Proiectul de buget pe 2015 al Sibiului include sume alocate și pentru înlocuirea rosturilor de dilatație ale Podului Gării, obiectiv reconstruit și dat în folosință în 2005. Potrivit estimărilor, valoarea totală a lucrărilor este de 930.000 de lei, din care, în proiectul de buget de anul acesta, sunt alocați 550.000 de lei.
Defecțiunile apărute la amintitul pod au drept cauză principală rosturile de dilatație care ”au avut în timp o comportare necorespunzătoare”, după cum se arată într-un raport al Direcției Tehnice din cadrul Primăriei Sibiu, raport adoptat în Consiliul local acum mai bine de un an. ”Tipurile de rost amplasate pe pasaj sunt dimensionate pentru o deschidere medie de 3 – 5 cm și o variație totală de 5 cm, caracteristici care au fost depășite de comportarea efectivă a rosturilor, rezultând degradarea acestora”, se arată în raportul întocmit pe urma studiului de fezabilitate realizat de SC Beta – Cops SRL. În fapt, întregul pod are nevoie de reparații. ”Trotuarele au o soluție constructivă improprie, apele pluviale acumulându-se sub trotuar”.
Prin soluția propusă în SF, este prevăzută refacerea întregului strat de uzură din beton asfaltic, de pe toată lungimea podului. ”De asemenea, se prevede înlocuirea rosturilor de dilatație existente cu dispozitive de acoperire a rostului noi, etanșe, montate corespunzător pe suprastructură (…). La trotuare se vor îndepărta tablele din oțel striat, se va complet umplutura de beton a trotuarului, precum și stratul de asfalt”.
Pentru aceste lucrări, indicatorii tehnico-economici estimează investiții necesare de 930.000 de lei, inclusiv TVA. Suma necesar a fi investită va fi stabilită, însă, în urma atribuirii contractului de lucrări printr-o procedură de achiziție publică.
Anul trecut, în toamnă, același pod a fost închis traficului pentru înlocuirea covorului asfaltic de suprafață.
Podul Gării a fost reconstruit de la zero în 2005, în urma unei investiții de 12,7 milioane de lei. Structura are o lungime de 425 de metri, iar la nouă luni de la darea lui în folosință, circulația a fost restricționată timp de două săptămâni pentru lucrări de ”reglare a rosturilor de dilatație”. Construcția a fost executată de firma sibiană Concefa SA.
Foto: Google Street View
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
15 răspunsuri
-
mare smecherie cu aceste rosturi de dilatatie …cineva doreste sa castige ceva bani buni de la primarie in cardasie cu evaluatorul tehnic si cu responsabili din serviciul tehnic al primariei s-au unit si induc in eroare edilul sef necunoscator al tehnici in constructie cai ferate si poduri …… Podul intradevar a fost finalizat in urma cu 10 ani de cea mai slaba firma de constructi CONCEFA din Sibiu in prietenie cu primarul de la aceea ora ……Primaria a avut diriginte de santier care a urmarit fiecare faza ,dar nu a fost exigent si constructorul a adus si-a pus cele mai slabe materiale inclusiv rosturile de dilatatie care de fapt erau altele in proiect .cat despre trotuare ce sa mai vorbim au fost lasate la voia intamplari si grabeau darea in folosinta dupa mai multe termene trecute la inaugurare … Dna primar poate sa solicite o comisie ptr evaluare, sa constate ca nu este necesar inlocuirea acestor parti comunicate in articol … asa cum se afla podul acuma cu mici reparati poate functiona inca vreo 5 – 6 ani iar cu acesti bani se pot executa alte lucrari importante poate chiar ptr fluidizarea traficului str Viitorului pe sub pod C F spate cu libertatea pina la sensul giratoriu din fata intreprinderi Libertatea
-
La ultima reparatie a podului cand s-a inlocuit covorul asfaltic, mai putin portiunile de pe capete, s-au inlocuit si rosturile de dilarare, ramanand doar cate un rost de dilatare vechi de o parte si de alta a podului. De altfel astfaltul inlocuit e impecabil. Oare nu e cam mult 930.000 lei ptr doua rosturi si inca putin astfalt?
-
Deci daca vara, SUB SOARE podul inchis la culoare se incalzeste la cca +60°C (DILATARE puternica), iar in iarna aceasta s-a racit pana la ? -25° C (CONTRACTARE puternica+ presiunea de gheata in rosturi)…am avea o diferenta de 85°C… De ce nu era prevazuta aceasta diferenta dilatare-contractare la aceste temperaturi+marja de siguranta? Viaductul VECHI era in ordine..Asta nou, inca imediat dupa constructie, liber-si-nesilit-de-nimeni bâtâia ca luat de streche…Si acum ALTA cârpaceala. Si ati mai daramat si Podul de Fier de la Piata Cibin…O sa cada si ala nou de pe acolo…INAPTI-buni de impuscat…
-
ba tu de ce crezi ca podu vechi de la piata cibin avea restricti de greutate de vreo 40 de ani ,ba nu mai facea fata ,cind s-a construit acum vreo 150 de ani ,treceau carute si tramvaiu ,acum cerintele sunt mari ,asa ati comentat si cind s-a reconstruit podu de la neculce ,era mai bine cu puntea de lemn ,ba ne modernizam ,si mai laso aia cu dna ,uitate la ai tai la vale de carpati cum povestesc de spagi de milioane euro de parca vorvesc de un mic ciubuc la chelner s-au frizer ,dai mai departe doamna primar pe astia nu-i multumesti nici daca le platesti taxele si impozitele ,tot gasesc ceva s-a comenteze negativ ,nu esate mai bine de nea nelu de la judeteana ca nu face nimic ,nu mai are nimeni de comentat nimic
-
podul ”de fier” de la piata cibin a fost inaugurat in 1909, nu are nici 50, nici 150 ani ! deci doar cu 3 ani mai vechi ca vechiul viaduct de la gara si la fel de vechi ca podul ”de piatra” de la poarta ocnei (gladiolelor). P.S. nu e nimic de plans dupa el (ok, avea ceva vechime si atat), e un pod standard tipic anilor 1900, mai avem unul la fel, dar mai mic putin in colonia sevis, drumul spre cisnadie. era plina tara in trecut de asemenea poduri. sa vedem acum cum va iesi cel nou, parca respecta oarecum, intro linie moderna, stilul celui vechi. foarte bine ca se inlocuieste, abia mai facea fata.
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Pădurarule , nu ai priceput ironia ? Cam greu la Sibiu …
Pe cand un post de radio local.
Da ,…nu folosiți prafurile (energizantele),țigările și băuturile alcoolice…asta da educație…uite unde te aduce școala în românia…de fapt la așa țară…
*** (Acest comentariu a fost moderat deoarece face parte din categoria „trolling”)
Da bă, exact ca la Viena și la Berlin. Și ce-ai vrea?












Lasă un răspuns