Duminică,
05.12.2021
Innorat
Acum
-4°C

Presedintele Asociatiei Constructorilor de Automobile din Romania: Va blestem sa mergeti pe Valea Oltului dupa un convoi de camioane!

Constantin Stroe, președintele Asociației Constructorilor de Automobile din România (ACAROM) și fost director general al uzinei de la Mioveni, l-a blestemat joi pe deputatul PSD Mircea Drăghici, consilier onorific al premierului Victor Ponta, să meargă în timpul săptămânii pe Valea Oltului și să prindă un convoi de TIR-uri.

"Domnule consilier Drăghici, de mine nu scăpați până nu merg pe autostradă de la Pitești la Sibiu. Și vă blestem să mergeți (pe Valea Oltului n. r.), am fost săptămâna trecută, să prindeți un convoi de camioane cum am prins eu și să pierdeți o oră și jumătate în plus. (...) Vă urez ca nu numai peste zece ani, peste o sută să lăsați în urmă ceva", a spus Constantin Stroe, citat de Agerpres, cu ocazia aniversării a 10 ani de la deschiderea Centrului Internațional Logistic (AILN) al Dacia de la Mioveni.

"Nu cer autostradă pentru mine, nu mă interesează pentru mine, mă interesează pentru tineri, pentru țară. Și nu cer autostradă pentru Renault, pentru Dacia, este în interes național. Transportul comercial, de luni până vineri, se face pe Valea Oltului. Cu ce viteză? Cu viteză comercială de 32-35 de kilometri pe oră? Aia nu e performanță", a mai declarat Stroe.

În replică, Mircea Drăghici a transmis mesajul lui Victor Ponta, în care se sublinia, printre altele, faptul că premierul susține în continuare realizarea cu prioritate a autostrăzii Pitești-Sibiu. "Autostrada Pitești-Sibiu este pe locul întâi în Master-Planul de Transport. Știu că au fost unele îngrijorări ale angajaților, că reprezentanți ai conducerii Dacia Renault au transmis anumite semnale. Eu (...) susțin în continuare autostrada Pitești-Sibiu", se preciza în mesajul premierului.

Sursa foto

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

21 comentarii

sofer sibian

Acum 6 ani

...nu mai poate Ponta ca se merge cu 65 km/h viteza medie pe valea Oltului.Pur si simplu nu se doreste sa se faca autostrada pe acel tronson ca nu au luat ei teren de acolo ca sa il vanda dupa aia la un pret de 5 ori mai mare
Raspunde

@1

Acum 6 ani

Si eu care credeam ca din cauza ca este micutz de tot Sibiulnu are masini ci doar biciclete!
Raspunde

@2

Acum 6 ani

Sibiul e suficient de mare deja, nu are nevoie de retardati ca tine si fratii tai! Sibiului ii trebuie investitii, infrastuctura si oameni de calitate! Tu ai singurul rol de a instiga ura! Mars la rusi! Iar autostrada nu e contruita pentru olteni, ci e un coridor european!
Raspunde

florin

Acum 6 ani

O persoană care ţinteşte spre prosperitate pare să atragă idei profitabile şi posibilităţi de afaceri din care ies bani. Asta scrie celebrul *** în cartea ”Succesul în viață”.***part-time care vor să câștige bani în timpul liber, într-un proiect unic la nivel mondial. *** de comision. Pentru mai multe detalii, *** la *** florin_cristi09***
Raspunde

@3

Acum 6 ani

Bai prostie ce are de-a face comentariul meu cu autostrada sau cu oltenii Daca sunt bani sa o faca , daca nu sa nu o faca eu tot nu o sa o folosesc prea mult La fel cum Sibiul e un orasel si va ramane un orasel si dupa realizarea ( putin probabila in contextul actual) a autostrazii Eu in locul tau as ramane la bicicleta sau ( dupa intalnirea de azi de la Bruxelles a lui Rus) as cumpara ceva proprietati pe Valea Prahovei sau mai bine la Brasov
Raspunde

asc

Acum 6 ani

de-abia astept sa nu-l mai vad pe pontaur si pe gasca lui. Sa latre peste gard, ca Baselu. Autostrada se va face oricat s-ar dai ei cu dosu\' de pamant. Ma surprinde sa vad ca sunt ceva comentatori rautaciosi din alte orase. Va mananca pizma sau ce cautati sa comentati pe site-ul unui ziar din Sibiu? Orasel, neorasel, avem presedintele tarii fostul nostru primar, dovada ca Sibiu a fost o carte de vizita suficienta. Asa ca... Ham Ham... Caii trec.
Raspunde

ss

Acum 6 ani

Pai de asta le e ciuda...ca Sibiul se va dezvolta exploziv odată legat complet cu autostrada si de Nadlac si de Ct.....unii nu mai pot de dorul altora , in loc sa-si vadă de ciorba lor...acra
Raspunde

ss

Acum 6 ani

Sa ne amintim ca plagiatorul a anulat studiu de fezabilitate aflat in desfășurare ....si la reluat abia dupa 2 ani la presiunea Comisiei Europene.....copy paste de 2 lei
Raspunde

