Miercuri,
29.06.2022
Cer Senin
Acum
31°C

Ion Ariton: Candidez la Primăria Sibiu!

Ion Ariton: Candidez la Primăria Sibiu!

Senatorul PNL, Ion Ariton, și-a declarat intenția de a candida la Primăria Sibiu. ”Da, vreau să candidez. Nu pot da mai multe detalii”, a declarat senatorul pentru Turnul Sfatului.

Senatorul PNL s-a născut în 15 februarie 1956 în Pitești. A terminat în 1984  Facultatea de Științe Economice a Universității din Timișoara, cu specializarea economist. După 22 de ani a făcut și un master în managementul administrației publice în procesul integrării europene, la Universitatea „Lucian Blaga”. După ce și-a încheiat cariera în handbal, el activând în echipa orașului, Ariton s-a angajat la ICRTI Sibiu (Intreprinderea cu ridicata textile și încălțăminte), unde a fost șef birou până în 1991. Între 1991 și 1993 a fost numit șef al Corpului de Control al Prefectului. Din 1993 s-a mutat la Petrom, unde a fost pe rând director comercial, director general, apoi din nou director comercial. Între 2003 și 2004 a fost director executiv la SC Intermedia Sibiu, iar între 2004 și 2005 a fost referent manager financiar la echipa de baschet CSU Sibiu. Din 2005, până în 2007 a fost numit prefect al județului, iar din 2008 este senator, președinte al Comisiei pentru buget, finanțe, activități bancare și piața de capital, până în 2010.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

15 comentarii

Vasi

Acum 6 ani

Din partea PMP?
Raspunde

gigi

Acum 6 ani

Dar esti vaccinat bai Aritoane? Ce-ai facut tu pe la capitala? Ce rezultate ai avut? Sau... parca erai penal? Poate un penal sa candideze la primaria Sibiu? Nu cunoastem penali d-astia asemenea tie! Te-am uitat Aritoane, esti trecut, istorie, non-existenta pt sibieni! Sincer, credeam ca deja esti la puscarie! Ramai o pata de rusine pt orasul asta!
Raspunde

dancp

Acum 6 ani

pai herr probasescu parca erai la pdl,penal etc.... la fel ca frau turkan si la masa la nuntala porfesaoara de romana EBA l-ati executat deja p[e candidatul pnl pop? sau candidezi din partea gazprom sibiu?
Raspunde

sibian

Acum 6 ani

Hai PMP-ul, ca de PNL-sti blatisti ne-am lamurit! Fac gargara de 3 luni cu Cinstea.
Raspunde

mihai

Acum 6 ani

Hai PMP! Tot faceti un 2% nu se poate altfel !!
Raspunde

Areton

Acum 6 ani

Draga Alin Bratu, eu am spus ca "vreu" sa candidez. Tu in titlu ai scris :" Candidez la P. S. Dar cine ma mai baga pe mine in seama...,degeaba as vrea eu. In plus a fost o gluma ieri. Credeam ca e 1 Aprilie....Sa fim seriosi.....
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

