Duminică,
02.10.2022
Cer Senin
Acum
14°C

Iohannis: Românii sunt mai uniţi ca niciodată, iar independenţa justiţiei nu poate fi negociată

Iohannis: Românii sunt mai uniţi ca niciodată, iar independenţa justiţiei nu poate fi negociată

Președintele Klaus Iohannis a adresat, vineri, un mesaj cu ocazia Zilei Constituţiei României, prilej cu care șeful statului cere instituţiilor statului să lupte pentru buna guvernare şi atrage atenţia că lupta anticorupţie şi integritatea în funcţiile publice "nu pot fi negociate, îngrădite sau eliminate".

Mesajul integral al președintelui:

„În orice democrație, Constituția este expresia cea mai înaltă a valorilor unei națiuni și asigură acea legătură de încredere între cetățeni și instituțiile statului, esențială pentru dezvoltarea solidă și durabilă a oricărei societăți. Sub imperiul Legii Fundamentale, de la a cărei adoptare prin referendum sărbătorim astăzi 26 de ani, românii se dovedesc mai uniți ca niciodată în jurul unor principii fundamentale, pentru a căror respectare militează activ, fără a mai accepta niciun pas înapoi. Promovarea statului de drept și a independenței justiției, lupta împotriva corupției, asigurarea integrității în funcțiile și demnitățile publice sunt valori constituționale care nu pot fi negociate, îngrădite sau eliminate. Ca Președinte al României, în temeiul atribuțiilor de a veghea la respectarea Constituției, îndemn toate instituțiile statului să țină cont nu doar de litera, ci și de spiritul Legii Fundamentale, condiție indispensabilă pentru buna guvernare a societății românești.”

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

32 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Simion

Acum 4 ani

Romanii?! Toti?! Bah, sunt cativa, ne-am prostit de tot?
Raspunde

gogu

Acum 4 ani

Nu sunt uniti , dle presedinte! Romanii au fost uniti de vreo doua ori in existenta lor: In 1918 cand s-a facut Marea Unoire ;i in 21-22 decembrie 1989 au iesit in strada impotriva comunismului si a lui Ceausescu! In rest sunt manipulati de niste cozi de topor!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

psd4ever

Acum 4 ani

taci ciolane, ca si tu ai dosare...apropos de justitie, nici tu nu ai ce cauta la presedentie... atat timp cat tu ai dosare penale sialtii au dreptul. cand pleci tu sa plece si ceilati cu dosare
Raspunde

Un sibian

Acum 4 ani

dosare FALSE cu acuzatii fantasmagorice inventate de gunoaie!! Propaganda ieftina generata de cateva jigodii din oras si trambitate de toate pocnitorile din politica!!! Dosare cu dovezi ZERO, acuzatori anonimi, solutionate toate prin NUP, inca de pe vremea cand era doar un biet primar care isi vedea de treaba si de orasul lui si si-a asigurat peste 80% din voturile sibienilor!! Iohannis este imaginea neputintei pesede in orasul asta!! Mai mult de un consilier local si 1% la toate alegerile nu o sa pupati voi in orasul asta veci, mai ales cu distrugerile pe care le-ati provocat intr-un an de guvernare incompetenta!! Poti sa trambitezi cat vrei, bai trompetule, dar cred ca nu ai vazut cum arata toti cetatenii orasului pe strazi impotriva jigodiilor din parlament!!
Raspunde

JOHN

Acum 4 ani

un fel de instigare - alo mai usurel cu mobila pe scari
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gruia

Acum 4 ani

Unde zice ca "șeful statului cere instituţiilor statului să lupte pentru buna guvernare"? :) Vorba aia, fa ce zice presedintele, nu ce face presedintele.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

apostol

Acum 4 ani

Haloo!!!!Vezi ca ai facut caca pe tine.De unde vorbesti Johane?Daca Codruta nu era pusa acolo sus de Ponta si Basescu si acuma sustinuta de mata,erai acuma pe la Aiud.
Raspunde

Un sibian

Acum 4 ani

in baza la ce, ba trogloditule?? a furat cumva insula belina si inca vro 30 de milioane de euro din fonduri europene??
Raspunde

Vlad Tepes

Acum 4 ani

Apar pesedistii astia ca rahatii in drum. Spre deosebire de seful vostru, Iohanis nu are dosare penale, boilor. Va astept la mitingul vostru, ala de 1 milion de oameni pe care va scremeti sa-l faceti de un an incoace. Va dau in freza la toti cu o singura mana
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

psd4ever

Acum 4 ani

ba are si el...macar intereseaza-te inainte sa vorbesti! Si vorbeste frumos ca nu te costa nimic
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cornel

Acum 4 ani

"Romanii sunt mai uniti ca niciodata" - vreau si eu ce fumeaza dl. presedinte.
Raspunde

Vlad Tepes

Acum 4 ani

Ca orice pesedist veritabil, esti prost ca noaptea psd4ever. E o diferenta intre o cauza civila si una penala. Deocamdata sefu tau fraknea are sechestru pe avere pe cauza penala fraier de braila ce esti. Nu mai deschide gura ca pute
Raspunde

Jean paleta

Acum 4 ani

Cu pesedeii nu te pui. Au mintea îngrămădită. Le-a intrat comunismul in cap, nu mai au loc de altceva.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

periscop

Acum 4 ani

Ca de obicei, se fac comentarii la ... comentarii și nu se fac decât prea puține referiri la subiectul articolului. La comentarii suntem greu de egalat...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

florin

Acum 4 ani

cand ne-au marit taxele nimeni nu a iesit in strada, cand reusesc niste dobitoci sa incropeasca un slogan meserias pe facebook, imediat suntem afara in frig si strigam orice ne indeamna ei.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

John Doe

Acum 4 ani

Esti istet Florine ... asa e ... In 2010 toata lumea a fost fff linistita, desi tara asta s-a dus in cap gratuit, nu dezvolt aici ... Acum nu mai pot de grija pragului la abuz :))) ... Johannis a iesit presedinte pe o manipulare de rasu curcilor (diaspora) ... Rezistu lu peste prajit e o efervescenta creata artificial de oameni extrrem de precisi in ceea ce fac ... N-auzi pe unu sa zica - lasa-ti-l dreaq de abuz, confiscati-i lui Dragnea, si lu tot neamu lui, toata averea daca a furat intr-un fel sau altu zeci de mil. de euro, dar nu numai lui. Tuturor hotilor din tara asta, pentru ca da ... exista in tara asta un razboi: Presedinte santajabil + servicii (SRI+DNA) versus PSD. Noi suntem mici si ne agitam degeaba in felul asta.
Raspunde

giunter de la stana

Acum 4 ani

Florine, asta se numeste manipulare!
Raspunde

Jean paleta

Acum 4 ani

Florinache pesedache, aduna tu lumea sa iasa in strada si strige" PSD porcilor scadeti taxele!!" ca te ajut, sa moara veta!!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

John Doe

Acum 4 ani

Paleta ... linisteste-te ,,, ca esti penibil ... si controleaza-ti dreaq vocabularu
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

John Doe

Acum 4 ani

Aici deja e un razboi al prostilor ... daca la ora 1 noaptea mi-am luat rapid 8 dislike-uri pt o opinie pertinenta:))) Sunteti bolnavi dar rezistati, rezistentilor, pacat ca habar n-aveti pentru ce:)))
Raspunde

Vlad Tepes

Acum 4 ani

Săracul troller de la PSD cred că ia un diazepam in noaptea asta. Crede ca aici e fan club Latrina3. Dobitocul
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

John Doe

Acum 4 ani

Sa ne fereasca Dzeu pe toti de cretini precum paleta ... da cate dislike-uri vrei:))) Esti bolnav baiatule dar inca mai rezisti:)))
Raspunde

carcotasul de serviciu

Acum 4 ani

Oare ce consuma Paleta si Vlad Tepes de inca mai rezista desi au o boala asa de grea???
Raspunde