Vineri,
23.04.2021
Cer Senin
Acum
13°C

Șeful IPJ spune că ordinul de ucidere a ursului a fost dat de un polițist din subordinea sa

Șeful IPJ spune că ordinul de ucidere a ursului a fost dat de un polițist din subordinea sa

Tiberiu Ivancea, șeful IPJ Sibiu, a declarat pentru Agerpres că  ursul care a fost ucis miercuri la Sibiu a fost împușcat prima dată cu tranchilizant de către un veterinar de la Grădina Zoologică, dar fără succes, iar după o jumătate de oră un vânător chemat în ajutor de polițiști a omorât animalul, care se afla în curtea unei fabrici de mobilă, în imediata apropiere a oamenilor, putând să le pună viața în pericol.

Întrebat cine a dat ordinul să fie împușcat ursul, șeful IPJ Sibiu a spus că un polițist din subordinea sa și că el consideră că măsura a fost corectă, pentru a proteja oamenii aflați la fața locului, care erau în pericol să fie atacați.

"Când a fost împușcat ursul, nu exista în apropiere nimeni cu pușcă cu tranchilizant, pentru că cei doi de la Zoo se despărțiseră în două echipe de căutare și unul dintre ei venise ulterior", a menționat șeful IPJ Sibiu.

"Unul dintre cei doi veterinari chemați de noi a reușit, în Orașul de Jos, într-o curte, în care se băgase ursul la un moment dat, a reușit să intre și l-a împușcat de aproape, de la maxim 10 metri, zice omul. L-a lovit cu tranchilizantul, ursul a căzut peste niște ghivece, ca urmare a șocului, nu că l-a tranchilizat. S-a ridicat imediat și a venit spre el, dând semne că vrea să-l atace. Omul a ieșit și a tras poarta după el. Ulterior, am găsit seringa la fața locului, dovada că a fost tranchilizat. Ursul a fost tranchilizat cu cel puțin o jumătate de oră înainte să fie împușcat, ceea ce înseamnă că tranchilizantul nu și-a făcut efectul", a declarat Tiberiu Ivancea, șeful IPJ Sibiu, pentru Agerpres.

În afară de acul tranchilizant găsit de polițiști la fața locului, nu mai există altă dovadă că ursul a fost tranchilizat, decât cuvântul veterinarului care a tras, pentru că animalul a fost incinerat la Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Sibiu, potrivit legii.

Potrivit lui Ivancea, în evidența IPJ Sibiu există patru puști cu tranchilizante deținute legal în municipiul Sibiu, din care două sunt cele din dotarea celor doi veterinari din parcul zoo din oraș și alte două care stau în rastel la Primărie și nu le folosește nimeni.

"În Sibiu sunt deținute legal patru arme cu tranchilizant, două sunt la Grădina Zoologică, celelalte două sunt la Primărie, la Departamentul de Situații de Urgență, stau în rastel, nu le folosește nimeni", a explicat Tiberiu Ivancea.

Comentarii

31 comentarii

Bună seara

Acum 4 ani

CINE A DAT ORDINUL?
Raspunde

Bună seara

Acum 4 ani

SA SPUNĂ CLAR CINE A DAT ORDINUL. CUM. ÎN CE CONDIȚII. CINE E VÂNĂTORUL CARE A TRAS....IOAN ALDEA? CINE ȘI CUM I A SPUS SA TRAGĂ... CINE L A CHEMAT ACOLO.
Raspunde

....

Acum 4 ani

Aruncă pisica moartă unul în grădina altuia.. Vai de ei.. Nu-și pot asuma faptele...
Raspunde

Realitatea

Acum 4 ani

Demisia e soluția corecta. Prefect și șeful IPJ. 2 incompetenți. Fără explicații și justificări.
Raspunde

daniela

Acum 4 ani

:)) normal . era culmea sa spuna ca l-a dat el
Raspunde

Demisia

Acum 4 ani

Ce gargara! Nu cred nimic din ce declara si foarte onorabilă este demisia așteptată .. ...o cacealma .
Raspunde

