Marţi,
04.10.2022
Ploi Scurte
Acum
7°C

N-a stiut cine e Iohannis si a cerut ajutorul publicului

Preşedintele României, Klaus Iohannis, a ajuns subiect de întrebare la ediţia din Germania a emisiunii "Vrei să fii milionar?", potrivit unei capturi postate de jurnalistul Grigore Cartianu pe pagina sa de Facebook, citat de Mediafax. Un participant la emisiunea "Vrei să fii milionar?", difuzată în Germania de postul RTL, a primit, ca probă pentru câştigarea sumei de 16.000 de euro, întrebarea "Klaus Iohannis este de scurt timp preşedintele", cu variantele la alegere:
 
A. clubului Bayern Munchen?
B. Bundesratului?
C. României?
D. Staţiei Spaţiale Internaţionale?
 
 
Concurentul respectiv, un profesor, nu a ştiut răspunsul şi a apelat la ajutor din public, pe care l-a şi primit, mai precizează jurnalistul Grigore Cartianu pe Facebook, citând-o pe Daniela Gafei, din Dortmund, cea care i-a şi semnalat momentul din timpul emisiunii.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

10 comentarii

Ipu

Acum 7 ani

ATENTIE! ::: Ip-ul tau a fost banat si nu ai dreptul de a comenta pe acest site. Daca tu consideri ca este o eroare, trimite un email catre noi, folosing informatiile disponibile pe pagina de contact
Raspunde

domnilor de la T Sfatului -

Acum 7 ani

stati cam prost cu lb germana ! Emisiunea cu pricina dela postul RTL se cheama \" cine devine milionar \" - nu e pe vrute ! :-)
Raspunde

Bai @2

Acum 7 ani

Daca taceai filozof ramaneai. Formatul emisiunii este acelasi ca in Germani. De fapt s-a cumparat din Olanda, producatorul vanzand ambelor tari aceeasi emisiune, care in Romania e recunoscuta ca: VREI SA FI MILIONAR. Degeaba cunosti limba Germana daca nu intelegi fenomenul media...
Raspunde

x

Acum 7 ani

Corect. De acord cu 3. Nu se traduce cuvânt cu cuvânt. Ceea ce la RTL se numește Wer wird Millionär in varianta românească este Vrei sa fi milioanar! Exemplele pot continua cu Ich bin ein Star! Holt mich hier raus!
Raspunde

mihai

Acum 7 ani

\"... N-a știut cine e Iohannis...\" E grav daca nu a stiut ?
Raspunde

JAWOHL!

Acum 7 ani

Inca o dovada ca herr klaus a aterizat la Cotroceni ca musca-n lapte ,el a fost selectat de americani,nemti ca fiind papusarul de paie slugarnic perfect pt interesele strainilor la noi in tara...acum umbla teleleu prin Chisinau..WTF!
Raspunde

@3

Acum 7 ani

Bai - da destept mai esti ! mai intelegi si fenomenul media - tu tre sa fi cu 3 perechi -- este ? :)
Raspunde

altul

Acum 7 ani

Sa ii sugeti toti ***lu johannis ca poate va era mai bine cu basescu
Raspunde

unu ,

Acum 7 ani

bai basescu a stat 10 ani si daca il intreba pe profesorasu ala ,precis spunea ca este vrun jucator de fotbal din liga 3 ,acuma se stie pe cine a slujit si pupat in fund asta de vorbeste mai repede decit gindeste [cartianu ]mai este unu tapalaga ,s-a nu mai vorbim de cirstoiu penibil ,ba tot ce spune ,johannis ,nu se pricepe ,bine ca s-a priceput ,base al vostru ,uitativa cum arata tara dupa 10 ani ,nici iraku dupa 25 de ani de razboi nu arata ma refer la infrastuctura ca romania ,bai cartiene vezi ca joi il va cunoaste doamna ,merkel cred ca sti ce functie are doamna sus amintita ,bai frustratilor mai abtinevati gata 10 obisnuitiva cu epoca ,johannis
Raspunde

ger

Acum 7 ani

Máine - joi Pentru prima dată cancelarul Germaniei va putea discuta chiar în limba ei maternă cu preşedintele României. Acelaşi lucru se va întâmpla şi în rândul consilierilor şi a celorlalţi experţi, căci echipa lui Iohannis are mai mulţi vorbitori foarte buni de germană decât orice altă echipă prezidenţială precedentă. Şi acest detaliu, chiar dacă pare greu de crezut, contează. Iar ceea ce reprezentanţii României trebuie să-i spună, în germana lor fluentă, doamnei Merkel este: “Sancţiuni economice dure. Cât mai dure!”
Raspunde