Preşedintele Klaus Iohannis, vicepremierul Sevil Shhaideh şi ambasadorul României în Germania, Emil Hurezeanu, au fost azi la Criţ, la cel mai mare festival al saşilor. Se numeşte Săptămâna Haferland, un eventiment la care estimarea de participare, pe toată durata evenimentului, este de peste 10.000 de oameni. ”Mă bucur că am ajuns aici. Nu e pentru mine prima participare aici la Criț. Deja dintr-un mic tur, am văzut ca lucrurile avansează de la an la an. Sunt bucuros să constat că nu numai oficialități au venit aici, ci și oameni simpli, ceea ce pentru mine arată că această comunitate recapătă vigoare”, a spus președintele Iohannis, citat de Digi24.
La eveniment au participat şi ambasadorul României în Germania, Emil Hurezeanu, dar şi vicepremierul Sevil Shhaideh, pentru prima oară în vizită la Criţ. „Doamnelor şi domnilor, îmi pare rău, eu nu vorbesc germană, dar înţeleg vocea sufletului şi a inimii”, a spus Sevil Shhaideh, într-un amestec de germană și engleză. „Sper din toată inima mea, cu toate puterile pe care le am ca vicepremier şi ministru al Dezvoltării, impreună să dezvoltăm această zonă, să aducem nu numai turişti, ci să-i aducem pe saşi şi nu numai. Permiteţi-mi să mă consider și eu un mic saş, aici la dumneavoastră”.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Alătură-te comunității
15 răspunsuri
-
Parca d-na face parte din comunitatea tatara ce are specifice iurtele, gonitul fara sa pe cai, furturi si distrugeri din varful iataganului, migratia in scop de prada, deci tot ce reprezinta opusul caracteristicilor sasilor. D-na se poate considera ce vrea dansa dar important este ceea ce este….
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Pentru domnul Matyas , iata ce spune Wikipedia :Criț, mai demult Cruce, Criș, Crișu, (în dialectul săsesc Detschkrets, Krets, în germană Kreuzdorf, Deutsch Kreuz, Kreuz, în trad. „Cruce”, în maghiară Szászkeresztúr, în trad. „Cristuru Săsesc”) este un sat în comuna Bunești din județul Brașov, Transilvania, România.
În evul mediu a fost posesiune a Mănăstirii Cârța. Primele mențiuni documentare datează de la 1270-1272
-
-
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.













Lasă un răspuns