Vineri,
03.02.2023
Innorat
Acum
-1°C

Coroană în ArtCafe. “Un ultim omagiu fumatului în bar”

Coroană în ArtCafe. “Un ultim omagiu fumatului în bar”

Fumătorii au petrecut ultima seară în care viciul lor a fost permis în localurile publice. De miercuri, oricine își aprinde o țigară într-un bar, cafenea, pub, restaurant sau club riscă o amendă de 500 de lei. Ca să își aducă aminte de vremurile bune, când trasul tutunului în piept nu era atât de periculos, administratorii Art Cafe au organizat un eveniment special pentru fumătorii de cursă lungă.

Pe barul din local a fost agățată o coroană cu mesajul “Un ultim omagiu fumatului în bar”. În coroană au fost înfipte mai multe țigări, în semn de aducere aminte. “Suntem o comunitate, asta ne leagă. Fumatul, poveștile... Tot timpul improvizăm, tot timpul găsim un motiv să râdem, indiferent că e situația neagră, că e situația roz, egal. Găsim un motiv. Asta a fost cumva așa, aruncată acolo, o glumă, să fie pe viitor, să avem de ce să ne aducem aminte. Dar nu pot să-l cataloghez ca un protest. E cumva o seară de aducere aminte”, spune administratorul barului, Răzvan Beju.

Deși a beneficiat de promovare intensă în rândul fumătorilor, evenimentul a strâns, totuși, destul de puțină lume. Nu toate mesele au fost ocupate. Unul dintre clienții fideli ai localului a răspuns, însă, provocării în mod inedit: și-a adus 80 de pipe din colecția personală și le-a afișat pe masă, în semn de adeziune la comunitatea fumătorilor. “Nici eu, ca fumător, nu sunt de acord să se fumeze în restaurante, în general în localurile în care se mănâncă și intră copii, intră suferinzi. Aceia să aibă localurile lor. Dar și noi, ca fumători, avem dreptul să avem localurile noastre”, explică Niu Herișanu gestul său.

niu herisanu pipa pipe

Administratorii Art Cafe spun că așteaptă un amendament la lege, care să le permită să facă din cafeneaua lor un spațiu privat, dedicat exclusiv fumătorilor.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

15 comentarii

pisto

Acum 6 ani

pai nu era de joi? din 17?
Raspunde

cris

Acum 6 ani

Singura întrebare: unde trimit cererea pentru legitimație?
Raspunde

boroboata

Acum 6 ani

la politia animalelor
Raspunde

labus

Acum 6 ani

fumatori vi se pregateste ceva...o coroana pe piept.hai cu fumuri.
Raspunde

ghita

Acum 6 ani

E neagra situatia ca trebuie sa va miscati fundul 5 metri de la masa sa fumati? E chiar asa de tragic ca trebuie sa iesiti din local sa trageti o tigare si porma sa reveniti la "povestile" nemuritoare? P.S. Am fost fumator 20 de ani!!! Asa ca nu ma luati cu prostii de genul: "nu intelegi ptr ca nu fumezi".
Raspunde

Andi

Acum 6 ani

Inteleg faptul ca fumatul e un obicei care face parte inca din cultura anumitor grupuri; sunt optimist insa ca nu este singurul ;) Sanatate!
Raspunde

boroboata

Acum 6 ani

odata cu asta sper ca o sa incetati si sa aruncati ca niste nesimtiti si cocalari mucurila de tigari de pe geam in trafic...vad adesea femei care fac asta, le claxonez , dar efectiv ele nu inteleg de ce fac asta , li se pare atat de normal sa procedeze asa.pai nu va e rusine nesimtitelor?
Raspunde

gigi

Acum 6 ani

ba o sa arunc, daca tot platesc o gramada de accize cel putin sa se plateasca curetenia. acum imi vei interzice sa fumez si in masina ?
Raspunde

Morning

Acum 6 ani

Foarte interesant este ca o data cu aceasta lege , foarte multi nefumatori brusc nu mai pot trai din cauza fumatorilor. Au devenit peste noapte ecologisti, vegani si mai stiu eu ce, de parca nu conduc masini , nu se dau cu deodorante sau spray-uri, nu folosesc pungi de plastic, si recicleaza toate materialele uzate... sunt foarte curioasa cati dintre ei traiesc intr-adevar atat de sanatos incat DOAR fumul de tigare din camera de fumatori dintr-un bar le este daunator! Nu intelegeti gresit m-as bucura sa fie asa, dar nu este!
Raspunde

K.Samuel

Acum 6 ani

Fumatul este un viciu extrem de nociv pentru fumator, cat si pentru sistemul de asigurari sociale. Legile ca acestea, vor ajuta la diminuarea fenomenului si le gasesc foarte utile. Cand vei vedea ca poti sari peste tigari cand esti undeva, vei vedea ca vei putea sari si peste acelea de acasa si tot asa, vei fuma mai putin. Vei mirosi mai bine. Dinti iti vor arata mai bine. Vei avea mai multi bani in buzunar sa dai pe lucruri cu adevarat folositoare. Un cadou pentru parinti, prieteni, partener de viata. Nu esti cool daca fumezi, nu esti trendy, nu esti nonconformist, nu degai vreun aer de libertate. Din contra, esti ditamai omul rational, educat, cu vointa si calitati, robit printr-o tigara de niste firme care te mint cu nerusinare, doar ca sa-ti ia banii din buzunar. E posibil sa nu te omoare tigarile, dar cu siguranta iti vor face viata mai putin frumoasa decat ar putea fi.
Raspunde

gigi

Acum 6 ani

mi-o dat o lacrima... pe anus
Raspunde

Morning

Acum 6 ani

Vrei sa stii de ce nu ma afecteaza ce zici tu? stau foarte bine cu banii, am dintii extraordinar de albi fara sa fi mers la dentist pentru detartraj/albire , detin toate lucrurile de care am nevoie si o gramada de care nu am nevoie. Pe deasupra, la varsta mea iti garantez ca nu fumez ca fiu " cool, trendy, nonconformist". In plus am prieteni atat de vechi si de buni incat nu-i deranjeaza cum miros eu a tigari. Este alegerea mea sa fumez daca buzunarul si sanatatea imi permit...si crede-ma nu se va lasa nimeni de fumat ca le-ai explicat tu ca tu crezi ca este un gest de teribilism... sustin existenta unor localuri pentru fumatori, caci citind diverse articole, despre ceea ce unii numesc zilele acestea Tari civilizate, si pana si UK si o gramada de altele au asa ceva. Daca tot copiem o chestie, macar sa o copiem corect.
Raspunde