Ariton, ministrul melcilor în Politică — 20/10/2011 Sibianul Ion Ariton, un ministru care excelează la capitolul „absenţă” . Sub conducerea sa, la Ministerul Economiei e mereu linişte, ca şi la sediul PD-L Sibiu De fiecare dată când bate vântul remanierii în cabinetul Boc, pe lista neagră stă numele sibianului Ion Ariton. Ministrul, senatorul, prefectul, directorul, tenismanul amator şi boxerul de ocazie pare împăcat cu gândul despărţirii încă de la numirea în Guvern. În ceea ce priveşte realizările sale, Ariton n-are prea multe de împărtăşit. Pe 3 septembrie, s-a împlinit un an de când preşedintele Băsescu a semnat decretul de numire a lui Ariton la Ministerul Economiei, iar sibianul a depus jurământul. De atunci, el s-a mai remarcat în primăvară, când şi-a încercat norocul pentru un post de vicepreşedinte la Congresul Naţional al PD-L şi apoi s-a retras. Mai recent, am auzit despre Ariton cu ocazia unei vizite strategice în China, la „vânătoare” de investitori, iar zilele trecute, numele său a apărut în legătură cu proiectul minier controversat de la Roşia Montană. În rest, activitatea ministrului se desfăşoară pe principiul românesc brevetat: „Cine nu munceşte nu greşeşte, iar cine nu greşeşte merită să fie premiat”. Invitat la postul de televiziune B1TV, în august, şeful statului a avut numai cuvinte de apreciere la adresa lui Ariton. Relaxat la Palatul Victoria Până şi colegii din partid îi reproşează că stă prost cu aptitudinile de comunicare. Asta, deşi le menţionează şi în CV. N-ar fi, totuşi, nici o problemă să auzim măcar „pe surse” despre reuşitele mandatului său din fruntea Economiei. Din păcate, Ion Ariton nu se prea poate lăuda cu nimic. Decât cu faptul că nu are ce să-şi reproşeze. Fostul prefect de Sibiu are prieteni cu greutate în PD-L, care l-au şi propulsat pe Ariton în Guvern. Aceeaşi prietenie îi dă încredere că discuţiile despre remaniere sunt doar fumigene de presă, iar lipsa apetitului pentru socializare nu înseamnă un motiv de plecare din Executiv. „Ieşirile publice nu au nici o legătură cu programul pe care îl avem noi la minister. Dacă mie mi se reproşează că am trei consilieri din Sibiu, atunci nu îmi reproşez nimic din activitatea mea din ultimele nouă luni. De obicei, la remanieri, ministerele care se ocupă de economie şi finanţe sunt principalele vizate. Atunci când, din raţiuni economice şi politice, se va decide că trebuie să las locul unui coleg, nu va fi nici o problemă. Eu îi voi acorda cu drag tot sprijinul meu, dacă mi-l va cere”, spunea Ariton, la sfârşitul lunii mai a acestui an. Le-a făcut pe toate Deşi s-a născut în judeţul Argeş, cariera l-a adus la Sibiu, unde nu i-a luat mult să înveţe că ardelenii preferă să facă totul încet şi pe îndelete. Poate aşa se explică lentoarea de la ministerul-cheie pe care l-a primit în grijă. Aşa cum şi-a redobândit fotoliul de prefect al Sibiului, prin decizie judecătorească, apoi l-a predat aproape în acelaşi timp prietenului său, Constantin Trihenea, Ion Ariton se mulţumeşte să stea, fie şi vremelnic, la frâiele Economiei. „Este o experienţă de viaţă extraordinară, fie că este pentru o oră, o zi sau o lună”, le-a mărturisit jurnaliştilor. De altfel, el are o panoplie impresionantă de funcţii „bifate” pe filiera democrată şi, mai nou, democrat-liberală. Înainte să fie ales senator şi preşedinte al PDL Sibiu, în perioada 2004 – 2008, Ariton a fost numărul doi în Biroul Judeţean PD Sibiu. Având în spate trei mandate de consilier local la Sibiu, plus un mandat de doi ani şi ceva la Prefectură, Ion Ariton a ajuns senator PD-L în 2008 şi a condus comisia de finanţe fără iniţiative notabile, pentru ca doi ani mai târziu să preia Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri. Unde şi i-a adus aproape pe Cleopatra Popescu, fostă Miss România 2002, precum şi pe Florin Staicu, un fin jurnalist. La propriu. În 2012, vrea Consiliul Judeţean Pentru anul electoral 2012, Ariton se antrenează să preia funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Sibiu. Aici a mai candidat şi în 2008, dar a pierdut la mustaţă în favoarea reprezentantului FDGR, Martin Bottesch. În condiţiile în care tot mai multe surse dau drept incertă o nouă înscriere a lui Bottesch în cursa electorală, Ariton s-ar putea război cu liderul PSD, deputatul Ioan Cindrea, care bate deja la porţile viitorilor alegători. Scandaluri aproape uitate De profesie economist, Ion Ariton a fost de două ori director comercial al sucursalei Petrom Sibiu (1993 – 2000 şi 2001-2003), dar şi director general al aceleiaşi societăţi, în 2000-2001. Din perioada aceea datează o „tinichea” care atârnă greu în biografia actualului ministru: vreo 10 miliarde de lei s-au făcut nevăzute din gestiunea sucursalei. Până la urmă, cercetările s-au lăsat cu „NUP”, din lipsă de probe. Tăcut sub tăcere a fost şi un incident despre care presa de scandal a scris în iunie 2008. Preşedintele organizaţiei municipale a PD-L, Cristian Bicher, s-ar fi ales cu doi pumni de la Ariton, chiar în timpul unei partide amicale de tenis. Motivul disputei – rezultatele electorale sub aşteptări. „Victima” a declarat, atunci, că totul ar fi fost o glumă. CITAT Traian BĂSESCU | preşedintele României „Ministrul Ariton este blamat de presă că nu vorbeşte. În schimb, din punct de vedere performanţe, a fost singurul ministru felicitat de Fond pentru paşii pe care i-a făcut în pregătirea procesului de restructurare a companiilor de stat şi a procesului de pregătire pentru organizarea concursurilor de manageri. Nu trebuie neapărat să vorbeşti dacă nu ţi-e ăsta felul. De la Ariton, care nu vorbeşte, sper să aflu şi nişte veşti bune că au început să întrerupă contracte ale băieţilor deştepţi. Vă aduceţi aminte că am cerut lucrul acesta şi în Guvernul Tăriceanu şi în Guvernul Boc. Nu a reuşit nimeni. Totul este secret. Am impresia că Ariton o să reuşească, pe ici pe colo măcar. Şi nici nu m-am pregătit să-i fac vreo statuie. Vă pot spune că este un ministru care îşi face treaba, deşi nu vorbeşte.” FOTO: Pe timp de criză, Ion Ariton conduce Ministerul Economiei cu mână de fier şi pas de melc Ziarul Mesagerul de Sibiu – Ariton, ministrul melcilor http://www.mesageruldesibiu.ro/ariton-ministrul-melcilor/
Raspunde

Hordobet

Acum 6 ani

Sper ca e o gluma... Caracterul ciudatului Ariton ne face de rusine in tot Ardealul...
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

Ion Ariton, primar la Sibiu: "AM GLUMIT!" | Eveniment | Tribuna 02.03.2016 16:24 Senatorul liberal, Ion Ariton, a făcut o glumă care a fost la un pas să răstoarne corabia PNL Sibiu. Ariton a declarat că va candida la alegerile locale pentru Primăria Sibiului. Întrebat din partea căruia partid, dat fiind faptul că PNL Sibiu şi-a desemnat candidatul, Ion Ariton a declarat, pentru Tribuna, că nici nu se gândeşte la aşa ceva. "Nu candidez! Am spus eu că o să candidez? Am glumit!", a spus Ion Ariton., Senatorul a mai declarat că îl susţine fără rezerve pe Răzvan Pop, "fiul prietenului meu bun", despre care crede că are şanse să câştige alegerile locale. http://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/ion-ariton-primar-la-sibiu-am-glumit-114670.html
Raspunde

Radu

Acum 6 ani

Alt hot!!!!!!
Raspunde

Odin

Acum 6 ani

Cool down! Era o glumă, omul a dezmințit știrea. Face mișto de voi.
Raspunde

pdl

Acum 6 ani

Doamne ferește-ne !
Raspunde

mefaef

Acum 6 ani

PT HORDOBET NU ARE DE CE SA FACA RUSINE ARDEALUL....EL ESTE UN "VERITABIL ARDELEA" NASCUT IN BALOTA, JUDETUL VALCEA. ESTE LA FEL DE OLTEAN CA AIA CARE AU DAT IAMA IN SIBIU IN ULTIMII 10 ANI
Raspunde

Teo

Acum 6 ani

Sper sa fie dovedite matrapazlacurile acestui individ, din gasca pdlista si sa ajunga alaturi de videanu ,leana udrea etc acolo unde ii este locul.
Raspunde

sibian

Acum 6 ani

ariton a terminat facultatea la 28 de ani. altii termina facultatea pe la 22-24 de ani. asta e competentul ariton.
Raspunde