Marţi,
04.10.2022
Parțial Noros
Acum
7°C

Primarul Cisnădiei răspunde comentariilor de pe site: Huja nu e nici pupincurist și nici fripturist

Primarul Cisnădiei răspunde comentariilor de pe site: Huja nu e nici pupincurist și nici fripturist

Primarul orașului Cisnădie, Gheorghe Huja a transmis un drept la replică prin care îi răspunde jurnalistului Răzvan Marcu, a cărui opinie o puteți vedea aici, dar și altor cititori care au comentat pe site-ul ziarului Turnul Sfatului la punctul de vedere asumat de Huja. ”Răspunsul meu este scurt: primarul orașului Cisnădie Gheorghe Huja nu este nici pupincurist și nici fripturist. Domnul Marcu s-a băgat în seamă cu mine fără să cunoască realitatea. Ce a vrut să demonstreze el dacă nu cunoaște subiectul pe care am vrut eu să-l dezbat cu doamna Fodor? Se bagă în seamă. Vorbesc doar cu oameni cu coloană vertebrală”, a spus primarul Cisnădiei.

Declarația inițială a lui Gheorghe Huja o puteți citi aici

http://www.turnulsfatului.ro/2017/07/24/primarul-cisnadiei-ii-raspunde-lui-astrid-fodor-nu-i-este-rusine-fata-de-toti-oamenii-care-lucreaza-in-sibiu/

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

16 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cisnadian

Acum 5 ani

Adevaru-i ca Cisnadia s-a dezvoltat destul de mult in timp ce Sibiul a stagnat in ultimii ani. Huja a facut foarte multe raportat la bugetul pe care l-a avut si dimensiunea orasului. In Sibiu raman banii pentru ca nu exista viziune, nu exista interes, probabil si pentru ca sunt incompetenti pe la conducere. Priviti si voi cate se fac in Cluj. Daca se vrea, se poate.
Raspunde

un sibian

Acum 5 ani

s-a dezvoltat cisnadia? hai serios? ce s-a dezvoltat in cisnadie? cartierul arhitectilor, facut din specula de terenuri si constructii la limita legiilor locuintei, achizitionate in mare majoritate pe banii celor care lucreaza in Sibiu. S-a dezvoltat la fel si Cisnadioara, pacat ca tine de Cisnadie. Din infuzia de bani rezultati din impozite si taxe pt autorizatii de constructie si alte minuni, a ramas betzivu asta de Huja cu o gramada de bani, pe care a reusit sa-i cheltuie pe toate prostiile. Daca nu exista Sibiul langa Cisnadie si lipsa crunta a terenurilor in Sibiu, si Cisnadia era un fel de Talmaciu sau Avrig acum. Ca nu poate baba Fodor sa faca ceva cu banii orasului? asta-i alta poveste!!
Raspunde

Debandada

Acum 5 ani

Acum nu sa ii iau apararea mafiotului, care in loc sa nu intabuleze casele si blocurile constructorilor pana nu faceau si infrastructura, a dat drumu la orice mizerie sa fie construita.....dar articolul ala a fost de rahat oricum. Nicaieri in lume, un oras mai mic nu asimileaza un oras mai mare, Sibiul ca si oras mare, suveran, resedinta de judet trebuie sa isi extinda reteaua de transport in comun care deserveste orasul si nevoile orasului in localitatile limitrofe, nu invers. Asa e la Cluj, asa a fost in Frankfurt....asa e PESTE TOT IN LUME! Ai nevoie de oameni in economia locala? II ai la portile orasului ? ....Pai si tu ce faci....te baricadezi intre ziduri ca nu cumva ce ? Tampitii de la Primaria Sibiu au pus inclusiv semafor la intrarea in Sibiu dinspre Cisnadie sa nu ii mai "cotropeasca" cuceritorii care ghici ce...tot SIBIENI SUNT?! As vrea sa vad un articol despre cum s-a construit pe partea sibiana a cart Arhitectilor......sa vedem acolo cum s-au dat autorizatii....cum e infrastructura...daca au transport.....ca doar pe partea cu cimitirul acolo la zona de casa e teritoriul sibiului.....tin administrativ de Sibiu......oare acolo nu S-A CONSTRUIT CA IN CODRU ? SURPRIZA: E MAI RAU CA IN CISNADIE ! Nu stiu ce a apucato pe Fodor cu scandalul asta cand la ea peste drum e mai varza !
Raspunde

