Duminică,
14.09.2025
Cer Senin
Acum
22°C

Sibiu, pe locul doi la volumul tranzacțiilor imobiliare finalizate, după București

Sibiu, pe locul doi la volumul tranzacțiilor imobiliare finalizate, după București

Volumul tranzacţiilor imobiliare din România, din primul semestru al acestui an, este estimat la 340 milioane de euro, nivel cu 80% mai mare decât cel înregistrat în perioada similară a anului trecut.

Bucureştiul conduce pe piaţa locală, atrăgând 48% din tranzacţiile finalizate, urmat de Sibiu cu 28%, potrivit datelor companiei de servicii profesionale în domeniul imobiliar JLL, informează News.ro, citat de Digi24.

În primele şase luni ale acestui au fost făcute atât tranzacţii care au vizat achiziţii de proiecte, cât şi unele care au au avut ca obiect preluarea controlului integral a unor co-proprietari asupa unor proiecte.

”Bucureştiul a atras aproape 48% din volumul investiţiilor, dar de asemenea, am fost martorii primei tranzacţii semnificative de după 2008 din afara Bucureştiului, în Sibiu”, arată sursa citată.

Volumele au fost echilibrate din punct de vedere al segmentelor de piaţă între retail (45%) şi birouri (38%), în timp ce sectorul industrial a atras 17% din tranzacţii.  De menţionat, că 8% din volumul tranzacţiilor reprezintă preluarea unei clădiri de birouri de către banca finanţatoare.

Cea mai mare tranzacţie înregistrată în prima jumătate a anului a fost achiziţia Sibiu Shopping City de către NEPI de la ARGO pentru 100 milioane de euro.

”Previziunile macroeconomice pentru România par pozitive, cu o prognoză privind creştere economică care a fost menţinută la 4,2% chiar şi după rezultatul referendumului din Marea Britanie. Acest lucru ar trebui să facă din România unul dintre performerii din Europa în 2016”, consideră consultantul departamentului de cercetare din cadrul JLL România, Andrei Drosu.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

1 comentarii

Olingpia Gafosdea

Acum 9 ani

Ioo, propui sa transfuormam mâllu' in sel mai mari Hobuor din Ioropa, da' uni sa sa vanza si praz si ciusc ! A ierea sa uitz: si multipliecsu !
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus