Marţi,
18.05.2021
Innorat
Acum
14°C

Petiție on-line pentru un referendum referitor la alipirea Cartierului Arhitecților de Sibiu

Petiție on-line pentru un referendum referitor la alipirea Cartierului Arhitecților de Sibiu

Tinerii care în urmă cu câteva săptămâni au publicat o scrisoare deschisă pe tema disfuncționalităților din Cartierul Arhitecților au inițiat și o petiție on-line prin care cer organizarea unui referendum care, în cele din urmă, să ducă la scoaterea respectivei zone rezidențiale din administrarea orașului Cisnădie.

În preambulul petiției lor, tinerii din Cartierul Arhitecților explică de ce dezvoltarea imobiliară din ultimul timp a avut nevoie de suprafețe noi de teren, identificate ca fiind mai convenabile pe teritoriul comunei Șelimbăr și a orașului Cisnădie. Oraș al cărui cel mai recent cartier, cel în discuție, aduce beneficii în special Sibiului, consideră inițiatorii petiției. „Putem spune că dincolo de impozitele pe proprietate, care sunt colectate de Primăria orașului Cisnădie, beneficiile aduse de relocarea tinerilor din alte zone ale țării sunt favorabile Municipiului Sibiu, prin asigurarea forței de muncă atât de necesare în diverse domenii de activitate“, se mai arată în textul petiției, care poate fi vizulizată aici.

„Acest cartier se află într-o continuă dezvoltare și se întinde, de o parte și de alta a drumului județean (DJ 106C) care leagă orașele Sibiu și Cisnădie, pe o lungime de aproximativ 3 kilometri. Putem spune, de fapt, că este o prelungire a Municipiului Sibiu în continuarea Căii Cisnădiei“, petiție on-line
Așteptările sondajului „pur informativ“

Prin alipirea la orașul Sibiu, cei din Cartierul Arhitecților speră că li se vor îndeplini mai multe solicitări, referitoare la transportul în comun, iluminatul public, amenajarea de trotuare, parcuri și spații verzi, a noi legături rutiere cu Sibiul și Șelimbărul și a unor unități de învățământ.

Cei care locuiesc în Cartierul Arhitecților speră ca un referendum pentru trecerea locuințelor lor în teritoriul Sibiului ar duce la reguli urbanistice mai clare, dar și la investiții publice mai consistente. Petiția se dorește un fel de sondaj, se mai arată în finalul textului care descrie petiția. „Acest sondaj este pur informativ și nu poate produce alipirea Cartierului Arhitecților la Municipiul Sibiu. Prin acesta se urmăreşte strict identificarea opiniei publice, a dorinței populației în eventualitatea înaintării unui demers în acest sens“, mai arată inițiatorii.

Chestiuni juridice și de oportunitate

În 12 ore de la inițierea petiției, aceasta numără 95 de semnături. Cei care au dat aceste semnături au declarat fie că locuiesc în Sibiu, fie în Cisnădie. „Este nevoie de o schimbare în bine a acestui cartier nou, care este aproape în totalitate evitat de către Primăria Cisnădie. Primărie care a dat frâu liber construcției unui întreg cartier și care acum dă vina pe clienți pentru «prostia» de a-și fi cumpărat imobile aici. E inadmisibil! Vrem infrastructura bine gândită, școală, grădiniță, zone verzi, magazine. Suntem marginalizați până și de taximetriști. Să nu mai zic de grădinițele din cartierul Cireșica, care deja sunt supra-pline“, scrie o semnatară a petiției, care declară că se numește Noemi Bunea.

