Joi,
01.01.2026
Innorat
Acum
-8°C

Pod nou la Bogatu Român. Două sate riscau să rămână izolate

Pod nou la Bogatu Român. Două sate riscau să rămână izolate

Consiliul Județean Sibiu a recepționat în cursul zilei de ieri 19 iunie construcția unui nou pod pe Drumul Județean 141C.

Podul deservește două sate ce țin de comuna Păuca: Bogatu Român si Broșteni, care riscau să rămână izolate. Un vechi pod din lemn existent inițial se distrusese de mai mulți ani, iar varianta ocolitoare pentru drum era puternic afectată de alunecări de pământ, cauzate de configurația terenului și de afluenții puternici.

„Este o construcție deosebit de importantă pentru comunitățile din Bogatu și Broșteni, care în cazul ploilor abundente erau direct afectate și efectiv izolate” declară Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.
Podul recepționat ieri este un pod pe grinzi din beton armat, îmbrăcat în mixtură asfaltică, cu o lungime totală de 24 de metri și o înălțime de 8,60 metri. Lucrările au inclus și amenajarea albiei având în vedere panta longitudinală considerabilă, pentru a împiedica alunecările.

pod

Lucrarea are un cost total de 2.574 mii lei și face parte din Programul multi-anual privind obiectivele de investiții proprii ale Consiliului Județean Sibiu.

pod cimpean

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

5 comentarii

Magna Horreum

Acum 8 ani

Peste Paraul Nebunului.
Raspunde

arethusa xypehuzia sinergistina

Acum 8 ani

aluzie la n.i.d ??
Raspunde

Arethusa Xypehuzia Sinergistina

Acum 8 ani

podul nou de la bogatu / nu te lasa izolatu ( din folclorul nou )
Raspunde

Wtf

Acum 8 ani

Din pacate pana la acel pod pe ruta ocna-toparcea - ludos - gusu iti faci masina praf. Am ajuns sa am regrete dupa hulitul Cindrea , care de bine de rau mai trimitea pe cei abilitati sa peteceasca acest drum. Doamna Presedinta Campean posteaza pe o retea de socializare poze din vacanta. Din pacate drumul nu se repara cu amintiri din vacantele dansei.
Raspunde

Marcel

Acum 8 ani

Pacat de drumul pana la Bogatu. O parte din el fie ca vi pe Armeni fie ca vi pe Ludus este de nedescris. Chiar si portiunea ce a fost asfaltata sa asfaltat dupa cum era drumul vechi adica nu mai ai gropi dar denivelarile sunt identice...
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus