În ultimele zile ale săptămânii trecute polițiștii sibieni au prins o mulțime de hoți de lemne, din diferite localități ale județului.
Spre exemplu, la Târnava, data de 24 noiembrie, în jurul orei 18:00, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Axente Sever au identificat un bărbat în vârstă de 30 de ani, domiciliat în comuna Mihăileni, care transporta cantitatea de 1,3 m3 material lemnos fără forme legale.
”În urma verificărilor amănunțite efectuate de către polițiști, s-a stabilit faptul că, în perioada 20 – 24 noiembrie a.c., bărbatul ar fi tăiat ilegal 22 de arbori, aproximativ 15 m3 material lemnos, pe care i-a transportat la domiciliul unui localnic din Târnava care, ulterior, i-a valorificat. Prejudiciul creat este de aproximativ 4.000 de lei”, explică reprezentanții IPJ Sibiu.Polițiștii au deschis dosar penal pe numele bărbatului, acesta fiind cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de tăiere fără drept de arbori, respectiv furt de arbori.
O zi mai târziu, în data de 25 noiembrie, în jurul orei 18:00, pe DJ 107B, în afara localității Loamneș, polițiștii au oprit pentru control un ansamblu auto condus de către un bărbat în vârstă de 43 de ani, din loc. Nocrich.
”În urma verificării legalității încărcăturii, aproximativ 40 m3 material lemnos, s-a constatat că avizul de însoțire conține mai multe nereguli (neconcordanță privind conducătorul auto, lipsa datei și orei plecării transportului, lipsa datei și orei sosirii transportului, înscrierea în aviz atât a autoutilitarei cât și a remorcii etc.). Polițiștii au aplicat măsura sancționării contravenționale atât a conducătorului auto, cu amendă în valoare de 3.000 de lei pentru nereguli în documentele de însoțire, cât și a societății care a emis avizul în cauză, cu amendă în valoare de 6.000 de lei”, spun reprezentanții IPJ Sibiu.Materialul lemnos a fost confiscat și predat Ocolului Silvic Valea Frumoasei Săliște.
Duminică dimineața, în jurul orei 03:00, pe raza localității Porumbacu de Jos, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Cârțișoara au depistat în trafic un localnic în vârstă de 38 de ani care se afla la volanul unei autoutilitare cu care transporta cantitatea de 1 tonă cetină de brad fără a justifica legalitatea transportului.
Bărbatul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 5.000 de lei, iar materialul lemnos a fost confiscat și predat ocolului silvic din zonă.
Tot duminică, dar spre după-masă, în jurul orei 15:00, pe raza localității Valea Viilor, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Axente Sever au depistat patru bărbați, localnici cu vârsta cuprinsă între 44 și 51 de ani, în timp ce tăiau fără drept un arbore, cantitatea de material lemnos rezultată fiind de aproximativ 6 m3 lemn esență gorun.
Pe numele celor patru bărbați au fost întocmite dosare penale de cercetare pentru săvârșirea infracțiunilor de tăiere fără drept de arbori, respectiv furt de arbori.
Materialul lemnos a fost confiscat și predat Ocolului Silvic Mediaș. Cercetările continuă la nivelul Secției 5 Poliție Rurală Axente Sever.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Valea Viilor , Ocolului Silvic Mediaş , hoti , Poliţie Rurală Axente Sever , Poliţie Cârţişoara , Pentru Sibiu , Poliția Comunitară , Cosmin Furtună , Sectorul Lemn , Daniel Pădureanu
Vizualizari: 1653
Ultimele comentarii
Acum 50 minute
???
Acum 1 oră
@Dumitru Hulea
Acum 1 oră
CitizenX
Acum 1 oră
Paca Liciu
Acum 1 oră
Pol-Pot