@6

Acum 6 ani

Macar sa faca astia autostrada Dar nu prea cred , om vedea peste 7 ani Cat priveste johanica ..parintii mei cand au facut casa aveau montator de bude unul din Scornicesti imi aduc aduc aminte ca era exact ca si tine mandru ca Marele Carmaci se plimba peste tot in lume in timp ce el curata kktul in bude Acum cadva timp a venit cu fii-sau la mine Si ala micul tot in bude se specializase dar dupa comentariul tau cred ca o sa imi iau un sibian sa imi curete kktul ca sa respectam traditia , si sa il ascult ce mandru e el cand imi curata buda de Marele Sas Asadar pt mine Sibiu Scornicesti acelasi lucru aceiasi mentalitate , tot un cioban ajuns Presedinte si care se bucura un pic de ciubucul tarii Sper sa nu o sfarseasca ca si Nea Nicu fiindca sibiul sigur va avea soarta Scornicestiului Oricum sa faca Ponta autostrada sa nu mai stai la coada ca pe Valea Prahovei macar voi
Raspunde

@9

Acum 6 ani

Din ciclul \"Marele taun si zborul in jurul mediului ambiant scabros\"
Raspunde

@10

Acum 6 ani

Ma tu vrei sa-mi cureti kkktul si nu stii cum sa il fentezi pe ala din Scornicesti!
Raspunde

@11

Acum 6 ani

Josnic poti sa fi , lighioana idioata
Raspunde

@11,12

Acum 6 ani

Ce tot aveti de impartit,cocosilor? Nu v-ati saturat de balacareala asta zilnica penibila?recomandare:doza dubla de xanax pt amandoi!
Raspunde

Andrei

Acum 6 ani

Valea Oltului e prea departe de Bucuresti. Eu i-as pune pe alesii poporului sa dea cu masina in toate gropile de pe centura Bucurestiului. Ar fi destul ca sa se simta !
Raspunde

@13

Acum 6 ani

E distractiv! Si te rog chestia cu Xanaxul e brand si e folosit numai cand apare natangul pupenaus!
Raspunde

ghita

Acum 6 ani

mai rau e sa prinzi o turma de mioare cu 3 ciobanei. Unu sibian , altu din sibiu iar ultimul sibian get beget
Raspunde

sofer batrin

Acum 6 ani

bai frusrat ratat [9 ] bai nataraule ba din ce catun faci parte de spoi la sibiu orael ,bai tu nu vezi ca devi penibil ,bai pateu de urs ,am informati ca ti-sa recomandat s-a maninci numai piine alba nu de alta dar daca maninci neagra ,re musti de mina bai ,globinule retardart ,mars la tine in vagauna ,granita la turnu spart si cu viza senghen vei veni la sibiu ,handicapatule de la multa laba t-i se urca la cap gunoiule frustrat ,mai bine te facea mata unu de ala de incepe cu litera c si se gata cu t ,tragea apa si gata cu tine frustratule ,erai acum prin oceanu pacific
Raspunde

sofer batrin

Acum 6 ani

bai frusrat ratat [9 ] bai nataraule ba din ce catun faci parte de spoi la sibiu orael ,bai tu nu vezi ca devi penibil ,bai pateu de urs ,am informati ca ti-sa recomandat s-a maninci numai piine alba nu de alta dar daca maninci neagra ,re musti de mina bai ,globinule retardart ,mars la tine in vagauna ,granita la turnu spart si cu viza senghen vei veni la sibiu ,handicapatule de la multa laba t-i se urca la cap gunoiule frustrat ,mai bine te facea mata unu de ala de incepe cu litera c si se gata cu t ,tragea apa si gata cu tine frustratule ,erai acum prin oceanu pacific
Raspunde

vaporeanu

Acum 6 ani

Garantia seriozitatii.Ai vrea sa vezi imediat cea mai completa si mai profitabila oferta de lucru?Acum,in premiera absoluta,vei viziona un video extrem de clar,video care te va convinge total si definitiv sa vii in echipa noastra! Rezultatele sunt dovedite!Eu vreau sa tea jut sis a te simti in siguranta,asa ca astept sa ma ontactezi sis a-mi soliciti restul detaliilor la ***:gheorghenecula***
Raspunde

@18

Acum 6 ani

Cum ai auzit de Xanax hop si tu sibiene. Nu se poate granitza la Turnul Spart fiindca dacacar fi asa sibiul ar deveni o colonie de handicapati si ne ar critica CE. Mai bine te tinem cu frumosul la tine in groapa...mai bagi o tura in Broscarie , te mai imperechezi cu rudele tale alde Cioaba si din cand in cand te prezinti la sefii tai din Brasov sa dai raportul ca esti bine.
Raspunde