Joi,
28.01.2021
Innorat
Acum
-2°C

TSTV. Aeroportul Brașov va fi ideal pentru călătorul din Făgăraș

TSTV. Aeroportul Brașov va fi ideal pentru călătorul din Făgăraș

Directorul Aeroportului Sibiu, Marius Ioan Gîrdea, a declarat în cadrul unei emisiuni TSTV că viitorului Aeroport Brașov - Ghimbav îi va fi foarte dificil să se dezvolte. Una din cauze ține de apropierea Brașovului de Aeroportul Otopeni. ”Au betonat un drum. Poate fi un aeroport de succes, dar ce trebuie toată lumea să înțeleagă este următorul lucru. Aeroportul Sibiu, un aeroport de tradiție în țară, întâmpină dificultăți în a reuși să convingă operatorii aerieni să vină să opereze de aici. Gândiți-vă că un aeroport nou, față de noi va avea mult mai multe dezavantaje, pentru că dacă noi în momentul acesta ne aflăm la două ore de mers cu mașina de Cluj și Târgu Mureș, cei din Brașov se află la două ore de Otopeni. Sau chiar mai puțin. Ceea ce mie îmi ridică multe semne de întrebare cu privire la capacitatea unui aeroport de a se dezvolta în proximitatea Otopeniului”, a declarat Marius Gîrdea. În ceea ce privește problemele pe care le-ar putea face aeroportului din Sibiu, directorul este ferm: ”Probleme nu, concurență, da. Pentru călătorul din Făgăraș va fi ideal”.

https://youtu.be/5seljlHiDEw?t=10m18s

Construcția Aeroportului Internațional Brașov-Ghimbav, trenează de ceva vreme din cauza unor probleme ciudate. După ce o parte a terenului pe care trebuia să fie construit a fost declarat zonă protejată pentru castori, un schimb de terenuri  din domeniul statului în domeniul public al judeţului Braşov a picat pentru că, în anexa legii, numele parcelelor nu coincid cu cele din cartea funciară. Nu este primul obstacol în construirea aeroportului. În 2014 a expirat termenul de cinci ani stabilit pentru terminarea construcţiei, iar Consiliul Judeţean a pierdut dreptul de administrare asupra terenului.

Foto: newsbv.ro

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

24 comentarii

Marius

Acum 4 ani

Domnu' director, am stat 6 ani in Sibiu, un an in Brasov si, culmea, mai sunt si din Fagaras. Acum, ca recunoasteti sau nu, Brasovul e multicel peste Sibiu si faptul ca acolo nu e inca un aeroport ii tine pe loc. Cred ca stiti si dumneavoastra ca o sa aiba mult mai multe curse decat Sibiul, nu vad de ce o dam dupa cires. Mai degraba ne concentram pe ograda noastra, fiindca sunt lucruri de facut. Apropo, de la Brasov la Otopeni faci doua ore sau mai putin daca iei elicopterul sau coloana oficiala. Si ironia cu Fagarasul n-a prea mers, cred ca stiti ca de la Sibiu la Fagaras sunt 75 de km, iar de la Brasov, 65. Mare diferenta. Daca e soare afara venim cu bicicleta si ne imbarcam la SBZ.
Raspunde

Sibian 100%

Acum 4 ani

Ce-i curios ca cei din Fagaras vin mai repede in Sibiu decat in Brasov,unde-i mai bine?
Raspunde

johny Ray

Acum 4 ani

Ce sa zic Brasovul peste Sibiu? poate la numarul de moldoveni ca la altceva mai greu. Pe brasoveni ii tine in loc furtul si coruptia locala, cand aceste probleme se rezolva putem continua discutia.
Raspunde

m

Acum 4 ani

Daca unii zic ca in urmatorii trei ani (parca) o sa creasca de 6 ori numarul de pasageri pe aeroporturile din romania, o sa fie loc si pt un brasov si pt cresterea numarului de pasageri si curse la Sibiu.
Raspunde

m

Acum 4 ani

Daca o sa reuseasca sa le fure din pasageri otopeniului, nu pot decat sa ma bucur.
Raspunde

alzara

Acum 4 ani

Şi eu cred că Braşovul e pe cale de dispariţie .
Raspunde

@alzara

Acum 4 ani

Ar fi frumos sa fi si tu ... tot pe cale de disparitie!
Raspunde

sibian

Acum 4 ani

avioanele care vor sa aterizeze la bv vor fi redirectate catre sb, unde nu e ceata
Raspunde

