Vineri,
01.07.2022
Cer Senin
Acum
19°C

Mâine începe „Întâlnirea sașilor din Transilvania”. Programul evenimentului

Mâine începe „Întâlnirea sașilor din Transilvania”. Programul evenimentului

Începând de mâine, Sibiul va găzdui cea mare mare întâlnire a sașilor din Transilvania. Odată cu aceasta, atât în oraș, cât și în localitățile din județ vor avea loc diferite activități.Drumețiile, balurile și concertele sunt numai câteva dintre modurile în care își vor petrecere timpul sașii și nu numai.  Unul dintre cele mai așteptate momente este parada costumelor tradiționale săsești ce va avea loc sâmbătă între orele 10:30-12:00  pe traseul Piața Huet – Piața Mică – Piața Mare – Piața Schiller – Str. Cetății – str. Bălcescu – Piața Mare.

Mai jos, vă prezentăm programul complet al evenimentului:

Vineri, 4 august

10:00 Deschiderea oficială a Întâlnirii Sașilor, Piaţa Mare 10.10 - 18.00 Întâlnirea grupurilor de dans popular săsesc (ITV) Grupuri de dans din Transilvania, Austria și Germania, Piaţa Mare 16:30 - 17:30 Concert „De Lidertrun“. Cântece vechi din tinerețe, Karl-Heinz Piringer, Hans Seiwerth, Michael Gewölb cu participarea Angela Seiwerth, Aula CN Brukenthal, Piaţa Huet 5

18:00 - 18:45 Concert de orgă Robert G. Schneider, Organist la First Baptist Church din Cleveland/Ohio, Biserica Evanghelică, Piaţa Huet 19:00 - 22:45 Concert Schlager-Taxi, Piaţa Mare 21:30 Uhr Prezentare de film, Sibiu – 825 de ani, Piaţa Huet 22:00 Uhr PARTY cu Trio Saxones, Academia Evanghelică Transilvaia, str. Livezii 55 22:00 DANCE PARTY cu Lost Tapes Found Sounds și DJ Kevin, Sala din Turnișor, str. Livezii 53

Sâmbătă, 5 august

10.30 – 12.00 Parada porturilor populare pe traseul Piața Huet – Piața Mică – Piața Mare – Piața Schiller – Str. Cetății – str. Bălcescu – Piața Mare

12.00 Cuvinte de salut din partea domnului Martin Bottesch (președintele Forumului Democrat al Germanilor din Transilvania), doamnei Astrid Fodor (primar al Municipiului Sibiu), domnului Reinhart Guib (epicop al Bisericii Evanghelica C.A. din România) și domnului Hans Gärtner (președintele Asociației comunităților săsești, organizați după localitățile de origine din Transilvania, din Germania)

12.30 Program artistic cu dansuri populare săsești și fanfare pe scena din Piața Mare 13.00 Concerte de fanfară în Piața Huet, Piața Mică și str. Cetății 14.30 Prezentarea Fundației Biserici Fortificate în biserica Sf. Ioan (Parcul ASTRA) 15.30 Decernarea Premiului Ernst Habermann al Fundației Sașilor Transilvăneni 16.00 Program festiv în sala Thalia: cuvinte de salut, prelegere festivă, decernarea medaliei Honterus

19.00-20.30 Concert de cântece populare săsești în Piața Mare 21.00 Concert „Andreas Hammerschmidt und Schlagerbengel“ în Piața Mare 21.00 Party în Sala Redal cu DJ Avaro

Duminică, 6 august

10.00 Slujbă festivă în biserica evanghelică din Piața Huet 11.00 Concerte de fanfară în Piața Huet și Piața Mare 16.00 Întâlnire în grădina baroc din Palatul Brukenthal din Avrig 18.30 Program artistic la palatal Brukenthal Avrig: teatru „La fântână” în săsește, cu participarea unui cor de 200 de persoane din Germania și România.

Între 29 iulie și 13 august au loc manifestări culturale și întâlniri în numeroase localități din Transilvania, axate pe tradiția săsească.

Programul manifestărilor din județul Sibiu

Luni, 7 august

Alțâna, Biserica fortificată, ora 10.30 – Brunch în cetate Căminul cultural, ora 20.00 Bal festiv Bradu, Biserica fortificată, ora 10.00 – Slujbă religioasă Cristian, Biserica fortificată, ora 15.00 – „Plauderstundchen” ora 18.00 – Cântece în grădină, reuniune și specialități la grătar

Turnișor, Picnic pe câmp, concerte, grătar și foc de tabără Ruja, dimineața: Călare pe cai lipițani La amiaz: vizită la ciobani Seara: Reuniune

Marți, 8 august

Agnita, Biserica fortificată, Muzeu, Cimitir, Turn – Vizite ghidate Curtea școlii germane, ora, 18.00 – concerte de muzică și dansuri Cristian, hambarul bisericii - Reuniune și închinare Seara: Bal festiv Turnișor, excursie organizată la obiective turistice din Sudul Transilvaniei Stejărișu, ora 14.00 – Slujbă religioasă și Festivalul verii

Miercuri, 9 august

Agnita, ora 9.00 – Excursie Bruiu, ora 11.00 – Slujbă religioasă și festivalul verii Căminul cultural, După amiaza – programe culturale Căminul cultural, Seara – Dans

Joi, 10 august

Agnita, ora 9.00 – excursie în împrejurimi Movile, ora 14.00 – drumeție pe jos sau cu căruța la „cele 100 de movile”, grătar și muzică Cincșor, Biserica fortificată, ora 17.00 – Festivitate Netuș, Biserica evanghelică , ora 11.00 – slujbă religioasă