Infrastructura rutieră și pietonală din respectivul cartier nu poate fi realizată de către Primăria Cisnădie deoarece străzile nu aparțin administrației, ci dezvoltatorilor imobiliari, a arătat primarul Gheorghe Huja într-un interviu acordat Turnul Sfatului. În același interviu, primarul mai arăta că dezvoltatorii au obligația, stipulată în autorizația de construire, de a realiza minima infrastructură urbană, dar că aceste sarcini nu sunt respectate până la final. În fine, Gheorghe Huja a mai arătat și faptul că investițiile în noi unități de învățământ nu sunt considerate oportune, deoarece cele aflate în orașul Cisnădie au încă suficiente locuri disponibile.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

37 comentarii

X

Acum 4 ani

La sondaj trebuie să participe toti locuitorii Cisnadiei. Cred ca nu vor avea câștig de cauză în nicio varianta. Nici macar informativă. Nu vor fi 50%+1. Si si daca vor fi, va mobiliza Huja electoratul...
Raspunde

hai-hui

Acum 4 ani

Nu trebuie sa fie 50% + 1 ci 30%. Referendumurile locale pentru modificarea limitelor administrativ teritoriale au o alta baza legislativa.
Raspunde

TEX

Acum 4 ani

lipsa crasa de educatie si gandire pragmatica! s-au vazut toti cu case/apartamente la preturi cu 25-50% mai mici decat in orasul sibiu fara sa se gandeasca oare de ce. tocmai din aaceasta cauza dragii nostri adormiti cu mintea...din cauza ca nu aveti scoli, gradinite, transport in comun si iluminat public, zone verzi, parcuri, etc. si acum...cand cand se lovesc de problemele cotidiene au inceput sa planga...cum ca sunt a nimanui. de ce nu ati luat constructorul de gat cand ati vazut ca nu aveti loc de parc, de ce nu ati cerut inainte un plan urbanistic. pe buna dreptate prostia de a cumpara acolo imobile...chiar exista!
Raspunde

X

Acum 4 ani

Lipsa de compasiune si rasismul reprezinta lipsa de educatie! Tu ai dreptul sa judeci mii de oameni care si-au dorit o locuinta pentru famiile lor? Crezi ca oamenii nu au cautat si in Sibiu? Nu e vorba de bani, pt ca preturile sunt echivalente cu ce e in Sibiu. Calitatea locuintelor e mult mai buna si dimensiunile locuintelor sunt mai mari. Dar nu e vorba de bani. Nu stiu de unde au aparut zvonurile astea tampite ca oamenii au ales zona aia pentru ca e mai ieftina. Sunt unele mai ieftine, sunt altele mai scumpe. E o varietate din care poti alege. Unde s-a construit in Sibiu ceva nou? Dar cand iti cauti o locuinta, te uiti la zona, te gandesti ca nu e posibil ca acea zona sa nu fie amenajata pana la urma, chiar daca dureaza cativa ani. Doar sa existe un plan pt asa ceva. Dar cei de la Primaria Cisnadie nu vor sa faca asta. Doar primesc bani pt aprobari de proiecte si taxe/impozite. Eu tot din Sibiu vin, in Sibiu am locuit inainte, dar dupa 1 an de cautari m-am saturat. Am preferat sa ma mut intr-o locuinta noua, de calitate, decat sa numar gandacii din scara blocului sau sa ma cert cu vecinii pensionari pentru locul de parcare. Se vede ca nu ti-ai cautat in viata ta o locuinta si locuiesti in continuare cu parintii. Sau te-ai mutat intr-o mansarda construita de locatarii unui bloc si nu te-ai lovit de astfel de probleme. Constructorii nici nu discuta, ei isi vand apartamentele. Cine sa-i oblige pe ei sa construiasca parcuri si unitati de invatamant? Locuitorii? De ce nu-i obliga primaria care le aproba constructiile? De unde sa ceri un plan urbanistic? Nu exista nimic expus. Cine stie sa ceara asa ceva? Ai impresia ca oamenii sunt ingineri in constructii incat sa stie ca au nevoie de asa ceva? Legat de prostie, pot sa-ti demonstrez oricand, fata-in-fata ca sunt mai inteligent decat tine, taran de oras ce esti.
Raspunde

