Marţi,
04.10.2022
Parțial Noros
Acum
10°C

Sondaj PNL. 23% dintre români l-ar vrea pe Ponta premier. Pe Cioloș – 22%

Sondaj PNL. 23% dintre români l-ar vrea pe Ponta premier. Pe Cioloș – 22%

PSD e prima opțiune de vot a românilor,  urmat de PNL și USR, potrivit unui sondaj realizat de Agenția de Rating Politic la comanda PNL. Conform datelor cercetării, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, 38% din respondenți ar vota PSD, 30% - PNL, 9% - USR, 5,5% - ALDE, 5% - UDMR şi 4% - PMP, informează Agerpres. La întrebarea cu răspuns liber "Cine aţi dori să fie primul ministru al României după alegerile parlamentare din decembrie?", cel mai mare procent l-a întrunit Victor Ponta - 23%, urmat de Dacian Cioloş - 22%, Călin Popescu-Tăriceanu - 6%. Cei mai mulţi subiecţi - 33% - nu au dorit să răspundă la această întrebare sau au răspuns că nu ştiu.

Totuşi, 44,5% din cei intervievaţi au indicat faptul că guvernul tehnocrat este o soluţie bună pentru România, faţă de doar 43,% care consideră că reprezintă o soluţie proastă.

Potrivit analizei sociologice, PNL este susţinătorul principal al Guvernului Cioloş, 57% dintre subiecţii chestionaţi exprimând o astfel de opinie, faţă de doar 9,5% care apreciază că PSD joacă acest rol. Pe de altă parte, 65% dintre repondenţi apreciază că ţara noastră se îndreaptă într-o direcţie greşită şi doar 28% susţin contrariul.

În ceea ce priveşte încrederea în instituţii, Armata se află primul loc, cu o cotă de 91%, urmată de biserică, UE şi NATO, fiecare cu o cotă de 71%, Poliţie şi BNR - ambele cu 71%, DNA - 63%. Pe listă mai sunt alte şapte instituţii cu cote diferite de încredere, ultimele două fiind Parlamentul - 31,5% şi partidele politice - 26%.

Sondajul a fost realizat telefonic, în perioada 17 - 24 septembrie 2016, pe baza a 1.170 interviuri la nivelul populaţiei adulte a României. Marja de eroare este de plus/minus 2,9%, la un nivel de încredere de 95%.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

20 comentarii

e-manuela

Acum 6 ani

Buna! Nenea, da' Alinuca? Nula?... Va închipuiți care ar fi fost "scorul" dacă sondajul ar fi fost efectuat la comanda PSD-ului?....
Raspunde

un cititor

Acum 6 ani

Ce dracu au romanii astia? Parca nu sunt intrgi la cap. Cum sa ti-l doresti pe P. in vre-o functie publica ???
Raspunde

toma necredinciosu

Acum 6 ani

"Traue keiner Statistik, welche du nicht selber gefälscht hast"
Raspunde

bebe

Acum 6 ani

Nene io pot vota altceva? Adica pe aia care salveaza Romania. Aia cu Vlad Tepes ca nu-i vad la sondaj.
Raspunde

Socrate

Acum 6 ani

Daca aduni toate procentele:PSD 38% ; PNL 30% USR 9% ALDE 5,5% UDMR 5% PMP 4% rezulta 91,5% F O A R T E C O R E C T : PRU( partidul romania unita)= 8.5%
Raspunde

Micul Muci

Acum 6 ani

Ma surprinde neplacut faptul ca doar 71% au incredere in Beserica,la paritate cu BNR!Cred ca se impune interventia urgenta si hotarita a lui Batman Necula.Bai belitilor(ma adresez celor 39%!)unu-i Patriarhu!Ati auzit voi,nemernicilor(tot alora 39% ma adresez!) ca BOR sa iasa pe pierdere?
Raspunde

...

Acum 5 ani

vezi ca 71+ 39 = 110
Raspunde

ne schimbam !

Acum 5 ani

semn ca ne place,sau ca dupa 26 ani ne dorim sa nu progresam,ne tot miram ca se fuge din tara ca dracu de tamiie
Raspunde

ioana

Acum 5 ani

singurul care a facut ceva pentru tara in ultimii ani a fost Ponta ( salariile marite,peniile si multe alte lucruri pozitive). Ciolos cel mai prost PREMIER EVER care a marit salariile in sanatate cu 70 de ron in comparatie cu Ponta cand ni s-au acordat inapoi cei 25 la suta luati de PDL-ISTI. Sa iasa PSD ca de nu ajunge muritori de foame cu pnl-ul si tehnocratii
Raspunde

un curios

Acum 5 ani

Esti o putoare bugetara!
Raspunde

eu

Acum 5 ani

Pai daca cei mai multi au incredere in armata si pe urma in biserica ce va mai asteptati? Pai in cazul asta Ponta e si prea bun pentru romani
Raspunde

Dragos

Acum 5 ani

Nici nu e de mirare ca suntem penali atat timp cat votam cu ei. Un lucru e clar, nu ne place binele. Sa ne ajute Dumnezeu ca si popa o uitat de el si tot de penali vorbesc in bisericile "lor" (banii nostrii).
Raspunde

dt1961

Acum 5 ani

Pai... sa zicem ca asemenea sondaj reflecta realitatea. Atunci, inseamna ca 23% din confratii nostrii sunt ori condamnati penal sau puscariasi, ori sunt infractori nedescoperiti inca, ori sunt ultimii „rahati cu ochi” ai societatii. Nu se poate explica de nimeni, nici macar de cineva cu un minim nivel de ratiune cum sa poti prefera un premier infractor si plagiator, talhar si debil mintal, care alaturi de hoarda de penali din jurul lui , la fel ca premergatorii lor, au talharit aceasta tara pana la epuizare. Si in final, daca un sfert se pronunta pe fata ca sustin asemenea mizerabil, alt sfert probabil ca sta la mila acestora ( fiind pleava sau analfabetii adevarati usor de manevrat) , alt sfert sunt „batranii” care au fost scoliti in comunism si care nu pot concepe altceva deoarece au creierele spalate (deci sunt nevinovati) si ultimul sfert sunt cei intre care exista si oameni adevarati dar si multi tineri care inca nu stiu exact ce ar trebui sa faca (multi dintre ei sunt copii ai celor cu creierele spalate) si in sfarsit cateva procente de cetateni care stiu ce vor dar...au luat drumul spre alte meleaguri pentru a-si implinii destinul. Vrem nu vrem acestia sunt cei mai inteligenti si realizati dintre noi. Din pacate insa, soarta noastra, a celor care suntem hotarati sa continuam aici pe plaiurule natale este si va fi deosebit de vitrega si asta doar genei (șmecheri care fenteaza alti șmecheri) existente in sangele nostru milenar.
Raspunde

un cititor

Acum 5 ani

Toate ca toate, dar cum sa ai incredere in biserica, care este o "adunatura" construita doar pe minciuni si basme ???
Raspunde

Magda

Acum 5 ani

Sondajele de opinie nu sint relevante. Basescu este competent pentru functia de premier !
Raspunde

...

Acum 5 ani

este competent sa fie ales sef de palier la spitalul nr 3 sibiu
Raspunde

e-manuela

Acum 5 ani

Buna! Nenea, n-am putea sa-mpacam si pe "capra" si pe "varza" si sa-l numim sef de premier la palier?...
Raspunde