Joi,
29.07.2021
Partial Noros
Acum
31°C

Flashmob în față la PSD. Au trecut de la #văvedem la #voivăvedeți?

Flashmob în față la PSD. Au trecut de la #văvedem la #voivăvedeți?

Cea de-a cincea zi de protest în tăcere din fața sediului PSD Sibiu a strâns din nou aproape 200 de oameni. De această dată au adus și oglinzi.

În jur de 150-200 de persoane au fost prezente în Piața Huet, în fața clădirii PSD Sibiu, acolo unde preț de un sfert de ceas au stat nemișcați, în liniște, cu oglinzi în brațe. #Voivăvedeți? a fost întrebarea pe care fiecare dintre cele aproape 200 de oglinzi de toate mărimile și formele au adresat-o clădirii PSD. Flashmob-ul a durat 15 minute.

protest sediu PSD flashmob (3)

 

Printre cei care au luat parte la ineditul protest s-a numărat și Emil, tăticul unui băiețel de doar câțiva ani, care spune că a venit chiar și de ziua fiului său, tocmai ca să îi apere drepturile micuțului.

„Îmi iubesc copilul și pentru el lupt. Pentru că vreau să stea în țara lui, nu vreau să plec în altă țară. De ce oglinzi? Ei bine, câteodată când ai probleme te mai uiți în oglindă și trebuie să te vezi tu pe tine, nu? Ca să îți dai seama de anumite probleme sau de anumite lucruri pe care le faci greșit. Eu cel puțin mă întreb ei nu se văd? Ei chiar nu au o oglindă să se vadă, să dea un pas în spate și să se gândească <<E bine cum sunt? E bine ce fac? Sunt mulțumit de mine?>>. Astăzi i-am ajutat noi efectiv să se vadă în oglindă și eu cred că în fiecare zi în care venim aici îi ajutăm să se vadă și să înțeleagă că democrația nu e despre ce fac ei și democrația trebuie apărată. Noi nu suntem obosiți. Nu simțim oboseala aici, chiar dacă venim și stăm și noaptea și apoi mergem opt ore la muncă cel puțin. Mergem înainte. Să stea liniștiți că noi nici măcar nu am început”, spune Emil.

protest sediu PSD flashmob (9)

Cu ochii încercănați, Ciprian Ciocan a fost și el din nou prezent la flashmob. Spune că oboseala i-a cam acaparat pe protestatari, motiv pentru care orele petrecute în fața sediului social-democraților din Sibiu s-au mai rărit pentru moment.

„Ideea cu oglinzile a venit pentru că noi am avut acest slogan #văvedem, dar senzația noastră e că ei nu se văd pe ei înșiși. Nu își dau seama ce lucruri importante fac și cât de rele pot să fie efectele acestor legi pentru societate pe viitor. Suntem întradevăr destul de obosiți, tocmai de aceea am luat o pauză de câteva zile, nu am mai rămas în piață peste noapte, dar cu siguranță nu o să ne oprim pentru că lucrurile sunt foarte grave”, spune Ciprian.

foto Silvana Armat

protest sediu PSD flashmob (16) protest sediu PSD flashmob (14) protest sediu PSD flashmob (13) protest sediu PSD flashmob (12) protest sediu PSD flashmob (8) protest sediu PSD flashmob (7) protest sediu PSD flashmob (6) protest sediu PSD flashmob (3) protest sediu PSD flashmob (1)

 

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

36 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

#AJUNGE

Acum 3 ani

Da, noi ne vedem si suntem inteligenti si IUBITORI DE TARA !!!! Ne-am saturat de atitudinea voastra de mitocani, badarani , marlani si mojici. NOI, SUSTINATORII PSD, VA IGNORAM TOTAL, PTR ATITUDINEA VOASTRA OSTILA FATA DE TARA !!!!
Raspunde

zzz

Acum 3 ani

"mitocani, badarani , marlani si mojici" te crezi la sedinta PSD?
Raspunde

kokos

Acum 3 ani

Nu s-ar zice ca ne ignorati , trei comunicate penibile in trei zile?!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

echidistantul

Acum 3 ani

Mai, pesedistilor! Fiti inteligenti si nu va mai prindeti mintea cu ei! Lasati-i sa latre si intoarceti-le spatele! Motanul meu asa face cand il latra dulaul vecinilor!
Raspunde

Dani Troanca

Acum 3 ani

Domnu' / Doamna #Ajunge, esti atat de iubitor de tara incat nici macar nu ai curajul sa iti dai numele la postare...Faptul ca ai postat un raspuns, pe un asemenea ton arata nu numai ca nu ne ignorati, dar sunteti chiar furiosi. Pacat de voi, e vremea colindelor, Domnul nostru Isus Hristos se naste, ar trebui sa fim mai buni, cu noi insine, cu ai nostri copii/ urmasi, cu tara noastra. Semnat: un iubitor de tara, de Dumnezeu, dar nu de hoti si de talhari.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@troanca

Acum 3 ani

Noi suntem foarte calmi. Cu prostii nu ne punem ca au mintea odihnita , asa zice o voce din popor.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

...

