Luni,
27.09.2021
Ceata
8°C

Trei pentru “sferturi”: românii domină Sibiu Open. Favoritul 1 termină în doar opt minute

Astăzi au avut loc meciurile care au decis sfert-finaliştii Sibiu Open 2015 – proba de simplu şi partidele care au trimis perechile de dublu în semifinalele turneului sibian.

Încă doi români, în sferturi

Favoritul numărul 1, Dusan Lajovic, a avut o misiune uşoară în faţa jucătorului Andrei Ștefan Apostol, profitând de abandonul românului după doar 8 minute de joc.  La scorul de 3-0 pentru sârb, Apostol a decis să abandoneze, fiind obligat de o accidentare.

O partidă extrem de disputată a fost cea dintre Victor Crivoi şi slovacul Filip Horansky, încheiată în trei seturi, scor 7-6, 3-6, 6-3, după 2 ore şi 12 minute. Celălalt român care a acces în sferturile de finală este Adrian Ungur, care a trecut de francezul Tristian Lamasine, favoritul 7, cu două seturi identice, 6-4, 6-4. Ultima partidă dintre cei doi avusese loc acum două săptămâni, în Olanda, unde francezul reuşise să se impună cu scorul de 6-3, 5-7. 1-6, astfel că Adrian Ungur şi-a luat revanşa la Sibiu. Cei doi români se alătură surprizei plăcute de la Sibiu Open, Petru-Alexandru Luncanu, care a scos din competiţie doi capi de serie.

Ultimul sfert-finalist s-a stabilit din partida Pere Riba – Germain Gigougnon (4). Spaniolul Riba izbutind să treacă şi de belgian, precum a făcut-o şi ieri în faţa lui Hănescu, deşi nu era favorit pe hârtie. Partida s-a desfăşurat pe durata a trei seturi: 6-0, 6-7 (0-7), 6-4.

La dublu, s-a jucat faza sferturilor, unde au fost înregistrate următoarele rezultate:

Dino Marcan/Antonio Sancic (1) – Ilija Vucic/Miljan Zekic: 3-6, 6-4, 10-4

Victor Hănescu/Constantin Sturdza (w) – Victor Crivoi/Petru-Alexandru Lucanu (w): 2-6, 5-7

Ilija Bozoljac/Dusan Lajovic (3) – Jozef Kovalic/Jan Mertl: 6-2, 7-5

Steven Diez/Pere Riba – James Cerretani/Matt Seeberger: (2) 7-6 (8-6). 5-7, 6-10

Lajovic – Ungur, capul de afiş al sferturilor

Mâine urmează sferturile de finală de la Sibiu Open 2015. Iată meciurile:

Lajovic (1)– Ungur, Luncanu – Kuzmanov, Crivoi – Riba, Mager – Zekic

Primii 3 favoriţi la dublu, pentru un loc în finală

Mai jos sunt afişate cele două partide din semifinalele de dublu, care vor avea loc tot mâine:

Dino Marcan/Antonio Sancic (1) – Ilija Bozoljac/Dusan Lajovic (3)

Victor Crivoi/Petru-Alexandru Lucanu (w) – James Cerretani/Matt Seeberger (2)