Cristian

Acum 4 ani

Aeroportul Brasov cind va fi gata, va lua o parte din clientii Sibiului de pe toate rutele, o parte de la Mures si o buna parte de pe Otopeni, plus clientii proprii pe care o sa-i aiba. Va fi un concurent important pentru Sibiu, care si asa se chinuie. Plus de asta, Proiectul aerogarii din Brasov, prevede acele burdufuri care fac legatura intre avion si terminal, adica un plus de confort. Asa ceva nu are nici Sibiu, nici Cluj, nici Mures, doar Otopeni.
Raspunde

rosu

Acum 4 ani

Deocamdata se pune sfecla de zahar pe tarlaua unde se vrea aeroport, in comuna Ghimbav. De recomandat si pentru viitor, din punct de vedere ecologic, Brasovul fiind unul dintre cele mai poluate orase din tara.
Raspunde

eu

Acum 4 ani

Fiecare oras mare trebuie sa aibe aeroport, am inteles ca e o problema cu ceata in zona de aia nu vrut nici ceausescu aeroport acolo in rest nu mai comentati ca e bine.in viitor doar aeroporturile care se vor dovedii bune societati comerciale vor rezista. nimanui nu-i convine sa subventioneze o societate la nesfarsit doar de dragul de a o subventiona. daca se face austostrada bv bucuresti va fi aeroport secundar sau bv sibiu deci toata lumea are de castigat.
Raspunde

Anonymus

Acum 4 ani

pana se va face aeroport la Iasov va mai trece multa vreme... si se va termina si Autostrada pana la Arad de la Sibiu deci tot noi vom avea de castigat. Plus de asta din punct de vedere industrial Brasovul este sub Sibiu ca nu mai este ce a fost odata... Daca mai vin si cei de la Mercedes sa faca fabrica de masini in zona Sibiu-Alba-Cluj atunci pot sa isi ia adio de la aeroport (poate un aerodrom mai maricel asa) :)
Raspunde

Antijoseph

Acum 4 ani

Anonym Pai daca face Mercedes fabrica la Cluj ne ajuta pe noi? Tin sa spun ca Untold a adus vreo 12 ooo de straini in Cluj iar Sibiul nu a castigat nimic Ne fute grija de nenascutul aeroport de la Brasov , in timp ce aia ne iau incetul cu incetul absolut toate institutiile regionale . Pe Gardea sa il macine cum sa aduca alte curse ca de aia e platit din banii nostrii si nu sa faca misto de aia din Fagaras Sa ne fereasca Dumnezeu sa isi faca aia aeroport ca deja economic si social ne bat la fundu gol. Parlamentarii din Sibiu ar face bine sa faca orice Inclusiv Marele Sas ca sa impiedice realizarea aeroportului la Brasov ! Prostane aia tac si fac in timp ce tu esti foarte mandru de cum va face Mercedes fabrica la Cluj .
Raspunde

bondica

Acum 4 ani

Fagaras-nici comuna nici oras :)))))))
Raspunde

Orasu-i fain, locuitoru-i problema!

Acum 4 ani

Bine mai sibienilor...aeroportu vostru e perfect...pt marginime! Ce ratati fuduli! Locuitorii acestei zone trebuie ingarduiti si priviti ca la zoo pentru prostia lor! De aia unii v-o ia inainte, ca's mai destupati la minte si nici macar nu au plecat din aceleasi conditii sau istoric. Bravo lor!
Raspunde

Ciobanas din deal

Acum 4 ani

Bay jonhy ray-rasa pura, tu du-te la oile tale si purifica-ti sangele de invidie si prostie.
Raspunde

Johny Ray

Acum 4 ani

Mars moldovene la putorile voastre .Invidie de ce bai KKtu-le? Prostia e la mata.
Raspunde

Brunhilde

Acum 4 ani

Brasovul este un oras umflat de comunisti din considerente politice si partial economice. Cum este si cazul Clujului unde comunistii au vrut sa le arate austriecilor ca ei pot sa faca treaba buna cu motii. Statistica oficiala din anul 1914 arata urmatorul clasament dupa populatie : Timisoara, Oradea, Arad, Cluj. Brasovul si Sibiu la diferente mici de populatie . Cam asta ar trebui sa fie si acum ierarhia .
Raspunde

Nic Dobre

Acum 4 ani

Sunt brașovean și crește inima-n mine când văd atâta grijă din partea altora pentru investițiile noastre. Mă distrează argumentele lui Marius Gîrdea! Auzi la el, „aeroport cu tradiție la Sibiu”. Și mai lucrează și-n domeniu! Nu e de mirare că fug operatorii aerieni de el. Știe distinsul domn unde s-a înființat Întreprinderea Aeronautică Română, în 1925? În ce oraș s-au fabricat, de atunci și până în prezent, aparate de zbor? Vorbind strict de tradiția aeroportului, cel din Sibiu a fost inaugurat în 1943. În 1939, la Ghimbav (care apropo, e oraș nu comună) aterizau și decolau două curse LARES, zilnic. Dar frământați-vă în continuare de grija noastră, a brașovenilor. Știți vorba aia cu câinele care moare de alergătură, nu-i așa?
Raspunde

K.Samuel

Acum 4 ani

Cam multa aroganta in declaratia unui director de aeroport care se cam taraie. Eu cred ca atunci cand se va deschide, va eclipsa Sibiul si va avea cifre mult mai bune ca noi, daca nu reusim pana atunci sa consolidam relatii ferme cu companii aeriene de renume.
Raspunde

Potoliti-va brasovenilor!

Acum 4 ani

Aeroportul Brasov este o investitie uriasa si inutila(ca peste tot in Romania) facuta din ambitia si orgoliul unor politicieni cu mult tupeu si putina minte!Ca si parcuri si sali de sport in sate parasite ori stadioane in panta;din nefericire nu plateste nimeni pentru aceasta risipa uriasa!Este inutil pentru ca e apropiat de un aeroport mare si de altele mai mici.Ce poate face un turist la Brasov fata de Bucuresti ,Tg Mures sau Cluj?Schi?Doar daca e lipsit total de imaginatie!Apoi se stie ca peste 95% din turisti sunt romani iar astia nu vin cu avionul!Cine vor fi pasagerii cu care trebuie sa "traiasca" aeroportul?Bineinteles ca amarastenii din vecinatatea Brasovului daca vor avea zboruri directe si preturi mai mici decat in Bucuresti(ceea ce este imposibil)!Economic,Brasovul este zero,asa ca n-am auzit de companii ca Emirates,Etihad,Airfrance, British Airways,Qantas ori KLM sa dea tarcoale Brasovului doar ca sa-l vada din aer;asa ca nu va mai amagiti degeaba!
Raspunde

Nic Dobre

Acum 4 ani

Economic Brașovul este zero? Cu asta ai spus totul. Ca să nu te mai faci de cacao altădată, informează-te și tu nițel. Ia vezi care a fost top 3 creștere economică între județele României, pe 2015? Material ajutător: http://www.economica.net/pib-judete-pib-bucuresti-pib-ilfov-pib-cluj-pib-brasov-pib-timis-top-pib-judete-harta-pib-judete_117201.html P.S. N-am nimic cu sibienii. Am prieteni acolo, iar orașul e minunat. Aș mărturisi că l-am votat pe Johannis, dar de la o vreme încoace nu prea mai sunt așa mândru de chestia asta. Învățați să vă respectați vecinii, progresul lor nu aduce involuția voastră. Avem o țară de ridicat, nu orgolii de măsurat.
Raspunde

tu nu contezi johnny :))

Acum 4 ani

Jonhy Ray fara suparare pune mana pe limba romana si apoi arunca-te la vorbe urate. Ma-ta se scrie cu cratima. Pe youtube gasesti o parodie dedicata tocmai tipurilor de analfabeti ca tine! P.S. Sunt banatean de origini, insa te-as trata la fel si daca as fi din bacau de exemplu. tu ceri dispret!
Raspunde