Luni,
13.07.2020
Cer Senin
Acum
14°C

Protestatarii #văvedem din Sibiu, invitați la Parlamentul European

28 Ianuarie 2018 10:35

Protestatarii #văvedem din Sibiu, invitați la Parlamentul European

Protestatarii #văvedemdinSibiu au anunțat sâmbătă pe pagina de Facebook că au fost invitați să participe la Parlamentul European. Acolo, în intervalul 30 ianuarie - 1 februarie, va avea loc o expoziție anti-corupție intitulată „România în stradă: vrem justiție, nu corupție”, iar grupul sibian #văvedem va participa ca reprezentant al societății civile.

„Sibiu-Bruxelles, 1904 km. Îi vom străbate marți, când vom duce spiritul #vavedemdinsibiu în Parlamentul European. Am primit o invitație care ne obligă și ne onorează. Suntem gata de drum și pregătiți pentru o experiență pe care o vom povesti aici în zilele care urmează. Fiți cu ochii pe noi când noi stăm cu ochii pe ei”, scriu membrii comunității pe Facebook.

Astfel, în intervalul 30 ianuarie - 1 februarie, o parte din protestatarii #văvedem din Sibiu vor pleca la Bruxelles, pentru a reprezenta societatea civilă în cadrul unei expoziții anti-corupție, „România în stradă: vrem justiție, nu corupție”.

„O să ne regăsim alături de europarlamentari, reprezentanți ai societății civile și ai protestelor anticorupție românești, membri ai diasporei din Bruxelles și jurnaliști. Este o oportunitate extraordinară pentru noi de a ne face cunoscut protestul în tăcere din Sibiu, care durează de mai bine de o lună: prin minunatele fotografii ale lui Rares Helici, fotograful nostru profesionist și dedicat, prin discuțiile cu reprezentanți ai PE sau alte personalități de la fața locului dar și prin organizarea unei Agore”, se mai arată pe pagina de Facebook.

Vizualizari: 3720

Comentarii

15 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

O parere

Acum 2 ani

Doar romanii sunt atat de lasi incat sa loveasca in propria tara pentru interese personale de grup. Indiferent ce se intampla in tara trebuie rezolvat aici intre noi si nu afara spre bucuria celir ce trag sfore in Europa. Polonezi stiu sa faca asta, Unguri la fel, Cehii la fel, doar noi suntem un popor de masochisti. De ce nu urlati la Europa si cand Romania e nedreptatita si tinuta fara nici un motiv real in afara spatiului Schengen prin opozitia Olandei de exemplu, in afara unor interese economice strategice legate de portul Constanta. De ce nu “ii vedeti” si pe ei? Nu e in interesul vostru? Eu zic ca ar trebui sa fie!
Raspunde

Dani

Acum 2 ani

Pai sunt interese personale sau de grup? Hotaraste-te!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zoldi Tibor

Acum 2 ani

Bine zis Atata inteleg si atata pot.Or sa fie mandrii cand o sa stea alaturi de Macovei si de Preda!Suntem un neam de tradatori.Ne- am trada si prietenii pentru un pumn de arginti!Tot respectul pentru polonezi unguri.cehi.Numai noi ne lasam calcati pe gat de toata lumea.Ii mai si invitam sa n-e calce pe gat Astept raitingutile negative si jignirile!!!
Raspunde

veni, vidi...

Acum 2 ani

Iata cum o miscare de protest are rezultate de ambele parti ale baricadei, protestatarii la Bruxelles si oponentul-Trif, in guvern....Ambele parti au jucat inteligent! Acum ramane de vazut ce anume vor face, fiecare in parte, pentru comunitate....
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

i

Acum 2 ani

mana sus cine nu vrea sa fie reprezentat de astia....cine nu vrea sa fie condus de ideile unui grup de indivizi care s-au lasat spalati pre creier. NU MULTUMIM!
Raspunde

Dani Troanca

Acum 2 ani

Cam putini care ati ridicat mana ... domnule anonim "i"
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

dancp2

Acum 2 ani

lapte praf frantuzesc LACTIS si olandez INFESTAT si nimeni nu protesteaza,ca si macron a recunoscut sau nu e voie
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zexe

Acum 2 ani

Globaliștii își răsplătesc slugile. Nasol să fii fripturist și să o arzi în frig pentru un amărât de burger și să mai înduri și duhoarea obielelor lui Macovel la Bruxelles.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zoldi Tibor

Acum 2 ani

BRAVOOO!!! Multumesc pentru ca mi-ati ascuns parerea mea!!Suntem foarte democrati in gandire.asa este???
Raspunde

Ana

Acum 2 ani

Nu înțeleg care ar fi interesele personale sau de grup, când acești oameni protestează pentru toți românii, pentru o țară fără corupție, pentru a avea un sistem medical bine pus la punct, un sistem de învățământ curat, o justiție independentă. Pentru ca taxele pe care le plătim să se materializeze în ceva pentru societate. Interesele de grup sunt acolo la guvern, e la mintea cocoșului. Nu pricep cum unii nu pricep atâta lucru. Oamenii aceștia nu protestează pentru o leafă mai mare sau pentru că n-au ce să mănânce. V-ați uitat puțin la ei cum se prezintă, cum sunt îmbrăcați? Acolo, în stradă, sunt medici, profesori, ingineri, arhitecți, antreprenori, artiști, studenți, e.t.c... Trădători? Înseamnă că și europarlamentarii noștri (dintre care mulți din p.s.d.) sunt tot trădători, nu? :)) Vă reamintesc că suntem o țară membră U.E.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

i

Acum 2 ani

pentru o tara intreaga care nu i-a rugat. nu am nevoie sa-mi poarte astia de grija. ii cunosc personal pe multi dintre ei. prefer sa nu ma reprezinte nici unul din ei niciodata. eu nu i-am rugat sa prostesteze pt mine, familia mea, prietenii mei, copii mei. nu sunt singururl.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gabriel

Acum 2 ani

„Reprezentanții societății civile” - o glumă! Nici pe departe nu sunt acești oameni reprezentanții societății civile.
Raspunde

Zumz

Acum 2 ani

Gabriel, pentru tine acea societate e "societatea cu vile"
Raspunde

Lacramioara Lomnasan

Acum 2 ani

Sa plece si sa nu se mai intoarca! In Romania sfanta trebuie sa ramana doar romanii care isi iubesc tara, neamul nostru cel romanesc in anul centenarului! Nu avem nevoie de straini necredinciosi, avem nevoie de romanii curati care iubesc traditiile milenare si glia strabuna! Majoritatea am votat, restul plecati ca sunteti vanduti strainilor si nu sunteti romani!
Raspunde

#Ajunge cu pesede

Acum 2 ani

Bravo, sunt convins că o să reprezinte România cum se cuvine! România care contează, România oamenilor care strâng din dinți și muncesc și nu întind mâna la stat! România celor care construiesc și nu fură! România fără pesede, fără comuniști și fără ruși (pleonasm intentionat)!
Raspunde