ssda

Acum 5 ani

prietene, a investit in muscate si in fantani arteziene. plus ciresi japonezi si ceva artari smecheri. sunt convins ca nimeni din cisnadie nu vrea sa le fie asfaltat drumul sau sa li se acopere gaurile din strazi.
Raspunde

un sibian

Acum 5 ani

da, dar important e si unde s-au pus florile: in zona veche a Cisnadiei, unde locuiesc majoritatea votantilor betzivului!! Unii din cartierul "arhitectilor" nu sunt suficient de inteligenti sa inteleaga ca 3000+ de votanti pot sa-l rastoarna pe porc pt ca nu a facut absolut nimic pt un cartier intreg. Pt aia trebuie sa ai buletin de cisnadie si sa faci efortul supra-uman o data la 4 ani sa te duci la sectia de votare si sa pui stampila unde nu scrie Huja. Dar e greu la romani, stim cum sta treaba cu votu!!
Raspunde

florin

Acum 5 ani

Dupa modul in care vorbeste e din aceeasi liga cu Becali. I se rupe dinozaurului de "cartierul" ala care in fond e la peste 6 kilometri de primaria lui. Pe fasia aia de pamant care tine de Cisnaide s-a construit deja in proportie de 90%, el e cu sacii-n caruta. Oamenii aia vor trai mult si bine intr-un "no man's land" pana intr-o zi cand poate prin votul lor va fi ales cineva caruia sa-i pese si de nevoile lor.
Raspunde

sibian crescut în buricul burgului

Acum 5 ani

Nici DNA nu mai poate da de capăt tuturor tranzacțiilor terenurilor , iar dacă s-ar pune problema unui așa zis megalopolis cu primăria la SIBIU și cartiere precum Șelimbăr, Cisnădie, Poplaca , Rășinari sau Șura micâ, Șura mare primarii șpăgari al acestor localități ar trebui să justifice toate matrapazlâcurile lor !! Poate atunci cetățenii speriați de impozitul unui oraș ar vota destituirea primarilor dornici doar de îmbogățire !! Dar atunci vor avea un ITS și acces la plimbări prin toate supermarketuri sau pe vechiul corso plin de terase !
Raspunde

Calin

Acum 5 ani

Ce limbaj,ca cetatean de onoare: " primarul nu e pupincurist". E maxim din ce poate scoate la nivel de replica. Pacat si trist. Realizezi ca nu poti cere mai mult. Arteziene, bani spalati pe muscate si lucruri relativ inutile. SINGURUL PARC este FARA COPACI, de e pustiu vara , poti face insolatie. Canalizare: daca ploua mai tare e jale. Drumul spre Selimbar, asfaltat de Geiger, -vb pina la iesirea din Cisnadie-nici acum dupa 4 ani nu e ok si fara dernaj, se infiltreaza apa pe sub covorul asfaltic. Asfaltau pe ploaie, cand am intrebat de ce, au zis ca e ordin de la primar:)) Bariere peste tot, sa nu se intilneasca cu vreun destept sa-l ia la intrebari, sa se simta el in siguranta si mandru ca are acces:)) iar prostii nu . Nu e strada in Cisnadie fara sa simti denivelarile cand circuli.. A inchis strada Unirii pentru asfaltare: daca gasiti 10 m fara sapatura sau denivelari, ma refer la drum bun, e mare lucru; chestie de planeitate;)). Sapaturi si drumuri lasate dupa interventii incompetente,dar decontate ca lucrari bune...Politia locala obedienta, se face ca nu vede..nu sesizeaza din oficiu:)) Niste pupincuristi:))) . PS va plac mizeriile alea de busturi cacanii, din fata Casei de Cultura?? De gustibus..
Raspunde

Geo

Acum 5 ani

Asa pentru a nu induce oamenii in eroare poate ca trebuie totusi sa precizezi ca Geiger au asfaltat doar pe 1,5 m pe unde au bagat canalizarea, nu tot drumul. In plus nu avea cum sa tina carpeala aia pe un drum cu trafic intens. Acolo este nevoie de o reabilitare serioasa. Asfaltarile se fac cu firma proprie a primariei, ieftin si prost. Exemplul cel mai clar sunt giratiile de la intrare.
Raspunde

cisnadian

Acum 5 ani

Domn primar de ce rasinareni au transport cu autobuzele facut din bani primariei? Au parca 3 autobuze, iluminat tradal pe leduri,... si toate acestea din bugetul local care este mai mic decat cisnadie!!! Ati facut 'centrul' acela si restul nimic, sunt strazi care in acte apar ca asfaltate si ele sunt cu pietris(in urma cu vreo 6 ani vazut documente). Ati aprobat cartierele acelea mai aproape de sibiu decat cisnadie, predatile sibiului poate se vor ocupa de ele.dezvoltare fara cap, toti suntem meseriasi in viziuni, pacat ca nu ascultam de alti.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Vivi dragan

Acum 5 ani

Domnule Primar Huja faceti o mare greseala că intrati în dialog cu acest pseudoziarist care suge bani din bugetul local al primăriei municipiului Sibiu prin Agenda Comunitatii. Acest domn Marcu a uitat de deontolagia meseriei de ziarist demult.Desi a fost un ziarist bun acum trebuie să scrie la comanda dacă mai vrea să primească ceva de la Fodor.Deci ca sfat nu mai intrati în dialog cu aceste persoane că zău nu merită.
Raspunde

petre

Acum 5 ani

Asa e, dl. primar de Cisnadie nu ar trebui sa mai intre in dialog cu presa, ca iese la iveala caracterul de mahalagiu si isi da singur cu tifla in cap. L-as numai chiar simplu "primarul de Cisnadie" ca "domn" nu merita.
Raspunde

ALTUL ALTFEL

Acum 5 ani

Domnule Primar. Ar trebui sa va dati seama ca sariti rau de tot calul. Cum adica "vorbesc numai cu oameni cu coloana vertebrala" ? Dar dumneavoastra o aveti ? o sa va dau cateva exemple ale comportamentului dumneavoastra si apoi sa faceti referire la coloana vertebrala a altora. 1. In cartierul Arhitectilor s-a aprobat un PUZ, cu locuinte, cu scoli, cu gradinite, cu magazine, cu strazi asfaltate si trotuare, cu iluminat public, cu spatii verzi, etc. Primii investitori au vandut terenuri si au construit cu totul si cu totul altceva, fara sa respecte PUZ-ul initial. Vi se pare corect acest lucru ? 2. Fara a respecta PUZ-ul initial au construit ce si cum au vrut ei, ..............dar cu Autorizatie data de cine? .......de primaria Cisnadie. 3. Nici dupa schimbarea PUZ-ului nu ati avut bunavointa si curiozitatea de a verifica ceea ce este in teritoriu. ( dar acest lucru nu se face din curiozitate, ci este o OBLIGATIE a dumneavoastra) 4. Va urmaresc declaratiile de mult timp si intr-unul din articole i-ati numit pe locuitorii cartierului Arhitectilor , citez "AIA DE ACOLO" :( 5. Va insusiti titlul de cetatean de onoare al orasului Cisnadie. Pe ce merite ? Pe cateva busturi in fata Penny, pentru floricele din Sensurile Giratoare si pentru stalpii de electricitate vopsiti in verde? 6. Jigniti omologi (primar Sibiu) 7. Nu va intereseaza nici cat e "negru sub unghie" de locuitorii Cartierului Arhitectilor 8. Nu va intereseaza nici cat e "negru sub unghie" de drumul judetean ce face legatura Cisnadie-Sibiu. E o mizerie de drum. Plin de gropi, pe alocuri cu alunecari, iar coada de masini la intrare in Sibiu depaseste uneori 1 KM. 9. Doriti autobuze care sa faca legatura intre Sibiu si Cisnadie pentru a duce cisnadienii la lucru in Sibiu. Domnule Primar, mi-ar fi rusine sa cer asa ceva. Unul din rolurile primarului este de a atrage investitori si de a creea locuri de munca in oras. Intr-unul din interviurile dumneavoastra (v-am zis ca va urmaresc de mult timp declaratiile) erati suparat ca cei din cartierul Arhitectilor isi duc copii la scoala in Sibiu si nu in Cisnadie. Eu va spun ca si copii din Cisnadie vin la scoala, la liceu in Sibiu, fiindca aici obtin rezultate notabile. Uitati-va la acea fetita din Talmaciu care a luat BAC-ul cu 10 la un liceu din Sibiu. 10. Domnule Primar, pe un astfel de drum, va intreb pe unde mai au loc si autobuzele? Unde veti pozitiona Statiile? Va dati seama ca va fi un HAOS total? 11. Iar inainte de a cere, faceti ceva. Exact ce face primarul din Selimber, cumparati-va autobuze!!!!!!!!! Sau ati cheltuit banii pe GALA LAUREATILOR cand va veti primi TITLUL DE CETATEAN DE ONOARE???????? Dupa toate acestea de mai sus, va intreb : CINE ARE SI CINE NU ARE COLOANA VERTEBRALA?????
Raspunde