un sibian

Acum 4 ani

pe buna dreptate, esti prost de dai in gropi!! Cine a facut planul urbanistic general?? Cine a stabilit limitele de inaltime si gradul de ocupare?? La constructorii aia cine le-a dat autorizatie de constructie, totul asa inghesuit? Cine a intabulat constructiile? Cine a verificat (sau trebuia sa verifice) realitatea din teren, sa vada daca constructorii chiar isi respecta angajamentele?? Cine a preluat, sau s-a angajat sa preia drumurile dupa ce constructorul a terminat? Primaria Cisnadie cumva??? Stai la ma-ta in putregaiul ei de bloc din anii 60, cu prietenii tai gandacii!!
Raspunde

Horia

Acum 4 ani

Doamne dar cum sa fi atat de tembel sa iti iei apartament sau casa pe Calea cisnadiei! Asa este cand vrei sa cumperi ieftin ( chilipiruri) acum se plang toti
Raspunde

Adrian

Acum 4 ani

Nu judecati oamenii, saracia din Romania a impins oamenii sa cumpere ieftin, negandinduse ca viata le va fi un calvar in respectiva zona. Dezvoltatorii imobiliari i-au pacalit ca le va face parcuri alee....etc
Raspunde

interlopul

Acum 4 ani

Exact! Rechinii imobiliari sunt o plaga!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

sibian100%

Acum 4 ani

Pai ca sa te lipesti de Sibiu trebuie sa vrea si sibienii,ori noi nu vrem.Daca mereu spuneti ca noi in oras avem case mici,urate si vechi,stati voi acolo prostilor cu vilele voastre in camp si faceti-va orasul vostru,cu numele Oltenia Pribeaga.
Raspunde

X

Acum 4 ani

Si eu sunt sibian si locuiesc in Cartierul Arhitectilor, sunt mai multi olteni in Sibiu decat acolo. Du-te la Jina si lasa discutiile astea in seama oamenilor care au ceva inteligent de spus.
Raspunde

TEX

Acum 4 ani

sibian100%...hai sa nu ducem discutia chiar atat de departe...sincer nu ma afecteaza cu nimic ca sibiului i-a fost alipit inca un cartier...dar ceea ce e strigator la cer este "prostia" celor care si-au cumparat imobile acolo si acum forfota si nemultumirea lor! in 2004 eram la un pas sa cumpar o parcela acolo pentru ceea ce va urma, dar am zis ca nu se vor construi mai mult de 3 blocuri ratacite tocmai din cauza infrastructurii si a neajunsurilor din acea zona. in 2017 acelasi drum, lat cat pentru 2 biciclete si un caine, deserveste cisnadia si locatarii arhitectilor (ironie mare cu numele cartierului....deh...arhitectilor) la primul imobil pe care l-am cumparat, eu unul m-am uitat sa am: drum de acces asfaltat/ parc in apropiere (deja construit)/ gradinita+scoala/ magazine de unde pot sa-mi cumpar o paine. pentru mofturile astea am platit, dupa cum am spus mai sus, mult mai mult decat cei din arhitectilor. mi-ar fi placut si mie...sa am casa cu 50000 teren de 400mp doar ca stateam unde se agata harta in cui si ma mananca lupii, vorba aia. ca sa parafrazez cele spuse sus...cred ca e timpul sa-si asume faptele lor. ma intreb cand vor face oamenii din magnolia "revolutie" din cauza ca sunt nemultumiti ca sunt prea departe de sibiu?
Raspunde

hai-hui

Acum 4 ani

TEX, 50 000 Euro casa cu 400 mp de teren gasesti undeva pe sate poate... Terenul pe Calea Cisnadie este cam 70-75 Euro cu utilitatile incluse... Deci numai 400 mp teren e minim 30 000 Euro, deci nici pomeneala de casa cu 50 000 Euro si 400 mp teren...
Raspunde

TEX

Acum 4 ani

dragul meu X, fara lauda cand eu cumparam imobile mergeai in picioare pe sub masa :) si prin simplul fapt ca ti-ai cumparat imobil acolo zice zice foarte multe despre tine. (ca sa nu analizam limbajul). iti recomand o lanterna si o "bota" sa te aperi de caini cand vei vrea sa fumezi o tigara (daca esti fumator) sau cand iesi la o plimbare. iar constructii noi in sibiu, gasesti doar ca te-ai zgarcit din cate vad...spre exemplu: fosta poligrafie, strand, apartamente construite de cxncaxa dupa gara, cele deja construite si altele in constructie str distributiei...si multe altele. "Nu e vorba de bani, pt ca preturile sunt echivalente cu ce e in Sibiu." FALS, arunca un ochi pe mica publicitate si fa comparatie "Dar cand iti cauti o locuinta, te uiti la zona, te gandesti ca nu e posibil ca acea zona sa nu fie amenajata pana la urma, chiar daca dureaza cativa ani." atunci asteptati frumos cativa zeci de ani sa vina cineva sa va faca ca voi sunteti domni cu aere de oras "Eu tot din Sibiu vin, in Sibiu am locuit inainte, dar dupa 1 an de cautari m-am saturat. Am preferat sa ma mut intr-o locuinta noua, de calitate, decat sa numar gandacii din scara blocului sau sa ma cert cu vecinii pensionari pentru locul de parcare." chiar imi pare rau ca ai fost nevoit ca locuiesti in asa conditii, cel putin sper ca la noua locuinta ai loc de parcare intabulat si pivnita curata. din propria experienta un an nu e indeajuns incat sa gasesti ceva ce merita cu adevarat cumparat "Se vede ca nu ti-ai cautat in viata ta o locuinta si locuiesti in continuare cu parintii. Sau te-ai mutat intr-o mansarda construita de locatarii unui bloc si nu te-ai lovit de astfel de probleme." am stat cu parinti, am stat cu viitoarea sotie in mansarda, m-am certat cu vecinii intr-un alt apartament in sibiu iar acum stau la casa in sibiu si cand ma satur de mesterit la casa, mesteresc la un apartament. "Constructorii nici nu discuta, ei isi vand apartamentele. Cine sa-i oblige pe ei sa construiasca parcuri si unitati de invatamant? Locuitorii? De ce nu-i obliga primaria care le aproba constructiile?" intrebarea lumineaza mai mult decat raspunsul ne spunea un profesor...da...chiar locuitorii prin simplul fapt ca nu cumpara au o putere foarte mare "De unde sa ceri un plan urbanistic? Nu exista nimic expus. Cine stie sa ceara asa ceva? Ai impresia ca oamenii sunt ingineri in constructii incat sa stie ca au nevoie de asa ceva?" aici este lipsa de educatie de care povesteam mai sus. si nu lipsa celor 7 ani de acasa...educatia nu inseamna doar scris si citit...ci putin de spirit civic, mai o educatie economica...etc "Legat de prostie, pot sa-ti demonstrez oricand, fata-in-fata ca sunt mai inteligent decat tine, taran de oras ce esti." prefer sa cred ca a fost o scapare de-a ta...si totusi poti sa duci o conversatie civilizata bazata de argumente obiective
Raspunde

