27.01.2023
Ninsori Usoare
1°C

Semifinale, meciul 3. Aproape de victorie

CSU Sibiu a cedat meciul 3 al semifinalei împotriva echipei CSM Steaua Eximbank la două puncte, după un final de partidă incendiar.

Cu o galerie extrem de inimoasă în spate, studenții au început bine meciul. Au preluat conducerea încă din primele minute și au dominat prima parte a sfertului inaugural, fără să reușească însă să pună o diferență consistentă pe tabelă. Steliștii s-au ținut permanent aproape, au preluat conducerea, însă au cedat primul sfert la o diferență de 1 punct. Sfertul 2 a fost similar, însă cu echipa adversă la timonă. Pe fondul unei apărări excelente la Hardy, aproape inexistent în joc, Steaua a preluat conducerea și a încheiat prima jumătate a meciului la 5 puncte distanță, 41-36. Ambele echipe au luptat din greu în sfertul III, steliștii încercând o desprindere decisivă iar sibienii o egalare ce ar pune presiune pe adversari în sfertul final însă diferența s-a păstrat identică la final, 60-55 pentru steliști. Sfertul patru a fost complet diferit față de restul partidei pentru ofensiva sibienilor. După ce în primele trei sferturi aruncările de la distanță au fost aproape inexistente, studenții au marcat patru aruncări de trei puncte consecutive, două prin Mijailovic, două prin Bogdan Popescu și au adus scorul 3 puncte diferență. Runkauskas, de departe cel mai bun om al Stelei, a ratat două aruncări libere consecutive iar sarabanda faulturilor a adus Sibiul în situația de a avea un atac de 8 secunde și două puncte diferență. O aruncare de trei și CSU putea câștiga meciul. Mijailovic a plimbat mingea căutând un coechipier demarcat sau posibilitatea unei aruncări, mingea a ajuns la Cooper însă americanul a ratat din 0 de grade și Steaua are acum prima opțiune la calificarea în finală, după 81-79 în meciul 3. Al patrulea meci al seriei va avea loc tot la București, mâine, de la ora 18:30.

La inițiativa Asociației Al 6-lea jucător, ultimul meci în deplasare al semifinalei va putea fi urmărit de suporterii sibieni pe un ecran de mari dimensiuni în Piața Mică, în spațiul din fața Casei Artelor. Suporterii sunt așteptați cu multe alte surprize, reduceri la unele restaurante și cafenele din zonă sau concursuri ce vor avea ca premii tricouri oferite de Andu, unul dintre sponsorii echipei. De asemenea, galeria mobilizează toți suporterii ce au posibilitatea să ajungă la București pentru meciul 4, meci ce ar putea aduce finala mult visată pentru echipa fanion a orașului Sibiu.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.