile meteo actuale cand toti se grabesc . Mai important de atat e ca fiecare trebuie sa tina la viata lui , faptul ca esti pe trecerea de pietoni nu te face invulnerabil , cel mai rau caz ucidere din culpa si asta aste...!!!!
Raspunde

radu

Acum 6 ani

Da, obligatia o au ambii participanti, doar ca masina e din fier iar omul e din carne. Fierul e mai tare decat carnea. Fierul zdobeste carnea si oasele. Pietonii ar trebui sa fie mai atenti decat soferii, fiindca ei sunt din carne, nu din fier. Eu, ca pieton, niciodata nu ma astept ca vreun sofer sa opreasca atunci cand vreau sa traversez pe zebra. Cu premisa aceasta ma opresc la zebra. Ca exista unii amabili care opresc si imi fac cu mana semn sa traversez, cinste lor. Dar nu toti sunt ca ei... Asta e, traim intr-o lume imperfecta si trebuie sa ne comportam ca atare. Mai ales pietonii, care sunt din carne si oase...
Raspunde

ovidiu

Acum 6 ani

@Radu: logica balcanica tine cu tine. Logica vestica spune ca cel mai puternic ii protejeaza pe cei mai slabi. Adica soferii trebuie sa-i protejeze pe biciclisti si pietoni iar biciclistii la randul lor pe pietoni. Cam asta-i si ordinea prioritatilor in vest, pieton, biciclist si la urma vine soferul.
Raspunde

ovidiu

Acum 6 ani

In Germania nu se moare pe treceri de pietoni, pentru ca asta ar insemna sfarsitul civilizatiei pentru ei. Incetiniti si opriti la treceri de fiecare data cand vedeti oameni CARE INTENTIONEAZA sa traverseze nu numai daca ii cu PICIORUL DEJA IN DRUM. Asta inseamna civilizatie.
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Mașinile sunt făcute de către oameni ca să le facă viața mai ușoară și să-i protejeze. Domnule Radu, înțelepciunea dumneavoastră mă împietrește.
Raspunde

radu

Acum 6 ani

Traim in Romania, unde nu exista logica si conceptele din occident. Logica mea, asa stupefianta cum vi se pare, m-a protejat de accidente. Sper sa pastrez aceasta statistica si in continuare. Dar voi puteti avea logica pentru occidentul mult iubit.
Raspunde

dt1961

Acum 6 ani

@ovidiu! Si eu traiesc mai mult in Germania in ultimii ani si obligatiile de servici ma poarta zilnic pe strazi de toate felurile. Dar....in Germania nu (se) prea moare pe treceri de pietoni, in primul rand , pentru ca pietonii nu sunt kamikaze ca in Romania. Eu nu prea intalnesc (in Germania) pietoni din aia care intra ca vitelul pe trecere fara sa se uite in stanga ,dreapta si apoi trece cat mai grabit posibil, fara sa alerge. Apoi, soferii din germania sunt la peste 1000 de km mai la vest de noi si la ...cam tot atatia ani de civilizatie inaintea noastra. La noi toti ne credem numarul unu indiferent ca suntem la volan sau pietoni, bineanteles ca majoritatea dam lipsa de cea mai mica toleranta, circulam precipitati cu capul in nori, parca noi am fi ocupati mai ceva decat nemtii cu munca si suntem lipsiti de cel mai mic timp liber. Ce este pacat insa? Faptul ca multi dintre noi sfarsesc tragic si aunci se vede cel mai bine dezbinarea care exista in societatea noastra. Toti judecam dupa cum avem interesul si in nici un caz nu ne gandim vreun moment la realitatea momentului.
Raspunde

dt1961

Acum 6 ani

@joseph! Va recomand sincer ca, in Romania , sa circulati cu masina avand pantofi cu talpa subtire iar pe jos cu bocanci masivi, pentru stabilitate, apoi sa va ganditi ca daca masina este facuta pentru oameni s-ar putea sa nu mai asculte de om la 5 m de trecerea de pietoni si daca sunteti pieton sa nu fi-ti chiar sigur ca trecerea de pietoni este marginita de ziduri, din beton armat, infailibile.
Raspunde

rosu

Acum 6 ani

In Germania merg politisti in scoli si gradinite si le exlpica celor mici cum sa circule cu bicicleta si cum sa traverseze drumul. Cea mai importanta lectie: nu te bagi decat daca esti sigur ca te-a vazut soferul. E pentru siguranta ta!
Raspunde

siby

Acum 6 ani

Prea dese si prea multe treceri pe principalele artere dfin oras...acestea ar trebui dotate cu semafoare actionate de catre pietoni la comanda, doar la fiecare 2-3 min. sa fie permisa traversarea cate 25-30 sec....asa este peste tot in tarile civilizate!
Raspunde

Mai multa atentie si respect...

Acum 6 ani

@Seby: Tu de cand n-ai mai circulat pe jos? Prea multe treceri de pietoni? De unde atata bucurie? De cand se tot introduc sensuri giratorii trecerile de pietoni sunt mutate sau chiar scoase sa faca loc imbecililor cu masina. Total de acord cu trecerile actionate de pietoni la comanda, eventual corelate si cu volumul de trafic(in sensul sa optimizeze si circulatia auto dar si pietonala). In majoritatea oraselor din Romania inainte de trecerile de pietoni asfaltul este vopsit in rosu si triunghi alb cu cedeaza trecerea pietonilor peste vopseaua rosie.
Raspunde

ha ha

Acum 6 ani

ce tot comparati cum este in germania?e diferenta prea mare fata de tziganiadia....nu ai cum sa compari nici japonia cu africa....cam tot aia este diferenta...
Raspunde

Adriana

Acum 6 ani

Dar pe dobitocii de soferi care accelereaza in preajma trecerilor de pietoni nu-i vede nimeni??? Asa scrie in codul rutier, sa accelerezi cand vezi trecerea de pietoni? Pe cei cu masini 4x4 care vin stresati(saracii!!!) de la lucru, si merg cu viteza chiar si in preajma scolilor, magazinelor, trecerilor de pietoni, pe ei cine ii amendeaza?
Raspunde

student sibian cu buletin de sibiu

Acum 6 ani

nai bmw mergi pe jos. ghinion.
Raspunde

eu

Acum 6 ani

trecerea de pietoni din dreptul Bazei de tratament Aria, de linga Ambient, unde s–a produs accidentul de luni seara (barbatul de 36 de ani si fetita de 9 ani) este semnalizata doar cu un indicator simplu, fara lumini intermitente.poate acel accident ar fi putut fi evitat. daca era un astfel de indicator, soferul observa mai din timp ca urmeaza o trecere de pietoni..ar fi bine sa monteze autoritatile un indicator cu lumini si sa puna si niste limitatoare de viteza pe drum (din acelea in relief)...in rest – ca la noi – dupa ce se intimpla ceva grav, ne gindim la solutii...oare citeste cineva ce scriem noi aici? ca vad ca nu se ia nicio masura...pacat!
Raspunde