Duminică,
25.09.2022
5°C

BC CSU Sibiu a pierdut la Pitești în ultimele secunde

Baschetbaliștii lui Dan Fleșeriu au fost învinși cu o secundă înainte de finalul meciului disputat împotriva celor de la BCM U FC Argeș Pitești. Scorul final de 79-78 pentru adversari a adus echipa gazdă pe primul loc în clasament, aceasta fiind și cea de-a patra victorie consecutivă pentru piteșteni.

Sibienii au dus o luptă grea până la finalul partidei disputată în deplasare, iar scorul a fost unul echilibrat pe toată durata meciului (11-18, 21-19, 16-15, 31-26). Din păcate însă, BC CSU Sibiu a pierdut teren în ultimul minut, trecând de la avantaj de un punct (77-78) la rezultatul final de 79-78, în favoarea gazdelor, după un fault al lui Lawrence Kinnard. Andriy Agafonov a profitat de oportunitate și a înscris ambele aruncări libere, aducând victoria echipei sale chiar în ultima secundă.

„Noi suntem obișnuiți cu astfel de meciuri. Am câștigat și cu Clujul și cu Oradea asemenea meciuri. Îmi pare rău că astăzi am primit 31 de puncte în sfertul IV și asta este inacceptabil. Cred că acolo am pierdut meciul. Sunt probleme pe care trebuie să le îndreptăm. Piteștiul are o echipă seminațională, făcută în acest an cu români, cu străini foarte buni și are toate șansele să ajungă sus de tot. Sper să ne întâlnim cât de sus posibil. În ultimul sfert ne-am relaxat în apărare, cred că ăsta e cuvântul cel mai potrivit. La +6 puncte, după time-out, lucrurile au mers foarte bine pentru ei, foarte foarte prost pentru noi. De acolo a fost foarte greu să ne revenim. Dacă ultima aruncare ar fi fost pe finalul atacului, poate ar fi fost diferit. Șansa am avut-o clar să câștigăm. Cred că am fi meritat în aceeași măsură și noi și Piteștiul victoria, pentru că a fost un meci plăcut și sper să avem parte numai de asemenea meciuri”, a declarat Dan Fleșeriu la finalul partidei.

Cel mai bun jucător al CSU a fost din nou Tyler Laser care a înscris un total de 30 de puncte, iar vedeta piteștenilor a fost chiar cel care a salvat jocul, Andriy Agafonov, care a reușit un total  de 20 de puncte.

Următorul meci se va disputa la Sala Transilvania din Sibiu, între BC CSU Sibiu și BC Timba Timișoara, vineri, 10 noiembrie, de la ora 19:00.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.