Claudiu Florin

Acum 4 ani

E la mintea cocosului varianta "eu nu eu nu" ordin de la un subordonat :)) ce sa'și asume el raspunderea.....laș
Raspunde

e-manuela

Acum 4 ani

Buna ! Nenea, acum serios, voi chiar doriți sa trimiteti "chestiunea" in derizoriu? Va înțeleg, si va aprob dar totuși, nu credeți ca ce-i prea mult strica? Voi chiar nu aveți treaba prin casa?... Bătut covoare, rântaș , lecții cu copiii? Înțeleg, era un suflet, inteleg si aprob revolta voastră fata de incapacitatea autorităților, dar pana unde vreți sa împingeți "nebunia"?... Doriți sa o transformați intr-o obsesie?...Dați-o dracului de treaba!
Raspunde

Valentin

Acum 4 ani

Parcă a vorbit Ion Cristoiu din tine.
Raspunde

ioan

Acum 4 ani

Niște javre.Tipic românesc.ca si femela de tigru de la grădina zoologică din Sibiu.Acolo pădurea era în pericol.Ucisa tot de niște zdrențe incapabile.Rușine javre ordinare,iar faptul că s-au adunat atâția momârlani la urs chiar era problema lor .ei au căutat ursul,nu ursul pe ei....
Raspunde

Ursul

Acum 4 ani

Demisia si nu povesti incropite sa spalati putina .
Raspunde

Nelu.

Acum 4 ani

DEMISIA. IVANCEA TIBERIU O adunătură de incompetenți. Cică era un mare șef de pe la municipiu care urla.în stație sa lovească ursul cu un vw polo. Altul pe nume adi a chemat mascații cu.mitraliere. Unul.a chemat vânătorii. CINE A DAT ORDINUL DE TRAGERE.? RĂSPUNDE DOMNULE IVANCEA?
Raspunde

Eu

Acum 4 ani

da-ti demisia impreuna cu prefectu si termina cu minciuna!
Raspunde

Julien

Acum 4 ani

Vai mama voastră de incompetenți...și sunteți plătiți din banii noștri să faceți nimic
Raspunde

Tunnel Bear

Acum 4 ani

mda, voi chiar ati crezut ca omul lui Maricuta este barbat? Tiberiu Ivancea, o rusine pentru Politia Romana, Sibiu si intraga tara.
Raspunde

crina

Acum 4 ani

culmea ... din atîtea videoklipuri cîte au apărut , unde e cel care bietul ursuleț vroia să atace???? după atîta alergătură și sperietură cît a băgat în el era chiar și normal ... hai mă că nu știți cum să o scoateți ...OZN-uri să vină pe voi ...
Raspunde

Maria

Acum 4 ani

RADUINEA A DAT ORDIN, S A STIE TOATA LUMEA, UITATI-VA PE FILMARE CUM INTRA IN CURTE LA PAMIRA SI APOI CAT DE INVERSUNAT ESTE,DIN PACATE STATEAM SUS PE BALCON SI FILMAM URSUL, NU PE ACEST IMBECIL CARE DUPA CE IA SI PERMISE CUM LE IA SAU SE CEARTA CU TOTI MAI DA SI ORDINE.POATE INTR O ZI SE DA ORDIN SA PLECE DIN POLITIE, CA SI ASA SEAMANA CU UN UNR...POATE MAI URAT!!!!#ACEEASI#SOARTA#SA#AI#CRETIN#RADUINEAMARIAN#
Raspunde

Anonymus

Acum 4 ani

ce repede l-au incinerat de nu au apucat sa ii faca testul toxicologic sa vada daca intr-adevar a fost tranchilizat cum sustin ei si nu a tinut sau a fost crima cu premeditare ca sa aiba vanatorul chemat special, ca militia nu stie sa traga cu arma, ce sa mai povesteasca in claca lor de criminali ca nu se pot numi vanatori (decat daca ar vana cu arcul sau cu sulita cum era acum sute de ani). vai si amar de ele aturitati si de oamenii de acolo ajunsi doar pe criterii politice in aceste posturi.
Raspunde

cetatean

Acum 4 ani

Si cine e superiorul celui care a dat ordinul ? tu, chimistul betiv Ivancea, cel cu limbaj de ghetou, gen "iti vine sa ti-o freci cand iei permisul unuia ?" Pai politrucul asta conduce politia sibiu ? Si o conduce extrem prost de f multa vreme! Hai sa-i verificam teza de doctorat! Lucrarea de licenta, cv-ul ! A ajuns un codlean de la periferia brasovului sa conduca Politia Sibiu! Halal sibieni! Dar un sibian competent nu puteam gasi? La prefectura la fel, a ajuns un politruc de pe valea oltului sa conduca prefectura! La fel, un nativ, localnic sibian, competent, nu se gaseste in sb ? Sibieni, luati-va orasul inapoi!
Raspunde

Noi

Acum 4 ani

SI PRESEDINTELE !
Raspunde

Yo

Acum 4 ani

Eu insist ca ursul a scapat din oras unde era capturat de la cimitir unde e cea mai apropiata padure pana in centru nu a fost vazut de nimeni?
Raspunde

mee

Acum 4 ani

ce convenabil... cand ursul era in ghiveci se vad urme de sange jegurilor! mintiti cu nerusinare!!! aia au filmat tot, dar ca sa vezi.. .exact cand ursul a atacat feroce veteriarul ... mai sa fie tocmai atunci nu a filmat nimeni! sa dea naiba si cand ii minteam pe ai mei pe la 7-8 ani reuseam sa inventez lucruri mai credibile!
Raspunde

Bogdan

Acum 4 ani

DOUA pusti care stau in rastel? Ba, voi sunteti nebuni? DOUA stau acolo degeaba? pai cine mortii mamei vostre e inteligentul care le-a incuiat acolo? si mai ales cine e inteligentul care e responsabil de ele? a cui e semnatura de pe docomentul care le-a atribuit primariei? ala+seful politiei tre sa isi prezinte demisia ieri, nu acum. retardatilor.
Raspunde

userbusy

Acum 4 ani

Pentru modul absolut imbecil in care s-au desfasurat actiunile fortelor de ordine, se impune demisia! Si nu vorbim doar despre neutralizarea ursului: 3 ORE pentru a-l gasi! Incredibil! Sunt foarte multi care spun ca mai bine impuscat decat sa omoare oameni, insa ganditi-va ca in locul puiului de urs era unul adult, eventual ranit si care timp de 3 ore se misca prin oras! Cam ce carnagiu ar fi facut - asta e marea problema: modul de actiune si timpul exagerat de reactie. Doamne fereste de ceva mai grav! Iar prefectul ne spune ca se misca f repede!!! Au reusit in cateva ore sa puna Sibiul pe harta rusinii si penibilitatii nationale, daca nu chiar mai mult! Atat! Am vazut cat puteti! Lasati pe altii!
Raspunde

Ursuletul

Acum 4 ani

Poate a dat Raduinea ordinul , mai nou in atributile de serviciu ale politistului rutier intra si urmarirea ursilor! Oare nu trebuiea sa ramana la dirijat circulatia? In filmarile de la fabrica de mobila,prima persoana care alearga in curte este chiar el. Exces de zel sau abuz in serviciu? Vream rezultatele anchetei! Vrem sa vedem demiteri!
Raspunde

colo colo

Acum 4 ani

Încă nu și-a dat demisia! mai au curajul să vorbească? Sau îi protejează Johannis și pe ăștia
Raspunde

Mariana Mihalache

Acum 4 ani

Stati linistiti ca s-au luat probe din urs pentru analizele de labortor.
Raspunde

Georg

Acum 4 ani

Daca esti declarat de un oarece subaltern (rfie si efugiat) TERORIST INARMAT, evantual bomba ascunsa) Seful IPJ Sibiu va proceda ca in anii 50' cand TERORISTII in munti si pe sate Erau IMPUSCATI FARA SOMATIE?!... Situattia este SIMILARA, iar SOLUTIA DEFINITIVA perfect aplicabila.
Raspunde

Georg

Acum 4 ani

Corectura necesara la textul meu,( greu de controlat in aceasta casuta). Daca esti declarat de un oarece SUBALTERN: TERORIST INARMAT (fie el si asa-zis refugiat), eventual bomba ascunsa) si PERICULOS Seful IPJ Sibiu va proceda ca in anii 50' cand TERORISTII in munti si pe sate Erau IMPUSCATI FARA SOMATIE?!… Situatia este SIMILARA, iar SOLUTIA DEFINITIVA perfect aplicabila.
Raspunde

CRIS

Acum 4 ani

* O fi tras cu tranchilizant, dar asta nu înseamnā cā l-ar fi nimerit. Și ... se terminaserā tranchilizantele în Sibiu ?... * De ce s-a efectuat incinerarea atât de repede ? Ca sā disparā urmele ? :( * Mai existā metoda de capturā cu plasa. * Între ora primului apel telefonic și ora uciderii, autoritāțile veterinare ce au fācut ?... * Sperām sā nu se mușamalizeze cazul.
Raspunde