Joi,
26.11.2020
Ceata
Acum
-2°C

Turcan: Județul Sibiu va pierde 100 de milioane de lei în bugetul de anul viitor

08 Decembrie 2017 14:54

Turcan: Județul Sibiu va pierde 100 de milioane de lei în bugetul de anul viitor

Conform unei proiecții bugetare făcută după schema bugetului de stat prezentată de Guvernul Tudose, județul Sibiu va pierde, prin toate cele 64 de localități 100 de milioane de lei. Sunt, de asemenea două primării care vor intra în incapacitate de plată, susține președintele PNL Sibiu, Raluca Turcan. ”Sunt afectate două mari tipuri de primării: unele care au investiții multe pentru că scăzând impozitul pe venit, scad și banii care în urma salariilor plătite se colectau venituri la bugetul local, și primării mici și foarte mici, care nu au nici investiții proprii și care sunt nevoite să suporte creșterile salariale din aparatul administrativ în condițiile în care veniturile proprii sunt foarte mici. (…) Sunt două primării, nu vreau să vi le spun eu (n.r. care vor intra în incapacitate de plată). Voi discuta cu primarii, pentru că eu am analizele financiare și mi s-ar părea incorect față de primarii respectivi să-i anunț prin presă că cifrele îi arată că vor fi în incapacitate de plată”, a declarat Turcan.

Deputatul liberal susține că cei mai mulți bani îi va pierde municipiul Sibiu: 62,8 milioane lei, iar Mediaș – 16 milioane. ”Prin marea reformă fiscală, județul Sibiu, va pierde 100 de milioane de lei în 2018. În proiectul de lege a bugetului de stat se prevede o majorare nesemnificativă a cotelor alocate bugetelor locale de la 41,75 la 43%, adică praf în ochi. Municipiul Sibiu pierde cel mai mult: 62,8 milioane de lei. Mediaș pierde 16 milioane de lei, potrivit estimărilor preliminare. Orașele mici pierd de asemenea foarte mult: Cisnădie – 2,5 milioane de lei, Avrig 2 milioane de lei, Tălmaciu - 1,3 milioane de lei. Comunele Cristian, Șelimbăr și Șura Mică pierd între 850 de mii și 4,5 milioane de lei”, susține Turcan.

Conform liderului PNL Sibiu, există posibilitatea diminuării acestor pierderi dacă se aprobă modificarea Legii 273/2006, propusă de liberali, prin care impozitul pe venit să rămână în totalitate la nivel local și dacă se modifică legea redevențelor astfel încât acestea să rămână, de asemenea, la nivel local.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

32 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Radu

Acum 2 ani

Va pierde fiindca esti tu aici, aia e principala cauza!
Raspunde

biciclist

Acum 2 ani

Ma Remus, Relucu, Radu si alti eRi care esti. N-ai vazut stirea aia cu Pandele, primarul din Voluntari, sotul Firei din Bucuresti care chema primarii din tara la rascoala impotriva guvernului pentru aceleasi pierderi la buget din cauza "revolutiei" fiscale?
Raspunde

PaceFacatorul de la Varsovia

Acum 2 ani

Din fericire Primaria Sibiu n-are nici investitii nici incasari mici.Am scapat de colaps!Ne-a trcut glontul pe la ureche!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

d-na primar n-are nici o problema

Acum 2 ani

tov. Fodor nu se plange. oricum nu stie sa cheltuie banii, sa faca ceva cu ei. Stiu mai bine psd-istii ...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

€&€

Acum 2 ani

Păcat ca sibienii simpatizanți ai liberalismului sunt reprezentați in Parlament de creatura din imagine. Se putea mai mult mai bine...
Raspunde

Jean paleta

Acum 2 ani

Mai bine decat reprezentati de oligrofrenul de serban nikulaie
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

dancp2

Acum 2 ani

iarasi blonda pdlista ebista basista raluka turkan! cu studii superioare la Moscova(acolo ce studiasi fa?) pe linga kill bill nutzi vedeti si cele spuse de seful ei orban/nu ala din ungaria/cu patul si stolojan,acum citiva ani buni adevaratii liberali sibieni ar trebui so trimite la botsheni
Raspunde

Jean paleta

Acum 2 ani

Voi astia din PSD numa 8 clase aveti? Un troll sa stie sa scrie nu ati gasit?
Raspunde

margine anu

Acum 2 ani

Nu mai plânge Jane Plânsul e de formă Jeana nu e moartă Jeana să transformă
Raspunde

kent lung

Acum 2 ani

I'm a Barbie girl, in a Barbie world Life in plastic, it's fantastic You can brush my hair, undress me everywhere Imagination, life is your creation I'm a blond bimbo girl, in a fantasy world Dress me up, make it tight, I'm your dolly Sunt o fată Barbie, într-o lume Barbie, Să trăieşti în plastic e fantastic! Mă poţi pieptăna, mă poţi dezbrăca, Imaginaţie, viaţa-i a ta creaţie. Sunt o fată blondă, prostuţă într-o lume a fanteziei Îmbracă-mă frumos, fă-mă să vorbesc, sunt păpuşica ta.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

S

Acum 2 ani

Ia mai terminati nu PSD conduce Sibiul ci PNL . Guvernul da sumele de banii care se cuvin fiecare -i primari din judetul respectiv .Dar daca primarul nostru iubit nu stie sa organizeze asta nu este vina guvernului ci a primariei . Sau ati uitat urat au facut printre blocuri ,dupa ce au fost gata drumurile au stricat din nou ca au uitat sa destupe canalele . Si asta costa bani . Ati uitat ca au zugravit si au facut frumos cladirile ce apartin bisericii evanghelici ? Bineinteles cu banii primariei . Iar pentru partea istorica a Sibienilor nu au bani .
Raspunde