Secretarul orașului Săliște, Ionela – Eugenia Nuță, a emis un punct de vedere referitor la situația creată în urma sesizării Comisiei de disciplină, de către primarul Horațiu Răcuciu. ”Rezultatul anchetei Comisiei de disciplină îmi este favorabil integral. Motivul real al detașării mele este legat de starea mea de sănătate, având în vedere că în ultimele două luni am fost sub tratament medicamentos. Potrivit Legii 188/1999, legea funcționarului public, detașarea are loc pe o perioadă de șase luni, ceea ce înseamnă că după această perioadă voi reveni la Primăria Săliște pe funcția pe care o dețin. Adică, de secretar al orașului Săliște, titular. Pe această perioadă, este legal ca funcția de secretar să fie ocupată temporar de către o altă persoană. A nu se face confuzia între demisie și detașare, care a fost făcută cu acordul meu. Cu privire la relațiile mele cu domnul primar, nu pot să spun că au fost cele mai bune, dar au fost de colaborare profesională. Am colaborat strict profesional”, a precizat , Ionela – Eugenia Nuță, pentru Turnul Sfatului.
Știre inițială: Primarul din Săliște, Horațiu Răcuciu, a sesizat Comisia de disciplină referitor la unele fapte ale secretarului orașului, Ionela – Eugenia Nuță, pe care a acuzat-o de abateri disciplinare. Sesizarea a fost redactată încă de la finele anului trecut, iar ”verdictul” comisiei a venit la începutul acestei luni: secretarul Primăriei nu se face vinovat de absolut nimic. Între timp însă, Ionela Nuță și-a cerut detașarea din cadrul Primăriei Săliște.
Neoficial, relația dintre Horațiu Răcuciu și secretarul orașului era caracterizată drept una tensionată, și din cauza intenției alesului local de ”a-și aduce” un apropiat pe funcția în discuție. Actualul primar neagă însă aceste scenarii. ”Gura lumii nu are piedică. Eu am redactat câteva sesizări pe care le consider întemeiate. Activitatea comisiei de disciplină este, însă, suverană și nu pot eu să o evaluez. Referitor la postul de secretar al orașului, dacă acesta va fi scos la concurs, oricine se poate prezenta”, a declarat Răcuciu (foto) pentru Turnul Sfatului.
Acuzații: de la pajiști la neacordarea de asistență de specialitate
În sesizarea transmisă Comisiei de disciplină pentru faptele secretarilor de primării din județ, Horațiu Răcuciu a adus mai multe acuzații referitoare la activitatea secretarei Ionela Nuță. De la refuzul de a îndeplini atribuții precum întocmirea registrului de evidență a pajiștilor din oraș, întârzieri mai mari de 30 de zile în comunicarea actelor administrative către conducerea executivă a primăriei, până la faptul că aceasta nu reprezintă orașul și autoritățile locale în justiție.
Comisia de disciplină a propus, însă, clasarea sesizării primarului deoarece ”procedurile desfășurate și probatoriul administrat nu au confirmat săvârșirea unor fapte care să fie reținute exclusiv în culpa funcționarului public sesizat”.
”Nu au fost prezentate dovezi scrise din care să rezulte faptul că secretarul unității administrativ-teritoriale a refuzat să țină registrul cu actele de evidență a pajiștilor, precum și a planului cadastral al suprafețelor concesionate sau închiriate, cu respectarea prevederilor legale în vigoare. Din raportul scris, rezultă că doamna Nuță Ionela – Eugenia, în calitate de secretar al orașului Săliște, a depus diligențele necesare întocmirii acestui registru, însă nu i-au fost puse la dispoziție documentele necesare completării registrului, respectiv planurile cadastrale, inventarul pajiștilor UAT Săliște și contractele de închiriere/concesionare a pajiștilor, documente care erau gestionate de către alte persoane”, constată Comisia de disciplină, condusă de secretarul județului Sibiu, Iordan Nicola.
Aceeași comisie mai susține că, legat de sesizările referitoare la întârzierea în comunicarea actelor și neacordarea asistenței de specialitate primarului și conflictele cu persoane angajate în cadrul Primăriei, ”nu au fost prezentate dovezi certe”. ”… comisia a constatat că faptele imputate nu au fost evidențiate în mod corect. Pe de altă parte, comisia reține că, potrivit legii, secretarul unității administrativ-teritoriale nu are competența - și-n conseccință – nici obligația de a propune Consiliului local ordinea de zi a ședințelor Consiliului local, fapt pentru care afirmațiile Primarului orașului Săliște, cu privire la înscrierea pe ordinea de zi a unui număr de 11 procese – verbale de ședință pentru aprobare sunt neîntemeiate, mai mult chiar, nu au suport legal”.
Cât privește reclamațiile referitoare la faptul că secretarul nu reprezintă orașul, primarul și consiliul local în diferite procese, reprezentanții Comisiei au invocat o hotărâre a CL Săliște care aproba achiziționarea de servicii externe de consultanță, asistență și reprezentare a orașului în fața judecătorilor. Aceeași comisie a mai descoperit că, de fapt, secretarul Ionela Nuță chiar a solicitat rezilierea unor astfel de contracte, pentru a-i fi emise delegațiile necesare reprezentării autorităților locale în instanță.
Detașată de luna aceasta
Potrivit primarului Horațiu Răcuciu, secretarul orașului Săliște și-a solicitat detașarea în cadrul Fiscului sibian, începând cu data de 6 martie. Ionela – Eugenia Nuță nu a putut fi contactată pentru a exprima un punct de vedere.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Primăriei Săliște , Turnul Sfatului , horatiu racuciu , Eugenia Nuță , Ionela Nuță , Potrivit Legii , Nuță Ionela , Iordan Nicola , Primăria Sălişte
Vizualizari: 5903
Ultimele comentarii
Acum 9 ore
Adi Gliga
Acum 9 ore
Calitate nu cantitate
Acum 10 ore
Pastor Marginas
Acum 10 ore
Nemo
Acum 10 ore
Ion Iliescu