Acum 3 ani

Dar voi v-ati vazut-o astazi?
Raspunde

zzz

Acum 3 ani

nu toata lumea are burta sa nu si-o vada condoleante...
Raspunde

periscop

Acum 3 ani

Cred că acest gen de proteste e prea soft. Adică prea blând pentru tovalul care ține loc de față majorității politicienilor noștri, indiferent de orientare.
Raspunde

un sibian - cel original

Acum 3 ani

Bai #AJUNGE la ineptiile pe care le spui nu te prea uiti in oglinda is nu iti pra pasa de nimic, in afara de burduhan-ul tau. Preferi sa stai cu mana intinsa la pomana. Viitorul nu suna prea bine nici chiar pentru un nesimtit ca tine. Sa vedem cine iti mai plateste tie pensia in viitor. Ia citeste aici: https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22179318-romania-exportatoare-forta-munca-inalt-calificata-15-700-medici-romani-15-000-cercetatori-romani-numerori-isti-lucreaza-strainatate.htm
Raspunde

ioan

Acum 3 ani

PROSTIA TA NU#AJUNGE LA MAXIM.
Raspunde

Yoy

Acum 3 ani

#ajunge... vaaaaai, dar cat de mult te poate irita cel mai silentios protest, esti chiar furios. se vede ca nu iti place sa te uiti in oglinda. tu stii ca esti manjit de kaka si te complaci asa pana vezi te vezi in oglinda
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@yoy

Acum 3 ani

Tu te-ai nascut kkt.
Raspunde

e oameni si ei

Acum 3 ani

Cred ca mai potrivit pentru psd-istii care sunt si ei oameni, ar fi fost # voua va place ce se intampla?
Raspunde

Teo

Acum 3 ani

Lingaii din psd, slugile infractorului dragnea,isi vad doar propriile interese, personale sau de grup,hotia,furtul din banul public, minciuna si dezinformarea.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

///

Acum 3 ani

Scrie rapid 2 acuzatii fondate, documentate pe care i le poti aduce ;lui Dragnea? Asa-i ca nu stii? Cred ca nici nu stii pt. ce protestezi! dar, dai inainte, dai si lupta! Pana la victoria finala! (ha, ha, ha!)
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

MARA

Acum 3 ani

Suntem putini in Sibiu dar multi in tara. Sibiul sa accepte majoritatea.
Raspunde

@@@

Acum 3 ani

Mara, du-te draga la bucatarie! Lasa politichia pt. marii barbati ai Sibiului!
Raspunde

un sibian

Acum 3 ani

mars inapoi la coada vacii de unde te tragi incoace!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Alzara

Acum 3 ani

Doamne fereste ce sleahta de indivizi penibili! Sa stai acolo cu niste oglinzi in mana e chiar absurd,grotesc...daca sunteti tari mergeti macar 100 000 la Bucuresti in fata sediului guvernului...atunci poate,poate va baga cineva-n seama...asa...bleah...
Raspunde

un sibian

Acum 3 ani

si cand au fost 600.000 de oameni in strada, ce ai mai avut de comentat??
Raspunde

Alzara 1918

Acum 3 ani

Desigur ati remarcat stilul și ideile impostorului
Raspunde

#Ajunge cu pesede

Acum 3 ani

Pesede este continuatorul rebranduit și reinventat (inai multe etape) al PCR. Nu cred ca cineva poate contesta asta. Infrastructura de partid, oameni, sedii, baza materiala sau transmis si a constituit scheletul, structura pe care actualul partid o are ca fundament. De aceea consider că el e si ultima ancoră și umbra a comunismului care este aruncata asupra țări. Încet-încet au ieșit si vor iesi din scenă actorii acelor vremuri, politicieni si partidele manjite ale anilor 90, doar pesede e inca puternic si asta datorita constructiei comuniste de 45 de ani pe care se bazează. Este in primul rand responsabilitatea pesedeilor sa nu perpetueze aceasta structura, sa nu o predea si copiilor lor! Iarna e aici poate vine si primavara pe la noi!
Raspunde

Gruia

Acum 3 ani

Multumim, chiar nu stiam. N-am mai auzit niciodata. :)
Raspunde