Vineri, 11 august

Gușterița, Biserica fortificată, ora 18.00 – „Ecou” în biserică

Sâmbătă, 12 august

Hosman, Biserica fortificată, ora 10.00 – Slujbă religioasă și matineu muzical Ora 11.30 – „Ecou” în biserică Casa parohială, ora 13.00 – reuniune, programe speciale ora 16.00 – vizita satului și oprire la Moara Veche Căminul cultural, ora 19.00 – bal festiv

Duminică, 13 august

Cisnădioara, biserica evanghelică, ora 11.30 – Slujbă religioasă Ora 17.00 – Plimbări muzicale și degustare de „hanklich”

Mediaș și împrejurimi

Luni, 7 august Moardăș, pregătiri pentru reuniune, excursie în împrejurimi

Marți, 8 august Bazna, „Fundătura”, ora 11.00 – plimbare cu căruța sau pe jos și grillfest Moardăș, Suljbă religioasă și reuniune, plimbare la cimitir Moșna, biserica fortificată, ora 10.30 – slujbă religioasă, concert și activități în curtea bisericii Valea Viilor, Biserica fortificată, ora 11.00 – concerte în biserică și în curtea ibsericii

Miercuri, 9 august Alma Vii, sala comunității din biserica fortificată restaurată , ora 11.00 – brunch ora 14.30 – plimbare la Zlagna Șaroș e Târnave, biserica fortificată, ora 16.30 – concert de orgă Curtea bisericii evanghelice, ora 17.30 – degustare de vin Zlagna, Biserica fortificată, ora 15.00 – muzică și degustări de „hanklich și stratzel” Axente Sever, Biserica fortificată, ora 19.00 – Seară musicală și degustări Șoroștin, biserica fortificată, ora 11.00 – întâlnire, vizita bisericii și a cimitirului, picnic la „Chitschura” ora 19.00 – seară cu grătar și foc de tabără pe deal

Vineri, 11 august Bazna, Centrul SPA, ora 16.00 – program de relaxare Valea Lungă – excursie la Biertan și satele din împrejurimi Mediaș, Biserica evanghelică, ora 11.00 – deschidere festivă Muzeul orașului, ora 16.00 – vernisaj de expoziție Cimitirul orașului, ora 18.00 – slujbă de pomenire Casa Schuller, ora 19.00 – specatcol de teatru Șoroștin, Căminul cultural, ora 10.00 – întâlnire, vizitarea cramelor regiunii și degustare de vin Seara: Muzică și dans

Sâmbătă, 12 august

Bazna, biserica fortificată, ora 17.00 – concert de orgă Valea Lungă, biserica fortificată, ora 10.00 – slujbă religioasă, reuniune Ora 20.00 – bal festiv Mediaș, Sala Traube, ora 9.30 – Festivitate Biserica evanghelică, ora 16.30 – concert Ora 18.00 – Mediaș 750, ceremonie festivă în centrul orașului Șoroștin, ora 11.00 – Slujbă religioasă ora 15.00 – 18.00 – program de după amiază cu dans Ora 19.00 – spectacol de dans

Duminică, 13 august Alma Vii, Biserica fortificată ora 9.30 – Slujbă religioasă, reuniune și vizită la cimitir Bazna, ora 10.00 – Slujbă religioasă și slujbă de pomenire După amiază – Reprezentații de dans Mediaș, Biserica evanghelică, ora 10.00 – Slujbă religiosă și plantare de meri în curtea bisericii Șoroștin, Căminul cultural, ora 11.00 – Brunch și vizita satului

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

10 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

dancp2

Acum 4 ani

TRANSILVANIA - ROMANIA nu confundati cu erdely /ardeal pamint furat de hitleristi si hortysti la 1940/HITLER CIANO HORTY/de la poporul roman
Raspunde

trei puncte

Acum 4 ani

verdele de paris am auzit ca face bine la boala ta
Raspunde

sibianul realist

Acum 4 ani

Un program foarte bogat. Sper sa nu se inchida si circulatia pe alocuri. In rest, bine ati revenit, dragi compatrioti Ca la noi, nu-i la nimeni! (Si spun ceea ce simt, nu sunt ironic.)
Raspunde

Mirela

Acum 4 ani

...propun o serbare / intalnire a sasilor si in sezonul rece craciun - anul nou !! e bine de 2 ori decat numai o data !! :)
Raspunde

dancp2

Acum 4 ani

da perferct da afara sa fue sub 25 grade celsius!!!
Raspunde

!

Acum 4 ani

acuma m-ai convins final, esti un IDIOT fara concurenta
Raspunde

o sibianca

Acum 4 ani

Nu s-a scris nimic de cuvantarea domnului Johannis? De ce nu vine?
Raspunde

guvernul tudose

Acum 4 ani

Dl. Johannis nu prea cuvanta!
Raspunde

Laviniu Calea lui Traian

Acum 4 ani

S-a ne mai lase sasii astia in pace orasul nostru! Ocupa tot orasul si ne ia locurile de parcare platite din banii nostrii!! Dar cine sunt sa isi permite asa ceva??? Noi romanii chiar nu ne trezim niciodata si ne lasam calcati in picioare de acesti asupritori care ne-au batjocorit stramosi?? Trebuie sa fim noi romani uniti si sa ne pastram datina strabuna, nu sa toleram aceste grave abateri! Sasii s-a plece la ei acasa, nu sa blocheze orasul nostru si tara noastra!
Raspunde

s

Acum 4 ani

Labiniu, invata sa scrii, tarane...
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus