Sâmbătă,
25.06.2022
Cer Senin
Acum
15°C

Prefectul Sibiului a fost schimbat. Adela Muntean îi ia locul lui Lucian Radu

Prefectul Sibiului a fost schimbat. Adela Muntean îi ia locul lui Lucian Radu

Secretara Primăriei comuna Roșia este noul prefect al județului Sibiu. Decizia a fost luată în ședința Guvernului din 5 octombrie.

Adela Muntean (foto stânga) este secretar al Primăriei Roșia, iar la alegerile de anul trecut a candidat din partea PSD pentru funcția de primar al comunei Roșia, fără succes însă. Adela – Maria Muntean ocupă funcția de secretar al Primăriei Roșia din 2011, până în 2010 fiind consilier juridic în cadrul Direcției generale pentru asistență socială și protecția copilului. Până la ora redactării acestei știri, Adela Muntean nu a putut fi contactată. Numirea ei vine la câteva zile după ce subprefect a fost numit Horațiu Marin, fost lider al organizației municipale a PSD. Potrivit lui Horațiu Marin, instalarea Adelei Muntean este programată pentru ziua de marți a săptămânii viitoare. „Eu consider că vom avea o colaborare foarte bună. Nu doresc să comentez schimbarea prefectului, această decizie fiind atributul primului-ministru”, a declarat Horațiu Marin, subprefectul Sibiului.

Potrivit celei mai recente declarații de avere completată de Adela Muntean, aceasta deține patru terenuri extravilane în suprafață de aproximativ 15.000 de mp, aflate pe teritoriul satului Sibiel. În aceeași declarație mai apare un autoturism Peugeot, fabricat în 2003, și un tractor UTB produs în 1991.

Lucian Radu, cel pe care îl înlocuiește Adela Muntean, a fost instalat în funcția de prefect al Sibiului în luna martie a acestui an.

Sursa foto: PSD Sibiu

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

52 comentarii

Calin Blaga

Acum 4 ani

e un trend la Dragnea sa puna pe functii mari secretarele comunale. Imi aminteste de perioada anilor 50 cand doar cei de la talpa tarii erau buni pentru condus....
Raspunde

Såliștean

Acum 4 ani

A preluat modelul de succes PNL: secretar de comuna, prefect de sb, acum primar in marginime...
Raspunde

gigi contra

Acum 4 ani

Ce zdravana-i doamna! Daca ii da una lui Dragnea, ajunge direct in Teleorman fara elicopter!
Raspunde

x

Acum 4 ani

Si Liviutu i om inalt...
Raspunde

Calin

Acum 4 ani

Promovarea de non valori..dar obediente si supuse...BRAVO. Vremuri triste.
Raspunde

...

Acum 4 ani

cum nu are valoare? oricat de ieftina ar fi carnea, daca-s multe kg, se aduna ceva valoare....
Raspunde

Time

Acum 4 ani

Inceput de fraudari ...
Raspunde

iuliana

Acum 4 ani

Asta-i pohta ce-am pohtit! No acum sa vedem daca labarii mai casca gura!
Raspunde

zzz

Acum 4 ani

sigur are studii, realizari si e competenta indrazneste sa crezi in romania!
Raspunde

emil

Acum 4 ani

cool!
Raspunde

alzara1918

Acum 4 ani

Ce dispreţ pentru sibieni ; până la Roşia PSD - ul nu a găsit un om....
Raspunde

Time

Acum 4 ani

Te miri ?
Raspunde

Cocardiel-luptător din Marginime

Acum 4 ani

Asta da femeie! Se vede ca-i ardeleanca neaose. Cu ea, te poți înhăma la plug, nu cu ciocănitoarea de la C.J. sau mimoza de la Primarie
Raspunde

Time

Acum 4 ani

Stim cum e cu secretarele sub birou, doar ca asta nu incape sub birou. Deci n-o suspectam ca 'ascutea creioane'. Probabil ca e foarte eficienta si obedienta. Gugu-lugu, ce obrajori ai Milka mamii.
Raspunde

iuliana

Acum 4 ani

Si noi stim ca esti un porc ca toti bărbații! Daca ati avea "erecție" si la capul pe care-l purtați sa nu va ploua in gat, probabil azi toate funcțiile din administrația locală nu ar fi ocupate de femei
Raspunde

MC.D

Acum 4 ani

Am spus de multe ori, institutia asta nu-si are rostul. Multe servicii din institutie pot fi transferate la Consiliul judetean , la Insp. de politie, sau la alte institutii care au atributii similare...poate cineva se trezeste vreodata si ia decizia buna...
Raspunde

catalin

Acum 4 ani

Zici ca e secretara din Las Fierbinti
Raspunde

Odin

Acum 4 ani

Este de admirat stabilitatea deciziilor conducerii PSD! Si mai ales increderea pe care o acorda celor din organizatia PSD a municipiului Sibiu, acei tineri cranceni, neintinati de comunism, barbosi, cu priviri taioase, determinare de fier, cinste si principii de nezdruncinat ... Am scris incredere pentru ca nu se cauta competenta ci obedienta si loialitate fata de Mustata Liderului Suprem!
Raspunde

zzz

Acum 4 ani

exact, acei lideri tineri din PSD Sibiu zici ca sunt Florin Piersic in haiducul lui 7 cai. altfel par sa fie niste pescari fara noroc in viata care s-au hotarat totusi sa stea pe balta peste wknd si cum nu prind peste macar beau. apoi apar in oras, avand incredere in Romania cu privirile incetosate. e ok, acum cateva sapramani au mers sa se unde la niste oameni in santuri, ziceau ca isi respecta promisiunile PSD = cancer
Raspunde

Luca

Acum 4 ani

Dumnezeu cu mila ...
Raspunde

Sb

Acum 4 ani

Ciuma rosie comunista. Eu cand v-am zis.....
Raspunde

GRIGORE MANEA

Acum 4 ani

Am citit ca oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca in corpul omului este peste 70% apa.Din acest punct de vedere aceasta femeie nu este grasa! EA ESTE INUNDATA!
Raspunde

...

Acum 4 ani

ce vopsita-i tanti asta...
Raspunde

DOREL POPA

Acum 4 ani

Fratilor, nu ati inteles nimic. Pai dl inspector de la ITM sIBIU, rADU lUCIAN (intelegeti de ce ii scriu numele cu litere mici), fiind omul de casa al lui Cindrea trebuia schimbat. S-a facut un troc, el cu siguranta primeste sefia ITM in locul lui Torok. Vai si amar de toti din ITM SIBIU, in special de aia care nu au colooana si se vor lasa calcati de el Se va intoarce probabil si la vechile lui metehne, actiuni facute printr-o firma interpusa din Avrig, in care doar el crede ca lumea nu stie ca este a lui, care vor avea ca scop aducerea de foloase proprii. Insa va trebui sa aiba grija inzecita. Oamenii s-au mai desteptat, exista mijloace de inregistrare audio video, DNA cu toata presiunea pe care o exercita ciuma rosie isi face in continuare treaba si s-ar putea sa iasa la suprafata si ceva din trecut. Grija mare luciene, ca ai facut la multa lume rau si te-ai purtat infect cu multi si din pacate se pare ca partidul nu te mai apara. Nu prea ai stiut cum sa alegi, ai crezut ca nelu cindrea este etern si cand umblai prin medias cu nenea remus, coleg de institutie sa faceti anti-campanie dlui arcas ati crezut ca se uita. voi sunteti daca stau si ma gandesc chiar in situatia celor doua angajate din teleorman, care le folosea partidul in interes propriu, in timpul programului de serviciu si cu masinile institutiei. Aviz DNA, luati putin la bani marunti ce faceau feciorii, unul mai destoinic si mai harnic decat celalalt. Luci si cu Remus. Si ai uitat baiete, cand te-ai dus la bucuresti la comandant, profitand de faptul ca cel ales era in concediu plecat din tara si ai mintit ca primarii te vor prefect???? Eeeee, acum platesti. Eu in locul tau mi-as da demisia si de la ITM si m-as ocupa de firma de consultanta si m-as ruga sa ma lase DNA-ul in pace. Putin probabil ca vei face asa, ca esti prea lacom de functii, dar s-ar putea la un moment dat si tu si nenea remus sa va rupeti gatul
Raspunde

florin

Acum 4 ani

Pe bune????......Dalida din Las Fierbinti.....viata bate filmul
Raspunde

me

Acum 4 ani

Probabil ca urmatoarea, pe lista prefectilor, o sa fie femeia de serviciu de la primaria din Tapu.
Raspunde

psd nu se dezminte

Acum 4 ani

bv psd, continuati sa "confirmati", si va mai mirati ca nu va voteaza lumea in sb, vai de capul vostru cu "Talida" voastra cu tot
Raspunde

calu

Acum 4 ani

Nu trebuie sa faca nimeni nimic. PSD se distruge incet dar sigur, din interior.
Raspunde

Ina

Acum 4 ani

@calu Ar fi corect ce spui daca psd nu s-ar afla la conducerea tarii, dar asa nu se distrug doar pe ei ci si pe noi TOTI!! Ceva tot va trebui facut!
Raspunde

Sb

Acum 4 ani

Exact cum zice Calu, așteptam cu nerabdare, dar cat mai repede pana nu fac totu praf. Iar treaba cu doamna de azi, functia nr. 1 din judet, e de cascadorii râsului... chiar si in condițiile in care va fi o amărâta de interpusa, sluga la penalii psd din sibiu si mai ales de la centru... Oricum, dracnea va sfârși rau de tot.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

9

Acum 4 ani

Felicitări PSD Sibiu ptr faptul că promovati tinerii ! Se acordă șanse tinerilor, dar toti postacii pdl-isti de pe aici, sunt prea bătuți în cap ca sa inteleaga . Ei au votat-o pe tusica de la primărie. Cam atâta pot. Triunghiul bermudelor , Sibiul asta!
Raspunde

Sb

Acum 4 ani

Prietene psd-ist fruntas (sper ca nr. 9 nu are nicio legatura cu spitalul 9), tusica macar a stat niste ani pe lângă sasu, cate ceva bun eu zic ca tot a invatat.... Dar doamna asta de la țară, oare pe langa cine a stat, cu ce bagaj de cunoștințe si experiență vine ea de la Roșia? Sunt de acord cu promovat tineri, dar tineri capabili, nu slogoi la partid si la penalii care il conduc. O sa vezi ca ce am zis, urmeaza. Dragnea se va duce rau de tot la fund, iar dupa el va trage pe mulți, pe foarte multi. Sa vezi atunci avocatii ce au de lucru de nu vor mai face față :) gardienii din puscarii, la fel. Doamne ajută!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@sb

Acum 4 ani

Esti praf. Nu faci parte din niciun partid ptr ca nu ai ce demonstra. Din postarea ta se vede clar pe cine simpatizezi, politic vorbind. Esti un frustrat si un no name care vorbește urat la adresa noului prefect . Nici macar nu si-a inceput activitatea si tu arunci cu pietre. Cum spuneam, numai extratereștri prin Sibiul asta.
Raspunde

Sb

Acum 4 ani

Si ca sa nu-mi uit, n-am facut vreodată parte din vreun partid, nici macar 1 minut. Asa ca pe aici mai suntem si categoria asta, adica cei care gandim cand votam, si nu ce ne zice sefu de filiala.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Arcasul medi

Acum 4 ani

Bravo Bogdane pentru propunerile si numirile facute in ultimul timp. Ele dovedesc intelepciune si pricepere.
Raspunde

Baroul vesel

Acum 4 ani

Pricepere pe dracu cum sa-l pui pe unul din cei mai de succes avocati din Sibiu subprefect si pe domnisorica asta peste el.
Raspunde

politrucul

Acum 4 ani

De ce? Va stiu deschiși la minte. Tu personal, n-ai încercat niciodată poziția cu damesa peste tine?
Raspunde

Sb

Acum 4 ani

Prietene, de la 9, daca tu-ai inscris de curand la comunsiti, crezand ca dai repde de relatii si invarti banu, mai ai de așteptat, ia-o ușor. Acum e complicat, s-au dus vremurile alea. Vei ramane cu participarea la sedinte de 2 lei in care puneti hotia la cale, cu împărțit hartii si cisme in campanii, din pacate pt voi acum exista DNA, plus altii, care s-au cam saturat de voi ciuma. Ne arati la toti de pe aici cati (2)neuroni ai (din care unu are gripa de sezon), daca tu zici ca e o pb cu oamenii care "nu fac parte din niciun partid". As veni cu drag si in partide, suta la suta as avea cu ce contribui pt binele cetateanului, dar exclus asta avand in vedere ce partide avem si cu ce ocupa ele mai ales. Pe tine te incanta ceea ce discuta sefii tai la ședință? Pune-ti singur intrebarea asta, da-ti singur raspunsul, ca pe noi nu ne interesează. Femeia in cauza, doamna de la Rosia, nu are ce cauta pe funcția de prefect, sub nici o forma, suta la suta asta, experienta si locul de unde vine demonstreaza ca e asa. Si o sa o vezi singur in scurt timp, probabil esti cunoscut sau ruda cu dansa, imi pare rau dar garantat o sa o vezi in scurt timp, cand va vedea si ea, si altii, ca pt functia nr. 1 din judet trebuie sa fi avut o experienta potrivita, in locuri potrivite. Vorbim aici de orasul Sibiu, sau altele asemănătoare sau mai mari, nu Rosia (sa ma scuze oamenii din Rosia, n-am nimic nici cu ei nici cu altii). O sa vezi cum doamna asta se va instala si la un moment dat, șefii aia ai tai, o vor dezinstala.. la fel ca haiducu ce tocmai a fost schimbat. Simpatizez cu cinstea, corectitudinea si calitatea, in general in viata mea, si asta zilnic. Voi comunistii nu aveti cum sa faceti vreodata parte din zona mea cu simpatii :)
Raspunde

@sb

Acum 4 ani

Ba, tu esti frustrat rau ! Spui ca nu faci parte din niciun partid,dar tu vorbesti despre ce se intampla in sedintele de partid . M-am distrat copios....vezi sa nu-ti tai venele! Haipa...cum spuneam, esti praf!
Raspunde

Civic

Acum 4 ani

Ce aveți că vine de la Roșia, astia de la forum su avut șansa pentru că români ca nație nu se respecta, pai daca ești român repscta nația ta, care este problema ca a venit din Roșia, când copii voștri se duc prin alte tari si sa fie tratați după acest aspect , că au venit din lumea a treia, sa că fie rușine a ca batjocoriți nația, urat , se plătesc chirii pentru clădirile unde funcționează scoli în Sibiu către biserica evanghelica, si+au luat tot ce au putut si voi și se scurg bani din bugetul local către biserica evsnhjelica, dar asta nu va interesează doar să vă batjocoriți nația , ce sa spun, Doamna raluca Țurcan din Moldova e mai buna ,
Raspunde

Antispaga

Acum 4 ani

Poate urmeaza si schimbarea purtatoarei de cuvant. Ar fi cazul sa ne scapam de penali...
Raspunde

ionica

Acum 4 ani

Cine vrea sa vada ce ne asteapta sa faca o vizita pana in mareata comuna Rosia si sa se intereseze despre fulminanta cariera a domnului avocat. Prefect care nu a reusit primar si subprefect avocat care nu a reusit(punct). LUX!
Raspunde

Barbu Ion.

Acum 4 ani

Sotul doamnei, Claudiu Muntean este fiul preotului din Sibiel si a candidat din partea PSD la primaria Saliste la alegerile trecute. Deci o mare familie PSD-ista ce va incurca comunitatea Sibiana in viitor daca vor mai avea vreunul.
Raspunde

Devoratorul de politicieni prosti (securisti)

Acum 2 ani

USR, PNL=INVIDIOSII PIXULUI!
Raspunde