X

Acum 4 ani

Bota? Asa se zice la tine la sat? Nu inteleg cuvantul. - Caini sunt mai multi in Sibiu decat in zona aia. Nu imi da tu mie sfaturi ca stiu de ce am plecat din Sibiu. Am fost atacat de multe ori printre blocurile alea gri si inghesuite. - Preturile sunt corespunzatoare cu calitatea lucrarii. Ca exista si ieftine, nu contest. Dar nu generaliza. - Nu am de gand sa astept zeci de ani ca sa vina cineva sa-mi ofere conditiile normale de trai. Nu am aere de oras, nici n-as vrea. Prea va credeti toti superiori. Ia mai scoateti-va betele din c*r. Eu spre deosebire de tine, imi cer drepturile nu astept mila altora. - Bravo tine ca ai avut posibilitati. Si eu am stat la mansarda, si eu am stat inghesuit, dar am ales ceva mai bun pt familia mea. Si desi sunt anumite probleme, calitatea nu se compara. Decat 3 camere in 50mp mai bine 3 camere in 100mp. - Tu nu vezi ca se cumpara in draci? Crezi ca daca nu cumparam eu, nu cumpara altcineva? Uita-te la Avangarden ca au construit 10 blocuri cu cate 10 etaje si inca se mai construiesc blocuri enorme. Cererea e foarte mare. Nu exista in Sibiu oferta de locuinte. Crezi ca se mai extindea Continentalul atat daca nu aveau muncitori? Crezi ca mai cresteau salariile atat daca nu exista concurenta pe piata muncii? - Educatie economica... Ai habar ce vorbesti? Daca-mi construiam casa, probabil ajungeam sa vad si eu acel PUZ (care s-a modificat intre timp). Dar asa, cand te muti intr-un bloc, nici nu te gandesti sa cauti PUZ-uri pe la primarie. E fantezist. - Argumentele tale nu sunt bazate pe realitate. Vorbesti si tu ca sa te afli in treaba.
Raspunde

TEX

Acum 4 ani

@hai-hui nu contest ce zici. acum cativa ani...erau case la 55000 cu vreo 400mp curte. multumesc de info!
Raspunde

hai-hui

Acum 4 ani

@TEX preturile la terenuri in zona erau mari inca de cativa ani buni... Cu utilitati de prin 2012-2013 deja erau 50 Euro/mp deci 400 mp era 20 000 era minim deja... In ce priveste casele sunt intr-adevar anumite ansambluri de case insiruite unde terenul e putin (total 200-250 mp) care is mai ieftine... Dar in prezent si alea sunt multe zeci de mii de Euro (nu am detalii ca nu m-a interesat). Preturile sunt similare cu Selimbar de exemplu (comparatie Brana), sunt dezvoltatori care fac in ambele locatii si preturile sunt aceleasi. In Sibiu probabil singura locatie cu multe apartamente e cea de pe M. Kogalniceanu, in rest 1-2 blocuri aparute e nimic fata de cerere.... Realitatea e ca in Sibiu s-au facut case mai degraba in zonele periferice (vezi Dealul Gusteritei de ex)...
Raspunde

o sibianca

Acum 4 ani

Daca ati cumparat case in cartierul acela ce apartine de Cisnadie , problemele trebuie sa la rezolve Primaria si constructorul. si se vor rezolva asa cum se rezolva si in Sibiu de carte Primarie, problemele cetatenilor acestui oras. Asa ca bola aveasta de rezolvare a problemelor pe cartiere, strazi, case este ceva netratabil in Romania.
Raspunde

petre

Acum 4 ani

Municipiul Sibiu nu este obligat sa rezolve problemele pe care le-a creat orasul Cisnadie. Ati cumparat cu buna stiinta in Cisnadie, v-ati asumat traiul in Cisnadie. Toate problemele legate de lipsa spatiilor verzi, a locurilor de parcare, a transportului in comun si a functiunilor precum comert si educatie in cartierul respectiv nu si le-a pus nimeni cand a achizionat acolo locuinte, pentru ca pretul a batut tot. Acum, dupa ceva vreme traita acolo, se contureaza clar lipsurile si mai ales dependenta de masina personala pentru orice. Faptul ca drumurile si aleile de acces nu sunt rezolvate, nu tine cel mai probabil de administratie locala, ci de investitor care cu siguranta conform PUZ-ului in baza caruia a construit, trebuia sa amenajeze caile de acces si apoi sa le predea Primariei / sa le declare drumuri private. Calitatea locuintelor si dar si calitatea constructiilor lasa de dorit, de calitatea estetica nici nu vreau sa vorbesc, denumirea de Cartierul Arhitectilor fiind o rusine. Cand constructiile din zona vor implini vreo 10 ani de exploatare se va vedea exact calitatea lor si adevarata lor valoare.
Raspunde

A

Acum 4 ani

Daca vrea cineva sa alfe de ce Sibiul se afla intr-o stare jalnica, trebuie doar sa se uite in sectiunea asta de comentarii si sa se gadeasca ca (scuze pentru cacofonie) jumatate de oras, cel putin, gandeste asa. Mentalitatea 'sa moara si capra vecinului', 'de ce sa ajut pe altcineva', 'primaria nu e obligata sa rezolve problemele de urbanism care afecteaza orasul' e motivul pentru care ne-am trezit cu una dintre cele mai proaste administratii locale din istoria orasului. Pentru TEX, ne cerem scuze ca noi astia saraci nu ne-am permis sa dam 70-80 de mii de euro pe un apartament cu 3 camere de 70mp. Am fost mai saraci si ne-am luat apartament cu 3 camere de 70-80mp cu 50 de mii de euro. Unii au avut noroc si au gasit cu pod/beci inclus in pret, poate chiar si cu loc de parcare. Oamenii ca tine care se complac in situatii mediocre sau mai rau sunt cei care duc la aparitia problemelor de ordin locativ si ii incurajeaza pe constructori sa isi bata joc. Pe scurt, Cartierul Arhitectilor creaza probleme orasului, orasul nu poate face nimci pentru ca apartine de Cisnadie, oamenii de acolo doresc alipirea la Sibiu astfel incat sa fie totul ok.
Raspunde

un sibian

Acum 4 ani

si primaria cismarie ce a facut ? ce plan de urbanism au facut? unde se construieste strada de 5 metri latime, cu blocuri printre case? Unde au lasat spatii prevazute pentru gradinite, scoli, licee, spatii comerciale, parcuri, zone verzi, piatete? pana si acum 500 de ani oamenii aveau spatii libere intre constructii. Numai la noi in cisnadie si selimbar se construieste perete in perete, bloc langa bloc, cat mai inghesuit. De parca nu avem hectare intregi de teren viran.
Raspunde

alex

Acum 4 ani

Nu le mai place la arhitecti la preerie? Niste fitosi pai nu au ei case de cacalitate noncomuniste la iarba verde si grasa departe de jungla de beton. Cel mai fain e ca e asa o zona aerisita virgina chiar fara drumuri sau urme de civilizatie :)))))))))))
Raspunde

azr - 1918

Acum 4 ani

Lege stupidă . Sibiul extins şi administrat până la podul Sevişului - desigur împreună cu Şelimbărul ,poate mai mult ,
Raspunde

tudor

Acum 4 ani

Propun şi eu referendum să îi schimbe numele cartierului. E penibil să se numească aşa un cartier fără simt urbanistic.
Raspunde

azr - 1918

Acum 4 ani

Este icoana fidelă a arhitectului şef ( şi al familiei sale ) .Asaltul victorios al Aciliului asupra burgului .N ' au învăţat decât lăcomia ( atât sub exprimarul sas cât şi în actualul mandat "liberal " ) .
Raspunde

Ana

Acum 4 ani

Din pacate nici aceasta nu este o solutie. Inteleg ca vor cei din cartierul Arhitectilor sa gaseasca sorti de izbanda, au incercat cu scrisoare deschisa, cu discutii cu primarul Huja, dar fara rezultat. Ei bine, sa nu creada ca daca ei nu mai vor problemele cu care se confrunta, altcineva va vrea sa le preia. Incepeti si cereti de la cei ce v-au promis strazi, parcuri, scoli si conditii firesti, cei carora le-ai dat banii si care s-au imbogatit. Cu nume si prenume, cu numele firmei sau al constructorului. Inteleg ca in acest cartier sunt proprietarii de case suparati ca au dat voie sa construiasca si blocuri si proprietarii de apartamente "mari, grase si frumoase" revoltati ca n-au tot confortul unui imobil din Sibiu. Ai una si n-ai alta. Daca dai mai putin e cumva firesc sa nu primesti totul. E normal sa fie revoltator si pt un sibian care a platit un alt pret, cerintele d-voastra, a celor din Cartierul Arhitectilor. Trebuie sa va organizati, sa le cereti constructorilor, sa adunati mana de la mana bani pt unele cerinte, sa colaborati cu autoritatile (acolo unde se poate) si sa va rezolvati problemele unde cu buna stiinta stiati ca sunt si vor fi. Doar asa se vor remedia cat de cat lucrurile, stand si asteptand rezolvare din partea altuia.. slabe sanse spre zero.
Raspunde

hai-hui

Acum 4 ani

Autoritatile trebuie sa rezolve: * introducere transport public pe relatia Cartierul Arhitectilor - Sibiu (este vorba de transport local, nu judetean), iar pentrui asta Primaria Cisnadie trebuie sa amenajeze niste amarate de statii * crese, gradinite, scoala - Primaria Cisnadie * preluare si modernizare DJ106C (iluminat stradal, treceri de pietoni, benzi de viraj la dreapta) - Primaria Cisnadie * la problema cu strazile neasfaltate: Primaria a aprobat niste PUZ-uri, la unele dintre ele a precizat ca beneficiarul trebuia sa realizeze lucrarile la strada, trotuare, etc. Ei bine, autoritatea legala care trebuie sa ii forteze pe dezvoltatori sa isi realizeze obligatiile este Primaria; ei nu fac asta pt ca din ce se aude Primarul e mana in mana cu dezvoltatorii; Dezvoltatorii NU au nici un fel de obligatii legale fata de beneficiarii lor ci doar catre Primarie, doar ea ii poate trage la raspundere Deci cine sa rezolve problemele decat Primaria Cisnadie ?
Raspunde

SB 10 NUT

Acum 4 ani

Da pana acuma nu era clar de cine apartine cartieru?
Raspunde

TEX

Acum 4 ani

@A "Oamenii ca tine care se complac in situatii mediocre sau mai rau sunt cei care duc la aparitia problemelor de ordin locativ si ii incurajeaza pe constructori sa isi bata joc." e drept...am incurajat constructorii sa-si bata joc de oameni prin faptul ca NU mi-am cumparat imobil acolo... daca citeai atent/a in 2004 eram pe punctul de a cumpara acolo ceva teren...si in mintea mea mi-am zis ca nu o sa fie oameni atat de nauci incat sa-si cumpere acolo imobile, doar pentru simplul fapt pentru ca am prevazut intr-o oarecare masura probleme actuale: lipsa drum corespunzator, ambuteiaje, etc. Dupa ceva timp am vazut preturile celor de la avantgarden, pe vremea aceea erau atragatoare...si dupa o scurta discutie am abandonat cu totul subiectul. Fata-n fata cu reactiunea, vorba aceea la intrebarea locurilor de parcare nu au stiut cum sa-mi raspunda. un calcul empiric: 10 apartamente pe nivel x 8 etaje =80 masini minim. iti trebuie aprox 12mp pentru parcare 1 buc masina...deci o suprafata teoretica de 960mp doar pentru parcare...s-au balbait. a doua intrebare a fost si mai simpla...daca stau la etajul 4 si vreau sa iau liftul cand ma duc la birou ca imi este lene sa cobor...cat trebuie sa astept sa "prind liftul". (s-au prins domnii de problema si la urmatoarele blocuri au pus cate doua lifturi...s-au mai fi plans si altii) Si daca e sa ducem discutia si mai departe...dupa cum zicea X, eu la mine in sat imi place sa ma documentez...ii transmit sa citeasca legea locuintei 114/1996...iar la sfarsit sa-si puna niste intrebari. @SB-NUT nu exista indoiala de ce localitate apartine acea zona. doar ca poate cei de acolo s-au saturat sa bata-n poarta primariei cisnadie si spera ca daca sunt adaugati sibiului o sa aibe mai multe sanse de izbanda. @arhitectilor am zis si o sa o mai zic....de indata ce ati semnat ca a fost ieftin/scump/mic/mare/calitate superioara...v-ati asumat si neajunsurile! iar acum ca le simtiti pe pielea voastra v-ati trezit si viata nu mai e atat de roz precum a fost prezentata in pliante!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cititescu

Acum 4 ani

ESTE INCREDIBIL CATA PROSTIE POATE SA CONTINA COMENTARIILE UNORA! Indivizi frustrati, meschini si probabil recent urbanizati dar care se considera "sibieni" din mosi-stramosi. Daca s-ar uita in arborele lor ginecologic (pardon, genealogic) probabil ar vedea cu totul altceva.
Raspunde

alex

Acum 4 ani

Cartierul asta trebuia pe bune sa se numeasca Cartierul Fraierilor si culmea fraierii inca nu s-or gatat vb aia mama fraierilor e vesnic gravida
Raspunde

Thom

Acum 4 ani

Cartier Inghesuiala, oras Nepasarea :) :) :)
Raspunde

Emi

Acum 4 ani

Cat tupeu jegos aveti sa faceti pe oamenii care si-au cumparat acolo imobile fraieri,tembeli,prosti,idioti etc. Cu ce drept ii jigniti? Oamenii aia va servesc la magazine si la restaurante,va fac productie,va vand covrigi,va vindeca etc...si vii cu tupeul vostru dupa ce ca si-au luat teapa de la constructori ii mai faceti si voi de cacao. Traiasca Romania! In loc sa ne ajutam ,ca de obicei,ne judecan,ne jignim,ne marginalizam. In veci tara asta nu o sa fie una unita.
Raspunde

hai-hui

Acum 4 ani

Emi, mare majoritate sunt cu studii superioare (nu te gandi la munci putin calificate)... Iti spun si de ce: * mare majoritate sunt sibieni tineri care s-au mutat acolo satui de spatiile de blocurile comuniste * cei care sunt veniti din afara sunt in mare parte veniti la firme din Zona Industriala V, si nu e vorba de muncitori sau asa (aia isi iau in Magnolia, ca standardele sunt mai jos)
Raspunde

alex

Acum 4 ani

Atunci sa nu se planga daçà adevarul despre inteligenta lor doare. Asa e romanul cumpara toate rahaturile imobiliare ca atat il duce conserva si dupa aia se mira ca toti il fraieresc oricand oriunde.
Raspunde

TEX

Acum 4 ani

@ alex...vezi tu dragul meu...cand ziceam ca romanului ii mai trebuie si altfel de educatie...nu doar scris si citit...cativa dintre comentatori au sarit ca arsi. erau contrariati cum sa ceara PUZul...ca doar se muta in bloc si nu sunt ingineri constructori sa stie ca e nevoie/exista de asa ceva?! ceea ce e mai dureros si aici nu e vorba de cartierul arhitectilor (deh...) e cat de naiva e majoritatea! cred ca majoritatea isi castiga banii prin munca multa...si tocmai acei bani cand e vorba sa-i investeasca (in orice ar fi aceea investitie) ii dau cu ochii inchisi, zambitori, senini ca si cum saptamana viitoare o sa plateasca creditul. de ce locatarii cart. arhitectilor nu se organizeaza in mai multe parti civile in functie de strazi si necesitati spre exemplu si in instanta sa-si ceara drepturile de la constructori? (iluminat, alei, etc) e mai usor sa se faca scandal si sa se victimizeze in loc sa faca efectiv ceva. cum de in cartierul tineretului, (nordul sibiului, zona tiglari) exista transport in comun, alei, iluminat, etc? pentru ca acele terenuri au fost date de primarie in baza legii 15/2003 si nu au fost terenuri proprietate privata cum au fost/sunt in cart. arhitectilor deci primaria sibiu se pare ca si-a facut treaba!
Raspunde